Dualno obrazovanje
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Dualno obrazovanje

    Najvljen je pocetak dualnog obrazovanja za skolsku 2018/2019.

    Neki hvale ovakav koncept obrazovanja, videci u njemu bolju obucenost mladjih narastaja, bolju povezanost privrede i skolstva i stvaranje radnih navika kod ucenika.
    Sa druge strane mnogi u ovome vide eksploataciju jeftine decije radne snage, uskracivanje daljeg skolovanja i stvaranje generacija robova za potrebe zapadne industrije.

    Sta je vase misljenje?
    Poruku je izmenio Sunny, 09.06.2017 u 15:34
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  2. #2

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Moje mišljenje je da...sve zavisi od škole!
    Naime, ovde u Valjevu, imamo Poljoprivrednu školu koju je jedan izuzetan čovek (direktor) podigao na vrhunski nivo! Ekipa klinaca poodavno ima internat, praktičnu nastavu i odličan osnov za dalje. Primer...klinci pekari prave takav fantastičan burek da boljeg u okrugu NEMA! Prvoklasne sadnice su delo voćara..kao i niz drugih proizvoda.
    Mišljenja sam da i najbolji koncept može se usrati ako ga vode nesposobnjakovići. Sa druge strane mnogima nije ni potrebna regulativa ako su želeli da svoje pitomce nauče praktično i osposobe za život.
    Ono što smatram začkoljicom je implementacija dobre ideje. Praktičan rad stvara proizvode koje je moguće prodati na tržištu. Sredstva dobijena tako bi trebala da se ulože u poboljšanje škole i nastave ali je moguće i u ličnu korist povlašćenih.
    Verujem da bi dobra podrška inicijativi bila rigorozna kontrola tokova novca.
    Ne brine me "izrabljivanje" đaka jer, ruku na srce,bolje je da rano nauče praktičnu primenu stečenog znanja (u pomenutoj školi većina pekara ima obezbeđeno radno mesto jer se Pekare otimaju za dobre majstore svog zanata) nego da kod poslodavaca dođu nespremni za bilo kakav praktičan dokaz svojih veština.
    Ono što smatram dobrim je vraćanje poštovanja dobrim i stručnim "majstorima", vraćanje vrednovanja dobrom radu.
    Od mojih prijatelja iz FInske sam čuo da su oni gospoda farmeri jer izuzetno dobro žive od svog rada. To treba vratiti u ovu zemlju...da dobri i vredni radnici mogu živeti čestito i podignute glave.
    Poruku je izmenio Sivi, 09.06.2017 u 21:37
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  3. #3

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Deca trebaju imati i prakticno obrazovanje. Drzava nema para da pruzi sredstva skoli za kupovinu raznih masina i materijala, pa ce utrapiti decu firmama. Pored dece u firmi moraju se angazovati radnici, sto je dodatni trosak za firmu, a deca kao nestrucna i NEMOTIVISANA radna snaga su prakticno neupotrebljiva. U danasnjim skolama, visim skolama i fakultetima je samo mali deo dece uopste zainteresovan za ono sto uci.
    Deci treba pruziti neku vrstu strucne prakse, kao sto je nekada bilo, dati im obrok i neku sicu, malo da se upoznavju sa proizvodnjom i da dobiju jednostavnije radne zahvate, malo magacinskog rada i ciscenja. Na visim godinama vec mogu dobijati kompleksnije zadatke. Neka se strucna praksa posebno ocenjuje i neka se poslodavac zainteresuje i za ocenu pri zaposljavanju.

    Sto se tice problema jeftine radne snage, pa to je pitanje ponude i potraznje.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #4

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Najvljen je pocetak dualnog obrazovanja za skolsku 2018/2019.

    Neki hvale ovakav koncept obrazovanja, videci u njemu bolju obucenost mladjih narastaja, bolju povezanost privrede i skolstva i stvaranje radnih navika kod ucenika.
    Sa druge strane mnogi u ovome vide eksploataciju jeftine decije radne snage, uskracivanje daljeg skolovanja i stvaranje generacija robova za potrebe zapadne industrije.

    Sta je vase misljenje?
    Da je zamisao odlicna i proverena godinama ranije kod nas.Generacije obrazovane na isti nacin.Ne vidim uopste mesta bojazni za iskoriscavanje dece.Jedan ili dva dana nedeljno u firmi koja se bavi poslom za koji se dete skoluje,nadam se da nekom ne pada na pamet ideja da ce mu neki radnik ustupiti ,recimo,lepljenje plocica ,dok on stoji sa strane.Ili da taj dan mesi hleb,posto vidim da se to pominje.Medicinska skola je uvek imala praksu ,i bez ovog dualnog zvanicnog uvodjenja,i svima je to sasvim normalno.
    Biter,zaista ne vidim vezu izmedju ponude i traznje kad imamo zvanicno utvrdjenu najnizu cenu rada.Lici li tebi to na delovanje trzista?

  5. #5

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Najvljen je pocetak dualnog obrazovanja za skolsku 2018/2019.

    Neki hvale ovakav koncept obrazovanja, videci u njemu bolju obucenost mladjih narastaja, bolju povezanost privrede i skolstva i stvaranje radnih navika kod ucenika.
    Sa druge strane mnogi u ovome vide eksploataciju jeftine decije radne snage, uskracivanje daljeg skolovanja i stvaranje generacija robova za potrebe zapadne industrije.

    Sta je vase misljenje?
    Da je zamisao odlicna i proverena godinama ranije kod nas.Generacije obrazovane na isti nacin.Ne vidim uopste mesta bojazni za iskoriscavanje dece.Jedan ili dva dana nedeljno u firmi koja se bavi poslom za koji se dete skoluje,nadam se da nekom ne pada na pamet ideja da ce mu neki radnik ustupiti ,recimo,lepljenje plocica ,dok on stoji sa strane.Ili da taj dan mesi hleb,posto vidim da se to pominje.Medicinska skola je uvek imala praksu ,i bez ovog dualnog zvanicnog uvodjenja,i svima je to sasvim normalno.
    Biter,zaista ne vidim vezu izmedju ponude i traznje kad imamo zvanicno utvrdjenu najnizu cenu rada.Lici li tebi to na delovanje trzista?
    u tome je stvar, ali koji poslodavac ce dati pola plate za to?
    manje je poznato da je dualno obrazovanje nalik onom sto se prica, da djaci nedeljno par dana provedu u fabrici u proizvodnji, je uveden u SOvjetskom Savezu cini mi se za vreme Staljina (sada da ne proveravam) i da je rezultirao katastrofalnim ucinkom, koji se mogao prikazati padom u proizvodnji. Deca su prestala da uce, a u fabrici su slabo radili. Posle 15 godina stete je ukinuta.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  6. #6

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Koliko znam, trenutno se dualno obrazovanje obavlja u CH, DE i AT. Te zemlje sigurno nisu poznate po neradnicima i zabusantima, kao ni po neiskusnim radnicima, ali ni po nezaposlenosti. Da li postoji u jos nekoj zemlji, ne znam.
    Nekako istovremeno se prica o uvodjenju ovakvog vida obrazovanja vodi i u Hrvatskoj i u Srbiji.
    Posto zivim u CH, a neko krace vreme sam proveo i u DE, moji susreti sa djacima na "praksi" su mi pokazali da oni znaju dosta vise od nasih iskusnih majstora koji su sveze dosli u ove zemlje.
    Kada pogledam oglase koje firme daju, iznenadjujuce je koliko poslova oni nude za Lehrstellen. Isto tako, na tim mestima rade i ljudi mnogo stariji od nasih srednjoskolaca - ovde je dodatno skolovanje u bilo kom uzrastu prilicno uobicajeno. Cesto posle srednje skole nameste pauzu, za cije vreme rade u nekoj firmi. Potom upisu neki faks ili sl, pa opet idu na rad uz skolovanje. Taj rad im je cesto obavezan, sastavni je deo ne samo srednje skole, vec i visokog obrazovanja.
    Mene kod nas mnogo vise brine to sto mi nemamo firme u kojima bi oni mogli da rade, dobijaju prakticno znanje iz oblasti za koju se skoluju. Medicinari se tu izuzimaju, ali elektricari, masinbravari, stolari,... Gde da oni rade.
    A opet, mozda ce to naterati nase skolstvo da prilagode obrazovne profile potrebama privrede, jer ako ne mogu da nadju firmu za praksu, onda takav profil nije ni potreban.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  7. #7

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Kao gimnazijalac koji je imao baš ovakvu praksu (2 nedelje u bilo kojoj fabrici godišnje) mislim da je to dobra stvar za buduće opredelenje i profesiju. Problem je što mi sada nemamo nikakvu industriju, ni privatne fabrike koje bi bile motivisane da obučavaju učenike. Mnogi danas sa fakultetskom diplomom rade na radnim mestima za priučene radnike, oni što su nekada pohađali 3-ogodišnje škole - zanate, pri tom se zaboravlja da i takve profesije mogu bitii zahtevne i korisne. Obada metala, drveta, stakla, gline i mnogo toga jedan su deo umetničkih profesija za koje, ko ima dara ne mora da završi odgovarajući fakultet. Mislim da će to biti profesija budućnosti jer će malo ko zbog automatizacije industrije moći da nađe posao u fabrici. Samo da dodam da su neki zanati veoma retki kao što je izrada vitraža.
    Poruku je izmenio ljiljak, 10.07.2017 u 15:52 Razlog: -

  8. #8

    Odgovor: Dualno obrazovanje

    Ja podržavam ovu najavu. Mislim da to samo može pomoći učenicima da se bolje upoznaju sa svojom budućom profesijom i da steknu i neka praktična znanja. Sad, kako će se to odraziti na kvalitet rada kod poslodavca...ostaje da se vidi.

  9. #9

Slične teme

  1. Seksualno obrazovanje dece
    Autor Mish u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 22.10.2010, 15:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •