Da li je moguce u bestezinskom stanju? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 28 od ukupno 28
  1. #16

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Citat HLEBmaster kaže:
    sad bi ti Kunic rekao -al to nije u kosmosu
    Normalno!

    Citat Goldie kaže:
    Ma Kunic nema pojma.
    Ti ce mi kazes.

    Bre, meni se zavrtelo u glavi od vrtenja na stolici. Malo po malo i napravio ja ceo krug.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #17

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Nemoj da se cimash samo previshe, imacesh problema sa stolicom

  3. #18

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    A recimo sledeca predpostavka: Dakle lebdis u bezvazdusnom prostoru, i snagom misica pocnes da se rotiras. Pitanje: Da li bi izmestanjem tezista tela, bilo grcenjem ili ispruzanjem, ruku, nogu, tega, nesto slicno kao ljuljaska, mogao da se kreces ?
    -P.S. Mozda je vec i obasnjeno, ili nije tema!

  4. #19

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Valtere bre, prochitaj malo .. o tome se i radi sve vreme

  5. #20

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Jes da sam bio prilichno losh iz fizike u srednjoj, milsim da tju stati na stranu HLEBmastera... Zavrteti se na office stolici je relativno lako, jer imamo vazduh oko sebe, i trenjem uspevamo nekako da izvedemo to... Prisutna je i gravitacija, pa imamo otprilike unapred odredjenu osu rotacije... Mozhda greshim... Onda bismo klatjenjem nogu, postigli, malo po malo, rotaciju...

    A shta kad nemamo gravitacijju? Nema vishe gore-dole, levo-desno, sve je isto... Zaklatish nogama, i pochnesh da se rotirash ko zna kako... Al' ne mrdash nigde... Teoretski, kada bi trenje vazduha bilo dovoljno, sedetji u office stolici, mogli biste se odgurnuti o vazduh, i vozati po kancelariji... Tu ulogu igra i gravitacija, ali da ne komplikujemo... U bestezhinskom, bezvazdushnom prostoru,, nema trenja, pa mozhemo da se odgurujemo sami od sebe do mile volje... Tu opet dodjemo na ono, space ship ne bi koristio gorivo, samo bi ga lansirali iz dzhinovske pratjke montirane u orbiti Meseca, on bi ishao, i ishao, i ishao... Inercija je majka... Jel gledao k'o Star Trek, pa malo-malo, pa pomenu Inertial Dampers... Inercija, kao i masa, uvek i svuda postoji...

    Sad sam se malo zainteresovao za ovu temu, pa tju probati malo da precheshljam net u slobodno vreme, da vidim shta tju natji... Mozhda i pitam NASA


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  6. #21

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Heheh Super, i poenta svih postova je da se ljudi zainteresuju.

    Elem, da inercija i masa su najbitnije prilikom prorachuna putanje svemirskih tela bilo ona prirodna, bilo lansirana od strane ljudi, logichno.

    Gravitacione pracke i korishcenje gravitacione sile planeta za ubrzavanje i pokretanje letilica koje shaljemo pored njih su izuzetno koristan fenomen. Shtede gorivo

    Ali pokretati se tako shto cesh gurati samog sebe rukama..E to je nemoguce, ma koliko bildovao

    Valjda ce se naci neko struchan da nam to prenese i objasni na neko totalno nezanimljiv, suvoparan ali neoboriv nachin )

  7. #22

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Roto stolica je predlozena kao najidealniji slucaj (idealni model) na nasoj zemlji koji moze da testira bilo ko u svom domu. Sto se tice roto stolice, u sustini se mozes cimati na njoj i pomerices se sigurno. Ali to pomeranje je posledica reakcije sa podom ispod stolice. Pod ispod stolice pomaze u okretanju zbog gravitacije jer je covek koji sedi na stolici tezi od same stolice (nisu iste tezine) i to cimanje na stolici nije potpuno pravilno levo-desno (nego se ljudi pomalo cimaju i nagore i nadole pa reaguju sa podom). A jos dodatno, pomeranje stolice je i posledica da okretanje stolice nije potpuno bez trenja.

    Tako da stolica predstavljala samo model kojim moze da se zamisli da je odgurivanje samog sebe nemoguce u bestezinskom stanju (u kojem nema trenja i gravitacije).

    Ako bi pokusao da se pomeris u bestezinskom stanju, ruka bi gurnula telo i telo bi gurnulo ruku (akcija i reakcija) sto dovodi do ne pomeranja sa te pozicije.

    Eto ja pokusala da objasnim. I sigurna sam da je nemoguce ogurnuti samog sebe u bestezinskom stanju.

  8. #23

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Da probam ja da objasnim uz pomoć jedne čuvene Arhimedove rečenice: Dajte mi oslonac i pomeriću Zemlju!
    Oslonac je ono što fali u svoj ovoj priči, znači sam sebe da digneš nema šanse. Uopšte nema veze da li ima gravitacije ili ne.

    Ali postoji jedan način, naime ako bi dovoljno jako, da prostite, prdno, video bi kako bi se podigao!

  9. #24

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Hehhe ljudi, 'ebi ga, ja napisah ceo traktat o tome govorec isto shto i vi, al to nekom ne bu' dovoljno!
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 12.07.2006 u 09:33

  10. #25

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Mislim da ste se previše zapetljali sa tim energijama, a odgovor je samo u osloncu! Čovek je u ovom slučaju izolovan sistem sila, i ne može da deluje sam na sebe tako da se pokrene, tj. nalazi se u ravnoteži.
    To bi bilo kao da sediš u kolima, guraš rukama volan, i očekuješ da se pokreneš! A sve ovo nema nikakve veze sa gravitacijom! Možeš i naglavačke skočiti iz aviona i pri tome vući sam sebe koliko oćeš, nećeš ubrzati pad!

    Onda kažete:
    - Energija koju stvaraju ruke se pretvara u druge vidove energija, izmedju ostalih u kineticku i potencijalnu. Ep=mgh, Ek=(mv^2)/2. S obzirom da je g=0, ostaje samo kineticka energija
    - Ostaje sine kinetichka energija koja podjednako deluje u oba pravca u ovom sluchaju, a dva put nishta je nishta crva nije ni bilo, tj u ovom sluchaju 1-1=0

    Kako "ostaje" kinetička E, kada je i brzina ruku jednaka nuli? (i ne deluje energija, nego sila).

    Sad ostaje ovaj drugi slučaj, da se šutneš. Ovde baš nisam siguran, pošto je opet u pitanju isti sistem, ali 99.9% bi se pokrenuo. U ovom slučaju bi noge, dok se kreću, imale određenu brzinu, pa samim tim i kinetičku E. Prilikom sudara bi preneli ovu E na ostatak tela, čime bi ga izbacili iz početne ravnoteže i pokrenuli.
    Ustvari siguran sam: Zamisli kolica sa čekićem koji visi. Kolica se nalaze u mirovanju, otkačiš čekić, on udari u neki deo kolica i ova se pokrenu. Samo što je ovaj primer nemoguć u bestežinskom stanju, ali princip je isti.

  11. #26

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Uvek i uvek je zatvoreni sistem sila koji deluje unutar sebe bez obzira da li se shutirao, gurao ili vukao za ushi, chekichem ili bez.. sam sebe ne mozesh pokrenuti tako da se to moze smatrani nezanemarljivim pravolinijskim pomeranjem tela, a ni kolica se ne mogu pokrenuti. Mora postojati sila koja ce delovati ka spoljnom svetu, i po sistemu akcije i reakcije delovati na telo koje hocemo da pokrenemo.

    Vazduh koji izlazi iz dechijeg balona tezzi da ostane u mestu, ali ga sila elastichnosti balona istiskuje iz balona. Trenje i otpor okolnog vazduha i izlazeceg vazduha kao i inercija mase vazduha koji izlazi chine potisak koji gura balon po sobi to je princip na kome rade i raketni motori. Ovde se okolni vazduh ponasha i kao oslonac, ali i daje otpor kretanju balona.

    U bezvazdushnom prostoru otpora vazduha nema, ali ni oslonca tako da predpostavljam da bi kretanje balona bilo brze ali ne preterano.

    Primer zatvorenog sistema sila bio bi recimo napet samostrel, sila unutar njega postoji, sila pritiska strune je relativno usmerena.. ali samostrel ne ide nigde sam po sebi.
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 12.07.2006 u 16:55

  12. #27

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?



    Pazi kad me nije mrzelo da nacrtam. Gornja kocka (čekić) udara u donju, koja je pričvršćena na kolica, i šta će kolica jadna nego da se pokrenu. Naravno tako nećeš stići do BG-a, ali bi se svakako pomerio?

    Uglavnom, odgovorili smo na početno pitanje. Da sam sebe uhvatiš za butine i podigneš - nemoguće. Međutim za razliku od takvog statičkog sistema, čim postoji neko kretanje stvar se drastično komplikuje. To više nije isti slučaj, i kako pokazuje veoma uprošćen primer na slici mislim da je teoretski moguće!

  13. #28

    Odgovor: Da li je moguce u bestezinskom stanju?

    Hm, kad me ne bude mrzelo da crtam.. docrtacu kako pushteni teg tezi da ostane u stanju mirovanja i kada po dejstvom zemljine teze krene na dole, u tezznji da zadrzi pravolinijsko kretanje povlachi kola u nazad i na dole tamanpomerajuci ih i dodatno otezzavajuci toliko da se anluira zeljeni pomeraj u napred


    Vidju bash mi ova bila okruglo 900 Chisto za sjecanje

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Odgovora: 65
    Poslednja poruka: 04.06.2011, 17:26
  2. Lipicaneri u teskom stanju
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 03.07.2008, 10:04
  3. Leteci automobili??? Moguce???
    Autor Fraga u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 25.01.2008, 14:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •