Saveti pri kupovini stana
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    Saveti pri kupovini stana

    Pozdrav svima!Pitanje je sledece: u skorije vreme nameravam da kupim stan
    u N.S. pa me interesuje da li neko moze da mi preporuci neku agenciju i da mi kaze na sta bih trebao da obratim paznju pri kupovini stana?

  2. #2

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Evo onako strucni savet...

    Gledaj da ti stan nikako ne bude na sjeveru(mislim na ceo stan)..
    Kad kupujes stan pazi kakav je raspored prostorija u stanu,nemoj da kupujes stan gde se iz jedne sobe ulazi u drugu(da,da ima i takvih) i gledaj da su sobe priblizno iste velicine i da su vise kvadraticne a ne pravougaone iz prostog razloga sto je pravougaone sobe tesko namestiti,uvek ostane dosta neiskoristenog ili lose iskoristenog prostora,a i tesko je tu menjati izgled prostorije,manja soba nek ne bude manja od 9 kvadrata(a to je samo za jednu osobu,dvoje dece treba bar 12 kvadrata)...

    Ako zelis da stan ima terasu onda gledaj da ta terasa ima najmanje 1,5 m sirne ali najbolje je 2 m,da bi lepo mogao postaviti stolic i stolice za sjedenje...

    Gledaj da hodnk ne bude suvise velik ali ni mali,neka bude recimo max 4 kvadrata,to je dovoljno da mozes normalno da prmis goste,da okacis kaput i da imas prostor za ostavljanje cipela,Inace je dobro da je tih komunikacija sto manje jer se ne mogu najbolje iskoristiti a ulaze u broj kvadrata i samo se bacaju pare na njih...

    Kupatilo je pozeljno da ima vanjsku ventilaciju ali nije nuzno...Kompletno opremljeno kupatilo treba da ima bar 2 kvadrata slobodnog prostora,da se korisnik slobodno krece u njemu (znaci,wc skoljka,lavabo,kada(ili tus kabina)i ves masina+ 2 kvadrata slobodnog prostora)...

    Kuhinja,pa postoje neki standardi ali to je najlakse opet na licu mesta videti da li je odgovarajuca ili ne,s obzirom na to sta zelis da kuhinja posjeduje odnosno cega se mozes odreci...Bez obzira da li ces koristiti napu ili ne neka ima prozor...

    E sad,sama kupovina...
    Obicno su stanovi na trzistu devestirani,manje ili vise i sasvim je sigurno da ces morati da ulozis u njega pa ti savjetujem da za pocetak pripazis da stolarija i instalacije budu dovoljno dobre(ocuvane) da ih najmanje 5 godina ne menjas...
    Ako u stanu postoji parket,ostavi ga,sad je moda laminata ali je parket mnogo bolji toplinski izolator
    Pretpostavljam da raspolazes odredjenom svotom naovca pa to rasporedi tako da jedan dio ostavis za radove nakon kupovine a drugi dio za samu kupovinu,takse prilikom prepisa isl...Pokusaj i da se cjenkas,neka to agent za nekretnine uradi za tebe,slobodno trazi jer cijenu je nekada moguce spustiti i za 3000 evra...

    To je ono sto mi je onako prvo palo na pamet,ako te jos nesto zanima slobodno pitaj i srecno...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #3

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Ovo su bas korisni saveti,thanks!
    Mislio sam da kupim stan u izgradjni pa me interesuje da li neko ima neko iskustvo sa takvom vrstom kupovine,posto mi to lici na lov u mutnom-imam
    utisak da sve te agencije presipaju iz ''supljeg u prazno''.

  4. #4

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Pa to i jeste lov u mutnom, nazalost. Ali posto vidim da planiras da kupis stan u NS u izgradnji... mogu ti samo rec da moja drugarica kupila tako stan u izgradnji preko agencije Dominus. I stan je kasnio sa izgradnjom tri godine, i onda se taj izgraditelj jos njakao za ZIG-om da bi ona na kraju dobila stan sa zakasnjenjem 4 godine. Tako da maltene agencija Dominus nista nije pomogla, cak su se u agenciji i pravili blesavi po tom pitanju.
    A recimo ako ti u nekoj agenciji ponude stanove koje radi graditelj Aleksandar, to ti mogu reci da su odlicni stanovi i da su sasvim lepo uradjeni.
    Znaci uglavnom je princip da agencije saradjuju sa raznim graditeljima, a graditelji sa odredjenom firmom za izvodjenje radova. Recimo ovaj graditelj Aleksandar saradjuje sa firmom za izvodjenje radova koja se zove Dijagonala.
    To su otprilike iskustva sa kojim se ja susrela u vezi konkretnih agencija i graditelja.

  5. #5

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Citat Riquelme kaže: Pogledaj poruku
    Ovo su bas korisni saveti,thanks!
    Mislio sam da kupim stan u izgradjni pa me interesuje da li neko ima neko iskustvo sa takvom vrstom kupovine,posto mi to lici na lov u mutnom-imam
    utisak da sve te agencije presipaju iz ''supljeg u prazno''.
    E sad,ako zelis stan u izgradnji onda lepo trazi da ti agencija da idejni projekat sa ucrtanom opremom(idejni projekti uvek sadrze ucrtan namestaj tako da otprilike mozes videti i stan koliki je a imas i napisane povrsine prostorija)...Prilikom pregleda projekta vodi se vec navedenim savetima u prvom postu...
    Novoizgradjeni objekti su po poslednjim standardima tako da ce zvucna i toplinska izolacija biti odlicni(bar bi trebali biti)...Tu su cijene kvadrata fixne i nece se menjati ali trebas da se inforimises dokle su stigli s radovima i kad nameravaju da zavrse....
    Ne bih ti savetovala da kupujes stan ako objekat nije pri kraju,kao sto goldi rece moze da se oduzi...
    Sto se tice agencija i ostalog to ce morati novosadjani da te posavetuju
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  6. #6

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Da,cuo sam da je Aleksandar jedan od ''ozbiljnijih''
    Tu je problem jedino sto su tu stanovi vec rasprodati,ili se grade u nekim delovima grada gde ne bih voleo da zivim.Usput,prikupljam informacije o gradjevinskim preduzecima i neverovatno-40% njih ima blokiran racun zbog prinudne naplate.

  7. #7

    09 Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    I sama sam razmišljala da kupim stan, međutim moram da nađem uknjižen stan da bih mogla da uzmem kredit u banci, ali i onda ostaju troškovi agencije, troškova realizacije kredita, procenitelja, učešće... Sve u svemu, treba kupiti stan preko dobre veze, koja je spremna da sačeka da čitava procedura u banci prođe. Uz to, treba naći stan koji će odgovarati za život na duže staze, jer kod podizanja kredita za mlade (prvi stan, subvencija države), stan se ne može ni izdati ni prodati, ni isplatiti u celosti prvih pet godina. Još jedna napomena: prvo naći stan, pa onda dići kredit, jer od momenta odobrenja kredita, on se mora realizovati u roku od 60 dana! Koja je verovatnoća da će se naći odgovarajući stan u tako kratkom vremenskom periodu? Zaboli me glava od same pomisli na potragu i papirologiju.....

  8. #8

    Stan u Novom Sadu

    Planiram da kupim stan.
    Poslednjih dana obilazim agencije, kazu svi da je cena stanova jako porasla u poslednjih cak mesec dana.
    Jel ima neko neki praktican savet, rodjaka koji prodaje stan, zna nekog investitora... ?

  9. #9

    Odgovor: Stan u Novom Sadu

    Citat Tatius kaže: Pogledaj poruku
    Planiram da kupim stan.
    Poslednjih dana obilazim agencije, kazu svi da je cena stanova jako porasla u poslednjih cak mesec dana.
    Jel ima neko neki praktican savet, rodjaka koji prodaje stan, zna nekog investitora... ?
    Ja sam na ovoj temi pisala sta gledati sto se tice prostora pa procitaj
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  10. #10

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Moj savet ti je da kupis gotov stan ili eventualno da ce biti gotov za 2-3 meseca,posto znam par ljudi koji su platili stanove u izgradnji pre 4 godine(zbog manje cene kvadrata),a dan danas nije srusena kuca na na placu na kom je predvidjena gradnja zgrade!
    Kod "Boltinga"(rodjak mi je vlasnik,mislim da trenutno gradi na grbavici) neces sigurno pogresiti kao ni kod "Aleksandra'!
    Poruku je izmenio Delboy, 02.08.2007 u 00:22 Razlog: ubacivanje reci

  11. #11

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    moj savjet je da sve gledas na kraju krajeva kupujes ga jednom u zivotu
    gledaj instalacije,prozracnost,raspored prostorija pod zidove itd itd ama bas sve
    u svakom zlu ima nesto dobra

  12. #12

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Ne znam, da li si razmisljala mozda da kupis novu montaznu kucu.
    Ako se odlucis za tu soluciju, da bi izracunala krajnu cenu moras da saberes sledece troskove:
    - plac
    - prikljucci (struja, voda, kanalizacija itd.)
    - dozvole
    - temelj
    i onda ti na taj temelj oni sagrade kucu po ceni od oko 180 E/m2 bez unutrasnjih zanatskih radova (podovi, struja, kupatilo, krecenje) ili kljuc u ruke po ceni od 250-350 E/m2 u zavisnosti od projekta i izvodjaca.
    Normalno, ako imas u porodici ili drustvu majstora koji su voljni da pomognu, deo radova mozete i sami izvesti pa ce samim tim biti jeftinije.

    Ja sam zainteresovan da gradim montaznu kucu ali tek na prolece, pa nisam bas 100% u cenama ali vredi razmisliti.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  13. #13

    01 Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Ja sam pre 6 godina kupio stan i do dan nanas nisu sredjeni papiri odnosno uknjizenje. Naravno ljudi iz agencije su se pravili ludi iako su me prilikom prodaje ubedjivale da nema nikakvih problema u vezi sa stanom. Kasnije sam saznao da je investitor dogradio 2 sprata vise u odnosu na originalni projekat. Sada dobijam sve racune (komunalije, telefon, struja) jer je investitor je to obezbedio preko svojih veza.

    Moj savet je ako idete na kupovinu preko agencije obavezno angazujte svog advokata koji ce proveriti sve navode u ugovoru i prilozenoj dokumentaciji. Nemojte da zbog par desetina evra kasnije imate velike probleme. Treba znati da agencije najcesce prodaju stanove investitora i oni su ljudi koji rade za njih-investitore, a ne za kupce.

  14. #14

    12 Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    ma ljudi.....muke su to!Naj bolje je kupiti kamp prikolicu i stavite prs u uho!
    Zivis danas ovde,sutra onde.....ma cela Srbija je tvoj dom!
    TO SAM JA !!!!

  15. #15

    Odgovor: Saveti pri kupovini stana

    Mislim da ti savetima niko ne moze pomoci.
    Smatram da imam iskustva, ali se ne bavim tim poslom. Situacija u porodici me je primorala da kupujem i prodajem (selim imovinu, ili je ukrupnjavam...).
    Svaki stan ima svoje lose i dobre strane. Znam da nema idealnog.
    Iskljuci sve emocije i hladne glave gledaj. U tim trenucima nemoj da mislis na pare.
    Zaista najvaznije su papiri: da je uknjizen, da ima ciste papire. Ako se ne razumes u to, onda obavezno uzmi advokata. Nemoj da zbog neinformisanosti napravis veliku i neoprostivu gresku.
    Od najvaznijih stvari su lokacija i kvadratura, a onda sam kvalitet zgrade. Instalacije nemoj da uzimas u ozbiljno razmatranje, jer ces vrlo lako to dovesti u upotrebljivo stanje. Mislim na struju i vodu. Zamena nije komplikovana, a onda si miran i siguran. Pogledaj grejanje i radijatore, ventile.
    Obicno se ljudi boje poslednjeg sprata, zbog prokisnjavanja. Cak ni to nije tesko popraviti, a ni preterano skupo, u odnosu na cenu stana.
    Pitaj za strane sveta, pogledaj gde im je ugradjena klima.
    Podovi su bitni, stolarija.
    Nikako nemoj da gledas kako su prodavci sredili stan, gledaj oblik, velicinu i raspored prostorija. Ti ces sebi srediti za tvoj nacin i ritam zivota. Skiciraj stan, da mozes na miru da razmislis kod kuce.
    Raspitaj se da li stan ima podrum ili tavan, to OBAVEZNO pogledaj. Uzmi kljuceve na vreme, jer moze da se desi da te prostorije neko prisvoji dok je tvoja selidba u toku. Onda samo dodatna ludnica...
    Komsiluk i ulaz, malo se raspitaj po gradu.

    Ha, prvo sam ti rekla da ti niko ne moze dati savet, a onda sam se raspisala kao mahnita. Izvini.
    E, sad da rezimiram:
    Udjem u stan. I, nekako ga osetim. Osetim atmosferu, ako mi je dobra, onda je to to.
    I nikad se nisam pokajala.
    Srecno, i javi sta je bilo!

    P.S. Cenkaj se!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ideje za jeftino preuredjenje stana
    Autor Najgora u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 30.11.2023, 15:23
  2. Pomoc pri kupovini moba
    Autor psssst u forumu Mobilna telefonija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.11.2010, 22:00
  3. Uredjenje stana
    Autor pero_M u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 08.06.2009, 13:02
  4. Virtuelno uređenje stana
    Autor Najgora u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 19.02.2009, 17:42
  5. Poboljšanje izolacije kuće/stana
    Autor Lady S u forumu Uređenje enterijera i eksterijera
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 06.12.2007, 10:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •