Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17
  1. #1

    05 Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju uvešće ograničenje snage motora za mlade vozače, a granica dopuštenog nivoa alkohola u krvi vozača biće 0,2 promila.

    Izmene je najavio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

    "Izmene Zakona o bezbednosti uvešće ograničenje snage motora za mlade vozače do 80 kilovata (107 konjskih snaga). Tim izmenama mi ćemo uvesti i mogućnost oduzimanja vozila vozačima sa više od dva promila alkohola, a opšti nivo ćemo spustiti na 0,2 promila sa 0,3", rekao je Stefanović za RTS.

    Kako je naveo, biće uvedene i nove mogućnosti oduzimanja vozačke dozvole, a izmene Zakona su uslovljene "svim onim strašnim stvarima koje su se dešavale sa mladim vozačima u prethodnom periodu".

    Predlog novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju, koji će za dve nedelje biti potpuno završen i posle toga ući u skupštinsku proceduru predviđa, između ostalog, oduzimanje kola onima koji budu zatečeni u vožnji sa više od dva promila alkohola u krvi.

    Bez automobila će ostati i oni koji odbiju da se podvrgnu kontroli na alkohol ili psihoaktivne supstance, te vozači za nasilničku vožnju bez dozvole.

    Nova pravila, međutim, mogla bi da naprave probleme rentakar kompanijama i onima koji su nekom drugom dali ovlašćenje da vozi njihova kola. Ta kola mogu biti oduzeta ako policija za njihovim volanom uhvati vozača koji je napravio neki od navedenih prekršaja, bez obzira na to što on nije vlasnik automobila, već vozi sa ovlašćenjem.

    Deca do 12 godina samo u specijalnom sedištu

    Deca do 12 godina ili niža od 135 centimetara u automobilima će se voziti samo u specijalnim sedištima. Ovu novinu u Zakonu o saobraćaju, koji će se primenjivati najkasnije od 1. juna, potvrdio je član Radne grupe za izmenu Zakona o saobraćaju Damir Okanović.

    - Uvideli smo da je izuzetno opasno kada su deca pozadi vezana sigurnosnim pojasem, a pritom nisu u dodatnom sedištu. U trenutku sudara, pojas im dođe ispod vrata i može da ih uguši ili teško povredi. Zato ćemo uvesti ovu novinu do 135 centimetara visine, a to je prosečna visina za dete do 12 godina - objašnjava Okanović za Blic.

    Deca u Srbiji najčešće stradaju kao putnici u automobilu, a razlog je što roditelji ne koriste dečja sedišta. Istraživanja su pokazala da se je samo 10 odsto dece tokom vožnje u sigurnosnim sedištima. Okanović kaže da sedišta nisu svemoguća, ali su daleko bezbednija za dete.

    - Događale su se nesreće u kojima su deca ginula, a roditelji su zadobili samo ogrebotine. Najčešća je zabluda roditelja da su deca sigurnija u njihovom naručju. A u trenutku sudara, težina deteta se višestruko povećava i roditelji nemaju šanse da ih zadrže - dodaje Okanović.

    Istraživanja su pokazala da je rizik da se dete povredi ukoliko nije u sedištu povećano i do sedam puta, dok sedište smanjuje rizik povreda i do 70 odsto. Dečja sedišta mogu da izdrže čeoni udar od 50 kilometara na sat i udar od pozadi od 30 kilometara na sat.

    Takođe, vozači do 21 godine i do dve godine od dobijanja vozačke dozvole, neće smeti da voze od 23 sata do šest. Uvode se i stroži propisi za tehničke preglede i obuku vozača, koji će imati i video-nadzor.



    To kažu današnje novine.

    A ja svaki put kada čitam najave novih zakona se krstim i levom i desnom. Pa zar je stvarno moguće da ne postoje stručni ljudi koji pišu ovakve zakone, umesto ovih diletanata?

    Da li postoji neka statistika i ako postoji, molim vas podelite sa ljudima, jako me zanima koliko je ljudi učestvovalo u saobraćajkama, a da su imali 0,3 promila u krvi? Isto tako me zanima stručno mišljenje između 0,2 i 0,3, odnosno koliko je čovek više "pijan" sa 0,3 promila?

    Da gledam ovo sa strane, pomislio bih da je tu problem i da će ovo smanjivanje podići bezbednost na putevima, a pošto ne gledam sa strane nego sam učesnik ovih budalaština, jedino što mogu da zaključim je da će ovim podići budžet jer će još lakše otimati narodu novce. Koliko sam upućen, 0,3 promila je cca malo pivo i smeo bih u velike pare da se opkladim da neko ko popije jedno malo pivo nije opasnost po druge učesnike u saobraćaju.

    O oduzimanju vozila za mortus pijane je ok, tu nemam šta da kažem, to su ubice za volanom, to su trebali još davno uvesti, samo me zanima pravna osnova o oduzimanju imovine za prekršaj (pod pretpostavkom da je patrola zaustavila alkoholisano lice pre udesa, tada je to prekršaj, a tek nakon gaženja, sudaranja itd. postaje krivično delo, bar koliko sam upućen u pravnu stranu, mada nakon sudara mogu da oduzmu samo gomilu gvožđa). I šta sa ljudima koji nekome pozajme auto i eventualno ostanu bez istog jer je dotični vozio sa više od 2 promila?

    O deci do 12 godina i 135 cm visine, to jedino ako su merili visinu Pigmeja, Tu visinu deca prerastu mnogo pre 12. godine. I pretpostavljam da će saobraćajci u budućnosti imati sa sobom metar kojim će da mere decu ako nisu u specijalnom sedištu? I šta sa roditeljima koji imaju više dece? Ne mislim na zauzeti prostor, već na udar na budžet. A nešto mi govori i da će ta sedišta uvoziti neko ko je blizak sa vladajućom garniturom. I šta sa roditeljima koji nemaju auto, nego idu sa decom taksijem? Da neće možda taksista da se odrekne mesta pozadi zarad jednog ili dva sedišta? Ili će oni biti izuzeti, kao što su i iz dosadašnjeg zakona izuzimani oni koji se prezivaju npr. Mitrović, Karić itd. I kako će roditelji sa decom bez automobila da odu od tačke A do tačke B ako ne postoji GSP ili neki drugi alternativni prevoz, a taksista neće da ih primi jer nema specijalna sedišta?

    Nego, gde je odgovornost za putare?
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Sve sto podize nivo odgovornosti,pozdravljam.Dakle,razmislicemo kome dajemo auto,ne moramo piti ako cemo voziti,brinucemo o deci..meni sasvim u redu..

  3. #3

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    da se mene pita granica dopustenog alkohola u krvi bi trebala da bude nula.. jasno mi je da je 0,2 promila mala piva i da kod vecine ljudi to ne stvara probleme.. ali neka granica mora da postoji pa onda bolje da je to ona niza granica, jer neko sa istom tom kolicinom moze da bude mrtav pijan (malo je takvih, ali postoje..).. uostalom, moje licno misljenje je da nemas sta da sjedas za volan kad pijes, makar to bila i casica rakije.. znam da to za nase pojmove zvuci drasticno.. zemlje smo kojima je obicaj popiti po "casicu" i takve navike se tesko iskorjene.. ne znam statistiku, ali nesto mi se cini da nastradaju najcesce oni koje pijani udare.. znaci pio ili ne pio mozes da nastradas..


    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    oduzimanje kola onima koji budu zatečeni u vožnji sa više od dva promila alkohola u krvi.
    ovo mi je malo suludo.. toga nema ni na zapadu.. ovdje te dobro opale po novcaniku i dobivas negativne poene na dozvoli.. ali oduzimanje kola kamo ce oni sa oduzetim kolima? hoce li se placati kazna prilikom podizanja istih?


    Deca do 12 godina samo u specijalnom sedištu
    i ovo je malo budalastina.. pa danasnji klinci su oogromni i sad ce neki klipan od 12 godina da sjedi u nekakvom specijalnom sjedalu? u americi se razlikuje ovaj zakon od drzave do drzave, ali uglavnom po zakonu u posebnim sjedalicama moraju da sjede djeca do 4-5 godina ako ne prelaze odredjenu kilazu, a ne visinu.. to je otprilike nekih 40ak paunda iliti 20ak kila.. za ostale do 16 godina je obavezno vezanje pojasa..


    od svih ovih predlozenih zakona nigdje predloga o smanjivanju brzine.. ne znam kolika je trenutno dozvoljena brzina u naseljima i na autuputu? mislim da smanjivanje brzine moze da rijesi vise udesa nego ogranicenje alkohola i sjedista skupa.. ovdje su pred par mjeseci u gradu smanjili ogranicenje na 40 kilometara na sat, sto je meni potpuno okej sta ima da juris po gradu sa 60-70? oduvijek sam tvrdila da oni sto imaju potrebu da se dokazuju sa brzom voznjom treba da odu na neki poligon da se izjure pa onda mozda ne bi divljali po gradu


    a taksista neće da ih primi jer nema specijalna sedišta?
    za ovo ne znam koji je zakon, ali znam da ovdje taksisti nemaju nikakva posebna sjedista za djecu
    moomoo meee jooouu

  4. #4

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    da se mene pita granica dopustenog alkohola u krvi bi trebala da bude nula.. jasno mi je da je 0,2 promila mala piva i da kod vecine ljudi to ne stvara probleme.. ali neka granica mora da postoji pa onda bolje da je to ona niza granica, jer neko sa istom tom kolicinom moze da bude mrtav pijan (malo je takvih, ali postoje..).. uostalom, moje licno misljenje je da nemas sta da sjedas za volan kad pijes, makar to bila i casica rakije.. znam da to za nase pojmove zvuci drasticno.. zemlje smo kojima je obicaj popiti po "casicu" i takve navike se tesko iskorjene.. ne znam statistiku, ali nesto mi se cini da nastradaju najcesce oni koje pijani udare.. znaci pio ili ne pio mozes da nastradas..
    Vidi, fora je u sledećem - pre par godina su sa 0,5 smanjili na 0,3, sjajno su napunili budžet, sada smanjuju na 0,2. Šta je sledeće 0,175? Pri tom nigde nisam naišao na statistiku o manjem broju nesreća uzrokovanih tih smanjenjem, koja bi opravdala dato smanjenje, ali sam prilično siguran da imaju statistiku koliko je vozača uhvaćemo sa 0.3-0.5. Verujem da je procenat vozača koji su imali alkohol između 0,31 i 0,50 i izazvali saobraćajnu nesreću u rangu statističke greške. Zna se ko izaziva nesreće

    0,0 se u mnogim državama pokazalo kao loše u praksi, jer dovoljno je da pojedeš jaču salatu ili neko voće ili običnu šeri čokoladicu i da naduvaš preko 0,0 i ono što je najvažnije - vozači koji popiju jedno pivo su mnogo manja opasnost od mrtvih pijanih. Na sreću mnogo je više tih koji popiju jedno pivo i zbog toga su mnogo veći izvor prihoda državi i ovo je praktično udar na savesne vozače, a ne na nesavesne.

    Često mi dešava da trknem preko Dunava na Frušku goru na roštilj. Roštilj bez piva nije roštilj. Zbog prevelike ljubavi prema sebi nikada nisam vozio pripit, a kamoli mrtav pijan. Pivo, dva, za celo posle podne sa jakom hranom je ništa, ali je sigurno preko 0,2. Ja neću popiti četiri, pet, šest pa reći to je ništa, već ponavljam, pivo eventualno dva i voziću jednako pažljivo i skoncetrisano kao i da nisam pio. I onda treba na silasku sa Venca da me zaustave saobraćajci, izvoli duvaj, ja naduvam 0,24 i oni kažu 5000, 2500 ako platite u roku od 8 dana, 1000 ako se dogovorimo. E pa ne može. Ako sam ja svesno prestao da pijem, da ne ugrožavam sebe i druge, ne može me država zbog toga kazniti.

    Smanjenje sa 0,3 na 0,2 nije radi povećanja bezbednosti, već radi punjenja budžeta.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  5. #5

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    ovdje su pred par mjeseci u gradu smanjili ogranicenje na 40 kilometara na sat, sto je meni potpuno okej sta ima da juris po gradu sa 60-70?
    Meni je 40 baš preterivanje, pogotovo po bulevarima, ili u ulazima u naseljena mesta gde spiče tablu 3 kilometra pre prve kuće na koju naiđeš, a ti treba do tamo da voziš pobožno da ne bi uleteo u radar.

    A ovo da deca do 12 godina treba da se voze u specijalnom sedištu mi je hit.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #6

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat Meggy kaže: Pogledaj poruku
    pogotovo po bulevarima, ili u ulazima u naseljena mesta
    ovo ogranicenje od 40km/h vrijedi samo za gradsku voznju.. bulevari i sve vece "polu-autoceste" imaju 45-55km/h
    moomoo meee jooouu

  7. #7

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Kao prvo...da se odma' ogradim...nEsam vozač...tako da svi ovi propisi nisu direktan atak na mene.
    ...no...kad god pročitam izmene/dopune zakona o saobraćaju kod mene se javi određena doza gnušanja.
    Konkretno ovo gore napisano...oduzimanje vozila
    Ko bRe ima pravo da ikome otuđuje ličnu (pokretnu) imovinu?
    Tek tako?
    Šta je sledeće?
    Ako u svom stanu posle 22h slušam glasnije muziku ili se pobijem sa ukućanima...oduzeće mi stan?
    Sve nešto mislim da idejni tvoraC svega ovoga sam sebi (pot)kopa(va) grob...

    U vezi teme....
    Jedan moj biFši..okoreli antialkoholičar i isti takav pušač...naduvao na konto paklI cigareta 0.32
    Isao na alko test iz krvi...0.0
    A tek ono sa decom do 12 god...
    Pa moja Maka sa 10 je visoka 142 cm

    Da...u pravu je Necro...sve je ovo u svrhu (kratkotrajnog) punjenja budžeta...
    Pitanje je samo...koliko ćemo mi ćutati
    Budi pametan i pravi se lud

  8. #8

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Ništa bolje neće doneti ove promene, isto kao što ni prošla izmena ZOBS-a nije donela očekivane promene, iz prostog razloga, a to je selektivno sprovođenje zakona. Ko je pažljivo vozio, voziće i dalje isto tako, bahati će nastaviti da budu bahati, jedino će usluge saobraćajne policije da poskupe, mada je njima crvena uvek završavala posao, a rupe na putevima će biti sve dublje, linije sve bleđe...

    Najavljuju epohalne izmene Zakona, isto kao što su i pre nekoliko godina ti isti doneli i prošli Zakon, pa će tako i za par godina doneti još noviji i još epohalniji.

    Zbog nekoliko pijanih klinaca celu omladinu su stavili na stub srama i ponašaju se prema njima kao da su maloumni. Totalna diskriminacija mladih. Zbog maminih i tatinih sinova kojima su ove kazne džeparac za užinu, odgovorna deca neće smeti da voze. Konfiskovanje vozila je posebna priča koja čak i ako poleti, opet ništa dobro neće doneti, jer šta je problem nekom biznismenu da svom ponosu pokloni novi i još brži auto ako mu jedan oduzmu? Umesto da oduzimaju dozvolu na mnogo duži vremenski period, pa čak i doživotno i da sledeći korak bude dogogodišnja zatvorska kazna oni donose protivustavne zakone.

    Ali šta drugo očekivati u zemlji koju vode razni menadžeri sa kupljenim ili falsifikovanim diplomama. Dok je ovaca, biće i vune.
    Owyn: I heard a rumour that you're an idiot, is there any truth to that?

  9. #9

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Cemu toliko opiranje,zaista mi nije jasno?Ako lepo postuju svi slovo zakona,nece se primenjivati,u cemu je problem?

  10. #10

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Zakoni moraju biti usaglašeni sa Ustavom. Kada diletanti donose zakone oni obično ne budu usaglašeni sa Ustavom i onda imamo situaciju da je npr. jedno vreme u Novom Sadu bilo zabranjeno prodavanje alkoholnih pića u noćnim satima i to je oboreno na Ustavnom sudu. Podnosilac tog zakona od škole verovatno ima samo veliki odmor. E vidiš, zbog toga ne mogu da donose protivustavne zakone, a ovo oko oduzimanja imovine će se vrlo verovatno kršiti sa onim što piše u Ustavu RS o otuđenju imovine. Na stranu što podržavam taj predlog zakona, ali jednostavno zakon ne može biti jači od Ustava.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  11. #11

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    ...a ovo oko oduzimanja imovine će se vrlo verovatno kršiti sa onim što piše u Ustavu RS o otuđenju imovine.
    Možda i može biti uskladjeno s Ustavom. Ako nadju dovoljno pravničke lucidnosti (sic!) pa to delo bude krivično, predmet kojim je krivično delo izvršeno bi se moglo oduzeti.
    Ako se ne varam, takvo rešenje imamo u vezi krivolova - oduzima se oručže a i vozila ako je u krivolovu korišćeno.

    A što se tiče diletentizma u pravljenju zakona - to se u potpunosti slažem. (Da ne izostavim ni sumnje u poštene namere - nameštanja propisa da se neki okoriste nije ni do sada bila nepoznata stvar.)

    Po mom vidjenju samo zakonom o bezbednosti saobraćaja ništa korenitije se neće postići (to smo već videli).

    Nije i ne može saobraćaj biti segment drugačiji od celine društva. Ako su u nekom društvu 'vrednosti' otimačina, siledžijstvo svih oblika, korupcija, egoizam, nezasluženo povlašćeni društveni status, itd, itd. kako očekivati da će se isti ti koji se drže tih vrednosti promeniti ulaskom u automobil?!

    Poštovanje, reda, pravila, zakona je kod nas za slabiće, marginalce. Kako očekivati da poštuju red, zakone, oni koji sebe ne smatraju slabićima već važnima, od kojih zavise sudbine drugih, ?!

    Kako očekivati da auto-škole nauče buduće vozače da poštuju prednost u saobraćaju a u školi nisu poštovali nastavnike, u autobusu nisu ustupili mesto starima?! Kako očekivati da će biti obzirni u saobraćaju, kada su stekli 'pravo' da premlaćuju vršnjake. Itd. itd.

    Pojačavanje represije je po pravilu znak da u drutvo nešto nije u redu. Naravno, represijom se uzroci bolesti društva ne otklanjaju.

    Da ne širim priču u pitanje motivisanosti policije da radi valjano i nepristrasno, zakonito svoj posao.

    Inače: u pravnoj teoriji je maksima da je važnije saznanje da će svako kršenje biti sankcionisano, nego sama visina sankcije.

  12. #12

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Jbt...ovaj zakon kao da je idiot pisao !
    - Specijalna sedišta a pola dece od 11-12 godina već ima preko 1,5 m visine??? Samim tim i MNOGO manje šanse da ga, šatro pojas "davi"! Čija li firma trlja ruke...?
    - 40 km/h??? IDIOTI. Ko iole ima pojma o saobraćaju jako dobro zna da u opasnu vožnju spada SPORA vožnja jer se za bilo kojim smotanim idiotom napravi REEEEED pa je onda pitanje samo trenutka kada će neki još luđi krenuti da obilazi 15 auta odjednom.. Pobogu, svaki pandur na putu zna da zaustavi kamion iza kojeg se već nakupilo 20-ak vozila pošto je to tempirana bomba. BTW..srećom u mom gradu su najzad dopustili 70Km/h na ulaznim duplim trakama a decenijama su uzimali harač na 50Km/h jer je stvarno glupo bilo voziti 4-5 km tom brzinom a trake odvojene ostrvima i duplirane.
    - E jeste glavna fora ovo sa 0,2 promila. Ja bih tražio i da se meri adrenalin jer je mnogo opasniji čak i od bivših 0,5 promila.
    Ako im treba za budžet što se ne nacrtaju ispred splavova i pokupe 80% njih pijanih toliko da ne mogu da stoje..Usput i zaplene auto pa vajdice koliko 'oćeš .
    - Ovo oko zaplene auta je teška budalaština! Kako bi reagovali kada bi se desilo da gradski bus napravi udes? Šatro bi ga zaplenili? Ili...zaplenili bi auto nekog glavatog "gospodina" koji vozi 200 na sat, službeni auto vlade? Bi..Q !
    Ma...razumem ja želju da se "nešto uradi" ali pobogu ima 100 stvari za uraditi pa je logičnije da kada išta radite onda URADITE KAKO TREBA!
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  13. #13

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat Sivi kaže: Pogledaj poruku
    40 km/h??? IDIOTI
    za razliku od ovih sto kod nas donose zakone, ovdje su ipak zakoni bazirani na statistici (bar oni sto se voznje tice) i sto se mene tice 40km/h po gradu uopce nije idiotizam.. veci idiotizam mi je voznja od 70km/h usred grada.. ako se ovih 70 odnosi na gradsku voznju.. i dal ces doci sa tocke a na tocku b sa 15 minuta zakasnjenja ne predstavlja neku razliku.. ako krenes 15 minuta ranije nece ti se zuriti misliimm 40km/h jeste malo na sporiju stranu, ali za to postoji opravdan razlog (bar ono koliko sam mogla da zakljucim iz citanja statistike i njihovog vision-zero projekta).. malo cu da skrenem s teme, ali moram da pojasnim zasto 40km/h ima logike ne znam koliko godisnje ljudi kod nas pogine ili biva ozljedjeno u prometu, ali ovdje 4000 ljudi bude ozbiljno povrdjeno i 250 njih pogine godisnje u prometnim nesrecama.. i ozljede zadobivene prometnim udesom su broj jedan uzrok smrti kod djece mladje od 14 godina i drugi po redu uzrok smrti kod starijih preko 65.. vecina njih su pjesaci.. u zadnjih 30 godina praksa je pokazala da ovakve promjene u zakonu imaju smisla.. a smisao je taj da ako auto udari pjesaka sa 65km/h, pjesak ima 70% sanse da umre.. ako auto udari pjesaka u voznji od 45km/h, isti pjesak ima 80% sanse da prezivi.. i to ti je sva logika.. dalje vise ne moram da objasnjavam..
    moomoo meee jooouu

  14. #14

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    ne znam koliko godisnje ljudi kod nas pogine ili biva ozljedjeno u prometu, ali ovdje 4000 ljudi bude ozbiljno povrdjeno i 250 njih pogine godisnje u prometnim nesrecama..
    Negde mi je ostalo u malom mozgu, nisam proveravao, ali mislim da sam dobro zapamtio da je crna brojka tu oko 700-800 poginulih godišnje. Neprilagođena brzina i alkohol su najčešći uzrok.

    Kod nas je prošlim zakonom smanjena brzina u naseljenim mestima sa 60 na 50 km/h, pored škola i vrtića je 30km/h i to je sasvim u redu. Ali šta nije u redu? Nije u redu što saobraćajna policija ne stoji na opasnim deonicama, nego su u 90% na istim mestima postavljeni i love ljude koji na bulevarima sa 6 traka malo stisnu gas i onda ti pišu kaznu jer si vozio 65, a dok tebi pišu kaznu, proleti audi sa 100 na sat, ali njih ne zaustavljaju. I ovo nije problem samo u Novom Sadu, verujem da je ista situacija u celoj Srbiji.

    Nije kod nas problem loš zakon, već nesprovođenje istog ili još gore, selektivno sprovođenje. I onaj iz SFRJ iz 1982. je bio dobar, samo da je sprovođen. Uveli su nove načine da napune budžet, poput obaveznih svetala tokom dana, atest za atest, dobili smo nove tablice sa pogrešnim grbom koje ćemo za koju godinu morati da menjamo... Pola EU kojoj vlast teži je ukinula obavezna svetla tokom dana, em zbog povećanja zagađenosti jer motor više radi, em zbog povećanja toplote koju stvaraju farovi, ali su naši u tome videli beskonačan izvor za punjenje budžeta, jer mnogi vozači imaju toliko briga u životu da jednostavno zaborave u po bela dana da uključe farove i onda popasu kaznu. Uključeni farovi u gradu u po bela dana su jedna od najvećih budalaština. Za otvorene puteve đene đene, ali u gradu zaista nema ni smisla ni potrebe.

    Kod tebe se zakoni donose po statistici, kod nas se donose da bi se napunio budžet.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  15. #15

    Odgovor: Izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Nije u redu što saobraćajna policija ne stoji na opasnim deonicama, nego su u 90% na istim mestima postavljeni i love ljude koji na bulevarima sa 6 traka malo stisnu gas i onda ti pišu kaznu jer si vozio 65, a dok tebi pišu kaznu, proleti audi sa 100 na sat, ali njih ne zaustavljaju.
    Na potezu od ulaza u Novi Sad do Najlona.

    Meni je ovo sa farovima skroz ok kad nema sunca. Ono, kao, ne da bi video, već da budeš viđen.
    Gather ye rosebuds while ye may...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima
    Autor nenad.bds u forumu Auto-moto
    Odgovora: 76
    Poslednja poruka: 20.09.2010, 23:19
  2. Predlog Zakona o bezbednosti saobraćaja
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 31.05.2009, 18:24
  3. Zakon o bezbednosti saobraćaja.
    Autor alokin74 u forumu Spomenar
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 09.08.2008, 09:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •