Detalji, pretvori staro u novo
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    Detalji, pretvori staro u novo

    Iako danas vecina fura minimalizam(mozda vise zbog jednostavnosti i lakseg odrzavanja) postoji dosta ljudi koji vole sitne detalje koji dom cine toplijim...

    U antikvarnicama i raznim shopovima cesto vidimo tako neku sitnicu koja bi bas predivno stajala na nekoj polici u nasem domu ali je mozda preskupa ili nemamo para za nju u tom trenutku...

    Nekada nemamo ideju sta pokloniti nekome za rodjos ili bi zeljeli da poklonimo nesto sto smo sami napravili...

    Ovo je tema za to,da razmenimo ideje kako od starog ''smeca'' napravti nesto korisno....

    Npr.kutijica od kreme moze postati kutijica za nakit ako je iznutra(a moze i s vana)oblijepimo nekim platnom(plisanim npr)i poklopac ukrasimo incijalima napravljenim od prelica...

    Male flasice od vina ili piva mozete a pretvorte u vaze ukrasene sarama ili da ih postavite kao nogare od stolica,moze i staklene police na koju stavite saksije sa cvecem...

    Svi verujem znate da od konzervi gaziranih pica se moze napraviti casa za olovke a ako joj odsecemo samo jedan kraj i izbusimo rupice na pojedinim mestima mozemo dobiti lampu...


    Podelite svoje ideje sa nama
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  2. #2

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Pa dobro, sad, nije da je baš korisno, ali može nekom da bude simpatično. Ne volim da bacam hleb, a isto tako živim sa onima koji ne vole da ga u kući nema makar i ne trebao, pa se često desi da mi nešto od peciva ostane netaknuto. E tako ja jednom dođem na ideju (nije isključeno da sam to negde videla pa ostalo u glavi) dok sam gledala jednu skamenjenu perecu i jedan isto tako skamenjeni ali mnogo lep đevrek da ja to lepo prelakiram Dopadne se to meni pa sam tako pecala lepe komade od peciva koje je ostajalo, i od belog i od tamnijeg brašna. Nabavim lepu korpu, polepim ona lakirana peciva u nju da izgleda onako natrpano i raznovrsno, a kao da je sad iz rerne izašlo i napravim lep kuhinjski aranžman koji ne služi ničemu osim da ti uveseli oko i skuplja prašinu
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    E sad sam se setila! Ne znam zasto ali imam taj trip da ne bacam gomilu nekih bocica, olovaka, zeznutih diskova, poluosusenih lakova za nokte , modem koji ne radi, polomljene naocare, neke ambalaze i tako sve te stvarcice skupljam na jednoj polici, pa se to prosiri na dve police, pa na tri... I onda sam jednom pukla od svih tih beskorisnih stvari kojih mi je bilo zao da bacim jer ne znam zasto su bitne za moj zivot . I nakupilo ih se za pun dzak. I ja ne budem lenja nego zaista nabavim onaj mrezasti dzak i sve potrpam u njega, i rasteretim police. I taj dzak pun cudnih stvari okacim u cosak sobe na zid i nazvala sam ga djubre. (Da, da cudna sam malo ja ) I tako je dzak visio punih 2 meseca u sobi i bio je zaista cudna dekoracija i ljudima je bio veoma interesantam. Svi su ga zagledali i vrteli i gledali sta sve ima unutra. Muskarci bi uvek pitali jel valja ovaj modem?

    I onda posle 2 meseca mi je taj dzak tako dosadio i tako me nervirao da sam ga samo skinula i nemilosrdno bacila u kantu za otpatke. Tako sam se ja ustvari oprostila od svih ti "bitnih" stvari odjednom jer sam ih gledala svaki dan i shvatila sam da i nisu vredne i da su zaista za djubre. I ovako grupisane u dzak sam ih posmatrala kao dzak djubreta a ne kao vredne stvarcice. (hmmmm , nije ovo bas sve normalna al tako je)

  4. #4

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    E vidiš ti zeznuti diskovi mogu da se ofarbaju ili i ostave onako srebrni neki, okrenu i licem zalepe na zid. Grupisani u neku formu ili bez ikakvog smisla mogu da predstavljaju neku ludu prostornu instalaciju samo kreatoru jasnu a uz to fino mogu prekriti neku rupu ili ogrebotinu na zidu ako ne nameravate skoro da krečite ili ste zid sjebali odmah nakon krečenja... ili imate kreativno dete koje ne voli da crta po papiru nego po većim površinama
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    E te diskove imam jedno 100 komada i jedno vreme mi je ceo zid bio polepljen njima tako da je izgledalo kao da imam neko cudno veliko ogledalo u sobi koje se presijava na zeleno. A na vratima su mi bili polepljeni diskovi od starih hard diskova. Ko je otvarao hard disk znace o kakvim tim diskovima govorim. Imaju veoma visok i lep sjaj pa su zato zanimljivi. Ali vremenom i to dosadi pa sam sve skinula i okrecila.

  6. #6

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Moj bata je od tih starih diskova pravio satove. Uzme mehanizam onog malog budilnika koji pišti kao lud, a možemo ga naći najčešće samo na pijaci, odvoji ga od kutije i umesto kutije sa prednje strane zalepi disk na njega... Ume da izgleda sasvim ok.

  7. #7

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Ja sam bio vredan pa se potrudijo da uslikam,smanjim slike i zalepim ovdi. Uf, teskog li posla!

    Ako imate kutijice od krema koje ste potrosili a volite raznorazne sitnice koje bas i nemaju mnogo koristi, evo predlog!

    Potrebno vam je: kutijica od kremice ili nesto slicno, ukrasni papir (ne onaj sto je kao celofan), lepak, makaze, end volja i strpljenje.
    Papir isecete na tanke trakice koje jednostavno polepite okolo. Tako i na poklopac pa jos ukrasite sa jednom horizontalnom trakicom.
    Ne tudim se bas previse da objasnim jer imate slichke, pa vidite kako treba da ispadne.
    A posto ce na dnu to malko bzvz da izgleda, kako se tamo spoje svi ti papirici, jednostavno zalepite jedan krug.


    E da! Objasnila bih i kako se prave ove ruze sto idu na poklopac, al' ubij me, nemam pojma.

  8. #8

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Evo i moje pricice:
    Proslog leta boravila sam u Novom Sadu. Za to vreme kopali su ulicu Petefi Sandora, gde inace zivi moja cerka sa tatom i babom. Kad god odem u Novi Sad, vreme koje tamo provedem, je u kuci mog bivseg muza (necete verovati, ali je istina). Ali, da sada ne prelazim na porodicne odnose ....
    tako ti bager koji je kopao i kopao i kopao, iskopa i zalosnu vrbu ispred kapije prvog komsije.
    Gledam ja sa tugom ono drvo kako lezi i "izdise". Odjednom mi se stvori slika u glavi. Granje zalosne vrbe je vrlo interesantno, vijugavo, neke su grane tanje, neke deblje. Izaberem ti ja gomilu "najlepsih" grana i odem u dvoriste. Uzmem noz, i sa svake grane oguljim koru, koja je tanka - zelena. Ostanu ogoljene vrbove grane - uvezem ih u snop. Nadjem na dvoristu, iza supe, neku staru limenu kantu za zalivanje. Lepo je izribam i u nju stavim snop onog vrbovog granja, koje je onako, isprepletano, jako dekorativno izgledalo, jos pogotovo u toj kanti za zalivanje. Odnesem ti ja lepo kantu sa granjem i posadim je u dnevnu sobu, ispred prozora.
    Sedim u sobi, gledam i i divim se novom svojerucnom detalju, koji je, po meni krasio sobu.
    Ulazi moj bivsi muz u sobu....... gleda u kantu, gleda u mene, pa opet u kantu. Komentar je bio:
    "Skloni mi molim te tu nocnu moru iz sobe"!
    "Nocna mora" je zavrsila kod nase cerke u sobi i njoj se bas dopala. A ono sto zavrsi u njenoj sobi, niko ne sme da dira.....
    neunistiva zlojebaba!

  9. #9

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Stari diskovi mogu da se upotrebe i kao podmetači za čaše.

  10. #10

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Evo i moje ideje. Lutajući netom, našla sam ideju kako iskoristiti plastične kese, koje su neuništive i zaganjuju nam okolinu. Ranije sam imala prilike da vidim torbe, pletene ili heklane od traka, koje se dobiju isecanjem kesa, ali nemam te fotke. Sada vam predlažem da napravite korpice za svoje saksije, a to sam našla na jednom blogu, nadam se da se autorka naće ljutiti. Kese ce ceku popreko na krugove, pa se provlace, tako što se napravi petlja, nadam se da cete to shvatiti, da ne bi bilo čvorova.
    Za one koji znaju da heklaju, ovo nece biti problem.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  11. #11

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Već duže vreme ne bacam tegle, teglice i zatvarače za te iste.
    Pravim originalne poklone za sve one koje su mi dragi. Naročito je popularno zimi. Evo o čemu se radi.
    Isečem suve smokve na polutke ili kolutove; suve kajsije na polutke; lešnike na pola; orahe na pola; a ostavim ceo badem i suvo groždje.
    I onda u te lepe, male (ili malo veće tegle) redjam red suvog voća, red koštunjavog voća, pa opet ispočetka.
    Na kraju sve to lepo zalijem medom i zatvorim teglu poklopcem, preko koga zategnem uglavnom karirani materijal (onaj što podseća na kafanske stolnjake).
    Moji prijatelji su oduševljeni ovim poklonima.

  12. #12

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Bravo, obozavam kad je neko kreativan!
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  13. #13

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Novi izgled starog nameštaja


    Napad na budžet može se izbeći, ili makar odložiti, ako stari drveni nameštaj dobije novi izgled. Vesele nijanse plave, žute ili crvene boje obasjaće celu prostoriju i produžiti vek omiljene stolice za ljuljanje ili komode.











    Omiljena drvena komoda, stolica ili sto više ne izgleda tako dobro i teška srca razmišljate da je možda došlo vreme da napusti vaš dom.
    Uvek dobrodošlo, a naročito u vreme globalne krize, je rešenje za koje su potrebna minimalna sredstva i malo dobre volje.
    Sveže ofarban komad drvenog nameštaja posle sitnih popravki delovaće kao da je nedavno kupljen.
    Čak i ako je u pitanju samo jedna stolica u uglu, ukoliko je prefarbana nekom veselijom bojom, razlika će biti više nego očigledna, pa poseta prodavnici nameštaja neće više biti neizbežna.
    Pre pristupanja farbanju najbolje je ukloniti postojeću farbu ili lak sa svih površina kao novi premazi ne bi jednostavno spali".
    Postoje specijalizovani skidači boje koji se mogu nabaviti u većini farbara. Skid-boja se valjkom ili četkom nanese na površine sa kojih je potrebno skinuti boju i ubrzo posle toga farba se može lako oguliti.
    Na pakovanju je najčešće detaljno objašnjeno kako se skidač boja koristi. Uputstva za upotrebu se treba pridržavati, a bilo bi dobro zaštititi što veću površinu kože odgovarajućom obućim i garderobom sa dugačkim nogavicama i rukavima. Nije na odmet staviti i zaštitne naočare.
    Rešenje za teško dostupna mesta i pukotine u koje se uvukla stara boja ili osnovna boja je mala četka koja podseća na četkicu za zube.
    Drugi način za bezbedno skidanje boje sa površine drveta je šmirglanje, što u slučaju manje veštog majstora" nije preporučljivo. Šmirgl-papirom mogu se oštetiti drveni, ali i metalni delovi nameštaja koji ne mogu da se skinu.











    Ostatke skid-boje ili šmirglanja treba pažljivo obrisati kako bi podloga bolje prionula. Osnovnu boju, to jest podlogu, nije obavezno nanositi, ali je preporučljivo kada je potrebno dodatno zaštiti drvo od plesni, gljivica i insekata.
    Kada je podloga potpuno suva, prateći prirodne šare drveta četkom ili valjkom naneti jedan sloj željene boje. Ako je potrebno, naneti još jedan sloj i ostaviti da se dobro osuši, što ne bi trebalo da traje duže od 48 sati.
    Na samom početku korisno je utvrditi da se slučajno ne radi o antikvitetu čija umetnička, istorijska i ekonomska vrednost bi bila višestruko umanjena skidanjem originalne i nanošenja nove boje.



    Sitni trikovi
    Ukoliko se na nameštaju pojavljuju fleke" koje ne mogu da se skinu ni skid-bojom ni šmirglanjem, njih obavezno treba sakriti" osnovnom bojom kako ne bi prošle" kroz novu boju.
    Podloga se suši najčešće između jednog i dva sata, ali je najsigurnije držati se priloženog uputstva za upotrebu.
    Posle nanošenja bilo podloge, bilo boje, neravnine se mogu ukloniti laganim šmirglanjem finijim šmirgl-papirom kada je premaz potpuno suv.
    Prostorija u kojoj se farbe i skidači boja koriste i gde se sveže ofarban nameštaj suši mora biti dobro provetrena.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #14

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Ovo je prelepo, prosto mi zao sto nemam nesto takvo, pa da sredjujem, kod mene sve medijapan
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  15. #15

    Odgovor: Detalji, pretvori staro u novo

    Moja prijateljica koja ima kucu na selu napravi od starih stvari cuda. nesto pofarba, a nesto
    oblepi sarenim salvetama sa drvofiksom (samo nabaca sguzvane salvete) i to prelakira.
    ispadne jako zanimljivo i niko ne kuzi kako je to napravljeno dok ona ne objasni

Slične teme

  1. Ti si moja krvna grupa... Novo!Novo!Novo!
    Autor Neron u forumu Astrologija
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 22.08.2013, 22:04
  2. Budi muško i izaberi. Staro društvo, ili nova devojka?
    Autor memento u forumu Muška kafana
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 23.11.2008, 17:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •