Šta mislite o posjeti princa Čarlsa ? - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 17 od ukupno 17
  1. #16

    Odgovor: Šta mislite o posjeti princa Čarlsa ?

    [QUOTE=dndr;788955][QUOTE=memento;788954]
    Citat dndr kaže: Pogledaj poruku
    za nas nema mnogo razlike između međunarodne politike Velike Britanije ili Njemačke, manje ili veće zlo sa trenutnim ili tempiranim dejstvom. možda je konačno došlo vrijeme da počnemo da se plašimo, unako uzgred... počevši od svoje sjenke... vjerujem da bi, u sopstvenoj bojažljivosti, lakše preispitali odluke za buduće dane.
    Iako svi mi kada kažemo "Zapad" nekako mislimo na jedan centar svetske moći, što i nije baš najtačnije, naročito ako želimo da što preciznije razumemo međunarodne odnose. Naime na tom famoznom Zapadu, možemo razlikovati tri svetska centra moći, iako oni u velikom stepenu sarađuju, svaki od njih je ipak sačuvao neke svoje osobenosti pa i svoje interese.

    Prvi i najvažniji (najjači) centar je Angloamerički i njega sam već pominjao. Drugi je Francuska. Podsetiću, to je stalna članica Saveta Bezbednosti i jedna od privredno najsnažnijih zemalja Evrope i sveta, koja je sama, dakle svojom pameću, razvila nuklearno naoraženje. Treć centar svetske moći na zapadu je Nemačka. Privredno najjača zemlja Evrope, ali sa relativno slabom armijom i u ovoj konstelaciji snaga bez šanse da poseduje nuklearno naoružanje i da postane stalna članica Saveta Bezbednosti.

    Verujem da nije potrebno da nabrajam sve atribute Angloamerikanaca. Ameri su prvi proizveli atomsku bombu, najjača su svetska vojna, pomorska, kosmička i politička sila, ali joj privreda u poslednje vreme posustaje u trci sa Kinom. Stalna je članica saveta bezbednosti i sa Velikom Britanijom kao najvernijom saveznicom nameće u dobroj meri volju čitavom svetu pa i svojim saveznicika uključujući tu i Francusku i Nemačku. Interesantno je da su Britanci dobili od svojih prijatelja prve nuklearne bojeve glave i rakete nosače i nisam baš siguran da lu su i počeli da sami proizvode nuklearne projektile. Stalna su članica SB i neretko ih (u političkom smislu) zovu softerom Angloamerikanaca, dok su Amerikanci, naravno, nekako hardver što je, verujem donekle i tačno.

    Mislim da su ovo neke najosnovnije naznake koje nam mogu pomoći da naparavimpo bolju rezoluciju pri identifikovanju različitih vektora međunarodne politike koji deluju na svetskim pa i na našim prostorima.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #17

    Odgovor: Šta mislite o posjeti princa Čarlsa ?

    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    Mozda ne zapazas,ali i te kako ima razlike izmedju politike Britanije i Nemacke prema nama.Britanska politika je,kao sto je i Memento rekao,produzena ruka Americke.Sto ujedno podrazumeva podmetanje noge Nemackoj..Licno mislim da je Nemacka postenija,uvek kazu sta hoce i koje su posledice,Britanci su daleko dvolicniji.
    Tačno. Za razliku od Obrenovića koji su vodili austrofilsku politiku, odnosno germanofilsku, Karađorđevići su krenuli protiv Njemačke u pravcu anglofilije, pa ih sada, i jedne i druge, i Nijemce i Britance, osjećamo na svojoj koži. Potvrda teze da su Nijemci daleko pošteniji jeste pozicija Hrvatske: sve što su Hrvati uradili, uradili uz podršku Njemačke. Mada mi se čini da je Amerika produžena ruka Britanije (možda griješim, ali tako mi se čini). Mada mi se čini da je Amerika produžena ruka Britanije (možda griješim, ali tako mi se čini).
    Poruku je izmenio dndr, 23.03.2016 u 08:15 Razlog: dopuna

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Šta mislite o JUGO NOSTALGIJI?
    Autor mikivs u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 156
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:36
  2. Šta mislite o osobi iznad vas?
    Autor Kunic u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 9778
    Poslednja poruka: 18.09.2017, 14:09
  3. Sta mislite o siframa za igre?
    Autor goldie u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 12.03.2017, 00:54
  4. Sta mislite o pirateriji?
    Autor goldie u forumu Softver
    Odgovora: 51
    Poslednja poruka: 23.12.2007, 18:09
  5. Šta mislite o Eni Popov?
    Autor epfc u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 03.08.2007, 21:54

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •