Ime: S.JPG Pregleda: 4670 Veličina: 297.4 KB

Ime: S (1).JPG Pregleda: 1026 Veličina: 292.8 KB

Ime: S (2).JPG Pregleda: 1280 Veličina: 213.2 KB

Na kući iza škole zapazio sam tablu. U prvi tren začudio sam se nazivu 'Gusar'. Ali, odmah sam se i setio onoga što sam o nastanku Stapara pročitao...

Ime: S (3).JPG Pregleda: 990 Veličina: 195.0 KB

''Preci Staparaca slove kao gusari, jer su, živeći u okolini Apatina, u 18. veku napadali brodove na Dunavu koji su prevozili koloniste iz Nemačke, pa su proterani na današnje mesto u okruženju Sombora, Apatina i Odžaka...'' (Sajt Bogatstvo razlicitosti)

''Stapar je nastao 1752. godine kada su na staparsku pustaru preseljeni stanovnici Bokčenovića i Vranješeva, a nešto kasnije i žitelji Prigrevice. Bokčenovići i Vranješevo danas ne postoje, a ranije su se nalazili u okolini Apatina.

Prva značajnija kolonizacija Nemaca u Bačku započela je 1748. godine. Nezadovoljni budućim stanjem, tadašnji stanovnici Bokčenovića i Vranješeva počeli su da presreću lađe na Dunavu, koje su prevozile Nemce na unapred određene lokacije, ubijali ih i pljačkali. Po tim akcijama prozvani su „gusari sa Dunava”. Naredbom Marije Terezije stanovništvo je preseljeno u današnji Stapar. Jedanaest godina kasnije u Stapar se doseljava 73 porodice iz Prigrevice...'' (SO Info)

Ime: S (4).JPG Pregleda: 1168 Veličina: 246.3 KB

''Четири деценије постоји стоно-тениски клуб "Гусар" који је за то време одиграо више од 2000 утакмица, имао преко 300 чланова, који су укрштали рекет са противницима у шест рангова такмичења, и два пута били победници Олимпијских сеоских игара Србије. ''

Ime: S (7).JPG Pregleda: 953 Veličina: 294.3 KB

Ima u Staparu, o Staparu i Staparcima podosta toga još...