Koliko čitate? - Strana 2

Prikaz rezultata glasanja: Koliko čitate?

Učesnika ankete do sada
55. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • obožavam da čitam i radim to često

    39 70.91%
  • čitam povremeno

    11 20.00%
  • čitam retko

    5 9.09%
  • ne čitam nikada

    0 0%
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 42
  1. #16

  2. #17

    03 Odgovor: Koliko čitate?

    Није ми баш најјасније на читање чега се односи питање, стручну литературу, новине (дневне, недељне, тв водич, политичко аналитичке часописе, економске прегледе), литерарна дела, стрипове.
    У суштини читам много, углавном о стварима које ме занимају, а тога је много.
    Поезију и прозна дела не читам, једноставно не волим на такав начин да се упознајем са туђим животом навикама и размишљањем, више ми пашу, што и читам, кратке биографије или филозофске расправе на одређену тему, или оно што морам да прочитам па на тај начин упознам личност која је дошла до одређених сазнања.

  3. #18

    Koliko čitamo?

    E,dragi moji forumaši,danas sam ostala bez teksta.Listajući današnje izdanje ''Blica'',pročitala sam tekst pod naslovom''Srbija još živi po ukusu predgrađa'':
    ''U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović,a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte ''Partibrejkersi''.Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca,a dve trećine ne zna ni jednog jedinog slikara.Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući,dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.''
    Ovo su neki od rezultata istraživanja''Kulturne potrebe,navike i ukus građana Srbije i Makedonije'' mr Miodraga Cvetićanina,sociologa umetnosti i kulture na Filozofskom fakultetu u Nišu.
    Nakon pročitanog sam zanemela,jer ne mogu da poverujem da su to zaista realni rezultati!Interesuje me šta vi mislite da li je to bio zaista reprezentativni uzorak ili...ne znam...Ajd' da vas čujem?

  4. #19

    Odgovor: Koliko čitamo?

    imam utisak da i jeste tako, sudeci po svom okruzenju.. mnogi moji prijatelji cak ni lektiru obaveznu nisu procitali, a kamoli d aprocitaju nesto pored.. niti se trude
    Krek, krek.. Ne gudra

  5. #20

    Odgovor: Koliko čitamo?

    Pravo da vam kazem, meni ohrabrujuce deluje ovih 60 i 40 procenata-mislila sam da je jos gore.
    Godinu dana sam radila kao terenski lekar i obisla mnogo kuca,stanova,udzerica, baraka-svega.Sto se tice reprezantativnog uzorka-ne moze bolje-zvali su svi sem novokomponovanih bogatasa(tako ih zovu).U retko kojoj kuci ima knjiga, slika, umetnina.Teska su vremena i nebitno sto pobrojano nisam videla.Ali cula sam.Posle svake intervencije se progovori po koja ne samo sa bolesnikom.Porazavajuce.
    Na oko je bolje u privatnim ordinacijama-ali cesto, bas cesto, cujem "infrakt" i sve one reci koje kao posalice citam po net-u.Nisu sala,to je realnost.
    Dovoljno je poci od komsiluka.Ili rodjaka.Pitala me je jedne veceri komsinica: " 'de si posla?" Progutam knedlu i kazem: "Idem u pozoriste". A ona :"E, ...o moja, ceo zivot nesto ucis".
    Eto, mislim da je dovoljno.
    Ne pisem ovde kakvi su kao ljudi,da ne bude zabune.O pismenosti i obrazovanju govorim.
    I tada sam shvatila da nije tacno ono sto su nas o statistici,vise kroz salu ,ucili.Da je velika lazljivica. A po njoj - oko 250 000 gradjana Srbije potpisuje se palcem.
    Srednju skolu zavrsilo je 2.596.348, višu 285.056, a fakultetsku diplomu ima 411.944, podaci su Republickog zavoda za statistiku(nemam novije,ovi su od proslog popisa).
    Vise pisaca nego pismenih je ipak nasa stvarnost.

    A gledam i sebe i nisam zadovoljna.Sve je to ok-brz tempo, kompjuterizovani i mi sve oko nas(kao), ALI... Ne citam kao nekada.Citam samo "po preporuci" i to se razvuce.Nije kao pre, u dahu.

    I bas ti hvala (Sokice) za temu.Najozbiljnije.Zanesem se uz ovaj ekran, pa zaboravim kako je lepo listati stranice knjige, obeleziti draga mesta,obeleziti gde si stao,a bas ti se ne staje,al' mora da se radi...Gasim sada sve i idem da citam.

  6. #21

    Odgovor: Koliko čitate?

    Svakoga dana, neki put više neki put manje.Moja prva ljubav iz detinjstva, kad bioskop nije bio pristupačan na selu (rane šezdesete), televizija još manje, radio tu i tamo, a knjiga uvek. I nešto posebno drago, čitajući knjigu upotrebljavam svoju maštu, i domete i saznanja, moje mašte, predstavljajući tako pomoću pisca imaginarnu viziju dela.Film, TV i slični mediji kasnije nisu mogli da dočaraju to što može dobra knjiga. I dosada nisam naišao na filmovani roman, ili slično delo, koji bi bar pedeset posto sadržaja knjige pretočio na isto tako dobar način kao knjiga.
    In vinas veritas

  7. #22

    Odgovor: Koliko čitate?

    Smatram da samo pametni i hrabri ljudi unapredjuju sebe kroz citanje. Svakog dana moramo raditi na sebi tako sto cemo procitati nesto i prosiriti svoje horizonte. To nam se mozda u prvi mah nece ciniti tako, ali treba biti dovoljno mudar pa ponekad reci - nisam u pravu.
    Kroz citanje covek unapredjuje sebe sa svakim procitanim pasusom - a da toga nije ni svestan.

    Moje citanje svelo na citanje knjiga pred spavanje (mali broj stranica). Medjutim, dosta citam strucne literature posto je neophodna za posao kojim se bavim - ali to su sve ebook-ovi.

    Evo stidim se

    Nazalost, vidim da je to puno u odnosu na mnoge ljude u ovoj zemlji koji ne citaju nista. Krajnje porazavajuce
    Poruku je izmenio Leonard Peltier, 20.10.2007 u 01:49

  8. #23

    Odgovor: Koliko čitate?

    Orhan Pamuk je rekao negde:
    Da bih bio srećan, ja moram da dobijem dnevnu dozu književnosti.

    I apsolutno se slazem sa tim. Čitam stalno kada god imam priliku...ma gde se nalazila...
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  9. #24

    Odgovor: Koliko čitate?

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Svakoga dana, neki put više neki put manje.Moja prva ljubav iz detinjstva, kad bioskop nije bio pristupačan na selu (rane šezdesete), televizija još manje, radio tu i tamo, a knjiga uvek. I nešto posebno drago,

    čitajući knjigu upotrebljavam svoju maštu, i domete i saznanja, moje mašte, predstavljajući tako pomoću pisca imaginarnu viziju dela.Film, TV i slični mediji kasnije nisu mogli da dočaraju to što može dobra knjiga. I dosada nisam naišao na filmovani roman, ili slično delo, koji bi bar pedeset posto sadržaja knjige pretočio na isto tako dobar način kao knjiga.

    Apsolutno se slazem!

    Profesija mi je takva da sam morala mnogo da citam na fakultetu, i ono sto mi se svidjalo, kao i ono sto nije. Na taj sam nacin naucila da cenim pisce, te cudne ljude koji nikad nece biti zaboravljeni dogod se citaju njihove knjige.Knjige su neizmeran i neiscrpan izvor inspiracije za nasu mastu. Mogu nas odvesti na najudaljenija mesta na svetu, u morske dubine i nikad vidjene prasume, u davnu proslost ili neizvesnu buducnost.

    Citam svakodnevno na putu (koji traje i traje i traje..) za posao i nazad. Trebalo mi je malo vremena da se naviknem na struckanje ali dobra knjiga ucini da to ni ne osetite.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  10. #25

    Odgovor: Koliko čitate?

    мени наилазе периоди када читам свакодневно... јурим унаоколо у потрази за књигама као наркоман за дрогом, буквално. ал, одавно нисам био у таквој ситуацији, морам признати.
    крив је бре овај интернет, ђаво га однео, бечим се у овај екран као лудак неки, сатима.
    само да се скинем ја са ове дроге, ето мене опет мојој старој љубави
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  11. #26

    Odgovor: Koliko čitate?

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    мени наилазе периоди када читам свакодневно... јурим унаоколо у потрази за књигама као наркоман за дрогом, буквално.
    I ne samo periodi jer sam stalno u periodu ...
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  12. #27

    Odgovor: Koliko čitate?

    citanje je jedna od retkih navika na koju sam ponosna..
    citam kad god imam priliku, i vecinu knjiga koje jednom procitam, garantovano sam ih procitala bar jos jednom..
    postoje momenti kad postajem opsednuta nekim piscem, pa lutam u potrazi za bilo kojim izdanjima, samo da ih procitam.. tako mi je sad sa Aleksandrom Dimom ocem.. u potrazi sam za par njegovih dela koja, ruku na srce, ne znam gde bih ih nabavila.. posto su nase biblioteke ovde lose opremljene literaturom na maternjem jeziku..
    ali onaj ko voli da cita.. ima najboljeg prijatelja do smrti..
    Krek, krek.. Ne gudra

  13. #28

    Odgovor: Koliko čitate?

    Kad god mogu i koliko mogu. Dok ima knjiga - čitam.
    I stvarno uživam u tome.
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  14. #29

    Odgovor: Koliko čitate?

    citam mnogo manje nego sto bih zelela, i mnogo manje nego sto sam ranije citala
    inace, "vadim" se da nemam vremena... citam pred spavanje, stranicu-dve...
    nekad me je knjiga drzala budnom celu noc...

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    крив је бре овај интернет, ђаво га однео, бечим се у овај екран као лудак неки, сатима.
    само да се скинем ја са ове дроге, ето мене опет мојој старој љубави
    mislim da i ja imam isti "problem"
    ...srce se nosi javno...

  15. #30

    Odgovor: Koliko čitate?

    Citat bubasvaba kaže: Pogledaj poruku
    citam mnogo manje nego sto bih zelela, i mnogo manje nego sto sam ranije citala
    Takođe.
    Ranije sam živela u sobi u kojoj sam imala samo radio i knjige. I bilo sam zadovoljna. Sada, umesto da čitam, pred spavanje gledam tv ili kuckam na računaru. Dobro je to što moj fakultet (pored učenja) zahteva i čitanje, pa se još držim.
    a ne putujem ja. to beskraj po meni hoda

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Koliko ste tolerantni?
    Autor Sonja u forumu Ljubav
    Odgovora: 74
    Poslednja poruka: 25.10.2022, 10:29
  2. Koju knjigu trenutno čitate..?
    Autor yige_gui u forumu Književnost
    Odgovora: 1360
    Poslednja poruka: 06.10.2019, 11:29
  3. ''Koliko je težak san?''
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 26
    Poslednja poruka: 02.05.2009, 10:44
  4. Gde i kad čitate?
    Autor SQUAW u forumu Književnost
    Odgovora: 55
    Poslednja poruka: 28.03.2009, 23:20
  5. Koliko košta parastos, a koliko krštenje?
    Autor nattydread u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 94
    Poslednja poruka: 17.02.2009, 15:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •