Konj - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 41

Tema: Konj

  1. #16

  2. #17

  3. #18

    Odgovor: Konj

    Hej C_Angel di ti tata drzi konje(jel ovde negde kod nas_ mislim na Vojvodinu)

    Squaw bez zelje da narushim tvoju skrivenost (mislim geografsku) gde ti tvoji prijatelji drze konje.

    Radi se o tome sto planiram da kupim konjica za rekreaciju po Frushkoj pa mi je dobro doshao svaki kontakt sa ljudima koji se bave konjima .Unapred zahvalan

  4. #19

    Odgovor: Konj

    U R. Srpskoj.. Moj Otac Ne Prodaje Konje, Samo Ih Drzi.. Nadam Se Da Ces Ostvariti Svoj Plan

  5. #20

    Odgovor: Konj

    Ovo je moja komşinica plavuşa iz obliznjeg zoo
    Prilog 488
    Ko je za jednu voznjicu

  6. #21

    Odgovor: Konj

    Evo lawner saljem ti pp
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #22

    Odgovor: Konj

    Super temica!
    I ja zaista obozavam konje i voljela bih nauciti jahati!
    Savrseno normalna djevojka

  8. #23

    Odgovor: Konj

    Divlji konji prkose zvijerima i zimama



    Na ogromnim prostranstvima netaknute prirode Livanjskog polja, samo desetak kilometara udaljenih od grada Livno, opuštajući mir koji vlada ovim područjem narušava galop više od dvjesta divljih konja!

    Oni koje put nanese na područje Kruzi, od Korićine do Borove glave, impresioniraće očaravajući prizor krda divljih konja, koji u potrazi za dobrom travom, solju i vodom dnevno pređu i na desetine kilometara.

    Divlji konji na ovim prostranstvima, skoro pedeset godina žive pod otvorenim nebom, prepušteni sami sebi, nemilosrdnim vremenskim uslovima, jakim zimama i napadu divljih zvjeri kojih u okolnim šumama ima mnogo. Opstali su samo zahvaljujući predjelima koji su bogati travom.

    Samo nekoliko kilometara od oronulih kula starca Vujadina, koje se nalaze odmah iznad Livna, nailazimo na prvo krdo divljih konja. Uplašeno nas gledaju, strahujući od nepoznatog. Plahovitost je ono što ih na prvi pogled najviše razlikuje od pitomih konja, a iako djeluje nevjerovatno, konji su podijeljeni na oko desetak familija i svaka ima svog vođu, koji prednjači od ostalih i upozorava ih kada im prijeti opasnost.

    Tokom cijele godine divlji konji su izloženi jakim vjetrovima, a već u jesen i snjegovima. Ambijent očuvane prirode i kamenih goleti, praćen muklom tišinom, koju remeti jedino šum lišća i kas konja, nesvakidašnja je atrakcija, koju sve češće, u želji da vide divlje konje, obilaze ljubitelji prirode.
    Ispod snijega traže travu i so

    Divlji konji nastali su od pitomih konja početkom šezdesetih godina prošlog vijeka, kada je jedan od farmera, usljed gladne godine bio prinuđen da u poljane pusti nekoliko svojih konja, koje nije imao čime da prehrani tokom zime.

    Iako tada niko nije vjerovao da će konji u nemilosrdnim vremenskim uslovima, kakvi vladaju u ovim predjelima, bez štale i hrane preživjeti zimu, oni su se srodili sa divljinom, gdje ih iz godine u godinu ima sve više i kojom već decenijama haraju. Tokom ratnih godina sa područja Kupresa i Glamoča, mnogi su napuštajući svoje domove, pustili konje u šume, koji su se, lutajući, skrasili na livanjskim poljanama, gdje su do danas opstali.

    Damjan Mihaljević, penzionisani policajac, rođen u obližnjem livanjskom selu, kao veliki ljubitelj prirode, tokom svih godišnjih doba, obilazi divlje konje, koji ga se već duže vrijeme ne plaše. Kaže da je naučio mnogo o njima, kao osnovno da im ne treba naglo i brzo prilaziti, nego oprezno i lagano, jer nisu navikli na prisustvo ljudi, te u samoodbrani mogu da budu nepredvidivi.

    "Iako djeluju pitomo, nisu pitomi, jer ljudima prilaze s nepovjerenjem. Tokom ljeta familije divljih konja ćete obično vidjeti razdvojene na više mjesta, a zimi, kada ova divljina i ima najveću čar, oni uglavnom zajedno tragaju za ispašom i vodom", priča nam Damjan, prilazeći jednom od konja.

    Za razliku od pitomih, divlji konji zimi ne jedu slamu, nego kopajući ispod snijega traže travu i so. Zimi se okupe ispod planine Cincar, gdje su veći nanosi snijega, a zatim idu prema brežuljcima i predjelu Borove glave, gdje vjetar odnese snijeg i lakše mogu da dođu do trave. Damjan kaže da se tada u pravom smislu ogleda stanje divljine.

    "Iako je županijska šumarija prije nekoliko godina na području Kruga, gdje ove plemenite životinje obitavaju, tokom zime postavila nekoliko hranilica za konje, oni ih nisu ni okusili. Naučili su da se sami snalaze za hranu, kopajući ispod snijega traže travu i so", priča Damjan.
    U krdima 40 ždrebadi

    Navodi da konji tokom ljeta osjete kada u blizini pada kiša i da je tada najljepše posmatrati kako se, tražeći osvježenje sa svih strana okupljaju na jedno mjesto.

    "Prije petnaestak dana u izuzetnom prizoru su uživali i neki od prolaznika, koji su impresionirano posmatrali oko 120 konja, kako velikom brzinom galopiraju prema mjestu gdje je padala kiša", dodaje on.

    Damjan ističe da su divlji konji atrakcija jer ih osim u Livnu, nema nigdje na Balkanu.

    "Ljudi obično dolaze ljeti, kada je ovo mjesto najljepše za obilazak, najviše iz Dalmacije, Splita, Posušja i Hercegovine", kaže Damjan.

    Krdo konja iz godine u godinu se povećava, a samo ove godine bilo je oko 40 ždrebadi, od kojih mnogi ne prežive napade krvoločnih vukova.

    "U svakoj familiji godišnje bude od sedam do osam ždrebadi, a ako je pravi vođa familije, vuk neće lako prići krdu konja i napasti mlade", priča Damjan. Ističe da se kod divljih konja hijerarhija izuzetno poštuje, te vođa ostale konje usmjerava kuda da idu, a one koji iznemognu od hoda, ne ostavlja same.

    Ljeti se konji napajaju na ogromnoj lokvi vode ispod Cincara, koja je poslije Drugog svjetskog rata sagrađena za napajanje 10.000 ovaca, koje su do šezdesetih godina uzgajane u ovim predjelima. Jedini tragovi ovčarstva na ovim prostorima danas su samo oronuli zidovi šest štala u koje su nekada zatvarane ovce, a u njima se ponekad sada odmaraju divlji konji.
    Zakonom nisu zaštićeni

    Nažalost, ove plemenite životinje, koje na jedinstven način oživljavaju ogromne puste predjele iznad Livna, zakonom nisu zaštićeni.

    "Nažalost, o tome niko ne razmišlja. Općina malo pridaje značaja divljim konjima, a mogli bi se zaposliti ljudi koji bi vodili računa o posjetiocima. Zbog toga što nisu zaštićeni i danas se nerijetko dešavaju krađe konja", priča Damjan.

    Predvečerje na prostranom Livanjskom polju, kada se i jaki vjetar polagano utišava, a divlji konji galopirajući odlaze u nepoznat pravac, stvara utisak kao da ste u starim kaubojskim filmovima.

    Jedinstveni ambijent područja Kruga, iskorišten je i za snimanje filma "Konjanik", po romanu hrvatskog pisca Ivana Aralice. Obilazeći ta područja nailazimo na malu kolibu, sagrađenu za potrebe filma, uz koju je postavljen i drveni krst. Filmska ekipa je na ovom mjestu, za koje imate utisak da ljudska noga godinama nije kročila, ostala nekoliko mjeseci.
    Ovčarstvo se gasi ispod planine Cincar

    Iako su nekada prostranstva Kruga izuzetno bogata travom iskorištavana za ispašu deset hiljada ovaca, gdje se proizvodio sir, koji se izvozio u Grčku, danas smo na toj lokaciji ispod planine Cincar zatekli samo dva pastira.

    Sa sedam velikih šarplaninaca pastiri danonoćno izloženi hladnim sjeveroistočnim vjetrovima, čuvaju oko 300 ovaca. Iako je vjetar za one koji nisu navikli na klimu kakva vlada na ovim prostorima i u ovo doba godine nepodnošljiv, pastiri kažu da je vrijeme još lijepo i da prava zima tek slijedi.

    Napisala: Tanja Šikanjić
    Preuzeto sa www.nezavisne.com
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  9. #24

    Odgovor: Konj

    Divna stvorenja. Otvara se jahački klub u BL i jedva čekam da počnu časovi jahanja. Jednog dana ću imati svog konja i samo ću ga hraniti, maziti i istrčavati. Bože zdravlja...
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  10. #25

    13 gde da nadjem konje rase Halfinger i Engleskog punokrvnjaka?

    Zanima me da li neko od vas zna gde mogu da kupim zensko zdrebe konja rase Haflinger ili Englesko punokrvno, i koliko kosta.
    Marko

  11. #26

    Odgovor: Konj

    U Austriji i Nemačkoj sigurno, mada se možeš raspitati po ergelama u Srbiji. Tamo ćeš dobiti sve informacije.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  12. #27

    Odgovor: Konj, Sjene na Obzoru

    Kao klinac jahao sam ih bez sedla, spavao sam u jaslama, igrao se s njima.
    Kada imam vremena volim da odem do nekog kluba. Dovoljno je samo da ih gledam pa da se od svega odmorim. Što više gledam konje ljudi mi se sve manje sviđaju.
    Volim ih.
    RAVNICAR

  13. #28

    Odgovor: Konj

    ZELIM DA IMAM KONJA. To zadovoljstvo sam i imao al bilo je davno nisam bio svestan sta imam a imao sam dva prelepa Ruska ponija. Sad me iteresuje koliko kosta odrasla kobila Lipicanera

  14. #29

    Odgovor: Konj

    JEEEEEEEEE Naj verovatnije cu dobiti konja tjs kupiti i to lipicanera danas kad mi je otac rekao obradovao sam se ko malo dete cim stigne stavljam fotke trebalo bi da stigne za 2-3 meseca naj kasnije

  15. #30

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •