Ohrid
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 40

Tema: Ohrid

  1. #1

    Ohrid

    ''...Kad si sam, kad je sve teško, ti se seti nje,
    Makedonija ti pruža ljubav i sve...''

    Grupa Time ''Makedonija''

    Autor: Bratislav Nikolić







    Zaljubljen sam u Makedoniju, u stvari, zaljubljen sam u Makedonce. Ipak, ljudi čine zemlju i gradove, i zato uvek biram mesta gde su domaćini gostroprimljivi i fini, a ova mala zemlja na jugu, ima ljude najbolje na svetu! Osim po veselim i muzikalnim ljudima, Makedonija je poznata i po Ohridskom jezeru i gradu Ohridu.

    Ohrid, grad od 50.000 stanovnika, zbog jezera i originalne arhitekture, predstavlja centar makedonskog turizma. Iz Beograda se do Ohrida dolazi najčešće autobusom, put traje oko 10 sati, a cena karte je simbolična, oko 30 evra u oba pravca. Od prošle godine, posle dužeg vremena, može se stići i avionom, i to za sat i po, sa presedanjem u Skoplju.

    Naći smeštaj u Ohridu nije nikakav problem, pa čak i ako ste stigli u jeku sezone, koja traje od 15. jula do 15. avgusta. Cena kreveta je uglavnom između 5 i 10 evra, a zavisi od komfora, i od toga da li ste smešteni u starom delu grada ili van njega. Ohrid je jeftiniji od Beograda, kako prodavnice, restorani (jeo sam fantastične špagete "bolonjeze" za samo 2 evra), tako i noćni život. Ako dođete u ovaj predivni gradić sa 300 evra za 10 dana letovanja, bićete sasvim opušteni, bar sam ja bio. Inače, aktuelni kurs je 61 makedonski denar za 1 evro.








    Prvo sa čime sam se u Ohridu susreo jeste neposrednost kojom odišu meštani, a to sam osetio i kod ljudi u drugim delovima Makedonije. (Jedan dobričina me je zvao kod njega u Kavadarce na džabe grožđe i vino, neposredno pošto smo se upoznali). Ljubazni, veseli, nasmejani, miroljubivi, sve one najlepše osobine koje čovek može da poseduje. Tek što sam stigao u Ohrid, ulazim u neku prodavnicu, a petogodišnji sin prodavca me pita iz čista mira ''A kako se ti vikaš (zoveš)? I to je već dovoljno za dobrodošlicu.

    Ohrid se nalazi na 700 metara nadmorske visine, i zato su noći ovde hladnije, i često je potreban duks kad izlazite uveče u šetnju. Danju zna da bude veoma toplo, ali to je oko 30 stepeni, retko kad je pakleno kao što može da bude u Beogradu. Jezero je hladnije od mora, i pri ulasku u vodu treba malo strpljenja, ali posle desetak sekundi plivanja, već je sve u redu. Na plaže se ide mini autobusima, jer se skoro sve nalaze izvan grada, i putuje se 5-15 minuta (najpopularnija plaža je Gradište, gde ima dosta barova i non-stop je žurka). Postoji i plažica u centru starog grada, koji se zove Sarajište (''Od kaj si? Od Sarajište bre...!!''), tako da oni koji su kasno ustali posle burne noći, mogu da se brčnu bez cimanja minibusom, i to uz odličnu letnju muziku iz kafića koji je na samoj plaži.

    Noćni život je raznovrstan, ima dosta klubova i diskoteka, i nije to na ''nekom visokom nivou", ali ipak može da se organizuje dobar provod. Turbo folk i narodnjake nećete čuti ni iz jednog kafića ili kluba u starom gradu, ali zato hoćete iz automobila, kuća i kafana. Srpski narodnjaci su ovde, ali i u celoj Makedoniji, izuzetno popularni. Makedonci vole da se ''montiraju'', devojke pogotovo, uglavnom izgledaju kao beogradske ''sponzoruše'', što je lepo za oko, ali... Što se tiče stranaca, njih nema puno (Srbi tamo nisu stranci), poneki Holanđani, Skandinavci, Amerikanci, malo više Bugara i Grka. Najbrojniji turisti su ipak Makedonci i Srbi.








    Kada se kaže Ohrid, najčešće ljudi pomisle na veliki broj crkava (nekada ih je bilo 365!) i opštepoznati manastir Sv.Naum. Šetajući se starim gradom, videćete desetine božanstvenih, što velikih, što malih crkava, i one stvarno svojom lepotom predstavljaju glavno obeležje Ohrida. Na samom vrhu grada se nalazi prastara Samuilova tvrđava, koju obavezno treba videti, ali u samom Ohridu, moj favorit je crkva Sv. Jovan Kaneo, koja se nalazi na sasečenoj steni, na samom kraju starog grada. Tu je pogled na jezero poseban, a posebne su i ribice plašice, koje žive samo u Ohridskom jezeru, i od čijih se krljušti prave poznati ohridski biseri. Plašice, tek ulovljene, možete sa slašću pojesti u kafanici na samoj obali, ispod crkve Sv. Jovan Kaneo (Obavezno probati i originalnu ohridsku pastrmku). Naravno, manastir Sv.Naum je nešto što svaki pravi turista mora da vidi kada dolazi na ovo ogromno jezero.

    Sv.Naum se nalazi na samoj granici sa Albanijom, i preporučuje se inspirativna plovidba brodom od Ohrida do manastira. Putuje se oko sat i po i, dok plovite, sve vreme uživate u predivnim pejzažima okolnih planina, a maštu će vam zagolicati i Albanija, koja je ''suvlasnik'' jezera. Sam manastir Sv.Naum je ogroman, ali nije me posebno zanimao, više me je privlačila njegova okolina, priroda, pogled, ali i fazani koji se okolo šetaju. Najsnažniji utisak na mene je ostavilo bistro jezerce okruženo rastinjem. Dok sam sedeo u običnoj kafanici i gledao ribe kako se u bistroj vodi igraju, osećao sam čistu sreću, ali na Ohridu mi se to osećanje često pojavljivalo.








    Za one kojima plaže, noćni život i istorija nisu dovoljni, tu je i festival Ohridsko leto. Svako veče na različitim otvorenim lokacijama (na primer, u restauiranom amfiteatru iz 4. veka p.n.e.!) održavaju se koncerti klasične muzike i pozorišne predstave. Cene su pristupačne (oko 250 din.), a ja sam stigao da pogledam samo jedan ne tako loš beogradski mjuzikl.

    Neki moji poznanici ne žele da idu u Ohrid zbog domaćih Albanaca. Međutim, nikakvih problema sa Albancima nema. U Ohridu je mirno, a tako je i u susednom gradiću Strugi, gde su Albanci skoro većina. Nadam se da će mir u Ohridu i Strugi opstati, ali to, naravno, želim i celoj Makedoniji. Moj razlog za takve želje je uglavnom sebičan, hoću da još mnogo puta obiđem ovu divnu zemlju.

  2. #2

    Ohrid

    Okruženo sa svih strana visokim planinama, Ohridsko jezero očarava svojom izvanrednom prirodnom lijepotom. Dok su vrhovi Galičice pokriveni prvim snijegom, dole u ravnici, na obali jezera, još ima ruža i jesenjeg cvijeća. Nezaboravan utisak ovo jezero ostavlja i zbog boje vode, koja se od izlaska do zalaska sunca stalno mjenja.

    Jezero zahvata površinu od oko 350km2 . nalazi se na nadmorskoj visini od 695 metara. Njegova obala je dugačka 96km( 60km na teritoriji SR Makedonije i 36km na teritoriji Albanije). Dužina jezera iznosi 30km, a širina do 15km. Najveća dubina, 294 metara, izmjerena je na oko 5 km od obale između ribarskih sela Peštani i Trpejca, što ujedno predstavlja i jednu od najvećih jezerskih dubina u Evropi. Pri lijepom i sunčanom danu prozirnost jezerske vode doseže do dubine od 22 m.

    Ohridsko jezero dobija vodu iz brojnih podvodnih izvora i izvora kod manastira

    Sv. Nauma i kod Studeništa u Ohridu. To su uglavnom podzemna oticanja Prespanskog jezera, koje se nalazi na većoj nadmorskoj visini. U jezero se uliva i više rijeka i potoka iz Ohridske kotline. Kod Struge iz Ohridskog jezera ističe rijeka Crni Drim, koja se, spojena sa rijekom Beli Drim, kao Drim uliva u Jadransko more kod Leša u NR Albaniji.

    U Ohridskom jezeru živi 17 vrsta riba. Među njima najpoznatije su pastrmke, letnica i belvica, koje nastanjuju isključivo vode ovog jezera. Pored jegulje, klena, šarana i mrene u ovom jezeru živi mala riba plašica, od čije se krljušti pravi čuveni ohridski biser.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  3. #3

    Odgovor: Ohrid

    задње три године летујем на охриду и могу вам од срца препоручити да дојдете во македонија,во охрид!
    непосредност људи,цене солидне,провод загарантован.културно-историјско наслеђе,предивне плаже(посебно трпејца и св.наум)
    ма,џаба трошим речи,треба доживети охрид...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  4. #4

    Odgovor: Ohrid

    Sveži utisci sa Ohrida.
    Otišla da vidim jer nikad do sada nisam bila. I sad znam svoju turističku destinaciju svakog avgusta.
    Jezero je prelepo. Definitivno najčistija voda u kojoj sam plivala.
    Plaže su super, naravno, ne u samom gradu, do pravih plaža se mora malo prošetati. Ako neko ide kolima, dovoljno je provozati se obalom i izabrati plažicu po svom ukusu. Takođe, ko više voli vodene puteve, taksisti-čamdžije su raspoloženi da prevezu turiste gde god žele, a pri tom za tu uslugu naplaćuju smešne cifre.
    Moj doživljaj starog grada je da je to Rovinj u turskom duhu. Stara zdanja, galerije, male zanatske radionice,...
    Crkvica nebrojeno. Taman pomisliš da si naučio po torenjvima crkava da se orijentišeš, a ono nabasaš na još jednu crkvu koju do sada nisi video.
    Ono što svakako ne treba propustiti je Sv. Naum i nacionalni park Galičica sa izvorom Crnog Drima. Tišina, mir, priroda, lepota,.... Iz čamca zaitiš vodu iz reke i piješ je. Voda takva da i bolnog izleči.
    Ko želi provod, ima ga za sve ukuse. Pri tom, za provod treba izdvojiti manje nego u NS-u jer su cene više nego prihvatljive.
    Paradajz turizam je glupost za Ohrid jer sve što bi poneli od kuće ćete naći i tamo u prodavnicama i to po nižim cenama.
    Imam utisak da mi treba dvadeset godina letovanja tamo da bih upoznala sve divote koje Ohrid pruža.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  5. #5

    Odgovor: Ohrid

    ето видиш. лепо вам ја кажем, незаборавно и неописиво...
    ја на жалост ове године не бејах на најлепшем месту на свету, али следеће 100%
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  6. #6

    Odgovor: Ohrid

    Moje divne fotografske uspomene sa Ohrida, samo za ljubitelje ...

























    Fotografije nastale krajem decembra 2007. i početkom januara 2008. Ako vam se svide, biće ih još .

  7. #7

    Odgovor: Ohrid

    Pošto vam se svidelo, evo još fotografija...Da ne bi uživali samo u njima, put pod noge pa u Ohrid, bilo leti, bilo zimi, predivno je .














  8. #8

    Odgovor: Ohrid

    evo da i ja malo pridonesem u ovu temu
    moj izbor za odmor u Ohrid je selo Trpejca. Nalazi se na 10 km od Sv.Naum. Ima predivnu plazu, najcistiju vodu. Nekoliko restorana u kojima se kuva na starinski nacin. Sem mogucnosti za seoski turizam ovde ima i nekoliko privatnih hotela sa odlicnim uslovima.
    Uvece je najbolje kad sve se smiri i slusate samo sum talasa. Samo tisina i odlicno mesto za uzivanje i relaksaciju.
    Iznad sela ima predivan vidikovac sa kojeg mozete da vidite celo ezero ko na dlanu.
    Selo je ispod planine Galicica, pa zbog toga i u najvrucim danima, ovde je prijatno, dok uvece je sveze.
    Mana je to sto je selo smesteno ko na brdu, pa ako vam je smestaj u gornjem delu sela, imate dosta za pesacenje do plaze...
    I to sto je na 40 km od grada, pa ako mislite da idete u nocni zivot, ovo nije mesto za vas
    evo nekoliko slicica

    put prema selu


    Pogled prema jezeru




    Najpoznatiji domaci specijalitet djomleze



    Spremanje ribe na starinski nacin


    Ribni restoran "Kale"


    Vidikovac Kale


    Crkva Sv.Naum i pauni koji se slobodno setaju kroz celi kompleks "Sv.Naum"


    Biljani izvori - mesto sa kojeg izvire reka Drim. Ovde mozete uzivati u restoranu ili mozete iznajmiti camac i uzivati u predivnoj prirodi


  9. #9

    Odgovor: Ohrid

    Ono što me je posebno iznenadilo, istorijski podatak koji sam možda nekad čula i zaboravila, to je da je u Ohridu nekada bilo 365 crkvi - koliko i dana u godini. Danas ih je ostalo možda šezdesetak kako reče vodič, ali se malo njih upotrebljava za versku službu. Ovde ću prikazati fotografije njih nekoliko, one koje sam obišla i one koje sam slikala iz broda.

    Za početak - Crkva Bogorodice Perivlepte: sagrađena je krajem XIII veka. Osnova joj je u obliku upisanog krsta u pravougaoniku, s naosom, narteksom i apsidom. Na sredini se nalazi kube, a bočni delovi objekta natkriveni su poluobličastim svodovima. Crkva je vrlo dekorativno obrađena naizmeničnim redovima opeke i kamena, sa ukrasima meandra i šahovskih polja i zupčasto povučenim vencima od opeke. Kasnije je ozidan trem oko crkve.









  10. #10

    Odgovor: Ohrid

    Moram da dodam da u ovoj crkvi zanimljivo je to sto na freksama koji su naslikani na zidovima, opisan je ceo zivot Bogorodice od rodjenja do smrti...kako se okrecete u krug mozete da vidite celu pricu o njenom zivotu.
    i jos ovo - na neke freske primetljivo je da nedostaju oci...naime to su nekad uradile majke i zene kad su slale svoje sinove i muzeve u inostranstvu da zaradjuju novac. zbog straha da im se moze dogoditi nesto lose, oni su isli u crkvu, kopali oci sa freskama i davali im ih kao jednu vrstu amajlije...


  11. #11

    Odgovor: Ohrid

    @ Bombica
    Hvala na ovim informacijama. Žao mi je samo što nisam bila i u crkvi. Bila je zatvorena.
    Vidim biće interesantnog forumaškog društva na leto .

    A sad moje fotografije i mala priča o crkvi Svetog Nauma:

    Manastir Sv.Naum je 29km udaljen od Ohrida i nalazi se u neposrednoj blizini makedonsko-albanske granice.
    Područje u kome se nalazi Sv.Naum je jedno od najlepših na Ohridskom jezeru. Prekrasno zelenilo ovog predela,romantično ostrvce okruženo izvorima Crnog Drima, prostrana peščana plaža, sam manastir i panorama koja se ukazuje sa uzvišenja na kome je izgrađen, čine ovo mesto jednim od najprivlačnijih meta turista, izletnika i stanovnika Ohrida.
    Manastir Sv.Naum izgrađen je na stieni iznad jezera, odakle se pruža nezaboravni pogled na Ohridsko jezero i okolne planine. Prvobitni manastir Sv.Arhanđela Mihaila izgradio je 900. godine na ovome mestu kao svoju zadužbinu slovenski prosvjetitelj Naum Ohridski, učenik braće Ćirila i Metodija i savremenik i saradnik Klimenta Ohridskog. Naum je ovde 910. godine i sahranjen.
    Prvobitna crkva je srušena za vrieme Turaka. Arheološkim iskopavanjima i proučavanjem Naumovog manastira utvrđeno je da je na temeljima prve crkve, u periodu između XVI i XVII veka izgrađena današnja crkva, koja je dograđivana u četiri faze. Najpre je podignut naos u obliku krsta, potom je izgrađena kapelica iznad grobnice Nauma. Priprata sa južnom prostorijom je nastala još kasnije,a trem je izgrađen u XX veku.











    Freske u naosu manastira Sv.Nauma slikane su 1806.godine. One su delo zografa Trpa iz Korče (Albanija) .
    Posebnu umetničku vrednost ima ikonostas, rađen u plitkom vrlo stilizovanom duborezu. Nastao je 1711. godine, istovremeno sa ikonama u njegovom glavnom redu, koje su delo slikara Konstantina. Ikonostas, a posebno velike ikone, značajno je ostvarenje barokne umetnosti. Druge ikone su slikane u XVIII i XIX veku .U gornjem delu kapelice, nad stajaćim figurama, prikazan je ciklus Naumova čuda.
    Naum Ohridski sahranjen je u crkvi 910. godine. Iznad njegove grobnice nalazi se kompozicija koja prikazuje Naumovu smrt.








  12. #12

    Odgovor: Ohrid

    Sv.Jovan Bogoslov (Kaneo)

    Crkva je podignuta na steni koja nadvisuje jezero, i ima neverovatno lep vidik.
    Ja sam je gledala i slikala samo sa broda. Istorija crkve nije baš dobro utvrđena, pretpostavlja se da je izgrađena pred kraj XIII veka. Poseduje lepe freske. Bombica nam možda nešto više kaže o njoj.







  13. #13

    Odgovor: Ohrid

    Ispod crkve Kaneo je napravljena, za mene, predivna plaža (ko voli plaže srednje Dalmacije i za njega će biti predivna). A i ima par restorančića, veoma pristupačnih, gde se može jesti ohridska belica dok nogama bućkaš po vodi.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  14. #14

    Odgovor: Ohrid

    o ovoj crkvi ne znam puno, nazalost.
    samo znam da je dugo vreme bila zapustena, cak je bila skoro srusena...
    tokom renoviranja sacuvane su dobar deo originalnih freski
    i to da se u njoj nalazi najstarija ikona iz 1600 i neke godine....

    meni se ova crkva posebno dopada zbog toga sto ima predivan vidikovac kad si iznad nje...
    inace do nje se stize kroz dvorista manastira Plaosnik - najlepsi u Makedoniji. Nesto sto morate videti kad odete u Ohrid.

    evo jedna slicica od ovog manastira gde se nalazila Ohridska skola i gde danas pociva Sv.Kliment Ohridski



    slicica je sa interneta, a ne iz mog albuma. nadam se da ne smeta Streethorn


  15. #15

    Odgovor: Ohrid

    Crkva Svete Sofije

    Iza Ulice cara Samuila nalazi se prostrani plato na kome dominira najstarija sačuvana ohridska crkva Sv. Sofije, viševekovno sedište Ohridske arhiepiskopije. To je jedan od najznačajnijih srednevekovnih spomenika Makedonije. Sv. Sofija je građena na temeljima ranohrišćanske bazilike. Fragmenti starijeg slikarstva od onog iz XI vijeka, primetni su na nekoliko mesta u oltarskom prostoru.Crkva je bila obnovljena i živopisana sredinom XI veka, u vreme ohridskog arhiepiskopa Lava.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •