Pesmoanaliza, analiza turbofolk pesama
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 48
  1. #1

    Pesmoanaliza, analiza turbofolk pesama

    Evo, ovako sam ja ovo nekako zamislila, pošto većinu pesama ne razumem a verujem ni vi. Znači, pesma koja je zadata se analizira u naredna 24h. Istu pesmu analiziraju svi koji žele, jer su textovi najčešće dubokoumni pa bi jednom čoveku moglo promaći dosta toga. Kad istekne tih 24h, prvi koji se na temi nađe, zadaje neku novu koju ćemo analizirati. Izbor je više nego velik.

    Ja sam za danas odabrala pesmu Ruzmarin

    Ruzmarin

    Pogled mi tvoj srce nacinje
    dok ti se telo ka meni naginje
    i gotov sam da opet glupost napravim
    a resih da se popravim
    Sta mi to treba, sta ce reci svet
    svi ovde znaju da sam zauzet
    al gotov sam da opet glupost napravim
    ne mogu da se popravim
    O, tvoja lepota boli
    o, hajde leci me
    o, jos nocas slobodan sam
    o, sutra zenim se
    Ruzmarin vec nosim na reveru
    u dzepu mi burma da joj dam
    na ruci sat sto pet minuta kasni
    ako se kraj tebe uspavam
    Pogled mi tvoj srce nacinje
    iz iskustva znam to tako pocinje
    a kada nesto pocnem
    ja ne prestajem i nikada se ne kajem


    Pesnik nam čistim pesničkim jezikom izražava istinu i tragiku te istine. Posmatramo budućeg mladoženju koji nije imao novca da sebi priušti svadbeno odelo, pa će na svoje venčanje obući neko koje je nosio na nekoj prošloj svadbi:

    Ruzmarin vec nosim na reveru
    Ruzmarin koji je prisutan ne simboliše samo u prenesenom značenju deo obreda koji treba da nastupi, već nam govori o tome da mladoženja nije nosio odelo na hemijsko čišćenje nakon svadbe koja se dogodila u bliskoj (ili daljoj) prošlosti.

    i gotov sam da opet glupost napravim
    a resih da se popravim
    Sta mi to treba, sta ce reci svet
    svi ovde znaju da sam zauzet
    a kada nesto pocnem
    ja ne prestajem i nikada se ne kajem
    Napred citirane stihove tumačimo kao pesnikovo izbezumljeno udaranje o nevidljiva vrata savesti. Lirski izraz koji je duboko utisnut u svaki red govori nam o tome da on naprosto doziva glupost koje se kloni i raduje se tom zanosu.

    Moglo bi još... ali da ostavim i vama prostora

    Dozvoljene su i diskusije između članova na zadatu temu u okviru 24h, kako bi proširili poetske dimenzije.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Pogled mi tvoj srce nacinje
    dok ti se telo ka meni naginje
    Ovo zapravo znaci da njegov pogled nije uperen u njene oci,po svoj prilici i ne zna kako one izgledaju, vec u njen dekolte...
    U tom periodu pesnickog izrazaja nije bilo dopusteno nagovestavati sexulane aluzije i uzbudjenost pa je tvoje znacilo moje,pogled gore je znacio pogled dole...Sve obrnuto
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  3. #3

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Sta mi to treba, sta ce reci svet
    svi ovde znaju da sam zauzet
    Pesnik ovde akcenat stavlja na "to" aludirajući direktno na poseban "emotivni naboj" između dvoje zanesenjaka koji sve više raste... Sam pesnik ovom nemogućnošću da "to" nazove pravim imenom zapravo nam stavlja do znanja da je on čovek visokog estetskog smisla i pokušava da na nas prenese bar deo od svoga umetničkoga shvatanja.

    Pesnik očigledno neguje stil kratkih, lakih, melodičnih ljubavnih pesama i na taj način verno prikazuje jedan vid naše narodne poezije nazvan "urimuj stihove tako da poslednja dva slova budu ista".

  4. #4

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Jooj Squaw ja ne znam da li ova tema vise pljuje po ovoj pesmi koju si predstavila ili vise pljuje po kriticarima poezije koji pisu sve one interpretacije za srednje skole.

    Znaci uvek mi je bilo debilno u skoli kad moram da naucim da pricam bas ono sto je kriticar napisao za tu pesmu. Kao da ja sama ne mogu da procitam pesmu i osetim je i protumacim na svoj nacin. Nego nam namecu tudja misljenja i tudje tripove.

    Da se vratimo temi.

    O, tvoja lepota boli
    o, hajde leci me
    o, jos nocas slobodan sam
    o, sutra zenim se
    U ovim stihovima pesnik iskazuje svoje tendencije ka mazohizmu. Svestan onoga sto ga boli, zahteva da ga isto to leci. U sledeca dva stiha salje divnu poruku da je svestan svog mazohizma i da zeli samo jos jednu noc da zivi ono sto je, a naredni dan planira da se odrekne sebe i svojih potreba. Zaista predivan primer zrtvovanja. Gotovo da mozemo cuti taj uzvik bola i uzvik uzitka u jednom istom trenutku, sto je docarano sa iskoriscenim samoglasnikom "o" na pocetku svakog stiha.
    Poruku je izmenio goldie, 11.02.2007 u 17:09

  5. #5

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Sta mi to treba, sta ce reci svet
    svi ovde znaju da sam zauzet
    Pogled mi tvoj srce nacinje
    iz iskustva znam to tako pocinje
    a kada nesto pocnem
    ja ne prestajem i nikada se ne kajem
    u ovim stihovima vidimo da pjesnik ima moralnu dilemu... uci il ne uci pitanje je sad
    zajebano je kad svijet prica okolo al opet ko jebe svijet... merak je merak
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  6. #6

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    al’ gotov sam da opet glupost napravim
    ne mogu da se popravim
    Nevichno oko bi protumachilo ovo kao...
    svestan greha,miri se sa sudbinom...

    No pravi znalac svakako uocava da ova pesma u biti krije jedan dublji smisao...
    Naime pesnik je verovatno veoma bolestan {pokvario se}...I verovatno je u pitanju neki opasniji kvar {prehlada}...
    Takodje on se kaje jer je sredinom decembra kad je lila ona kishurina,bos istrcho na terasu da skupi vesh,kog je budireceno bilo gotovo pola kontAjnera{pisceva mera za kolicinu,u pitanju su moderni izrazi i fraze ..ko ne razume nek ne komentarishe i nek ne prica...}...

    omladina koja se pracaka uz ovu pesmu bi svakako trebala znati da se pod forepomunitim grehom ocito smatra njihovo veselje uz ovu pesmu...Koja na neki nachin predstavlja pishcevu ispovest,njegov bol...kajanje... kako se on sada oseca...{ko nije razumeo nek ne komentarise i nek ne prica...}

    Ubica mekog srca.

  7. #7

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Jooj Squaw ja ne znam da li ova tema vise pljuje po ovoj pesmi koju si predstavila ili vise pljuje po kriticarima poezije koji pisu sve one interpretacije za srednje skole.


    Takodje on se kaje jer je sredinom decembra kad je lila ona kishurina,bos istrcho na terasu da skupi vesh,kog je budireceno bilo gotovo pola kontAjnera{pisceva mera za kolicinu,u pitanju su moderni izrazi i fraze ..ko ne razume nek ne komentarishe i nek ne prica...}...
    Odlično zapažanje!

    Takođe, upada nam u oči pesnikova razuđenost i opširnost. On se ne bavi samo anatomijom:

    Pogled mi tvoj srce nacinje
    već i socijalnim razlikama:

    na ruci sat sto pet minuta kasni
    što možemo povezati sa gore citiranim tumačenjem, jer svako ko se iole udubi u materiju shvatiće da je sat kupljen kod Kineza i to baš tad kad je lila ona kišurina, a oni samo što nisu zatvorili jer je bilo skoro 17h.

    Složićete se da u citiranom tekstu dalje vidimo pravi primer žudnje za kako duhovnim tako i fizičkim oslobađanjem.

    O, tvoja lepota boli
    o, hajde leci me
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #8

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Neshto sam u cajtnotu (kao i junak ove pjesme) pa chu napraviti jednu brzu gotovo povrshnu analizu dela koje je pred nama.


    Ruzmarin (
    rosmarinus officinalis)

    Ruzmarin je zzbunasta mediteranska aromatichna biljka, zzbunaste gradje i iglichastih listova. Najchesche uspeva u primorskim krajevima, mada se po neki zzbunic moze nachi i po bashtama ovih nashih asfaltiranih vukojebina.

    Koristi se i kao zachinska biljka, dodatak pechenju ..ali je najpoznatiji kao ukras i obelezzje na svadbama...

    Kako god bilo u njegovoj blizini, neko je svakako pechen..

    ..kao i ovaj bezimeni nesrechnik chijom chemo se zlehudom sudbnom pozabaviti.

    Pa da pocnemo:


    "Pogled mi tvoj srce nacinje
    dok ti se telo ka meni naginje
    i gotov sam da opet glupost napravim
    a resih da se popravim"

    U sushtini dobar, dushevan i boleciv nash se junak posle godina robovanja i popushtanja porocima, najzad trgao iz svog praznog bivstvovanja pozelevshi da od sad pa nadalje provodi zzivot sa sebi dragim bichem delechi zzivotnu rados', srecu i vishak telesnih technosti ... SO why the fuck je onda morao to da upropasti zzenidbom za neku drugu?!?

    No dobro, ukopao se i shta je tu je reshio da krene nekim putem i vishe ne pravi gluposti...Chasno, ispravno, poshteno odoleva iskushenju koje mu je podmetnuo dal svevishnji dal onaj ozdole, verovatno poturajuchi mu par sisa i dupe koje on ovde slikovito opisuje kao "pogled koji nachinje srce"... Sa druge strane mozzda mu je simpatija kardiohirurg koja po defaultu secira svakog pogledom... Iz ovo malo detalja ne mozzemo mnogo da zakljuchimo pa chemo to ostaviti po strani..




    "Sta mi to treba, sta ce reci svet
    svi ovde znaju da sam zauzet
    al’ gotov sam da opet glupost napravim
    ne mogu da se popravim"


    Rastrzan unutrashnjim trvenjima... (kao kuca kad mu se kaki a nema ko da ga izvede) pokushaava da nadje balans izmedju legalnog i legitimnog ..i moralnog i oralnog pokushavajuchi svoju slabost da pobedi hvatajuchi se za stub odbrane svakog malogradjanina - shta ce reci svet? ..kamen temeljac svake stabilne srpske porodice...ono shto chuva svetost tajne maltretiranja zzene i dece... On svestan te svoje slabosti, balansira ozmedju zzelja i realnosti kao da ga je uhvatila potreba u busu a stanice nigde na vidiku...
    Chinjenica da je svestan svega toga ipak govori u njegovu korist i daje nadu da che mozzda ova pesma imati kraj bez ubistva od strane tasta ili mladine brace..

    O, tvoja lepota boli
    o, hajde leci me
    o, jos nocas slobodan sam
    o, sutra zenim se

    Hod po mukama! Golgota po kojoj ovaj chovek vuche one sise i dupeta kao krst na kojem ce na kraju skapati... Trazzi spas od onoga shto mu zulum chni, potpuno pomiren sa sudbinom... Josh nocas je slobodan..pa od 7.30 vech mora da pazi shta radi jer dolaze po njega ..a kum se eno uroljo i mozze da lane kojeshta..


    "Ruzmarin vec nosim na reveru
    u dzepu mi burma da joj dam
    na ruci sat sto pet minuta kasni
    ako se kraj tebe uspavam"

    Pripreme za venchanje su gotove. Burma u dzepu, stvar gotova.. samo da se naguzi i kazze -da! Sat na ruci samo odslikava neodgovrnost i opushtenciju sa kojom je do sada ziveo... NIkada nije dolazio na vreme, chak po pet minuta je kasniJo na deJtove!..jednom rechju kershme ..sad sateran u choshak..tih pet minuta mu je (ne)sudijski produzzetak ako u toku noci ne postigne poen..igra se produzzetak od pet minuta ili che igrati do "zlatnog gola"... A ko ga zna, sa 1:0 u gostima mozda izbegne barrazz svadbe?



    "Pogled mi tvoj srce nacinje
    iz iskustva znam to tako pocinje
    a kada nesto pocnem
    ja ne prestajem i nikada se ne kajem"


    Ovde vech vidimo da je stvar gotovo reshena. Ili je reshio da se malo kurebeca (kurchi) u zadnjem momentu. Da je pesma potrajala josh malo verovatno bi saznali i velichinu njegove alatljike te da HIZ sajz doez mater! ...

    Pesma je u sushtini stilski razradjena istorijska dilema- 'bati ili ne 'ebati ...

    toliko za brzi pregled

  9. #9

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Isteklo je 24h

    A sad nova pesma.

    Moj zivote, da l' si ziv

    Imala je reka most
    imao je kucu gost
    imalo je vreme sjaj
    imala je ljubav kraj

    Kako si, tugo
    sta mi radis sada
    nema te dugo
    a ja se navikla

    Ref.
    Moj zivote, da l' si ziv
    ako jesi dobro je
    da mi kazes ko je kriv
    sto smo tuzni oboje

    Moj zivote, da l' si ziv
    gde su stari drugovi
    da l' je isto ko nekad
    kad smo deca bili mi

    Srusio je neko most
    otis'o je negde gost
    nema vise vreme sjaj
    samo ljubav ima kraj



    Imala je reka most
    imao je kucu gost
    imalo je vreme sjaj
    imala je ljubav kraj
    Setna srofa koja govori o proslom vremenu u ovoj pesmi je uvertira u diskusiju dve osobe. U ovoj strofi se opisuje okolina i pejzaz oko dvoje koji se nalaze na obali reke tog mat (nesjanog, meterijalnog) vremena. I poslednji stih ove strofe najavljuje da ljubavi vise nema kraja. Tehnoloski napredak civilizacije je stvorio virus koji ljubav vodi beskonacnom petljom u vecnost.


    Kako si, tugo
    sta mi radis sada
    nema te dugo
    a ja se navikla
    Progovara osoba koja je inicijator ovog razgovora i svog sagovornika naziva tugo. Pretpostavljamo da je to u pitanju osoba imena Tugomir, a iz miloste ga zove Tugo. I nemilosrdno mu govori da joj je lepo bez njega i da je tako navikla.


    Moj zivote, da l' si ziv
    ako jesi dobro je
    da mi kazes ko je kriv
    sto smo tuzni oboje

    Moj zivote, da l' si ziv
    gde su stari drugovi
    da l' je isto ko nekad
    kad smo deca bili mi
    E sada se zenska osoba okrece slucajnom prolazniku i pocinje njemu da se obraca jer je prepoznala svog komsiju. Pretpostavlja se da se komsija zove Zivorad, ili Zivojin ili Zivota ali ga zenska osoba iz miloste zove Zivote. Jer on ocigledno simbolizuje nesto sto je pokrece. Zenska osoba pita Zivot (najverovatnije Zivotu), ko je kriv za njihovu tugu? Pretpostavljamo da pesnik aludira na prvu osobu (na Tugomira) i da zenska osoba ustvari krivi Tugomira za njihovu tugu.


    Srusio je neko most
    otis'o je negde gost
    nema vise vreme sjaj
    samo ljubav ima kraj
    I na kraju u poslednjem stihu pesnik opet opisuje pejzaz i u poslednjem stihu setno se priseca vremena pre civilizacije i pre virusa za vecnu ljubav. Protivi se svemu sto je napredno i sto donosi razvoj tehnologije i zeli da ljubav ipak ima kraj.

  10. #10

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Imala je reka most
    imao je kucu gost
    imalo je vreme sjaj
    imala je ljubav kraj
    Na samom početku jaka inspiracija. Čist narodni jezik i izraz, lepa razrađena vizija. Šta drugo može reka da ima do most? Šta drugo u kući nego gost? Čak iako je nezvan. Vreme kao takvo možda nije ni imalo sjaj, ali time što je pesnik upotrebio reč "sjaj" postiže se veoma efektan završetak strofe sa adekvatnom rimom, ako uzmemo u obzir da je ljubav morala biti svakako pomenuta jer je ona i lajt motiv ove pesme.

    Isto tako, uočavamo neraskidivu vezu između prve i poslednje strofe:

    Srusio je neko most
    otis'o je negde gost
    nema vise vreme sjaj
    samo ljubav ima kraj
    Ali šta se sada dešava?

    Nema ni mosta, ni gosta, a primećujemo da nas je i pisac zavlačio na neki način, jer ljubavi kao takve takođe više nema. Ono što nije imalo kraj, sada ga odjednom ima.

    Moj zivote, da l' si ziv
    ako jesi dobro je
    da mi kazes ko je kriv
    sto smo tuzni oboje
    Mudrom pesničkom metaforom, pesnik se obraća životu, gotovo plačući (može se nasutiti) sa nadom koja ga ne napušta, jer od života kao takvog, traži reči utehe, podrške i konačno razrešenje svega što ga muči, što ga vodi do potpune, najiskrenije ispovesti:

    nema te dugo
    a ja se navikla
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  11. #11

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    imao je kucu gost
    ne kaze se uzalud "svakog gosta 3 dana dosta!".. mozda je ovaj gost kren'o u selo, pa zato kaze imao.. sad vise nema.. neka druga kuca mu se mozda vise dopala..


    Kako si, tugo
    sta mi radis sada
    nema te dugo
    a ja se navikla
    autor nije mozda hteo da spominje pravo ime neke osobe, mozda je u pitanju gost iz prve strofe.. pa je tuga zapravo zamena i kamuflaza, da citach ne bi posumnjao na nekog vidi se iz prilozenog da te osobe vec dugo nema.. mozda je taj gost, kad je kret'o iz kuce, zapravo ostavio autora u kuci.. pa sad autor pati, ono, nedostaje, jel..
    [edit: sad sam videla da je zlatokosa imala istu ideju]


    Moj zivote, da l' si ziv
    mozda je autor na aparatima.. ono, hibernira.. nesvesan je svog stanja pa nije siguran jel' san il' je java.. mada, to je malo sumnjivo.. kako ocekuje da dobije odgovor?



    gde su stari drugovi
    da l' je isto ko nekad
    kad smo deca bili mi
    mozda je ovo jos jedan dokaz da je osoba mozda na samrti.. ili mozda midl ejdz krajsis.. sa psiholoskog aspekta gledajuci, to su dva perioda kad se ljudi prisecaju i vazzu kroz sta su prosli.. elem, ili je mozda samo autor izgubio adrese i brojeve telefona.. pa ne moze da ih zovne da ih lichno pita..



    Srusio je neko most
    sigurno gradske vlasti htele da naprave novi, lepshi, veci, sjajniji.. onaj stari drveni nije valjao.. a i treba se u naj naj svetlu prikazati kad stignu gosti iz inostranstva.. a autor je sigurno bio emotivno vezan za taj stari most, pa je mozda cak eventualno kojim slucajem i pisao vlastima u nadi da nece mozda eventualno kojim slucajem da ga srushe.. ali izgleda bezusupeshni su bili ti njegovi pokushaji ..


    otis'o je negde gost
    kud je otish'o to ni gost sam verovatno ne zna.. mozda je skren'o iza prvog coshka i sad shkilji i promatra dal' ga nek'o prati...


    nema vise vreme sjaj
    da, vreme vise nema sjaj.. autor je sasvim u pravu.. sav taj sjaj vremena se pokupio, jer je gradskoj vlasti ponestalo kad su gradili onaj novi most sto sad zamenjuje ona stari.. tamo preko reke..
    moomoo meee jooouu

  12. #12

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Imala je reka most
    imao je kucu gost


    Prvi stihovi nam, posredstvom divne metafore, predstavljaju glavne likove ove balade: ona je reka ( široka i duboka), a on je njen most ( po principu-lakše ju je preći nego zaobići). Ako se, zaista, udubite u ovu pesničku sliku, shvatićete da pred sobom, zapravo, imate dvoje mladih u eksplicitnom ljubavnom činu (klasična misionarska). To se i, nedvosmisleno, izražava drugim stihom jer je kuća, kao svaka prava domaćinska, rado primala...gosta, jel'te.

    Ref.
    Moj zivote, da l' si ziv
    ako jesi dobro je
    da mi kazes ko je kriv
    sto smo tuzni oboje
    Ali, avaj, šta se dešava? Reka više nije sigurna da li je most na njoj, tačnije, da li...khm...stoji ili je pao. Možda je samo u pitanju pogrešan ugao postavljanja luka, a možda je kriv škart materijal, neotporan na vlagu. Reka traži to objašnjenje od mosta jer sama ne shvata ili ne želi da shvati da je VEĆ kraj. Anivej, jedno je sigurno-ostala je tuga.

    "Toliko je bilo u zivotu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo.
    Trebalo je ziveti. "

  13. #13

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Novi zadatak

    Das,ne das,ostarit ces

    Umro bih da nisam zaisko
    malo zrelih jagoda
    rekla mi je sta si pritisko
    uzmi crko da Bogda
    rekla mi je sta si pritisko
    pusti crko da Bogda

    Das, ne das, ostarit ces
    das, ne das, uvenut ces
    poslije svega nema kajanja

    Rekla mi je da sam dosadan
    i pomalo opasan
    reko sam joj da sam uporan
    i pomalo umoran

    A znam da ces da das


    Umro bih da nisam zaisko
    malo zrelih jagoda
    Ovde nam pesnik porucuje da jako voli svoju odabranicu,po svoj prilici zrelu zenu i da bi naravno kako to vec biva umro da ide sam u jagode bez nje...

    rekla mi je sta si pritisko
    uzmi crko da Bogda
    rekla mi je sta si pritisko
    pusti crko da Bogda
    Ovde nam pjesnik kaze da je i njega ona voljela vec da se po starom dobom obicaju neckala...Prava seoska mlada(u ovom slucaju stara)...Narocito moramo obratiti paznju na taj narodni izraz ljubavi
    crko da Bogda
    koji se i dan danas zadrzao u nasim krajevima ...To je siguran pokazatelj koliko je nasa kultura na visokom nivou bila jos u davna vremena a narocito danas...
    Tu nam pjesnik nagovjestava da je branje jagoda bilo tesko ali slasno...
    Das, ne das, ostarit ces
    das, ne das, uvenut ces
    poslije svega nema kajanja
    U ovoj strofi pjesnik je odlucio da veliku mudrost podjeli sa nama,nacin kako da uvjerite svoju odabranicu da bere s vama jagode...Samo joj kazite da ce postati ruzna i stara i ona ce odma u jagode jer sjetimo se one stare ''Djevocica brala jagode''...On vam takodjer porucuje da se ne kajete kada lazete i mazete jer sve je to s dobrim razlogom,u cillju da se nebere sto vise jagoda

    Rekla mi je da sam dosadan
    i pomalo opasan
    Ovde nam on opisuje kako je teklo uvjeravanje medju njima...On je glumio papagaja,stalno ponavljao isto...Zreloj dami se ipak ucinilo da je on isuvise opasan i da ce da je odvede daleko u sumu ,prepala se da je vuk ne pojede...

    reko sam joj da sam uporan
    i pomalo umoran
    Ovde je on uvjerava da je on ustvari zaista papagaj a ne vuk i da je malo umoran kao lenjivac...

    A znam da ces da das
    Ovde pjesnik nedvosnmisleno porucuje da je zavodjenje uz pomoc zivotinjskog carstva uspjelo i da je dama pristala da idu u jagode...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  14. #14

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama

    Citat Lillith kaže: Pogledaj poruku


    A znam da ces da das
    iz pjesnika prosto izvire iskustvo... dalja analiza je po meni suvisna

    djevojke razmislite dobro
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  15. #15

    Odgovor: Analiza turbofolk pesama


    Umro bih da nisam zaisko
    malo zrelih jagoda
    Izvrstan primer! Na neverovatno slikovit i nadasve prizeman način dočaran je taj intenzitet želje, kojoj je očigledno teško odupreti se.
    Tek ovako jasnim primerom, gde se pesnik našao u rascepu između života i smrti, možemo shvatiti koliko je ta želja za "iskanjem" zapravo jaka!

    rekla mi je sta si pritisko
    uzmi crko da Bogda
    Na žalost, u nedostatku inteligencije, ona nije mogla smisliti bolje rešenje za utvrđivanje pazara... No, priželjkujući da u ovoj situaciji za njega svaki odgovor bude prihvatljiv, rekla je prvu stvar koja joj je pala na pamet, pa ako prođe - prošlo je.

    pusti crko da Bogda
    I prošlo je...

    Das, ne das, ostarit ces
    das, ne das, uvenut ces
    poslije svega nema kajanja
    Ovde imamo jasno prikazanu dilemu izmedju morala i nemorala. Ona želi njemu da da malo jagoda (možda bi mu dala da pobere i celu baštu), ali nastaje dilema: da li da mu da njene jagode, kad on ima i svoje jagode u svojoj bašti? Zašto ne bere svoje jagode, nego je došao kod nje da se grebe? Da li se tako grebe za jagode po celom selu? Ova pitanja je opterećuju kad god on naiđe po jagode, ali ona, u opet gorevećpomenutom nedostatku inteligencije, nije sposobna da sama na njih dobije odgovor i da pronađe izlaz iz situacije.

    Zato se prepušta situaciji i pušta da stvari idu kako je suđeno. On to i sam na kraju potvrđuje rečima:
    A znam da ces da das

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Azbuka pesama (stranih i domacih)
    Autor Sonja u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 570
    Poslednja poruka: 21.03.2019, 00:39
  2. DNK analiza očinstva
    Autor stok u forumu Porodica
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 06.10.2017, 17:39
  3. Tajanstvene poruke popularnih pesama
    Autor Goga u forumu Muzika
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 05.01.2009, 00:17
  4. Tekstovi pesama sa Beovizije 2006
    Autor Betty Boop u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 14.09.2007, 20:08
  5. Tekstovi pesama sa Eurosonga 2006.
    Autor Lady S u forumu Strani spotovi i tekstovi
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 22.05.2006, 00:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •