Mala matura
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 25

Tema: Mala matura

  1. #1

    Mala matura

    Konačna odluka Ministarstva: Mala matura samo u školama



    Konačnu naredbu Ministarstva prosvete da se mala matura proslavi u školi većina roditelja dočekala je s olakšanjem. S druge strane, đaci odbijaju da provod u restoranu zamene školskim ambijentom, a u tome ih čak podržavaju i mnogi direktori koji su već ugovorili aranžmane za malu maturu, pravdajući se time da je odluka ministarstva “stigla suviše kasno”.

    Obaveza slavljenja mature u prostorijama osnovnih škola predviđena je predlogom zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju, ali se na njegovo usvajanje čeka od početka godine. Kako bi školsko slavlje ipak od ove godine postalo praksa, ministarstvo je direktorima osnovnih škola prosledilo obavezujuće uputstvo da malu maturu ne slave u kafanama i restoranima.

    - Još od početka školske godine u više navrata smo nagoveštavali da će se mala matura slaviti u školi. To je primereno deci od 15 godina, jeftinije je, a o njihovoj većoj bezbednosti suvišno je i govoriti - ističu u ministarstvu.

    Direktori pak kažu da je ministarstvo naredbu trebalo da uputi mnogo ranije jer su mnoge škole već ugovorile aranžmane za proslavu male mature i ne znaju kako da u kratkom roku tako veliku proslavu organizuju u školi. Aktiv direktora osnovnih škola u Nišu odlučio je čak da se završetak osnovne škole proslavi kao i do sada.

    - Većina škola je već zakazala u restoranima, direktori su potpisali ugovore. Svi direktori su se složili da se prvo održe sastanci sa roditeljima, pa ako se oni slože, da se organizuju proslave u restoranima - kaže Dušica Tričković, direktorka niške OŠ “Radoje Domanović” .

    Direktor beogradske OŠ “Laza Kostić” Milorad Jauković slaže se da deci nisu primereni kafane i restorani.

    - Odluka Ministarstva prosvete je generalno dobra, ali šta su čekali do sada. Mi smo ponudili roditeljima tri opcije: školu, Art klub, Sava centar i Expo centar. Niko nije glasao za školu. Ako ministarstvo izričito brani, slavićemo u školi, ali će učenici posle sigurno sami organizovati svoju proslavu u nekom klubu - priča Jauković.

    Predstavnici đačkog parlamenta OŠ “Vladislav Ribnikar” narednih dana će se zajedno sa razrednim starešinama i savetom roditelja dogovoriti kako da ovu proslavu organizuju u školi.

    - Direktori ne treba da budu ti koji će dati poslednju reč, već upravo roditelji, đaci i njihove razredne starešine - kaže za „Blic“ direktorka škole Snežana Knežević.

    I u školi bude sasvim dobro
    Da se proslava mature i te kako lepo može organizovati u prostorijama škole, pokazuje primer beogradske OŠ “Drinka Pavlović” i čačanske OŠ “Dr Dragiša Mišović”, u kojima je to praksa već desetak godine.
    - U početku je bilo teško, trebalo je ubediti decu i roditelje, ali se isplatilo. Sada su svi zadovoljni, roditelji su sigurni, deca se dobro provode - ističe Milena Bićanin, direktorka škole “Drinka Pavlović”.

    Načelnik Republičke prosvetne inspekcije Velimir Tmušić podseća da je uputstvo ministarstva obavezujuće i da će direktore koji ga ne budu poštovali pozvati na odgovornost.

    - Direktori ovih dana intenzivno pregovaraju sa svim školskim upravama i pokušavaju da izdejstvuju slavlje u restoranima koje su već zakupili. Ministarstvo je zauzelo jasan stav koji glasi da nema slavlja van škole - bio je izričit Tmušić.

    blic
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #2

    Odgovor: Obrazovni informator

    Konačno nešto normalno od Ministarstva prosvete.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  3. #3

    Odgovor: Obrazovni informator

    Da, ali da samo vidis kako su deca ljuta, nije im pravo, osecaju se kao da im je nesto uskraceno, a ni mnogi roditelji ne zaostaju u ovakvim stavovima. Po meni je ovakva odluka trebalo da se donese mnogo ranije, odnosno, proslavi male mature mesto u kafani nikad nije ni bilo. A ministarstvo se dobro setilo da sredinom maja stavi tacku na odluku o kojoj se vec mesecima prica.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  4. #4

    Odgovor: Obrazovni informator

    Verujem da jesu ljuti,željni provoda jer su u tim promenljivim godinama..
    al' za osnovnu školu sasvim je dovoljna proslava u školi.
    Suština je da na vreme nauče da nemož' biti kako ti oćeš već kako drugi kaže..
    jer to je ono što će ih pratiti tokom života...
    Poruku je izmenio ANIBAS, 15.05.2012 u 11:18
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  5. #5

    Odgovor: Obrazovni informator

    Sto se mene tice, to je glupost. Ne mozes jednom zabranom da reformises skolstvo.
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #6

    Odgovor: Obrazovni informator

    Bogami, ovi nasi su iskukali da slave u kafani, bas mi danas rece direktorka. Napravili roditeljski sastanak, roditelji su svi bili za to da se slavi u kafani. I eto, kad se oni za sve pitaju, moz' samo da napravis budalu od sebe glumeci neku strogocu
    Gather ye rosebuds while ye may...

  7. #7

    Odgovor: Obrazovni informator

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    Sto se mene tice, to je glupost. Ne mozes jednom zabranom da reformises skolstvo.
    A koliko godina unazad je u praksi da se mala matura proslavlja van škole?
    Pitam,jer krajem 80-ih se još slavila po školama,kada sam je ja završila.
    Obzirom da se poslednjih godina stalno nešto reformiše i munduri po školama
    verujem da je i to unazad koju godinu,pomodarstvo..
    Moja deca su još u nižim razredima pa nisam baš u toku..
    Ne treba zaboraviti da su to još uvek samo deca kojima još uvek nije mesto po kafanama
    u "Grandioznim" toaletama.
    Poruku je izmenio ANIBAS, 15.05.2012 u 17:01
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  8. #8

    Odgovor: Obrazovni informator

    Bogami, mi smo devedes' druge vec isli u kafanu
    Gather ye rosebuds while ye may...

  9. #9

    Odgovor: Obrazovni informator

    Baš me čudi...mi smo tih godina imali zabranu odlaska na eskurzije
    da nas ne bi kakvi separatisti napali usput,granatirali...
    Otpočeo raspad Jugoslavije i raspad čitavog sistema,svukud..
    Nismo nigde smeli da se grupišemo,kad se samo setim..možda što
    smo bili bliži granici ka tim republikama u odlasku...
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  10. #10

    Odgovor: Obrazovni informator

    Bodovi sa male mature neće biti javni


    Rezultati prijemnih ispita i male mature više neće moći da se objavljuju javno – na sajtovima, oglasnim tablama ili ulaznim vratima škola.

    Učenici će moći da saznaju samo svoj uspeh posle provere znanja, odnosno roditelji će moći da pogledaju rezultate samo za svoje dete. Tu mogućnost imaće isključivo u određenoj prostoriji u školi, dok će na sajtu Ministarstva prosvete i nauke, posvećenom upisu u srednje škole, uz pomoć šifre, moći da pogledaju rezultate, ali tek kada budu konačni.

    Prethodnih godina ovi podaci nisu skrivani, njihovo prikazivanje trebalo je da eliminiše eventualne sumnje u neregularnosti na upisu. Ispostavilo se da je to u sukobu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

    "Na osnovu prijava građana i ciljane pretrage interneta, utvrđeno je da su se u toku 2011. i 2012. obrađivali podaci o ličnosti učenika osmog razreda osnovnih škola u Srbiji bez zakonskog ovlašćenja. Na sajtu www.upis.mpn.gov.rs javno su publikovani izveštaji koji sadrže neke ili sve lične podatke, kao što su: šifra, ime i prezime učenika, adresa stanovanja, datum rođenja, ime roditelja, jedinstveni matični broj, ocene u šestom i sedmom razredu, broj bodova. Objavljivanje ovih podataka posredstvom veb-stranica nije dozvoljeno pre svega zato što za to ne postoji pravni osnov", objasnio je Aleksandar Resanović, zamenik poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

    021
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  11. #11

    Odgovor: Obrazovni informator

    Tolerisaće pravopisne greške na testu iz srpskog


    Odgovori na testovima iz srpskog jezika na maloj maturi biće priznati čak i ako imaju pravopisne greške, pod uslovom da se pitanje ne odnosi na pravopis.


    Profesori protestuju protiv preporuke Ministarstva prosvete
    - Na obuci su nam strogo sugerisali da profesori ne mere greške prema tome da li su odgovori gramatički korektni ili ne. Bitno je samo da je reč ispravna, a ne njen pravopisni oblik - kaže Olivera Krupež, predstavnica Aktiva profesora srpskog jezika i književnosti Moravičkog okruga.

    Ona navodi i konkretan primer:
    - Na pitanje koji je glavni lik “Gorskog vijenca”, odgovor je vladika Danilo. Iako se titula i zvanje pišu malim slovom, a ime velikim, odgovor će se, prema stavu Ministarstva prosvete, priznati i ako učenik napiše “Vladika Danilo” ili “vladika danilo” - kaže Krupež.

    Ovaj Aktiv saopštio je da se „oštro protivi sramnoj odluci koja poništava trud profesora da tokom školovanja motivišu učenike da se pravilno usmeno i pisano izražavaju“.

    Doc. Aleksandar Baucal, stručnjak za ispitivanja obrazovnih postignuća učenika, kaže da se kod ispitivanja znanja ocenjuje odgovor samo na postavljeno pitanje.

    - Ako pitanje ispituje jednu vrstu znanja, recimo književnost, ne može se ocenjivati druga vrsta - pravopis. To je moguće samo ako se navede da se vodi računa i o pravopisu i da će se i to ocenjivati - kaže Baucal.


    --------------------------------------------------------------


    Đacima se kao greška neće računati ni mešanje ћirиliцe i лatиnice



    Aktiv profesora srpskog jezika i književnosti Moravičkog okruga negodovoao je danas zbog odluke da učenicima osmog razreda koji će za nekoliko dana polagati završni ispit, budu priznati kao tačni i oni odgovori koji su pravopisno neispravni.


    Đacima se neće računati u grešku ako mešaju latinično i ćirilično pismo
    Odgovor će biti tačan i ako učenik na testu, na primer, pogrešno upotrebi veliko ili malo slovo ili prekrši druga osnovna pravopisna pravila, što je, kako je u izjavi Tanjugu rekao član Aktiva Vlada Dimitrijević, nedopustivo.

    To uputstvo Ministarstva prosvete preneto je, prema Dimitrijevićevim rečima, tokom obuke za pregledače testova, koja je u Čačku održana krajem prošle nedelje.


    - Kao profesori srpskog jezika i književnosti, zaduženi za opismenjavanje učenika, oštro se protivimo neracionalnoj odluci kojom se poništava sav naš trud da motivišemo učenike da se pravilno pismeno i usmeno izražavaju - rekao je Dimitrijević.

    Kako kaže, uputstvo ne važi samo kada se pregledaju pitanja koja su neposredno vezana za pravopis.

    Đaci neće imati mnogo prilika za pravopisne greške

    Na testovima iz srpskog jezika, koje će osmaci polagati na maloj maturi, većina zadataka biće takva da se zaokružuju, podvlače ili linijom povezuju tačni odgovori, pa neće biti prilike da djaci u njima prave pravopisne i gramatičke
    greške. "I ako bude nekih zadataka otvorenog tipa u kojima će se ispisivati
    odgovori, neće biti prilike da djaci prave onakve pravopisne greške koje se navode u primerima pojedinih medija", kazao je Beti rukovodilac Centra za ispite u Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja Saša Glamočanin.

    Takođe, đacima se neće računati u grešku ako mešaju latinično i ćirilično pismo.
    Iako su testovi, osim za pripadnike nacionalnih manjina, štampani ćirilicom, učenicima će biti dozvoljeno da popunjavaju test latinicom, kaže Dimitrijević.

    Početni standard na osnovnom nivou je elementarna pismenost, odnosno zahtev da se poznaju oba pisma, ćirilica i latinica. Učenik koji nedovoljno poznaje ćirilicu da bi tim pismom mogao rešiti test, pokazuje da nije ispunio prvi i osnovni standard, rekao je on.

    Ministarstvo prosvete i nauke, kako smatra Aktiv, time grubo zanemaruje obrazovne standarde za kraj obaveznog obrazovanja, koji predvidjaju na svim nivoima primenu pravopisne norme, počev od jednostavnih primera u koje se mora ubrojati bar pisanje vlastitih imena velikim slovom, ako ništa drugo.

    - Želimo da sačuvamo profesionalizam koji nam nalaže da realizujemo ciljeve vaspitanja i obrazovanja medju kojima je na prvom mestu kulturna baština: pismo, jezik i pravopis - rekao je Dimitrijević.


    --------------------------------------------------------------


    Roditelji o maloj maturi: Hoćemo li pisati "Wuk Stefanowić Karadžić"?



    Udruženje "Roditelj" iznenađeno je preporukom da se na maloj maturi tolerišu pravopisne greške, saopšteno je danas iz tog udruženja. Sa aspekta roditelja, osnovni cilj nastave srpskog jezika je da opismeni učenike i opremi ih svim znanjima potrebnim za dalje školovanje i život, a poznavanje i pravilna primena pravopisa nesumnjivo spadaju u potrebna znanja, navodi se u saopštenju.


    Udruženje "Roditelj" apeluje na sve odgovorne u Ministrastvu prosvete da prekinu "srozavanje vrednosti" u obrazovnom sistemu
    "Naš cilj nije da nam deca lako i bezbolno polože malu maturu tako što će im se gledati kroz prste nego da deca polože malu maturu tako što će u školama savladati sve ono što je neophodno", navodi se u saopštenju.

    Kako je navedeno, Ministarstvo prosvete ovim činom nastavlja urušavanje svih kriterijuma i vrednosti u našem obrazovnom sistemu.

    "Ne bi nas čudilo da za koju godinu u normalnoj upotrebi u našem jeziku budu i termini poput 'vladika danilo', 'Petar Petrović Njegosh', 'Wuk Stefanowić Karadžić', 'baš je swatko' i slične neknjiževne konstrukcije koje će ove godine biti tolerisane", navodi se u saopštenju.

    Udruženje "Roditelj" apeluje na sve odgovorne u Ministrastvu prosvete da prekinu "srozavanje vrednosti" u obrazovnom sistemu, jer, kako ističu, uspeh se ne meri kroz "našminkane izveštaje" i pozitivne cifre, već kroz realna postignuća.

    "Mi želimo da naša deca budu uspešna, obrazovana i osposobljena za život. Ključnu ulugu u tome, uz roditelje, trebalo bi da ima obrazovni sistem i nadamo se da će u praksi tako uskoro i biti", navodi se u saopštenju tog udruženja.

    Učenicima osmog razreda koji će za nekoliko dana polagati završni ispit, biće priznati kao tačni i oni odgovori koji su pravopisno neispravni, i zbog takve odluke danas je negodovao Aktiv profesora srpskog jezika i književnosti Moravičkog okruga.

    Odgovor će biti tačan i ako učenik na testu, na primer, pogrešno upotrebi veliko ili malo slovo ili prekrši druga osnovna pravopisna pravila, što je, kako je u izjavi Tanjugu rekao član Aktiva Vlada Dimitrijević, nedopustivo.

    blic.rs

    Ja čitam i ne verujem. Deca su već funkcionalno nepismena a naše 'reforme' vode ka tome da će se tolerisati i prava nepismenost.
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  12. #12

    Odgovor: Obrazovni informator

    I ja čitam i ne verujem.

    Obrazovni sistem je već toliko srozan da deca još malo neće umeti ni da se potpišu kako treba.Ovo je samo dno.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  13. #13

    Odgovor: Obrazovni informator

    Toliko im je plan i program prenatrpan i s'brda s'dola da deca već ne umeju
    da pišu kako treba.
    Kad uzmem sinovljevu svesku i vidim da nigde ne piše ;školski rad,domaći rad ,datum,naslov
    i sve tako lepo po redu(nije neophodno) ,omah se naježim.Osnovne stvari ne nauče a grafo-motoričke vežbe
    nisu ni imali.Pa kako onda i da pišu nego ko nogama.O jasnoći lekcija bolje i da ne govorim.
    Čini mi se da školstvo nakaradniji program nije imalo do unazad 10 god.ako ne i više.
    Džabe što se prosvetni radnici bune kad se njihovo mišljenje i ne traži.
    Po zakonu bih uvela da te uredbe ne može da donosi onaj koji nije imao minimum deset godina prakse,pa možda i više.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  14. #14

    Odgovor: Obrazovni informator

    Dno dna.
    Nije dovoljno sto im je deo pitanja vec unapred poznat, sto ce skoro sve biti na zaokruzivanje i sto ce svi poloziti zavrsni ispit makar imali i nula poena, sad vise nije bitno ni da razlikuju cirilicu od latinice!

    Stvoricemo generacije nepismene dece jer je neko iz ministarstva odlucio da ostavi nesto iza sebe. Bolje da je cucnuo, jer to sto bi tad ostavio iza sebe ne razlikuje se bitno od ovog.
    Gather ye rosebuds while ye may...

  15. #15

    Odgovor: Obrazovni informator

    Evo jedno pitanje:

    Ime: 189225_1308846858186_5478644_n.jpg Pregleda: 292 Veličina: 84.4 KB

    Mene je sramota.
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Mala škola oklagije
    Autor SQUAW u forumu Kulinarstvo i ishrana
    Odgovora: 58
    Poslednja poruka: 03.01.2015, 19:03
  2. Little Alchemy, ili, Mala Alhemija
    Autor starsica u forumu Humor i zabava
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08.09.2012, 22:31
  3. Mala pomoc ;)
    Autor kissigirl u forumu Muška kafana
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 14.05.2012, 16:15
  4. Mala Srna
    Autor Sokica u forumu Želje, čestitke i pozdravi
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 11.12.2010, 19:14
  5. Mala sirena,ili metamorfoza...
    Autor kohili u forumu Filozofija
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 12.05.2009, 03:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •