Sta je Spyware?
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Sta je Spyware?



    Spyware je široka kategorija malicioznog softwarea sa namenom da presreće ili preuzima delimično kontrolu rada na računaru bez znanja ili dozvole korisnika. Dok sam naziv sugerise da je reč o programima koji nadgledaju rad korisnika, ovaj naziv danas označava široku paletu programa koji iskorištavaju korisnički računar za sticanje koristi za neku treću osobu.

    Spyware se razlikuje od virusa i crva u tome što se obično ne replicira. Kao mnogi novi virusi, spyware je dizajniran da iskorišćava zaražene računare za komercijalnu dobit. Tipične taktike su prikazivanje ne zahtevnih pop-up reklama; krađa licnih informacija (uključujući i financijske informacije kao što su brojevi kreditnih kartica i lozinke); praćenje aktivnosti na internetu za marketinške svrhe; ili preusmeravanje HTTP zahteva na reklamne stranice. U nekim slučajevima, spyware se koristi za verificiranje pridržavanja uslova licence za korištenje programa.

    Kako se ponaša Spyware i šta uzrokuje ?

    Korisnici često primete neželjeno ponašanje ili usporavanje performansi.
    Spyware može prouzrokovati i značajnu CPU aktivnosti, korišćenje diska, i mrežni saobraćaj iako ništa na računaru ne radite.
    Samo korištenje računara postaje otežano, usporeno, a i rušenje sistema i aplikacije neke su od neretkih posledica.
    Računar retko ima samo jednu infekciju.

    Neretko se radi u simultanim procesima više nepoželjnih programa koji su u stanju promeniti vaše registry datoteke kako bi ostali ne detektovani, isključili firewall i anti virus zaštitu i onemogućili svoje uklanjanje.
    Time Spyware programi dodatno smanjuju sigurnost vašeg računara i ostavljaju ga otvorenim za naredne i opasnije infekcije.
    Slično kao bolest slabljenja imunog sistema.

    Za sisteme koji su prilično inficirani nekada je jedino rešenje potpuna reinstalacija sistemavremenski zahtevna operacija čak i za iskusnijeg korisnika.



    preuzeto sa neta



    Kako se borite protiv spyware-ova? Predlozite neki spyware program...

  2. #2

    Odgovor: Sta je Spyware?

    Za neutralisanje ovih pretnji i uklanjanje špijuna koristim Spyware Terminator, program je još uvek besplatan, toplo ga preporučujem... mali radi pos'o

    Link za opis programa i download je ispod:

    http://www.pctv.co.yu/software/spyware_terminator.htm
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  3. #3

    Odgovor: Sta je Spyware?

    sa moje strane, preporuka je XoftSpy, ako vec i udju, ali to se meni retko desava, jer pazi gde idem

  4. #4

    Odgovor: Sta je Spyware?

    Citat DarkRed kaže: Pogledaj poruku
    Za neutralisanje ovih pretnji i uklanjanje špijuna koristim Spyware Terminator, program je još uvek besplatan, toplo ga preporučujem... mali radi pos'o

    Link za opis programa i download je ispod:

    http://www.pctv.co.yu/software/spyware_terminator.htm
    skinula ga i nervira me shto stalno iskache
    ..mada svashta nadje
    ako ga ostavim ukljucenog,upozorava me na sve i svashta,
    tako da ga ja sklonim chim upalim rachunar,
    a aktiviram po potrebi tj. 2x dnevno
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  5. #5

    Odgovor: Sta je Spyware?

    Koristim Zone Alarm Security Suite jer ima integrisan anti-virus, anti-spyware, a povrh svega odlichan je firewall. Zna ponekad biti komplikovan i dosadan, ali obzirom da ga koristim vech vishe od 5 g. naviako sam. E da, ova zadnja verzija ima jednu karakteristiku shto je chini meni osobito dragom: ne podnosi msn . Neprijatelji msn-a su moji prijatelji
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  6. #6

    Odgovor: Sta je Spyware?

    imala sam i zonu dok sam koristila dial-up i jes mi dosadjivala...
    posle je programer skinuo i stavio ad-aware koji nije losh..al vidim da je terminator detaljniji...i takodje ne podnosi msn..
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  7. #7

  8. #8

    Odgovor: Sta je Spyware?

    Spybot - Search & Destroy

    u novim verzijama je ubačena alatka "Resident TeaTimer"
    kao i spy terminator i S & D je free, takodje se kao i spy terminator može prebaciti na srpski jezik, al' za razliku od većine programa, za S & D je i "help" na srpskom jeziku (veoma korisno kod početnika )
    interfejs mu je malo zastareo, no meni to i nije toliko bitno
    To mi je uvek bio prvi izbor, u paru sa njim sam probao i Spy Terminator, Spyware Blaster, Super Anti Spyware, Win Patrol, ma gomilu programa. Menjam ih povremeno, dva anty spyware programa su po meni neka optimalna zaštita
    ... što jedan propusti, pronadje drugi, i obrnuto

    Title: Spybot Search & Destroy 1.5.2
    Filename: spybotsd152.exe
    File size: 9.27MB (9,722,720 bytes)
    Requirements: Windows (All Versions)
    License: Freeware
    Download link

  9. #9

    Odgovor: Sta je Spyware?

    Čudi me da niko nije spomenuo kako je jedan od prvih koraka u bezbednosti ne koristiti Internet Explorer, već Operu ili Firefoks. Naravno oni nisu zamišljeni da vas štite od ovih napasti poput programa koji služe u te namene ali koristeći njih manje su šanse da vas se ufunjaju razni smećarski programčići na računar u odnosu na to ako koristite IE6 ... moram napomenuti kako nisam upućen da li je najnovija verzija IE7 u konkurenciji sa Operom i FF jer ga ne koristim osim kada baš moram a to je skoro pa nikako.


    Lavasoft Ad-Aware ima takođe besplatnu verziju koja je dovoljna za uredne korisnike koji nisu preterano nestašni pa ne posećuju sajtove sa nevaljalim domaćicama i sličnim igračkicama gde su najčešće stacionirani najopasniji špijunski i sl. roboti koji strpljivo čekaju one koji vole takva mesta, pa dok uzbuđenje raste pažnja opada logično je da ne može sve da raste u istom monetu, zar ne.

    Lavasoft Ad-Aware je prilično brz i korektno odradi svoj posao.


    Pošto ni ja ne mislim kako je dovoljan samo jedan program te vrste na računaru imam sklonost da s' vremena na vreme pustim anti-spyware programe a naročito onaj pod ZoneAlarm-om da vršljaju i pregledaju dubioznije računar ... inače ovaj programčić sam uključio da stalno bude aktivan i da automatski obriše svo pronađeno smeće.
    Poruku je izmenio simke, 09.03.2008 u 10:09

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •