Omiljena "mesta" u knjizi?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19
  1. #1

    Omiljena "mesta" u knjizi?

    Hmmm...razmišljam o tome, pa me zanima kako to vi radite, znajući sebe-kako ja to radim...

    Čitate knjigu, naiđete na deo koji vam zaustavi dah. Kako obeležite taj deo u knjizi. Znači reč je o vašoj ličnoj knjizi.
    Ja napravim "uši" na toj stranici. Kad pročitam knjigu, imam potrebu da se vratim onim delovima gde mi je zastao dah. Tada mi u tome pomažu "uši"...
    Šta me navelo da vas pitam ovo? Često pozajmljujem knjige prijateljima i baš juče mi vraća koleginica knjigu uz reči:
    - "Molim te pazi kome pozajmljuješ knjige, neko ti stalno pravi "uši" na njima, a to nisam ja!!!"
    -Ta sam....ja se izvinjavam, ja to radim...
    -"Ijuuuuu, nisam znala...morala sam da ti kažem, da ne okriviš mene "

    Znam da je ovo što ja radim i na način na koji to radim, (neko će reći) ružno, i da je to nepoštovanje književnog dela...no to je jednostavno jače od mene.

    Kako to vi radite?

  2. #2

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Ne obelezavam, zapamtim. Obicno, ako u knjizi postoji deo koji ce me oduseviti, toj knjizi se vratim, pa mogu nanovo da se odusevim, posle nekog vremena.
    Nisam pristalica obelezavanja knjiga, da li usima, olovkama ili nekim drugim nacinom. Sama bas vodim racuna da knjige niti pozajmljujem niti hvatam ako sam dirala nesto masno, prljavo etc.
    Cuvam jbg, meni su one blago.
    Krek, krek.. Ne gudra

  3. #3

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Čini mi si me pogrešno shvatila.
    Nisam mislila da uništavam knjige, a još manje da to činim masnim rukama. Isto kao i ti, jako sam ponosna na svoje blago. Ne volim da šaram po njima!!! Volim da ih pozajmim, i to mi predstavlja veliko zadovoljstvo. Mislim da to činim i ljudima kojima pozajmim knjige, jer ih inače ne bi nikad pročitali..
    To pravljenje ušiju, mi je neka vrsta najbezbolnijeg načina obeležavanja. Stranice se uvek može ispraviti...zar ne?
    Malo mi je čudno da baš u svakoj pročitanoj knjizi posle 2 i više godina, tačno znaš gde se nalazi neki određeni deo..ili određeni delovi...

  4. #4

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Izgleda da ti nisi shvatila mene Ne rekoh ja da ti bukvalno unistavas knjige, nego da ja to ne volim i ne radim. Pravljenje usiju meni jeste nacin, ako nista, pomaganje ruznoci neke knjige. Mislim na generalni izgled, ne na njeno bogatstvo.
    Masni prsti su navedeni kao primer, ne gledajuci tvoj post, dosta ljudi mi je vracalo knjige prilicno unistene, nebitno da li je literatura strucna ili ne.
    Malo mi je čudno da baš u svakoj pročitanoj knjizi posle 2 i više godina, tačno znaš gde se nalazi neki određeni deo..ili određeni delovi...
    Kad citam nesto i kad naidjem na neki deo koji me ponese i toliko obraduje, isti procitam u cugu jos nekoliko puta da bih ga zapamtila, mozda kasnije i koristila. Ne mislim tu na stranicu na kojoj je, jer me obicno cela knjiga drzi pod nekom presijom, mislim na taj deo koji mi se dopadne, pa se ponekad zbog tih delova knjizi i vracam. Retko, skoro nikad mi se ne desi da mi se knjiga ne dopadne a da mi se, recimo, dopadne samo deo iz nje. Normalno, ako govorimo o knjizi kao celini, ne o pricama koje nisu povezane, to je vec drugo.
    Krek, krek.. Ne gudra

  5. #5

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Ja imam poseban stil čitanja knjige.
    Pored sebe imam i rokovnik i naliv pero i svaki put kada mi se neki deo knjige svidi, ja lepo sebi prepišem u rokovnik. Ti odlomci koje sam ja prepisala, posle često iščitavam i na taj način se vraćam knjizi, likovima i radnji... Često me tako neki ponovo pročitani pasus motiviše da knjigu ponovo pročitam.
    Tako sam oduvek pisala delove knjige koji mi se dopadaju i imam i moj prvi rokovnik od pre dvadesetak godina gde sam prvo pisala delove iz lektire koje su mi se dopadale. Kasnije sam se upravo tim pasusima vraćala nekim lektirama da ih pročitam u nekom zrelijem dobu...

    Pošto imam pogolemu biblioteku, veliki deo mojim prijatelja i poznanika pozajmljuje knjige na čitanje i vraća (uglavnom ). Svi znaju da sam osetljiva na knjige, da volim da su mi uredne, čiste i upravo onako vraćene kako sam ih i pozajmila, tako da nemam nekih problema sa nemarnošću. Jednom sam imala jednu koleginicu sa posla koja je ''slučajno'' dala detetu knjigu da pogleda i dete se dohvatilo takođe ''slučajno'' bojice i išaralo u svom stilu par stranica. Ona se toliko izvinjavala, ali je moja faca rekla dovoljno šta mislim o tome i nikad posle nije ni tražila knjige od mene...

  6. #6

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Tokom studija toliko sam se izveštila da izvodim iz knjige dok čitam
    da ponekad i beletristiku čitam sa olovkom u ruci.
    Imam malu pink sveščicu, sa žicom
    u nju zapisujem omiljene pasuse, sentence, stranice
    zapisujem i neke svoje doživljaje
    nečije stihove
    snove
    i svašta nešto.
    Ne bi volela da neko lista po to svesci
    može svašta pročitati
    Never lie to someone that trusts you. Never trust someone that lied to you.

  7. #7

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Ponekad podvucem obicnom olovkom.
    Nikad ne bih posvrnula knjigi list..
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  8. #8

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Omiljena mesta u jednoj knizi su ona koja na mene ostave najjači utisak i njih,samo ako je knjiga moja,nikako tuđa!,podvučem olovkom,flomasterom.dešava se da na marginama pored ''omiljenih mesta'' dopišem svoj komentar,neko svoje viđenje onoga očemu je pisac na tom mestu pisao.
    Ako vam pozajmim knjigu na njoj osim beleški ima sigurno i ''ušiju'' to su one stranice koje obavezno moram da nanovo pročitam i kojima se uvek vraćam.
    Ponekad knjige u potpunosti išaram i nekim,svojim idejama,stihovima,crtežima.

    Desi se da na marginama zapipem nešto što trenutno vidim i što na mene ostavi veliki dojam,a da nema nikakve veze sa sadržajem knjige- onda mi i te,uzgredne zabeleške postanu omiljeno mesto u jednoj knjizi.
    Knjige i ja živimo zajedno i to se vidi po njima,ali i po meni,mada one meni ne uvrću uši,niti su me još ikada ispodvlačile hemijskom olovkom
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  9. #9

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Citat Isahara kaže: Pogledaj poruku
    u nju zapisujem omiljene pasuse, sentence, stranice
    zapisujem i neke svoje doživljaje
    nečije stihove
    snove
    i svašta nešto.


    Imam i ja jednu tajnu svescicu.

    U nju su zapisani pasusi koji su mi nesto otkrili.
    Iz kojih sam nesto spoznala.
    Koji su poneli istinu sa sobom.

    Stihovi.
    Koji svaki put izazovu trepet kad ih citam.

    Jedna mala svescica, koja putuje samnom od knjige do knjige i pamti ... i cuva ...

  10. #10

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Iskreno, nema potrebe da obilježavam stranice jer kada mi se nešto ureže u pamćenje onda točno znam gdje je taj dio.

    Jedini način kako ja obilježim knjigu je taj da volim čitati knjigu dok jedem i ako iznova i iznova čitam 'taj dio' postoji velika mogućnost da tu stranicu obilježim kojom kapljicom hranom

    A kada posudim nekome knjigu, očekujem da se prema njoj ponaša dostojanstveno.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  11. #11

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Ja sam od onih koji halapljivo čitaju. Kada me ponese struja pisane reči nema zastajanja, zapisivanja ili prepisivanja... Često na neko posebno mesto stavim papirić ali do kraja čitanja potpuno zaboravim na njega... Pronađem ga kada brišem prašinu... Ili pozajmljujem knjigu nekome
    nije dotakla ništa što bi moglo da boli
    njene ruke su bele kao led
    njene misli su čiste, ona misli da voli,ona veruje, veruje

  12. #12

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Kao i jos neki ovde i ja imam rokovnik u kome zapisujem omiljene delove knjige, posle citanja, dok citam na papiric pisem brojeve stranica....i u mom rokovniku ima svegaisvacega....vucaram ga za sobom, kada idem na duze od jednog dana i svasta pisem i lepim u njemu....i zabranjeno je dirati ga....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  13. #13

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Ja sam provalio FORUM, pa tu ubacim ništo što me je zainteresovalo.
    npr.
    Tišina je opasna za ljude koji ne poseduju mir u sebi. To je onda pakao.
    Miloš Latinović - Šekspirov klijent

    Forumaši me podsete i na neke lepe delove knjiga koje sam davno čitao,
    a i vidim delove koje nisam imao prilike do sad da čitam.
    Korisna stvar ovaj FORUM, hvala forumaši !
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  14. #14

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Ne umem da čitam bez olovke.

    Švrljam, škrabam, podvlačim, dopisujem komentare....

    Uglavnom mi olovka služi da obeležim dokle sam stigla, ne svijam uši.

    Jedva se uzdržim da isto ne radim sa pozajmljenim knjigama, naprosto pitam vlasnike da li imaju problem s tim. Verujte da ima dobrodušnih koji su mi to i dozvolili.

    No, zato retko i pozajmljujem knjige, volim da je moja, pa da joj mogu šta hoću. Tako mi je nekako mojija... Imam utisak da se tako jače zbližavam sa sopstvenim relikvijama, iako ih u stvari grafitiram.
    Kasnije su te šifre put za omiljene delove, naravno.
    Vrag odneo šnalu...

  15. #15

    Odgovor: Omiljena "mesta" u knjizi?

    Dok citam imam malu svescicu sa samolepljivim papiricima u 3 boje-zuti,zeleni i crveni. Crvenim obelezim delove koje smatram najvaznijim u tom romanu koji citam,zuti je za deo koji mislim da moze da mi pruzi inspiraciju,ili koji je jako dobro opisan,uglavnom to budu neka jako intresantna poredjenja,a zelinim obelezavam poucan deo tog romana...Nekada se desi da ima i previse papirica Naravno posle ih sklonim kad sve to prepisem u svesku,a u toj svesci imam zapisano iz kog je romana to prepisano,i naravno papiric koji obelezava taj deo

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •