Eugène Henri Paul Gauguin
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    Eugène Henri Paul Gauguin


    Ežen Anri Pol Gogen (7. jun1848. - 9. maj1903.), poreklom Francuz, jedan je od tri slikara postimpresionizma. Gogen je imao svoj stil: slikao je pomoću velikih površina oivičenih crnom linijom (slično vitražu). Taj stil zvao se sintetizam i u njemu boja ne određuje predmet. Gogen je preteča fovizma. Na Tahitiju je proveo drugi deo svog života i tamo se potpuno posvetio slikanju. Njegova dela su Devojke sa Tahitija nose cveće, Kuda idemo, gde smo i šta radimo...


    Autoportret

    Na Tahiti odlazi prvi put 1891, a 1895. definitivno odlazi u Francusku Polineziju, gde je umro u patnjama i gorčini. Njegove polinezijske teme svode se na prikazivanje animalne lepote ženskog tela u šaroliko ornamentiranim tkanjima u gustom zelenilu tropske vegetacije. Svoje doživljaje i ispovijesti objavio je u knjigama "Noa Noa" i "Pre i posle". Uticao je na razvoj ekspresionizma i formiranje fovizma.



    Idyll in Tahiti, 1901


    Two Tahitian Women, 1899
    Poruku je izmenio SQUAW, 20.01.2007 u 02:39
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    Rođen u Parizu, poreklom potiče od španskih doseljenika u Južnu Ameriku i vicekraljaPerua, i rano detinjstvo je proveo u Limi. Unuk je Flore Tristan, osnivačice savremenog feminizma. Nakon školovanja u Orleanu, Francuska, Gogen je narednih šest godina proveo ploveći širom sveta u trgovačkoj mornarici a kasnije i u francuskoj mornarici. Nakon povratka u Francusku 1870., zaposlio se kao pomoćnik brokera. Njegov staratelj Gistav Aroza, uspešni poslovni čovek i kolekcionar umetničkih dela, upoznao je Gogena sa Kamijom Pisaroom1875..


    Nevermore, Oh Tahiti, 1897

    Gogen je radnim danima bio uspešan berzanski broker, a odmore je provodio slikajući sa Pisaroom i Polom Sezanom. Iako su mu prvi pokušaji bili nevešti, brzo je napredovao. Do 1884. Gogen se sa porodicom preselio u Kopenhagen, gde je bezuspešno pokušao da se bavi biznisom. Primoran da se bavi slikarstvom da bi preživeo, vraća se u Pariz 1885., i ostavlja porodicu u Danskoj. Bez dovoljno sredstava za život, njegova žena (Met Sofi Gad) i njihovo petoro dece odlaze da žive sa njenom porodicom. Gogen je nadživeo dvoje od svoje dece.



    Where Are You Going (Eu haere ia oe), 1893

    Kao i njegov prijatelj Vinsent Van Gog, sa kojim je proveo devet sedmica slikajući u Arlu, Pol Gogen je doživljavao napade depresije i jednom prilikom pokušao da sebi oduzme život. Razočaran impresionizmom, smatrao je da je tradicionalno evropsko slikarstvo postalo suviše imitativno, te da mu nedostaje simbolička dubina. Nasuprot tome, umetnost Afrike i Azije činila mu se punom mističnih simbola i snage. U to doba je u Evropi vladalo zanimanje za umetnošću drugih kultura, naročito Japana. Pozvan je da učestvuje na 1889 izložbi koju su organizovali Dvadesetorica.


    Aha oe Feii (What Are You Jealous), 1892
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Eug�ne Henri Paul Gauguin


    Haystacks in Brittany (The Potato Field), 1890

    Pod uticajem narodne umetnosti i japanskih grafika, Gogen je evoluirao u kloazonizam, stil kome je kritičar Eduar Dižarden dao ime po tehnici gleđosanja koju je primenjivao Emil Bernar. Gogen je veoma cenio Bernarov rad i odvažnost da upotrebi stil koji je odgovarao Gogenovom nastojanju da u svojoj umetnosti prikaže suštinu predmeta. U Žutom Hristu (1889.), koji se obično smatra najreprezentativnijim delom kloazonizma, slika je svedena na oblasti čiste boje koje su odvojene teškim crnim konturama. U takvim delima Gogen nije pridavao mnogo pažnje klasičnoj perspektivi i smelo je ukinuo suptilne prelaze boje-na taj način oslobodivši se dna najkarakterističnija principa postrenesansnog slikarstva. Njegovo slikarstvo je kasnije evoluiralo u pravcu "sintetizma" gde ni oblik ni boja ne preovlađuju, već oboje imaju jednaku važnost.


    Among the Lilies, 1889

    Tokom 1891. Gogen, isfrustriran nedostatkom uspeha kod kuće i finansijski osiromašen, plovi u trope kako bi pobegao od evropske civilizacije i "svega što je veštačko i konvencionalno." (Pre toga je u nekoliko navrata pokušavao da nađe tropski raj gde bi mogao da 'živi na ribi i voću' i slika svojim sve primitivnijim stilom, uključujući kratke boravke na Martiniku i kao radnik na Panamskom kanalu). Dok je živeo u selu Matajea na Tahitiju, naslikao je "Fatata te Miti" ("Pored mora"), "La Orana Maria" (Ave Maria) i druge prikaze tahićanskog života. Preselio se u Punauju 1897., gde je naslikao svoje remek-delo "Odakle dolazimo" i ostatak života proveo na Markizovim ostrvima, samo jednom dolazeći u Francusku. Njegovi radovi iz tog perioda su puni kvazi-religijskog simbolizma i egzotičnih prikaza stanovnika Polinezije. U Polineziji se često sukobljavao sa kolonijalnom vlašću i katoličkom crkvom. Tokom ovog perioda je napisao i knjigu Avant et Aprs (Pre i posle), koja predstavlja rascepkanu zbirku zapažanja o životu u Polineziji, sećanja, i komentare o književnosti i slikarstvu.

    Umro je 1903. godine i sahranjen je na Cimetire Calvaire u Atuoni, Hiva Oa, Ostrva Markiz, Francuska Polinezija.
    Poruku je izmenio silvia, 25.05.2012 u 23:08
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin


    The Willows, 1889


    Lane at Alchamps, Arles, 1888


    La Orana Maria, 1891
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin


    Arearea (Joyousness)
    1892; Muse d'Orsay, Paris



    Nave, Nave Moe (Miraculous Source)
    1894; Hermitage Museum, St. Petersburg
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  6. #6

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    Meti Gogen

    "Pitaš me šta ću raditi zimus, ni sam ništa ne znam, sve će zavisiti od sredstava koja ću imati. Bez ičega se nešta ne počinje. Nemam ni novaca, ni kuće, ni pokućstva, ni posla, osim onog koji mi je obećao Bujo, ako se to ostvari. U tom slučaju iznajmiću mali atelje kod njega pa ću tu i noćiti. Što se tiče hrane kupovaću prema svojim mogućnostima nešto za jelo. Ako prodam par slika ići ću narednog leta da se smestim u nekoj zabiti Bretanje da slikam i živim štedljivo. Još uvek se u Bretanji najjeftinije živi. Kada prođe bura, ako poslovi ponovo krenu, i ako moj talenat nastavi da napreduje budući istovremeno nagrađen, promisliću da se negde sasvim ustalim.

    19.avgust 1885. Pariz
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  7. #7

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    IZ - "ZAPISI CIVILIZOVANOG DIVLJAKA"

    METI GOGEN

    "Naša izložba je ponovo pokrenula pitanje impresionizma i to povoljno. Ja sam imao puno uspeha kod umetnika. G. Brakmon, graver, kupio mi je sa oduševljenjem jednu sliku za 250 franaka i povezao me s keramičarem koji ima nameru da pravi umetničke vaze. Oduševljen mojom skulpturom zamolio me je da mu napravim ove zime, po vlastitom nahođenju, radove koji će, po prodaji, biti podeljeni na ravne časti. Možda je u budućnosti to važan izvor sredstava.
    Nude mi u Okeaniji mesto poslenika u kulturi, ali to znači lišiti se svake budućnosti i ne usuđujem se da se predam kad osećam da umetnost može, uz strpljenje i malo pomoći, da mi priušti još par lepih dana.

    (Bez datuma, kraj maja 1886. Pariz)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  8. #8

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    METI GOGEN

    Na kraju sam pronašao novac za moj put u Bretanju i živim ovde na veresiju. Moje slikarstvo pokreće ovde brojne rasprave i, treba da kažem, nailazi na povoljan prijem kod Amerikanaca. To uliva nadu u budućnost. Istina je da radim mnogo skica i ti jedva da bi prepoznala moje slike. Ti uobražavaš da smo ovde izolovani. Ni slučajno. Ovde ima slikara i zimi i leti. Ako kasnije uspem da ostvarim kakvu sigurnu i stalnu prođu mojih slika, doći ću da se ovde nastanim preko čitave godine.
    Uzeo bih mali atelje kraj crkve na Vožiraru gde bih radio, za keramičare, valjane ćupove kao što je nekada činio Obe. G.Brakmon, koji se sa mnom sprijateljio zbog mog talenta, obezbedio mi je tu industriju i rekao da bi to moglo postati unosno. Nadajmo se da ću imati dara za skulpturu kao i za slikarstvo, kojim ću se, uostalom, baviti u isto vreme.

    (Bez datuma, kraj juna 1886. Pont-Aven)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  9. #9

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    METI GOGEN

    Ono za čim najviše žudim jeste da odem iz Pariza, koji je prava džungla za siromašnog čoveka. Ugled mog umetničkog imena raste svakog dana ali ja i dalje ostajem kojiput po tri dana da ne jedem, što ne uništava samo moje zdravlje već i moju energiju... Ovo poslednje hoću da povratim i odlazim u Panamu da živim kao divljak. Znam za jedno mesto u Panamskom moru, malo ostrvo (Taboga) u Pacifiku, koje je gotovo nenastanjeno, slobodno i plodno. Nosim boje i četkice i prekaliću se daleko od svih ljudi.
    Jednako ću patiti zbog odsustva porodice ali ću se osloboditi tog prosjaštva kog se gadim. Ne strahuj za moje zdravlje, vazduh je tamo veoma zdrav, a hrana su ribe i voće koji su badava.

    (Bez datuma, početak aprila 1887. Pariz)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  10. #10

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    METI GOGEN

    Hvala Bogu, osetno napredujem svakog bogovetnog dana.

    (15.avgust 1887. Sen-Pjer, Martinik)

    ISTOJ

    Da sam izašao iz zatvora lakše bih našao svoje mesto u društvu; šta ćeš, ne mogu ipak tamo da zaglavim samo da bih zainteresovao svet za svoju sudbinu. Dužnost umetnika je da radi da bi postao jak; tu dužnost sam ispunio i sve što sam otud doneo nailazi samo na divljenje; uz sve to ja ne spajam kraj s krajem.

    (24.novembar 1887. Pariz)

    ISTOJ

    Žališ se da si usamljena ... Šta ja da kažem? Potpuno sam sam u sobi ove gostionice od jutra do mraka. Živim u potpunoj tišini. Nemam s kim da razmenim misli.

    (Februar 1888. Pont-Aven)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  11. #11

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    VINSENTU VAN GOGU

    Dragi moj Vinsente,
    hteo sam da pišem vašem bratu ali znam da se viđate svakodnevno i bojim se da mu ne dosađujem, znajući da je od jutra do večeri zauzet poslovima. Otišao sam u Bretanju da radim (slikarska strast ne jenjava) i zdušno sam se nadao da ću za to imati sredstava. Ono malo što sam stekao prodajom otišlo je na plaćanje nekih sitnih dugova i kroz mesec dana ću ostati bez ičega. Nula je negativna sila. Ne želim da požurkujem vašeg brata ali bi me koja reč od vas tim povodom umirila, ili bar učinila strpljivijim. Blagi bože kako su problemi s novcem strašni za umetnika!
    Ako treba da snizi cenu nek ne okleva, pod uslovom da ja dođem do nekih sredstava. Upravo sam proveo petnaest dana u postelji obuzet groznicom i sad ponovo počinjem da radim. Ako uspem da izdržim pet-šest meseci doneću odavde nekoliko dobrih slika.
    Odgovorite mi sa par ohrabrujućih reči ako je moguće.
    Predano vaš, Pol Gogen.

    (Kraj februara 1888., Pont-Aven)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  12. #12

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    ISTOM

    Dragi moj Vinsente,

    hvala vam što ste mi odgovorili; verujem da ste na pravom mestu da bi ste proučavali sunce koje vas očarava i radite utoliko bolje što vas tema više zanosi. Hvala vam još jednom na dobrim namerama prema meni; trgovina slikama je tako teška u naše vreme. Osim toga, ovde neprestano strepim; nevolje s novcem su jedine koje imaju uticaja na mene i na nesreću verujem da mi je suđeno da sam stalno njima izložen. Pont-Aven je u ovom času veoma tužan usled lošeg vremena, neprestanih vetrova i kiša, pa iščekujem lepo vreme da bih se vratio poslu koji sam malo zapostavio zbog bolesti.

    Sedačno vam stežem ruku, Pol Gogen.

    (Oko 18.marta 1888. Pont-Aven; pansion Gloanek)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  13. #13

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    ŠUFENEKERU

    Još uvej se nadam da će on (Teo) izboriti nešto za mene... Sezan za kog pitate izuzetan je dragulj i već sam odbio cenu od 300 franaka za njega. Stalo mi je do njega koliko i do samog života i, u slučaju krajnje nužde, pre bih se odrekao i poslednje košulje. Uz to, ko bi bio dovoljno lud da to plati?

    (Jun 1888. Pont-Aven)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  14. #14

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    TEU VAN GOGU

    Dragi gospodine Van Gog
    Pišem vam već izvesno vreme pismo kao odgovor, jasan i potvrdan, na predlog koji ste mi izneli da odem u Arl.
    Je li se vaše raspoloženje promenilo?
    Zbunjen sam, jer više nisam primio ni jednu reč koja bi me umirila. Primio sam pismo od gospođe koja je trebalo da kupi moje crnkinje u kom kaže da bi mogla da ih plati tek u januaru. To je dakle dodatno razočarenje. Budite dovoljno ljubazni pa mi napišite dve reči koje bi me ohrabrile.
    Predano vaš, Pol Gogen.

    (Oko 6.jula 1888. Pont-Aven)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

  15. #15

    Odgovor: Eugne Henri Paul Gauguin

    ŠUFENEHERU

    Vratila mi se snaga. Zato sam upravo izradio nekoliko aktova, kojima ćete biti zadovoljni. A to uopšte nisu Degai. Poslednji je borba dva derana kraj reke, sasvim japanski, prema jednom divljaku iz Perua. Vrlo malo izvedena, ledina zelena i svetlo bela.

    (8.juli 1888. Pont-Aven)
    Navlačim dronje uz oronule tugujem domove eonima
    daleko od savršenog siromaštva

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Paul Éluard
    Autor SQUAW u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 03.10.2018, 10:23
  2. Anri Mišo (Henri Michaux)
    Autor zosim u forumu Svetska poezija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 06.05.2012, 12:46
  3. Paul Klee
    Autor Leonard Peltier u forumu Umetnost
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 16.03.2009, 18:34
  4. Henri Marie Raymond de Toulouse-Lautrec-Monfa
    Autor Kalina u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.08.2008, 12:23
  5. Sean Paul
    Autor blueella u forumu Strani spotovi i tekstovi
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 28.02.2007, 07:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •