Namazi i umaci
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3
  1. #1

    Namazi i umaci

    nekad kad su se radile zhuraje najcesce su se kupovali cipsevi i neki dosadni umaci od paradajza.. danas je situacija malo drugacija (ja mislim).. prosirili su nam se vidici pa smo poceli isprobavati i kuhinje drugih naroda.. ja bas volim te namaze od povrca.. humus iltii namaz od leblebije/slanutka je recimo posljednjih godina bas postao popularan.. i vrlo ga je jednostavno napraviti.. ako imate onu sjeckalicu (food processor) onda namaz mozete napaviti od bilo kojeg povrca.. a i od mesa a umjesto cipseva mogu se napraviti domaci krekeri ili neke druge grickalice..

    da cujem kakve namaze vi najcesce pravite kad spremate zurke..


    evo jednog mog..

    Namaz od pečenih paprika (a nije ajvar)

    Ime: papr.jpg Pregleda: 290 Veličina: 89.9 KB

    Sastojci:
    3 crvene paprike
    2 čena češnjaka
    2/4 šolje orasa
    1 žlicica aleve paprike
    2/4 žlicice kumina
    sok od pola limuna
    Malo morske soli i papra

    Priprema:
    1. Zagrijati pećnicu na 180 C.
    2. Paprike staviti na pleh i peći jedno 20-ak minuta, okrećući ih povremeno da se dobro ispeku sa svih strana. Kad se malo prohlade, oguliti im kožu i maknuti sjemenke.
    3. U sjeckalici samljeti orase i češnjak, potom dodati paprike i začine te pulsirati dok se ne dobije glatka smjesa.
    4. Servirati se može i toplo i hladno.
    moomoo meee jooouu

  2. #2

    Odgovor: Namazi i umaci

    Babaganuš

    Ime: bab.jpg Pregleda: 154 Veličina: 79.1 KB

    Sastojci:
    1 veci patlidzan
    3-4 cena cesnjaka
    2 zlice tahinija
    2 zlice limunovog soka
    2 grancice svjezeg korijandera (moze i persina)
    prstohvat morske soli
    1 zlica sezamovih sjemenki
    1 zlicica maslinovog ulja
    5-6 kalamata maslina

    Priprema:
    1. Zagrijati pecnicu na 390 F.
    2. Dobro oprati patlidzan i isjeci ga na cetvrtine. Peci ga u rerni jedno 20-30 minuta, okrecuci ga povremeno. Staviti cesnjak sa patlidzanom 10-ak minuta pred kraj.
    3. Ostaviti ga da se prohladi pa ga ubaciti u blender i "ispasirati" u glatku smjesu. Dodati sve ostale sastojke i sve dobro sjediniti.
    4. Posluziti sa kalamata maslinama, odlicno se slazu!
    moomoo meee jooouu

  3. #3

    Odgovor: Namazi i umaci

    Papula

    Ime: pap.jpg Pregleda: 180 Veličina: 75.1 KB

    Sastojci:
    3 solje graha/pasulja (bilo koje vrste)
    2 glavice bijelog luka
    2-3 cena cesnjaka
    Zacini: morska sol, aleva paprika, kumin, ruzmarin

    Priprema:
    1. Dan prije u zdjeli potopiti grah da odstoji preko noci u vodi. Sljedeci dan vodu prosuti, grah isprati i preliti ga hladnom vodom te staviti da prokuha. Kad prokuha procijediti grah, isprati ga, preliti toplom vodom i vratiti da kuha. Dodati nasjeckani lukac i zacine.
    2. Krckati dok pasulj ne omeksa. Kad omeksa, vodu procijediti (ali ne baciti) te staviti u elektricnu sjeckalicu sa cesnjakom i dobro usitniti (ako vam je bas bas pregusto dodati malo vode u kojoj se grah kuhao).
    3. Kao sto vec napisah, zadnji korak je da se papula proprzi na malo maslinovog ulja i cesnjaku, ali ja sam ovaj dio preskocila.
    moomoo meee jooouu

Slične teme

  1. Sosovi i umaci
    Autor silvia u forumu Recepti
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 30.01.2013, 04:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •