Diskriminacija - u punom sjaju
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 54
  1. #1

    Diskriminacija - u punom sjaju

    Evo još krajem prošle godine je započela moja borba sa vrhom firme za koju radim.

    Aj da krenem redom kako bih najbolje opisala o čemu se radi.
    Firma ima, sad već, oko 50 zaposlenih. U samom vrhu su generalni direktor (komada dva - jedan naš drugi od stranog partnera), finansijski direktor i moja malenkost.
    Trudimo se da sve sve odluke donosimo dogovorom, odnosno glasanjem i nadglasavanjem.
    I tako, pre nekoliko nedelja počne moja oštra borba sa ono troje od gore!
    Htela sam da za menadžera zaposlim devojku (tj ženu) od 36 godina - vrlo pozitivnog stava i ličnosti i još zanimljivijeg iskustva.
    Međutim..gospoda direktori kažu: Neeee...rekli smo između 25 i 30 godina, ne 36!
    Podsetim ja njih da nam na sličnoj poziciji radi muškarac od 39 godina i da njega niko nije pitao za godište, bračni status i slično...
    Gospoda slegnu ramenima i izgovore sledeću rečenicu: Drugo je to...

    Drugo???
    Možda treće ili peto??

    Ne razumem!
    Koliko je u redu da se pol određuje strosnu granicu prilikom zapošljavanja?
    Koliko je u redu da se prema polu različito postavljamo kada zapošljavamo ljude u braku i sa decom?

    Koliko je uopšte u redu praviti bilo kakvu drugu razliku sem u načinu ponašanja na razgovoru za posao i radnom iskustvu i znanju koje osoba ima?

    Da li ste se sretali sa ovakvim situacijama?
    I šta mislite o ovoj vrsti diskriminacije prilikom zapošljavanja?
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  2. #2

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Kod nas je sve moguce...
    Bas se iznerviram kada se sjetim da je kod nas ta diskriminacija toliko "otvorena". Polna diskriminacija svakako postoji svuda, rekla bih.
    ALI, ovamo u USA je u manjem obimu i malo je "suptilnije" izrazena. Nama je profesor objasnio da je ovamo u USA je zabranjeno postavljati pitanja u vezi godina, bracnog stanja, religije... pri zaposljavanju. Ako kandidat sam pomene, onda je OK da se o tome razgovara. Ali, ako ne spomene, a ipak dobije takvo pitanje treba da odgovri kontra pitanjem: A zasto je to relevantno za moj posao?

    Ukoliko kandidat/kandidatkinja posumlja da nije dobilo/la posao zbog nekih predrasuda, moze da tuzi tu firmu, ali to opet ne znaci da ce dobii posao.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  3. #3

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Na žalost diskriminacije će biti uvek, e sad imaj u vidu konkretno u ovom slučaju računa se na to da će novozaposlena osoba biti u prednosti i sa godinama, naravno tu dolazi i atraktivan izgled, šarm...
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  4. #4

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Ma to je odvratno,sta ima veze status,vazno je da hoce da radi,ali to ima svugde,ovde u spaniju tesko primaju mlade zene jer misle da ce odmah na trudnicko bolovanje pa onda nece moci raditi,ma ja razumem sve to ali ipak,posle se bune ovamo da nema dece,ma ko ce da rodi kad mora ostaviti posao,kako ce posle hraniti dete,ma svasta,ili ako imaju malu decu takodje nece jer deca se cesto razbole pa onda majka mora da je odsutna s posla i te stvari,ma kazem ja razumem firme,samo trebalo bi i nas da razumu,tako ja mislim.
    No me toques

  5. #5

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    ja bih to još nazvala i dvostruki moral. realno gledajući ta žena je u startu diskriminisana - znači nije čak ni dobila priliku da se dokaže jer je ona nešto "drugo" . zanima me samo da li ti muskarci i svoje majke i žene dozivljavaju kao nešto "drugo".
    nattydread is coming to dinner

  6. #6

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    "sve zene su kurve, izvini mama" čuo sam dosta puta od pojedinih tipova. Treba li dalje objašnjavati išta a to što su ŽENE diskrimisane, pa dešava se i da su muškarci diskrimisani, jer na nekom mestu treba "zgodna mlada shemska" sve je stvar interesa i "interesa"
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  7. #7

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Iako volimo da kazemo kako zivimo u modernom svetu koji se, uz to, brzo razvija, zacudjuje kako se neki negativni oblici ponasanja ponavljaju na perfidniji ili manje uocljiv nacin. Takav slucaj je diskriminacija na radnom mestu, koju posticu predrasude i stereotipi.
    Diskriminacija je rec koju svako osudjuje, pa je samim tim i teze razumljivo da smo na razne nacine podlozni njenom uticaju. U vecoj ili manjoj meri. Bez obzira na to, ne moze se reci da ne ucimo na vlastitim greskama jer su istovremeno diskriminacija i predrasude u opadanju. Naprimer, prosli su dani predrasuda prema Jevrejima, izrazeni narocito u vreme nacisticke Nemacke, kao i lincovanja crnaca u Americi od strane Ku Klux Klana. Zene su pre smatrane manje vrednima, pa nisu imale ni pravo glasa, sto je danas karakteristicno jedino za najprimitivnije i najzabacenije delove sveta. Multikulturalnost, koja je pre bila nemoguca, pustila je koren po celom svetu, narocito u zapadnim zemljama. Rezultat je postignut, ali borba jos traje.

    Brzi razvoj poslovanja donosi i novo plodno tlo za stereotipe i predrasude, te hranu za diskriminaciju. Neke zemlje, kao Australia, Amerika... donele su hrpe zakona kojima nastoje drzati na uzdi ovo osetljivo podrucje. Isli su toliko daleko da su odredili i sankcije za neprihvatljivo ponasanje prema osobama koje imaju duzu kosu ili prema osobama koje imaju preveliku telesnu tezinu. Medjutim, kad se pogledaju neki podaci, cini se da uz sav taj trud gube bitku.
    Tako naprimer, mogli smo bezbroj puta videti na TV ili procitati u strucnim casopisima kako u prestiznim i samim tim bolje placenim poslovima dominiraju muskarci. Tako je, pre 10-ak godina u USA medju lekarima bilo samo 20 procenata zena. Nadalje, iako zene cine 46 procenata radne snage u toj zemlji, samo njih 10 procenata nalazilo se na celnim pozicijama u 500 najvecih americkih kompanija.Tragovi rasisticke americke proslosti, posebno izrazene prema crncima, vidljivi su jos i danas, pa visoko obrazovani crnac zaradjuje deset procenata manje od visokoobrazovanog belca. Pri izboru jos uvek u mnogim sredinama prednost pri zaposljavanju imaju belci. Analiticari tvrde kako je lista kompanija koje koriste razne vrste diskriminacije poduga i ukljucuje same stubove amerikog drustva. Medjutim, oni koriste sofisticirane metode, koje dodatno nastoje prikriti troseci milione dolara.

    Kad je u najrazvijenijoj zemlji sveta diskriminacija u biti samo promenila formu, onda ne cudi da ona cveta u drugim delovima sveta. Predrasude nisu samo misljenje i verovanja, vec i stav kojim se izrazavaju osecaji kao sto su zadovoljstvo ili nesklonost. One se uglavnom odnose na pripadnike neke grupe. Uz predrasude gotovo uvek u paketu dolaze i stereotipi, sto bi se moglo opisati kao "slike u glavi" ili mentalne reprodukcije stvarnosti. One u stvari pojednostavljuju stvarnost generalizirajuci i iskrivljujuci osobine karakteristicne za neku grupu ljudi ili naroda.
    Ljudi stereotipe stvaraju kada ne znaju previse o socijalnoj grupi, a istovremeno mogucnost da stvore te iste stereotipe nalazi se u cinjenici da se pripadnici druge socijalne grupe u stvari ne razlikuju previse od nas. To je jos jedan dokaz kako stereotipe ne treba shvatati zdravo za gotovo. Stereotipi se sire i ubrzanim razvojem medija, narocito putem reklama. Mnogi bi se mogli prepoznati u sledecem primeru. U sklopu istrazivanja o stereotipnom ponasanju u jednoj americkoj kompaniji, direktor marketinga je nakon odgledane seksistike TV reklame, zenu na intervjuu za posao procenio kao nekompetentnu, istovremeno ne zapamtivsi vazne podatke iz biografije vec samo njen izgled.

    Svojevremeno su svetski mediji pisali o diskriminaciji zena na radnim mestima u Ukrajini, njihov primer bi se bez problema mogao preslikati i bilo gde , pa i u Srbiju. Ukrajinska su preduzeca i drzavne ustanove pri trazenju novih radnika preferirala zaposljavati muskarce, sto je bilo navedeno i napismeno u oglasima. One zene koje bi ipak dosle na intervjuu iskljucivane su iz izbora zbog svog bracnog stanja kao i zbog starosti, bez obzira sto su strucnoscu zadovoljavale sve trazene uslove. Samim tim prisiljene su prihvatati manje atraktivne i losije placene poslove. Ovo su zaista slucajevi koji se dogadjaju svugde, samo je izgleda u Ukrajini u jednom momentu broj tih slucajeva dostigao kriticnu masu, te su mediji reagovali. Iskorenjivanje takvog ponasanja je ocito nemoguce, ali o smanjivanju se moze razmisljati. Gore navedeni primer, osim seksizma, sadrzi jos jedan sirom rasprostranjen oblik diskriminacije. Starosna diskriminacija se manifestuje u nepozeljnosti zaposljavanja starijih osoba, sto je cesci slucaj, ili zaposljavanja mladjih osoba, sto je redji slucaj. Kao razlozi nezaposljavanja starijih osoba mogu se navesti - novac, strah i predrasude. Zaposleni s dugim radnim stazom i iskustvom razumljivo i vise kostaju, te je poslodavcu u tom slucaju prihvatljivije uzeti nekog mladjeg. Uz to postoji strah menadzera kako ce starije osobe tesko prihvatiti nekog mladjeg pretpostavljenog. Najcesca predrasuda u ovom slucaju je da se starije osobe ne zaposljavaju kako bi se radna snaga odrzala sto agilnijom i azurnijom. Australia je, recimo, regulisala i ovakve slucajeve, pa je zakonski zabranjeno bezrazlozno odbiti kvalifikovanu osobu stariju od 40 godina. Druga je prica koliko je odbijanje, samo zbog starosti, na sudu dokazivo.

    Postoje i mnogi drugi oblici diskriminacije na poslu, a najcesci su, osim vec spomenutih, oni prema osobama s poteskocama u razvoju, prema osobama razlicite polne orjentacije, prema pripadnicima odredjenih naroda, manjina. Lista je duga, ali posledice su uvek negativne. Dokazano je da diskriminacija putem stereotipa i predrasuda utice na povecanje krvnog pritiska te moze smanjiti efikasnost u poslovanju. Posledica je takodje i promena ponasanja i socijalne percepcije. To vredi za svakog, ali posebno za zene i pripadnike manjinskih nacionalnih grupa zato sto o njima postoji najvise stereotipa. Otezavajuce je sto su stereotipi i predrasude duboko usadjeni u svakom od nas jer su obicno nauceni i prihvaceni u detinjstvu. Ipak, iako znamo da niko na njih nije imun, ocito je da ih uz napor i razotkrivanje mozemo redukovati. Najjednostavnije je posluziti se empatijom prema pripadnicima druge grupe ili, drugim recima, pokusati se osvrnuti oko sebe i sagledati dogadjanja i iz njihove pozicije.
    Poruku je izmenio A6quattro, 14.01.2007 u 08:59
    nomen est omen

  8. #8

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Zasto vas taj problem diskriminacije uopste cudi? Ovo je ipak Srbija!! Ako sve "napredne" zemlje sveta nisu prevazisle ovaj problem, zasto bi to nasa zemlja.... I ovako kasnimo za drugima par vekova!!! Neko ko je "vaspitan" pod takvim okruzenjem kao nas narod, ne moze drugacije da razmislja....Samo se nadam da ce se ljudima otvoriti oci, i da cemo prestati da zivimo u srednjem veku...jer bez toga, samo se vrtimo u mestu!!!
    jellena

  9. #9

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Ljudi verovatno imaju nekog u planu (od rodjaka, prijatelja itd...) da zaposle... neverujem da su je samo zbog toga sto je zemsko odbili ... mislim da je to extra glupo s njihove strane (a ljudi koji su direktori firmi uglavnom nebi trebalo da su glupi jer ipak...treba imati kafalo pa doci do tog mesta direktora)
    ne znam... nagadjam...
    Iskustvo je ono što imaš kad ti više ne treba

  10. #10

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    A sta kazete na ono kad zena ide da trazi posao i nece niko da je zaposli jer je uzasno debela,ili sitna,ili nije lepa,ili te gluposti,iako je kvalifikovana za taj posao jer je zato ucila sta ja znam godinama,a sto se tice godine,ja vidim kao glupost,jer vise godine ima,vise iskustva ima,treba dati sansu svima,takodje maldi kad idu da traze posao,odmah pitaju da li ima iskustva,ma kakva iskustva covece tek sad izasli iz skole,ma svasta ovaj radnicki biznis je ponekad odvratno,tako za zene,za mlade,a i za muskarce,skoro moras imati srecu da pronadjes bilo kakav posa,hehehe i jos da te dobro placaju
    No me toques

  11. #11

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    ni jednog mog kolegu sa faksa poslodavac nije pitao za bracno stanje, broj dijece, da li ima djevojku i kad se planira zeniti (u slucaju da nije ozenjen).
    meni se npr. desavalo da mi se jasno i glasno u lice kaze da gradilište nije za ženu i da bi mi bolje bilo da nadjem neki kancelarijski posao.
    moju drugaricu redovno pitaju da li ima dečka, kada se planira udati i slične bljuzgotine. protiv diskriminacije se moze boriti jedino radom i znanjem, ali nekad je i to nemoguće jer te u startu otpile.
    nattydread is coming to dinner

  12. #12

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Da li vas je neko pitao (naravo da se odnosi na zene) "Da li imate ili planirate decu?".
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  13. #13

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Mene poslednje sto su me pitali,koje jezike govorim i da li prihvatam bilo koju smenu,mozda zbog mojih godina nisu me pitali za decu,ali stvarno sad ma nista nisu pitali o privatnom zivotu,i bas mi je drago,jer imam posao,kakav takav je ali ne zalim se,meni sve jedno bilo sta raditi,hehehehe ja volim da radim
    No me toques

  14. #14

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Naravno da su pitali!
    Pitali su još takvu gomiletinu glupavih pitanja tipa:

    - Niste naveli bračni status?
    Nisam znala da je presudno za aplikacuju za posao.
    - Pa...nije. Ali ipak - jeste li udati?
    Ne, nisam udata.
    - A imate li neku stalnu vezu ili...
    Ili...? Da, imam stalnu vezu.
    - Koliko ta Vaša veza traje? Da li živite zajedno?
    Ne..ne živimo zajedno
    - Znači, živite sa roditeljima ili...
    Ne, živim sama.
    - Koliko dugo živite sami?
    Već nekoliko godina
    -A da li planirate da počnete da živite sa dečkom?
    Ne...nismo razgovarali o tome još uvek.
    - Da li to znači da ne planirate decu?
    Pobogu..Zar se deca mogu planirati? Kada dođe dobrodošlo...

    i t d...

    Volela bih da znam da li je ikada nekom muškarcu postavljen ovoliki broj vrlo ličnih pitanja!
    Ili oni nisu "te sreće"...
    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  15. #15

    Odgovor: Diskriminacija - u punom sjaju

    Da se nadovežem na Sans... sve isto ovim redom i još par komada

    - Niste naveli bračni status?

    - A imate li neku stalnu vezu ili...

    - Koliko ta Vaša veza traje? Da li živite zajedno?

    - Znači, živite sa roditeljima ili...

    - Koliko dugo živite sami?

    -A da li planirate da počnete da živite sa dečkom?

    - Da li to znači da ne planirate decu?



    - Čime se bavi vaš momak?

    - Koliko mu je ostalo do kraja fakulteta?

    - Koliko dugo je već apsolvent?

    i tako dalje... strašno!

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Diskriminacija ljudi obolelih od AIDS-a
    Autor osica u forumu Zdravlje
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.06.2012, 16:51
  2. Diskriminacija?
    Autor Sirijus u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 29.05.2008, 22:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •