Češko Selo - među najmanjima
Prikaz rezultata 1 do 1 od ukupno 1
  1. #1

    Češko Selo - među najmanjima

    Ime: 1.jpg Pregleda: 2728 Veličina: 172.1 KB

    ''Чешко Село (чеш. Česká ves) је насеље у Србији у општини Бела Црква у Јужнобанатском округу. Према попису из 2011. било је 40 становника...'' (Vikipedija)

    Na licu mesta ustanovili smo se da je ovaj podatak zastareo. 'Gradonačelnik' Češkog Sela, Vladislav Tesar, koga smo zatekli u poslu ispred kuće rekao nam je da je brojno stanje 38 stanovnika (poslednjih dana avgusta 2014).

    Ime: 1 (1).jpg Pregleda: 1972 Veličina: 202.6 KB
    Na ulazu u selo.

    Prethodnog dana održavana je manifestacija.
    Na transparentu ispod naziva manifestacije piše na češkom jeziku, a ja slobodno prevodim ovako:
    Htelo, ne htelo, pile se u loncu obrelo.

    Ime: 1 (2).jpg Pregleda: 1156 Veličina: 153.2 KB

    ''Чешко Село је најмање насеље у Белоцркванској општини. Први пут се помиње 1415. године под називом Абел, 1837-Ablian, 1894- Chehfalva , 1921- Фабијан . Данас је назив села Чешко Село.

    Име насеља први пут се помиње Абел у предикату његова поседника. Године 1833. Намеравали су Чешки колонисти бивше насеобине Шантала (Schönthal ) на Дунаву да се одселе, али то тада нису учинили. Тек 1837.г. населе 24 шенталске породице у јасеновачком атару пољану 'Албиан', на народном језику 'Фабијан'. Нови насељеници добили су 255 ланаца земље, а први општински поглавар био је Франц Ворличек.

    Фабијан 1864.г имао је 152 становника.

    Фабијан је имало школу 1857.г и постављен први учитељ. Године 1882. саграђен је мост на путу за Белу Цркву. Набављене су прве оргуље за богомољу. Започело је грађење цркве 1900.г која је 10. августа 1901.г довршена. Нову школску зграду су добили 1900.г.

    Бројни пораст становништва био је сталан: 1869 -155; 1880 -182; 1890 -190; 1900-182; 1910 -216 становника. Од тога је било: Чеха -191...'' (Vikipedija)

    Ime: 1 (3).jpg Pregleda: 757 Veličina: 134.0 KB

    Ime: 1 (4).jpg Pregleda: 768 Veličina: 166.8 KB

    Ime: 1 (5).jpg Pregleda: 738 Veličina: 149.1 KB
    Mesto održavanja 'Paprikašijade' koju je pokvarilo nevreme prethodne večeri.

    Ime: 1 (7).jpg Pregleda: 939 Veličina: 163.0 KB

    Predsednik Mesne zajednice imao je majicu 'Guščijade'. To me je navelo da zapodenem razgovor; doznam o kome je reč.

    Reče da je na 'Guščijadi' bilo dosta gostiju, pa i ceo autobus iz Češke. Veliko nevreme jeste malo pokvarilo manifestaciju, ali je nije omelo - završena je u zatovrenom prostoru.

    Iskoristio sam susret i da pripupitam kako bi mogli pogledati Etno-muzej Češkog Sela za koga iz medija znam. Pozvao suprugu da nam otvori muzej, a on je nastavio sa poslom oko traktora.

    Ime: 1 (8).jpg Pregleda: 817 Veličina: 138.5 KB
    Etno muzej je u nekadašnjoj školi.

    Malo detaljnije kroz ovaj etno muzej proći ćemo nekom drugom prilikom na Vojvodinacafe-u.

    Ime: 1 (9).jpg Pregleda: 762 Veličina: 192.8 KB
    Figure 'dobrog vojaka Švejka' i drugih ličnosti iz kulture Čeha.

    Ime: 1 (10).jpg Pregleda: 738 Veličina: 121.7 KB

    Supruga predsednika Mesne zajednice predusretljivo nam je pokazivala i objašnjavala eksponate.

    U usputnom ćaskanju doznali smo nešto što prevazilazi običnu zanimljivost i govori o sudbini ovih naših prostora više nego što političari ili neki drugi razmeju ili uspevaju da kažu: Šumadinka poreklom, udata za Čeha, ovdašnjeg, a sve to u Banatu! Uz to govori nam o prošlosti češke zajednice.

    Ime: 1 (11).jpg Pregleda: 753 Veličina: 132.0 KB

    Ime: 1 (12).jpg Pregleda: 879 Veličina: 127.0 KB

    Slične sprave - prese za kuvani krompir vidjao sam već. No, ova nije za krompir već za cedjenje čvaraka. I namena ove, ne tako stare alatke iz domaćinstva govori o promenama: Ješ pre 40-50 godina mast je bila značajnija i cenjenija od čvaraka koji su bili nusproizvod. Trebalo je obezbediti što više masti iz čvaraka, pa su presovanjem cedjeni. Ulje se tada, kao skuplje, retko koristilo.

    Ime: 1 (13).jpg Pregleda: 776 Veličina: 224.3 KB
    U centru sela, naspram crkve.

    Ime: 1 (14).jpg Pregleda: 773 Veličina: 160.7 KB

    ''Чешко Село има 21 кућy, 16 домаћинстава и атар површине 217 хектара. Има 46 становника са негативним демографским трендом.
    Данашња црква је изграђена у периоду од 1900. до 10. августа 1901. године у неоготском стилу и посвећена је Јану Непомуку, који се слави 16. маја...'' (Vikipedija)

    Ime: 1 (15).jpg Pregleda: 724 Veličina: 192.3 KB

    Pored kuće sam video košnice, pa sam se i našao kod domaćina - vlasnika košnica jer sam i inače namerio da kupim meda na ovoj ekskurziji u Južni Banat.

    Veme 2014. nije pogodovalo medarima pa je meda osetno manje nego obično. Dok zbog smanjene ponude nije poskupeo - da kupim malo za zalihu, ispostavilo se, po otkupnoj ceni.

    A na livadama oko Ćeškog sela sigurno 'raste' dobar med.

    Ime: 1 (17).jpg Pregleda: 793 Veličina: 226.3 KB
    Seoska gostinska kuća.

    Kuću su nedavno izgradili s namerom da privuku posetioce, turiste, goste iz matične Češke.

    Ime: 1 (18).jpg Pregleda: 1079 Veličina: 38.9 KB

    Češko Selo ''Има добар географски положај, али је дуго било без асфалтног пута, што је било пресудно за развој и опстанак овог малог банатског насеља. До њега се стиже одвајањем у Црвеној Цркви са пута Бела Црква - Вршац. У његовој непосредној близини се налази и аеродром.'' (Vikipedija)
    Priložene slike Priložene slike  

Slične teme

  1. Vizić - 'raskrečeno' selo
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 30.01.2015, 13:35
  2. B.N.S. - Banatsko Novo Selo
    Autor JelenaSrb87 u forumu Banat
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 28.11.2011, 20:36
  3. Uzdin, selo mog detinstva!!!
    Autor Kostawien u forumu Banat
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 14.02.2011, 18:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •