Mogu li da zastare herojska dela?
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4
  1. #1

    Mogu li da zastare herojska dela?

    Često se upitam šta je to u stvari herojstvo? Kakvi su ljudi ti heroji čijim delima se kod Srba, ali i kod svih ostalih naroda, napajaju pokoljenja u svom odrastanju i stasavanju? Šta je to junaštvo, a šta čojstvo i koliko toga danas (u uslovima savremenog društva) zaista ima među nama? Koliko je važeći sistem vrednosti utkao u sebe herojstvo kao jednu od najviših moralnih osobina nekog pojedinca? Da li je vreme heroja zauvek prošlo i da li su herojska dela ipak samo prošlost?

    Nisam potpuno siguran kako bih odogovorio na pitanja koja sam naveo, ali sam zato bezrezervno zadivljen postupkom jednog, za mene istinskog, heroja čiji primer je u mojoj porodici vrednovan kao izuzetno visoko moralni čin. Naime, reč je o Jozefu Šulcu, artiljercu 661. odeljenja 714. posadne divizije, inače dekorateru izloga iz Dortmunda i čoveku koji je voleo umetnost...

    Pa, šta je to herojsko uradio taj Jozef Šulc? I zašto zašto mu je u Srbiji podignut spomenik, jer priznaćete da se neprijatelju vrlo retko odaje priznanje bilo gde na ovom svetu pa tako i u Srbiji?


    Prva masovna egzekucija u okupiranoj Srbiji 1941. godine, dogodila se 20. jula na brdu Gradište iznad sela Viševca, rodnog mesta Karađorđa Petrovića.

    Nemci su razbili Palanačku partizansku četu i šesnaest zarobljenih boraca doveli u Palanku. Zarobljenici su bili u kasarni nekadašnjeg Petog konjičkog puka kraljice Marije Karađorđević. Onda su izvedeni da budu streljani kraj jednog plasta sena. Među nemačkim vojnicima koji su u streljačkom stroju čekali naredbu da obave egzekuciju, bio je i vojnik Jozef Šulc. Bio je pripadnik pomenute 714. nemačke divizije koja je tih dana operisala na području donje Jasenice. Neposredno pred naređenje, vojnik Šulc je istupio iz streljačkog stroja, i rekao: „Neću da pucam.“ Njegov pretpostavljeni odmah ga je osudio na smrt. Njegovi saborci i sunarodnici su ga streljali zajedno sa 16 srpskih mladića...


    Dakle, Jozef Šulc je uradio nešto zaista herijsko. Odbio je da puca u zarobljene borce jedne neprijateljske države, jer je on smatrao da ti mladići jednostavno nisu krivi pa nije hteo da učestvuje u nečemu što njegova savesti nije smatrala moralnim. Izabrao je sigurnu smrt jer nije želeo da uradi nešto nečasno i što se kosi sa njegovim humanističkim principima...

    Razmišljajući o Jozefu Šulcu zaista se osetim ništavnim, jer ne verujem da bih jednom sličnom trenutku pronašao tu snagu u sebi koji je on tako spremno ispoljio tog letnjeg dana daleke 1941. godine u porobljenoj Srbiji.

    Šta sam u stvari hte sa ovom temom? Pa, želeo sam da afirmišem pozitivne osobine i podvige koji se sve više zaboravljaju pred naletima negativnih vesti o zločinima, pokoljima, ratovima i bar na simboličan način ne dozvolimo da istinska herojska dela zastare i padnu u zaborav...
    Poruku je izmenio memento, 05.02.2013 u 13:44
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Mogu li da zastare herojska dela?

    Za normalne ljude NE!!
    Danas kada veći deo sveta proslavlja pobedu nad najvećim zlom skorašnje istorije koji je odneo milione žrtava svoje pravo lice pokazuju svi oni koji taj datum smatraju porazom! Najveću glupost su uradili predsednici nekih zemalja koji su odbili da se poklone senima heroja koji su nam omogućili da živimo.
    Kakav to idiot treba da bude čovek koji odbija da prisustvuje paradi Dana pobede u glavnom gradu zemlje koja je NAJZASLUŽNIJA za pobedu???
    Srećom, pripadam narodu koji je svoju iskonsku želju za slobodom skupo platio ali je, iako mali, dao nemerljiv doprinos borbi protiv najmračnijeg zla istorije čovečanstva. Svako onaj ko danas pokušava da falsifikuje istoriju je samo bednik koji danas žali što su njegovi ideolozi zločina poraženi.
    Lično bih najvećim i najmasnijim slovima zabeležio sve one državnike koji su odbili da odaju počast pobednicima i milionskim žrtvama II svetskog rata!!! Da se zapamti ko je GUBITNIK i ko je seme nekog budućeg zla i krvoprolića!
    Da li su ti umišljeni idioti svesni da će istorija ZABELEŽITI ko ne poštuje najveći napor čovečanstva da opstane?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  3. #3

    Odgovor: Mogu li da zastare herojska dela?

    Slazem se Sivi..tako je bez veze smestati obelezavanje jednog istorijskog datuma u dnevno politicke dogadjaje.

  4. #4

    Odgovor: Mogu li da zastare herojska dela?

    Svako vreme ima svoje kriterijume za herojska dela.
    Hiljade ljudi dobilo je Gvozdeni krst, jer su smatrani herojima.
    Dana su oni sramota svog naroda...

Slične teme

  1. Vaša umetnička dela - fotografije
    Autor swba u forumu Umetnost
    Odgovora: 797
    Poslednja poruka: 16.07.2016, 15:18
  2. Fantazija ili dela?
    Autor Lady S u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 15.03.2016, 13:10
  3. Vaša umetnička dela
    Autor yige_gui u forumu Umetnost
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 01.12.2014, 20:22
  4. Moja dela na internetu
    Autor sasapet u forumu WWW
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 08.07.2012, 15:30
  5. Nestala umetnička dela
    Autor SQUAW u forumu Umetnost
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 20.10.2010, 17:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •