Čime se bavite u dijaspori? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25
  1. #16

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Čitam postove, nekoliko iznad, čak i moj rođeni, neću namerno da ga menjam kako bih pokazala da sam ja pomalo neozbiljno shvatila ovu temu, čime ne govorim da je bilo ko drugi shvatio ozbiljno ili ne.

    Ono što sam htela da kažem jeste da je ova teme veoma ozbiljna i veoma osetljiva za mnoge od nas, naročito relativno "novije" dijasporce... Nije sve bilo tako jednostavno, nije ništa bilo jednostavno, život se samo preko noći prelomio na jednu stranu, kako je izgledalo pre i kako izgleda posle preloma mi smo jedini svedoci tome....

    Neki od vas su rekli da rade isti posao, neki da ne, neki su zadovoljni, neki ne. Možda bi bilo lepo da nam napišete nekoliko rečenica o tome šta radite i možda kako ste našli taj posao i kako je tekla i teče ta borba, da vidimo šta je tačno to što nas čini srećnim ili nesrećnim u ovim okolnistima u kojima se trenutno nalazimo.


    Evo ja ću da počnem,

    Ja sam neka vrsta asistenta na fakultetu, namerno neću da kažem ime tog posla na engleskom, jer zviči mnogo ozbiljnije nego što zapravo jeste. Posao jeste užasno težak, mentalno opasno iscrpljujući jer zahteva konstantni pažnju i vreme i posvećenost (što je, naravno, potrebno za svaki posao ako hoćemo pošteno da ga radimo).

    U Srbiji sam, pre nego što sam došla ovamo, radila kao saradnik, pripravnik na jednom institutu gde su me primili tek kada su saznali da sam dobila stipendiju za Holandiju. To, u kakvoj vrsti pakla i anarhije sam živela od kada sam diplomirala do momenta kada sam dobila stipendiju za Holandiju (godinu ipo dana), probaću da izbrišem iz pamćenja nekako...
    Ono što volim sada jeste finansijska sigurnost, jeste osećaj ravnopravnosti sa kolegama, bilo da su oni studenti ili najpoznatiji svetski profesori, jeste neka vrsta slobode da organizujem svoje vreme onako kao ja znam, što ume da bude problematično na momente jer se samo uhvatim kako sedim u onoj zgradi u 10 uveče bez ikakvog osećaja da sam tamo provela ne znam ni ja već koliko sati...jeste osećaj da napredujem, da učim, da mi se otvaraju vrata (umesto zatvaranja koja su mi se dešavala pre nego što sam došla ovamo).
    Volim ovaj posao i ovaj život, cena je velika, ali ja jesam spremna da je platim, bar tako stvari sada stoje...

    kako je to kod vas?
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  2. #17

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Nisam otisla iz zemlje i nemam nameru, ali citajuci Euridikinu pricu , razmisljam ponovo o najboljoj drugarici koja je imala petlju i koja nije previse vezana za sve ovo ovde( lepo,naravno.od loseg se sa lakocom rastala...).Jako slicna prica.
    Rad na Institutu je bukvalno ubijao i prelomila je.Preko noci,rekli bi oni koji je ne znaju.A ovde je radila,kao vecina nas,Sizifov posao.Samo mi je dok smo gledale izloge po gradu rekla:"e,hajmo do ...... Znas,predala sam zahtev i izgleda da su mi odobrili da postdiplomski rad radim u .....".
    Nije znala ni jednu rec njihovog jezika.Apsolutno nikoga u krugu od 500km nije znala.U pocetku smo pricale svake noci,cim se vrati sa Instituta ,novog.Mejlovi su leteli takvom brzinom da sam se pitala odakle joj toliko vremena.A mnogo vise je radila,ali je odusevljeno pricala kakvu opremu imaju, kako je sve organizovano pod konac...Ljudi joj se,generalno,u pocetku nisu svideli.Ceznula je za stvarima i ljudima koje ovde nije ni spominjala.Za nove sugradjene je govorila da su hladni.Dok joj nadredjeni nije postao OnBajkovita prica,potpuno. Samo 2 godine stariji od nas, a doktor nauka.Neshvatljivo i retko vidjeno ovde.Tako je njoj taj neki pocetni stadijum prosao relativno brzo,ali i zadrzao na daljem skolovanju.Doktorirala je.I odmah joj je ponudjen fe-no-me-na-lan posao,bez obzira sto je stomak bio vidno uvecan
    Njeni su cesce tamo nego sto ona dolazi u Beograd. I zadovoljna je,vidim joj u osmehu i oku.Ali naidju noci kada mi kasno zazvoni telefon i kada bi,cini mi se, mogla da prica do jutra.Valjda je to sasvim normalno.Eto...nedostaje.Bas.

  3. #18

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    zamislite konacno sam dobila dobar posaopriblizno isti kao u Srbiji samo hvale kolica sa terapijom

  4. #19

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Maltene od samog dolaska u zemlju u kojoj zivim, radim u finansijskoj industriji. Iako sam zavrsila filoloski fakultet, nije mi se ostvario san da budem prevodilac stranih jezika ( sto je ustvari bio i razlog sto sam se operedelila za taj faks), ali se ne zalim. Vec 25 godina sam stock broaker i sasvim sam zadovoljna svojim poslom.

  5. #20

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Ja u Srbiji nikada nisam radila. Cim sam zavrsila studije dosla sam u Nemacku gde sam se prvih godinu i po dana namucila da naucim jezik (intenzivni kurs 6 sati dnevno) a zatim sam radila kao praktikant bez ikakve novcane nadoknade. Konacno sam uspela pre godinu dana da se zaposlim kao Team Assistant i ne mogu da se pozalim.
    Ali uvek moze i bolje od toga.

  6. #21

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Bavim se sobom a za to (mi) je potrebno puno puno vremena...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  7. #22

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Zdravo svima


    Ja sam vec 15 godina van Srbije i planiram da se vratim sledece godine sa nesto malo kesa kako bih kupio kucu i poceo neki novi biznis . Pojma nemama sta se desvalo zadnjih desetak godina u Vojvodini i apsolutno pojma nemama sta cu tamo raditi.

    Verovatno cu vise saznat na licu mesta.




    Pozdrav iz Australije

    George

  8. #23

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Posao niti je lako naci niti zadrzati jel je velika jagma za posao.Radim u hotelu kao guvernanta vec 14 godina,nemogu da se pozalim samo mora da se radi i samo tako cuvamo mesto.

  9. #24

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    Idem u skolu i dobar sam djak
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  10. #25

    Odgovor: Čime se bavite u dijaspori?

    naukom...

    radim na istrazivanju potencijalnih novih lekova
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Čime se bavite?
    Autor Lady S u forumu Posao
    Odgovora: 136
    Poslednja poruka: 19.05.2017, 21:43
  2. Bavite li se sportom?
    Autor yige_gui u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 67
    Poslednja poruka: 25.02.2015, 21:26
  3. Kulturna dešavanja u dijaspori
    Autor vancouver u forumu Dijaspora
    Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 21.02.2015, 20:35
  4. Nasi ljudi u dijaspori
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 30.01.2010, 08:31
  5. Bavite li se borilačkim veštinama?
    Autor Bloo u forumu Sportska centrala
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 03.09.2009, 09:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •