Manjak znanja - višak samopouzdanja!
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Manjak znanja - višak samopouzdanja!

    Još je britanski filozof Bertran Rasel pisao: „Jedna od bolnih stvari našeg doba je da su oni koji se osećaju sigurnim glupi, a oni koji imaju maštu i razumevanje ispunjeni su sumnjom i neodlučnošću.”

    Sigurno je svako od nas sa ovog foruma bio u prilici da bude u društvu u kojem neka osoba vodi glavnu reč, nameće svoja mišljenja, ističe pozitivne stavove o samom sebi i gotovo da nema krizu u izuzetnom poznavanju bilo koje oblasti ljudskog znanja, odnosno ljudske delatnosti. Ali, gotovo po pravilu, takve osobe ni izbliza nisu kompententne o stvarima o kojima tako suvereno pričaju, odnosono često, što bi rekao naš narod, nemaju blage veze o temi razgovora. S druge strane, neke vrlo umne, obrazovane i kompetentne osobe skoro stidljivo iznose svoja mišljenja o nekim stvarima, događajima i pojavama iako se već na prvi pogled vidi da potpuno vladaju problematikom o kojoj se razgovara, odnosno da su znalci najvišeg nivoa.

    Manjak znanja - višak samopouzdanja i obratno. Šta mislite o ovome?
    Poruku je izmenio memento, 04.07.2012 u 12:41
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Manjak znanja - višak samopouzdanja!

    Ooo da. Slusas i ne verujes sta cujes. Ja to zovem bezobrazluk bez pokrica.


    Al' nije to slucaj samo sa iznosenjem misljenja. Na primer, po svadbama i drugim oblicima zapijanja s posebnim povodom, po pravilu se uvek za mikrofon hvataju oni sto veze s pevanjem nemaju, dok se oni koji znaju ustezu
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #3

    Odgovor: Manjak znanja - višak samopouzdanja!

    Ne može se sve imati.
    Na nečemu dobiješ a na nečemu ti se oduzme,nepisano pravilo.
    Logično da pametan znajući na šta sve može da naiđe ,ustukne iz predostrožnosti
    a da glup srlja iz neznanja.
    Ispada u tom slučaju bolje biti glup neg'pametan.
    Tako je valjda i potekla ona narodna izreka;"Blago onom ko rano poludi pa mu život u veselju prođe"
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  4. #4

    Odgovor: Manjak znanja - višak samopouzdanja!

    Odlična tema dragi kolega !
    Ne pamtim koliko puta sam "digao obrve" susrećući se sa osobama koje ljubomorno čuvaju svoje mesto i položaj a "šuplji su k'o crkveno zvono...by Đ.B" i daleko od potrebnih znanja za oblast u kojoj su.
    Što je najgore, uverio sam se da baš takve osobe su i "najteže" za prihvatanje potpuno opravdanih sugestija, pravih saveta i potrebnih koraka. Stvarno sam ubeđenja da na mnogim mestima nipošto ne smeju biti isključive osobe ! U ovo vreme (a verujem uopšte kroz istoriju civilizacije) je manjak volje da se sasluša i drugo mišljenje, lenjost da se usvoje nova znanja, nemanje dara da se "osete" druge osobe je ravan propasti.
    Nije da ja ne razumem potrebu takvih da po "svaku cenu" (izraz od kojeg se ježim..jer mnogo toga ne sme imati cenu) zadrže status quo. Oni to nastoje jer im takvo stanje odgovara lično, uopšte ne vodeći računa da je štetno po skoro sve u okruženju.
    Nije da se nisam uverio da, skoro sve, zasnovano na svesti ljudi bude vremenom osuđeno na propast .
    Zašto?
    Pa baš zato što oni sa manjkom svesti nastoje nametnuti dogme, dok oni svesni veličine i sveobuhvatnosti problema postanu oprezni i teže daju prave savete. "Bitka" između prvih "odlučnih" i drugih "opreznih" skoro uvek bude unapred rešena u korist srčanijih. Tako da, sam ubeđen da bilo kakva ideja zasnovana na verovanju u svest ljudi MORA biti i podržana nekim regulativama koje bi sankcionisale namerno zastranjivanje onih koji se dokopaju privilegija.
    Doduše, deo problema je i manjak hrabrosti ljudi koji "vide iza brda".
    Nikako ne razumem da takvi imaju previše hrabrosti ispitujući "nepoznato", a ispoljavaju neviđen kukavičluk kada treba braniti to što su otkrili !
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  5. #5

    Odgovor: Manjak znanja - višak samopouzdanja!

    Mnogo ljudi ima običaj, a mislim da to nije baš ni retka pojava, da se uključi u polemiku i raspravlja o stvarima o kojima nema pojma.
    To je kod nas prisutno.

    Meni je recimo bilo uvek zadovoljstvo da me neko ko veze nema sa parnicom, ili imovinom u kojoj sam preslišava iz te oblasti i da mi daje sugestije oko toga. Uživao sam kao nikada i uvek uživam.

    Doduše, ja svakog saslušam, svako ima pravo da ne bude u pravu, nemam ja šta da se objašnjavam.
    Jednom sam imao primer neke amerikanke kojoj sam rekao taksativno šta mi treba da bih joj završio posao, bukvalno sam joj nacrtao šta treba da uradi, da bismo krenuli dalje u privođenju posla kraju Nije mi dala to što sam tražio, nego je donela ono što je ona mislila ili "znala" da treba i naravno popasli smo kitu, a kada sam joj rekao, pobogu pa to nije to, te joj naveo šta mi sve treba, jer je propisana određena forma, kao uslov bez koga nema pravnog dejstva, rekla mi je: Nisi inventivan

    Kako da bude čovek inventivan kada su propisi u pitanju i kada je propisana neka obavezna forma, kada postoje bitni elementi koji u nekom dokumentu/ugovoru bi trebalo da budu sadržani i kada nema mesta za manevar.

    Ja te ljude, koji imaju jasno "mišljenje" o svemu, nazivam selektori, pošavši od činjenice da svako od njih u svojoj glavi gaji iluziju da može da vodi reprezentaciju, basket, rukomet, fudbal, bilo šta, da može da naslika kubizam bolje od Pikasa, da je u stvari apstraktno slikarstvo mazanje boje, da se rat vodi ovako ili onako, da bolje znaju od kurvi kako se puši, i tako te neke lepe stvari.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  6. #6

    Odgovor: Manjak znanja - višak samopouzdanja!

    super tema. ali isto tako manjak samopouzdanja kod osoba koje imaju ovo drugo, moze da ostavi utisak smotanka, neznalice kod onih sa manje znanja.
    osobu koja stidljivo iznosi svoje stavove, jer uvek uzima u obzir i opciju da mozda nije u pravu, dozivljavaju kao nekoga ko ili zaista nije u pravu ili kao nekoga cije misljenje nije bitno. nazalost zivimo u vremenu gde se vise ceni jacina glasa. ljudi su slepo vodjeni povrsnim impulsima. kao programirani. ako je neko dovoljno glasan u predstavljanju sebe kao sveznalice, nazlaost kod vecine ljudi i ostavlja takav utisak. malo je onih koji ce dizati obrve u drustvu takvih ljudi i ti su obicno dovoljno inteligentni da ne zapocinju rasprave sa ovim tipom osoba koje su u tim slucajevima uvek besmislene.
    all that we see or seem is but a dream within a dream

Slične teme

  1. Djaci na ledjima nose pet kilograma "znanja"
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 10.10.2010, 20:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •