Asertacija
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: Asertacija

  1. #1

    Asertacija

    Nedavno na seminaru,organizovanom od strane ustanove u kojoj radim
    imala priliku slušati predavanje iz psihologije na ovu temu.
    Pa evo ukratko na tu temu;

    ASERTACIJA je veština ili oblik komunikacije sa drugom osobom,

    Postoje tri najčešće vrste ponašanja u interakciji sa drugima i prateće emocije:

    ASERTIVNOST-izražavanje svojih misli,osećanja i uverenja na direktan,pošten(iskren) i
    adekvatan način uz uvažavanja prava drugih ljudi.Osoba istupa sa svojom željom
    a ne sa zahtevom.

    PASIVNOST-podrazumeva ne mogućnost izražavanja svojih misli,uverenja i osećanja
    na asertivan način."Pasivna osoba narušava svoja prava,ne poštuje svoje potrebe,
    ne postavlja granice u odnosu na druge ljude,u komunikaciji je ne sigurna i anksiozna,
    njen cilj je da zadovolji drugog i da po svaku cenu izbegne konflikt.

    AGRESIVNOST-podrazumeva direktno zalaganje za svoja prava i izražavanje misli,osećanja
    i uverenja na način koji nije adekvatan i uvek ugrožava prava druge osobe.
    Cilj agresije je uspostavljanje kontrole nad situacijom i ljudima,demonstracija moći,dominacije...


    Svi smo mi tokom života doživeli neke od situacija u kojima smo
    manje -više bili u svakom od ova tri navedena oblika.

    Asertacija kao veština ima za cilj da pomogne čoveku da ga poduči kako da bude u asertivnoj fazi
    ,jer su asertivni ljudi srećniji i zadovoljniji.
    Asertivni ljudi češće od drugih dobijaju ono što žele,
    poštuju sebe i svoju energiju,znaju da se kontrolišu,
    kako da saniraju stres,otvoreni su za nova rešenja,
    pozivaju se na međusobno poštovanje čak i u konfliktu.
    Ne boje se da iskažu svoje ne zadovoljstvo,imaju veće poverenje u sebe i druge..

    Poruka ASERTACIJE je: ja(ovako)mislim,ja osećam,ja želim
    Ja imam pravo da;
    -samostalno procenjujem,
    -samom sebi da sudim,
    -odgovaram za svoje postupke,
    -kažem"ne razumem",
    -kažem"baš me briga"
    -kažem "ne znam"
    -pravim greške i budem odgovoran za njih
    -da se menjam,
    -da ne komuniciram s'ljudima rukovodeći se za tim
    kako će se oni osećati ili se osećaju,
    -da budem ne logičan pri donošenju odluka,
    -da ne zavisim od nakolonosti drugih...itd.

    Preuzimajući odgovornost za sopstvena mišljenja,osećanja i ponašanja dajemo sebi
    slobodu izbora.Samim tim smo i zadovoljniji i srećniji a osećanja zdrava i jasna.
    Isto to važi i za drugu stranu ogledala.

    Poruka ove veštine je u stvari prosto-narodski rečeno...na koji način se izrazimo
    na takav odgovor ćemo i naići.
    Lepo se lepim vraća.
    Nije uvek lako biti u asertivnoj fazi,ponekad se dogodi da skliznemo
    u ove druge dve negativne...to treba znati prepoznati pa se povratiti što pre.
    Zarad sopstvenog zdravlja jer zdrava osećanja čine i zdravo telo.




    Ja sam oduvek bila ASERTIVAN tip,pa mi mama i dan danas ume reći da sam samoživa
    i da samo mislim na sebe.A ustvari ja samo smatram da imam pravo da proživim svoj život
    onako kako ja želim uz dužno poštovanje prvenstveno sebe pa onda i drugih .
    Onaj koji ne voli sebe ne može voleti ni druge.
    Ako sam ja zadovoljna i ostali će oko mene biti srećni...
    jer zračim zdravom i pozitivnom energijom.

    Eto razmislite pa recite.. u kojem tipu ili obliku ponašanja se najčešće prepoznajete?
    Poruku je izmenio ANIBAS, 10.03.2012 u 20:31
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  2. #2

    Odgovor: Asertacija

    Ne bih rekla da se lepo uvek lepim vraća.

    Čula sam za ta predavanja ,tačnije radionice .Čak sam razmišljala i o tome da starije dete koje je inače introvertno uputim u tu radionicu koju čini mi se u mom gradu održava jedna mlada psihologica.

    Veština komunikacije.Pa znaš šta.Kroz život sam naučila da je lepo biti ljubazan i predusretljiv i da kako se kaže LEPA REČ GVOZDENA VRATA OTVARA.Ali do nekih ljudi brate mili ni uz svo dužno poštovanje ,izražavanje pozitivne misli i poruke i osmeh onaj najiskreniji moguć ne možeš dopreti.

    Tako da...ja ne pripadam ni jednom tipu koje si navela.Umem da budem blago Božije za komunikaciju a umem da budem nezapamćeno djubre.

    Ne može se baš sve iz knjiga primeniti u praksi.Nekad ti psiholozi mnogo palamude,a ludji su od nas ludih 100%,garant.

  3. #3

    Odgovor: Asertacija

    Pročitao sam od izvesnog Dr. Zdravkovića modele asertivnog ponašanja i mogu reći da je jako poučna knjižica i može se primeniti u praksi, naročito kada su u pitanju odnosi na poslu.

    Poenta je u izbegavanju "igara" i zrelom ponašanju
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •