Ruže
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33

Tema: Ruže

  1. #1

    Ruže

    Sa istoka su došle mnoge dragocenosti, a među njima jedno od najvećih blaga prirode Rosa Species

    Kasnije su hrišćani u svojim pohodima sa istoka donosili pojedine primerke u Evropu. Gajene su tokom svih tih vekova, međutim tek krajem 18 veka, zahvaljujući Napoleonovoj ženi Žozefini doživljavaju svoj vrtoglavi uspeh. Ona je u svom dvorcu Chateau de la Malmaison napravila prvu izuzetnu kolekciju ruža. Naredba je bila da Napoleonova vojska iz svih pohoda u kojima je bila, donese sto je moguce više primeraka različitih ruža. Tako su ruže počele da bivaju sve popularnije i dostupnije mnogim ljudima



    Danas postoje mnoge slike iz tog vremena, koje pokazuju žene u ljubavnom zanosu, prekrivene velikim količinama ružinih latica. Josephina je unajmila slikara Pierre Joseph Redoute koji je slikao ruže tog vremena i izdao ih je u knjizi Les Roses 1817 godine (tri godine posle njene smrti). Tako su ostale zabeležene ruže tog vremena. Naravno zasluga za brojne sorte koje danas imamo pripada I pravim pionirima, hibridizerima koji su dali sve od sebe da stvore što je moguće više novih sorti.

    Ne treba zaboraviti imena : Vibert, Guillot, Moreau, Robert, Guerin, Laffay, Lawsom, Mauget, Lacharme, Margottin, Verdier, Pernet, Beluze, Garcon, Schwartz, Geschwind, Breon, Paul, Parson, Ducher, Portemer, Prevost, Marcheseau, Dubreuil, Miellez, Hardy, Van Houtte, Lambert i mnogi drugi. Njihova zasluga je velika, jer su bili prvi koji su nastojali da naprave drugačije ruže od onih koje je priroda dala.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Ruze

    Bela ruza

    salje poruku iskrenosti,tajanstvenosti,duhovitosti i spokoja



    Poruku je izmenio Cecara, 29.01.2015 u 12:03
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  3. #3

    Odgovor: Ruze

    Crvena ruza

    Osobi koju volite darujte crvenu ružu koja je simbol večne i strasne ljubavi. Crvene ruže se poklanjaju i kao znak zadovoljstva i zahvalnosti na učinjenoj usluzi ili dobro uradjenom poslu.






    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  4. #4

    Odgovor: Ruze

    Под именом ружа подразумева се род из истоимене фамилије, који расте претежно као усправни или пузећи трновити шибови. Ружини листови су непарни, перасти, наизменични, а цвеће крупно, појединачно или сложено у гроњу, ружичасто или бело. Претеча свих врста ружа које данас красе свет је дивља ружа (rosa canina) и спада међу најстарије познате цветнице (скривеносеменице).

    Још у давна времена за њу су знали у земљама око Средоземног мора, у Северној Америци и у Кини. Фамилија ружа је врло бројна. Ту спадају биљке као што су бадем, шљива, кајсија, трешња, вишња, јабука, крушка и друге, а заједничка им је особина им је грађа цвета и плода. Плод дивље руже, шипак, користи се за прављење џема и пекмеза, а од сушених плодова припрема се лековити чај, богат витамином С (це).

    Врло је распрострањена мирисна мајска ружа, или ђул ружа. У Ирану, затим на југу Француске, Судану, а нарочито у Бугарској, руже се гаје ради индустријског добијања ружиног уља. Ружино уље се добија из свежих цветних листића нарочите врсте ружа путем дестилације с воденом паром. За 1 кг уља потребно је око 3 тоне цветних листића, па је разумљиво да је јако скупо, а употребљава се у козметици и за справљање ликера. Познати је и ратлук са укусом руже.

    Постоје стотине врсте ружа на северној хемисфери, а многе се гаје као украсне биљке.

    У књижевности, а нарочито песништву, ружа је од најстаријих времена симбол лепоте, љупкости и љубави. Збирку љубавних песама Ђулићи и ћилићи увеоци (ђул је ружа, а ђулић ружица), Јован Јовановић Змај, песник и лекар, познат још и као Чика Јова, посветио је својим најближима, жени Ружи и деци, које је у току само неколико година покосила тада неизлечива болест – туберклоза...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Ruze

    ruza....volim ruze.....ne one rascetale....pupoljke ruza volim...u boji pudera,u boji lavande,zute kao u pesmi,crvene kao krv....jedna ruza-puzavica je rasla uz trem,tamo,u onoj kuci gde sam odrasla.....kad god neko kaze "ruza" ja vidim nju,kako se propinje uz stub,i malo zaklanja pogled na ulicu......mirisi detinjstva...slatki miris utopije i ususkanosti.....
    Ploviti se mora i bez broda ..

  6. #6

    Odgovor: Ruze

    Posebno volim da poklanjam one krupne ruže, boje breskve..u početku su više bež, a kad se rascvjetaju, dobijaju sve tamniju nijansu.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  7. #7

    Odgovor: Ruze

    koje god da je boje,ja joj ne mogu odoleti
    " Ljude treba suditi samo po njihovim vrlinama , a ne po njihovim manama; medjutim,po vrlinama nas ocenjuju samo nasi prijatelji, a nasi neprijatelji nas ocenjuju samo po nasim manama."

  8. #8

    Odgovor: Ruze

    Najvise volim crvene i zute ruze. Volim njihov cvet i predivan miris. Mnogo mi se svidjaju i ruze puzavice.

  9. #9

    Odgovor: Ruze

    ove sveže koje su zbog ljubavi se najbolje primaju kao srčane priraslice






  10. #10

    02 Odgovor: Ruze

    Najlepse je kada u buket stavite bele i crvene ruze,cula sam da su tada najlepse.
    Ako nekome poklanjate buket,najlepse su ruze narocito retko plave ruze i crvene,bele.
    Ich Bin Nich' Ich

  11. #11

    14 Odgovor: Ruze

    Ruze su definitivno naj ucestaliji poklon/cvet,ja mislim kad bi zeni svaki dan donosio po jednu ruzu brak bi bio savrsen

  12. #12

    Odgovor: Ruze

    Kad poklanjate ruze jako je bitno da obratite paznju na duzinu.Sto je duza stabljika to su vece mogucnosti ukrasavanja!naravno ostavlja i veci utisak na suprotni pol.Probajte da uporedite stabljiku od 20cm i od pola metra sve sa velikim raskosnim cvetom pa cete se uveriti.A crvena definitivno zauzima prvo mesto .Pozdrav ljubiteljima ruza i onima sto vole da ih poklanjaju!!!

    nikako ne poklanjati karanfile!!!

  13. #13

    Odgovor: Ruze

    Dobila sam buket ruza za dan zaljubljenih..........i onako to mi je najlepsi poklon.........svideo mi se sto nije tu bilo samo crvenih ruza vec i belih........i mislim da su ruze definitivno najlepsi poklon
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  14. #14

    Odgovor: Ruze

    Na zalost danas je sve manje onih ruza koje imaju miris. Tezi se dobijanju novih oblika i boja sto stvarno ume da bude prelepo ali miris ruze je nesto glavno sto je krasi i nesto sto ni jedna druga biljka ne poseduje. Toga nazalost danas sve manje ima.

  15. #15

    Odgovor: Ruze

    Davno nekada, u dvoristu smo imali divlju ruzu, koja se iz godine u godinu sve vise sirila. Mati nije htela da je reze. Cvetala je kao luda, bila je rozikasto-bele boje.... a njen miris je bio toliko intenzivan da se osecao u celom dvoristu. Volela sam tu "divljakusu", kako je mama zvala!






    neunistiva zlojebaba!

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •