Sudoku osvaja svet
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28
  1. #1

    Sudoku osvaja svet

    Popularna logička igra brojevima je oduševila svet. Da bi rešili slagalicu, nije nam potrebno znanje matematike, već logika i iskustvo. Manje je poznato da je Sudoku mnogo više od obične slagalice: igrajući je milioni ljudi zadiru u jedan od najkompleksnijih problema u kompjuterskoj nauci, a da toga nisu svesni.

    autorka: Jasna Petrović






    Matematičar Ojler: Tvorac „Latinskog kvadrata“ Naziv „Sudoku“ dolazi iz Japana kao skraćenica duže fraze "Suuji wa dokushin ni kagiru" koja grubo prevedeno znači „brojevi moraju ostati jedinstveni“. Iako ime potiče iz Japana korene ove logičke zagonetke nalazimo u Evropi i Americi. Poreklo današnjeg Sudokua dolazi iz 18. veka. Čuveni i hiperproduktivni (866 publikacija) švajcarski matematičar Leonard Ojler (Leonhard Euler) sačinio je tzv. Latinski kvadrat (Carré latin), koji se sastojao od NxN polja obeleženih sa N različitih simbola tako da se svaki simbol u svakom redu i svakoj koloni samo jedanput ponavlja. Koristeći ovaj koncept, 1979. godine američki časopis Dell (Dell Math Puzzles & Logic Problems) je po prvi put objavio kvadratnu slagalicu dimenzija 9x9 koja se sastoji od 9 manjih kvadrata dimenzija 3x3, tj. ono što danas nazivamo Sudoku.

    Ova igra međutim doživljava pravi prodor u Japanu sredinom osamdesetih godina prošlog veka kada je prvi put objavljena u poznatom japanskom časopisu Nikoli. Novozelanđanin Wayne Gould je na svom putovanju po Japanu naučio da igra Sudoku, oduševio se njom, i narednih nekoliko godina razvijao kompjuterski program za generisanje ovih slagalica. Krajem 2004. godine pošlo mu je za rukom da ubedi londonske novine The Times da koristeći njegov program štampa dnevne Sudoku slagalice. Ubrzo su i druge britanske novine počele da štampaju svoje Sudoku slagalice. Igra je postala jako popularna, ne samo u Engleskoj, vec i u drugim zemljama: Nemačkoj, Austriji, SAD-u,…


    Osnove Sudokua





    Sudoku: Moguća startna pozicija

    Pravila igre su vrlo jednostavna, iako rešenje često nije. Slagalicu čini kvadrat. Broj polja je najčešće 81 (9x9), koji je podeljen na manje kvadrate (podkvadrate) dimenzija 3x3 polja. Kao početni „tragovi“, u nekoliko polja su unešene cifre, a cilj igre je da se ostala prazna polja popune tako da na kraju svaki red, kolona i podkvadrat sadrze cifre od 1 do 9 samo jedanput. Sudoku slagalice su u zavisnosti od težine uglavnom podeljene na „lake“, „srednje“ i „teške“. Treba naglasiti da težinu slagalice ne određuje samo broj unapred datih cifara, već i njihov razmeštaj u kvadratu. Strategija rešavanja može kombinovati nekoliko osnovnih metoda: skeniranje, obeležavanje, i analizu.
    Sudoku slagalica po pravilu ima samo jedno moguće rešenje. U međuvremenu su se pojavile i slagalice sa 16x16 polja kao i druge još komplikovanije varijante, na primer kombinacija igara Sudoku i Kakuro nazvana Killer Sudoku. Postoji i Sudoku za decu, koji se sastoji od malog broja polja.


    Sudoku i matematika



    Rešen Sudoku: svaka cifra pojavljuje se samo jednom u svakom redu, koloni i podkvadratu


    Činjenica da niko ne zna algoritam kojim se uvek dolazi do rešenja bez prethodnog isprobavanja ogromnog broja kombinacija stavlja Sudoku u klasu tzv. NP-potpunih problema (NP je skraćenica za „Non-deterministic Polynomial time”) kojoj takođe pripadaju mnogi praktični problemi kao što su sekvenciranje gena i rutiranje mreže. NP-potpuni problemi su najkompleksnija vrsta NP-problema i karakterišu se teškoćom pronalaženja rešenja, koje podrazumeva proveravanje najčešće nebrojeno mnogo kombinacija. Na primer, nedavno je izračunato da broj mogućih Sudoku-a dimenzije 9x9 iznosi neverovatnih 6,67090375202107293696 · 1021. Jedan od najpoznatijih NP-problema je problem trgovačkog putnika poznat sigurno svima koji su se ikada ozbiljnije bavili pisanjem kompjuterskih algoritama (http://www.tsp.gatech.edu/). Ovaj problem intrigira mnoge naučnike još od njegove postavke davne 1930. godine. Iako se može definisati u samo jednoj rečenici lakoj za razumevanje, jako je težak za rešavanje.
    Sudoku pruža idealnu mogućnost istraživanja klase NP-potpunih problema. Naime, pronalazak efikasnog algoritma za rešavanje NP-potpunog problema bi automatski omogućio rešavanje bilo kog NP-problema. Jedan broj stručnjaka smatra da takvo rešenje ne postoji, ali kontinuiran napredak i nalaženje sve bržih rešenja u ovoj oblasti je evidentan.

    Značajni pomaci u razvoju algoritama za rešavanje ovih problema nastali istraživanjem Sudoku-a i Ojlerovih Latinskih kvadrata dolaze od prof. Carla Gomesa sa Cornell Univerziteta u SAD-u. Osnovni princip predloženog algoritma je često restartovanje i biranje novog redosleda razmatranja Sudoku polja kao alternativa čekanju da se do rešenja dođe prvobitnim redosledom razmatranja. Na internet strani Prof. Gomes-a (http://www.cs.cornell.edu/gomes/SUDOKU/Sudoku.html) može se pronaći i zanimljivi program koji na primeru Sudokua dimenzija 9x9, 16x16, i 25x25 ilustruje efikasnost novo-otkrivenog algoritma.


    Sudoku šampioni




    Jana Tylova: Svetska Sudoku prvakinja


    Zaljubljenici u Sudoku iz celoga sveta imali su priliku da se okušaju na prvom Svetskom Sudoku prvenstvu održanom u Italiji, marta 2006 godine (http://www.wsc2006.com/eng/index.php). Za titulu šampiona Sudokua borilo se 85 predstavnika iz više od 20 zemalja, a između ostalih je i Srbija i Crna Gora imala svoj tim. Naš takmičar Nikola Živanović je postigao veliki uspeh plasiravši se u finale. Prvo mesto pripalo je trideset jednogodišnjoj Jani Tylovoj iz Češke.
    Ukoliko i sami želite da se okušate u Sudoku-u, evo i nekoliko linkova: http://www.dailysudoku.com

    http://www.websudoku.com


    Zarazio sam se sa ovom zezalicom, nedavno.. idelano za odrzavanje mozga u pokretu

    Da li se iko oprobao u ovome?

  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    ja sam malo zavisna od sudokua...
    ...no one understands the heartache,
    no one feels the pain,
    'cos no one ever sees the tears
    when you're crying in the rain...

  4. #4

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Ja sam već navučena na sudoku. Posebno je dobar za predah na poslu (teško da će me neko prokužiti da li mozgam o poslu ili samo rešavam sudoku).
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Ih na poslu spas S obzirom da moram da chekam po nekad i vishe sati da komp neshto "iskompresuje" ili "izexportuje" sudoku mi dodje ko bombona. Nego pri ruci mi je obichno onaj u "24 chasa" besplatnim novinama... a tamo i inache po nekad vrvi od greshaka i gluposti, pa i sudoku po nekad ne mozzesh da reshish ili je sjeban jer se nadju po dve devetke u istom redu itd..

  6. #6

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Postoje i novine "Sudoku" Iz njih sam i cuo za igru, koja mi se jako dopala, al' jebote mnoogo je teska. Sad je vec ima na Internetu -> zarazio sam se

  7. #7

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Joj, turio sam sudoku na mobilni i sad sam poceo da krisom pikam na poslu... Jednom su me navatali kako blejim dva sata u telefon pa sam poceo da se krijem kojekuda samo da na miru resim bar dve. Imam fazon da se zakljucham u wc na pola sata i tamo se izigram (mislim na sudoku) a kad izadjem niko me ne pita sta sam radio u wc-u pola sata da ne bi dobio malo pogrdan odgovor (naglas)

  8. #8

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    ? jel moze to na SEriksonu da se sigra? I di si je nashao?

  9. #9

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Volim sudoku!
    Ponekad se zanesem, pa uz sudoku provedem i nekoliko sati!

    Ja znam da nita ne znam.

  10. #10

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    I ja sam se poprilično navukla,ponekad se zablentavim na netu i po par sati...
    I may not be perfect but I'm always me

  11. #11

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    odlicna igra , upraznjavam je kad god mogu.veoma teska ali ja volim misaone igre, ovog tipa. preporucujem je svima koji jos do sada nisu pokusali da je igraju .

  12. #12

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Joj igrica je strava, ja inače obožavam logičke igre.
    Već duže vreme igram, u novinama, na računaru, na internetu. Sad sam zarazila i roditelje pa je ne mogu da stignem na red od njih
    U svakom slučaju svima je preporučujem

  13. #13

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    добар је судоку,посебно кад се игра у двоје,троје...турнир
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  14. #14

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Bas volim sudoku Dobro sredsto za ubijanje dosade na casu A pre par dana sam pobedila profu
    Moja vrata su uvek otvorena... Neka ti ne bude neugodno izaci.

  15. #15

    Odgovor: Sudoku osvaja svet

    Ne da sam se zarazila nego Obozavam logičke igre.
    Kad krenem da igram ne znam da stanem.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Čarobni svet roštilja
    Autor Bule u forumu Recepti
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 06.01.2013, 09:35
  2. Pesme za bolji svet...
    Autor vladapera u forumu Muzika
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 28.05.2012, 17:29
  3. Napravi svoj svet
    Autor Vlada Vasic u forumu Filozofija
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 14.09.2009, 22:08
  4. Da li se carstvo Bozije osvaja srcem ili jezikom?
    Autor duga12 u forumu Religija
    Odgovora: 140
    Poslednja poruka: 19.10.2008, 12:52
  5. Osvajači
    Autor Crazy Angel u forumu Domaći spotovi i tekstovi
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 02.10.2007, 21:15

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •