Nove elektronske lične karte
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    Nove elektronske lične karte

    Nove lične karte krajem januara
    4. januar 2007. | Izvor: Beta/B92

    Beograd -- Od kraja januara MUP Srbije trebalo bi da počne da izdaje nove lične karte sa čipom i biometrijskim podacima.



    Novi lični dokumenti su u skladu sa zakonom usvojenim 14. jula prošle godine. Zakon je objavljen u Službenom glasniku 19. jula, stupio je na snagu 27. jula, a propisano je da njegova primena počinje šest meseci od stupanja na snagu - 27. januara 2007. godine.

    Lične karte izdate pre 27. januara važiće do roka navedenog u njima, a najduže pet godina od dana stupanja na snagu zakona, što znači da bi svi državljani Srbije stariji od 16 godina, sa prebivalištem u Srbiji, morali da imaju nove lične karte do kraja jula 2011. godine.

    Na novoj ličnoj karti, na čipu i u delu za mašinsko očitavanje, biće uneti i podaci o državljanstvu, prebivalištu i adresi stana, a pored jedinstvenog matičnog broja imaoca lične karte biće uneti i jedinstveni matični brojevi oba roditelja imaoca.

    Lična karta sadržaće i biometrijske podatke - analizu lica, otisak prsta, potpis, digitalnu fotografiju vlasnika i digitalni otisak prsta.

    Zakon predviđa da se lica koja se odevaju u skladu sa verskim ili nacionalnim običajima, mogu fotografisati za ličnu kartu sa kapom ili maramom.

    Nadležni organ je dužan da izda ličnu kartu najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva. Za izdavanje lične karte plaća se naknada, koja obuhvata cenu obrasca lične karte i troškove tehničke izrade.

    Obrazac lične karte štampaće se na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom, i na engleskom jeziku, kao i na jeziku i pismu nacionalnih manjina, u skladu sa zakonom.

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dragan Jočić ranije je izjavio da će uvođenje elektronske lične karte doprineti borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma, unapređenju rada državnih organa i tačnom utvrđivanju biračkih spiskova.

    - Uvek sam za primenu novih tehnologija, pogotovo ako nam život čine lakšim... ali ima tu jedna začkoljica... uvođenjem ovog sistema policija će imati potpuniju i detaljniju bazu podataka o svima nama...

    Zamislite situaciju da se neko na ovaj ili onaj način dokopa nečijih ličnih podataka, pa ih zloupotrebi... a niko nepominje koliko je otporan i bezbedan kompjuterski sistem koji će se koristiti. Jeste razmišljali u tom pravcu?
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  2. #2

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    ajme meni vec mi nije dobro . apsolutno mi je svejedno kakve ce biti (samo da ne smrde kao ove sadasnje i da pecat ne bude kao krompirom odvaljen - vrlo neozbiljno), samo da ne moram opet da se klatim do u beskonacnost po onim silnim hodnicima i salterima.
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Ja ne vidim nikakvu potrebu za mistifikacijama u vezi ovoga... PA drzzava i onako ima sve moje podatke...ovo bi me nadam se bar trebalo spasiti chekanja da se drzzava istih podataka i seti... A policija bi po definiciji i onako morala da dodje do svakog od nas.. mislim generalno gledano ne vidim tu neku mogucnost da se sve to negativno odrazi na prosechnog gradjanina...

    Medjutim to znachi neshto drugo, brzze i tachnije izdavanje dokumenata... kompjuterizovanje administracije i azzuriranje birokratije. ... BIo bi problem kada bi u tom chipu bilo neshto shto mi ne znamo ..recimo neki odashiljachi i uredjaji za pracenje.. ali ipak, ne zaboravimo, koja god da je stranka sad na vlasti, nisu ni Marsovci, ni masoni, ni ne znam kakva zaverenichka organizacija koja zzivi za to da moja baba ima uredjaj za pracenje u guzici..

    Ranijoj vlasti mozda ne bih ni verovao... Pusti one budale...

    Vishe se radujem shto ce me to nadam se sada spasti upisivanja podataka iz lichne karte kad god mi treba neki dokument... Lepo provuchesh ovu plastiku kroz chitach i gotovo..

    Sa druge strane, sva ona zlodela -pljachke, masovna ubistva, puchevi, trgovina oruzzjem i narkoticima plus otimanje lizalica i tricikala deci ..vec odavno ne radim (josh od puberteta) i ne osecam neki strah od policije koja provlachi moju lichnu kartu krozz chitach...ili tako shto... To ce biti scena! Panduri i HI-Tech

    Shto se tiche zashtite podataka, haha pa sada ti broj u komp ukucava neka polucorava baba i lichna karta ti ide od ruke do ruke kad god neshto treba njome da dokazzesh... ko ti garantuje bilo kakvu tajnost? I isto se podaci chuvaju u kompjuterima samo starije izrade i sistema...shta kao ovi shto lupaju u pisacu mashinu i koriste korektor su pouzdaniji od compa koji direktno prebacuje podatke u sistem i odmah dobija podatke nazad? ... Ali i josh neshto.. kad neshto zakenjash pa te prijave ..nece vishe moci ni bog da trazi po arhivi i da ti bude veza da dokument nestane.... Lepo te prijave sudiji za ovo ono... i presudu dobijesh sutra na mail ili mmsom.. heheh shalim se za ovo zadnje al.. papirologija dobija drugo znachenje svakako ..

    ps.Ako ovo prochita neko sludzbeno lice sa pendrekom, shalio sam se...
    ...nisam otimao lizalice deci..
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 04.01.2007 u 20:42

  4. #4

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    mislim da je svaka tehnoloska inovacija dobra. Samo, kao sto je DarkRed rekao, kakvi su im operativni sistemi? Kako su zasticeni? ... Sad ce josh lakse biti falsifikovati i umnoziti licnu kartu. Mada proces identifikacije na ulici (koji mi se redovno desavao do pre par godina) ce ici napokon mnogo brze. A i nadam se da panduri nece morati da postavljaju ona dodatna pitanja, jesi student, sta studiras, zasto studiras, zasto zivis i sl. Nego da ce biti: Momak, mozes samo da provuces karticu, treba mi za evidenciju I ti lepo provuces, i on neka sedi u kancelariji i nek cita moju biografiju do mile volje (smorice se zestoko )

    Sve u svemu, mislim da je to samo jedan mali korak unapred.

  5. #5

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Citat eboye kaže: Pogledaj poruku
    mislim da je svaka tehnoloska inovacija dobra. Samo, kao sto je DarkRed rekao, kakvi su im operativni sistemi? Kako su zasticeni?
    verovatno je to jedina stvar gde tehnoloshka zaostalost ima svoje dobre strane.. Ali, opet...

  6. #6

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Meni je sve dobro sto olaksa zivot,ove licne karte ovde se koriste vec odavno,ali bez onog cipa,sto ima taj cip to je zdrastvena knjizica e to je dobro jer u taj mali cip stane sve sto treba o bolesnicima,jedini problem tehnologije je kad se pokvari kompjuter,e onda ljudi moji ma pojma nemaju sta da rade,sve je blokirano,samo gledaju jedno drugog,kako sve je u kompa nista na papiru ne mogu da daju ni recept za jedan aspirina,prvo sto bi trebali dooobro da srede to su kablovi kompjutera,izmisliti nesto da ne bi se ukocio,ili da spreme dosta olovke i papire,to ipak je najbolje,sto se tice licnih podataka od kad se rodi osoba drzava zna sve o njemu,i kad prvi put ostavis tvoje prste u policiju,jos vise...oni znaju sve,kao u veliki brate...........

  7. #7

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Lične karte ipak bez čipa
    11. januar 2007. | Izvor: Beta

    Beograd -- Izdavanje novih ličnih karata u Srbiji neće početi 27. januara, kako je zakonom predviđeno.

    Ministar unutrašnjih poslova Dragan Jočić izjavio je da će Vlada doneti uredbu kojom se propisuje da čip neće biti obavezan deo prilikom izdavanja novih ličnih karata. On je rekao da će tom uredbom, praktično, biti preciziran Zakon o ličnoj karti, usvojen u julu prošle godine.

    Upitan da li će nove lične karte početi da se izdaju od 27. janaura, što je rok propisan prelaznim odredbama zakona, Jočić je naveo da misli da će rok biti probijen.

    Odredba zakona da obrazac lične karte sadrži prostor za kontaktni mikrokontroler - čip, izazvala je prilikom usvajanja zakona polemiku da li će čip sa ličnim podacima moći da se očita na daljinu i da li će time biti ugrožena privatnost.

    "Građani koji su u prethodnom periodu izražavali zabrinutost da bi zbog čipa mogla biti narušena privatnost njihovih ličnih podataka više nemaju razloga da strahuju jer po uredbi Vlade nove lične karte neće imati čipove", izjavio je Jočić.

    Lična karta će biti savremeni dokument, naveo je Jočić, i sadrzaće biometrijske podatke.

    Prema zakonu, u obrazac se unose podaci o vlasniku - ime i prezime, pol, datum i mesto rođenja, matični broj i slike biometrijskih podataka - fotografija, otisak prsta i potpis.

    Jočić je rekao da je, nakon što Vlada usvoji uredbu, potrebno da ministar napiše pravilnik o obrascu i time će biti upotpunjena regulativa.

    Obrasce će izrađivati Zavod za izdavanje novčanica, a ne MUP, naveo je Jočić.
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  8. #8

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    U Bosni su licne takve da imaju onaj kod kao na hrani u kojem se nalaze svi podaci,zapravo isto kao cip
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  9. #9

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Pravilnik o ličnoj karti


    Evo kako će izgledati:


    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  10. #10

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  11. #11

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  12. #12

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  13. #13

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  14. #14

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Uradio sam prosli mesec novo licnu kartu i pravo da vam kazem lakse je nositi nece se cepati i sta ti ja znam sve.A cip je glupost nevidjenja dobije se PIN Code koji ima samo licni vlasnik i na njegov zahtev se prati preko cipa gubitak ili nestanak licne karte ili njenog vlasnika.

  15. #15

    Odgovor: Nove elektronske lične karte

    Imam novu LK ali bez čipa. Proletos kada sam radio pasoš odradio sam i LK, sve o jednom trošku. Nisam uzeo ovu sa čipom iz prostog razloga što tada još nije bilo čitača, a na čipovanoj nemaš sve podatke, npr adresa ne piše. Prednost te sa čipom je kod promena ličnih podataka, a za 5 godina na koliko izdaju LK baš ću da menjam išta ono nije da ću da primenim prezime ili tako nešto. E ovo sam i ja mislio kao Bećar nema raspadanja i sl ali već se solidno izlizala po površini tako da je kvalitet ne baš najbolji



Slične teme

  1. Vaše natalne karte i njihovo tumačenje
    Autor Lillith u forumu Astrologija
    Odgovora: 148
    Poslednja poruka: 10.02.2016, 21:19
  2. Nove licne karte za elektronski potpis
    Autor Morpheus u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 31.03.2009, 23:05

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •