Sudbina ili slučajnost
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 65
  1. #1

    Sudbina ili slučajnost

    Interesuje me u šta verujete? Neki dogadjaji u životu se dešavaju nekako "namešteno" pa se pitam da li je to sudbina ili slučajnost?

    Poruku je izmenio Goga, 05.01.2009 u 20:01 Razlog: veličina slova

  2. #2

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Nama je u krvi da verujemo u sudbinu, ona je izgovor za sve sto se desi, ponata je ona recenica - valjda je takva sudbina ili tako je moralo biti, a da ne pricam o onoj sto babe kazu - tako je zapisano! Super je verovati u to, mi smo skloni da verujemo u takve recenice za sve stvari za koje nemamo objasnjenje! Verovatno da nisu svi dogadjaji slucajni, ali da li je to deo sudbine ili sta god?! To je pitanje koje ce uvek biti otvoreno!!!
    "toliko puteva.. koji izabrati, gde poci, koga povesti..???"

  3. #3

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Pa iskreno u sudbinu verujem donekle. Naime neke stvari se jednostavno dese, zbog odredjenog spleta okolnosti. Ja, ipak, uvek trazim naucno ( logicno ) objasnjenje za neki dogadjaj ili pojavu. Nikako ne verujem u ono: "To ti se desilo zato sto je pre 500 godina na tvoju familiju neka tamo Persida bacila kletvu "
    Poruku je izmenio Goga, 02.04.2009 u 16:55 Razlog: boja slova

  4. #4

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Odredjene stvari su slucajnost, a ostale nisu sudbina. Ostale stvari su onakve kakve smo ih umesili.
    Ljudi teze ka necemu, svesno ili nesvesno, i obracaju paznju na neke stvari svesno ili nesvesno. Ja mogu da kazem da upravljam mojim zivotom. Samo treba biti realan i uvek objektivno sagledati situaciju i objektivno sebe postaviti u istu. Bitno je i truditi se maximalno da postignete cilj. Uvek se desi i nesto sto ne ocekujete, ali to je onda zasigurno slucajnost. Verovatnoca da se nesto desi uvek postoji!!!
    Jako je bitno mastati i verovati u sebe, ali uvek i stojati na svojim nogama i onda nekako sve samo dolazi i sve se samo namesta i tada prosto ne verujete da je to sve vasa zasluga ili zasluga nekog ko je vama blizak. Ali nije to sudbina, nego je to vas zivot.
    Uvek sam volela da kazem da se ja igram sa svojim zivotom. A kada sam imala privremeni osecaj da gubim kontrolu uvek sam pevala I am loosing my favorite game. Ali i taj osecaj gubljenja kontrole te vrati na kolosek i teram dalje. To je zivot. I mi ga vozimo, ne vozi on nas.

  5. #5

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Citat goldie kaže:
    Odredjene stvari su slucajnost, a ostale nisu sudbina. Ostale stvari su onakve kakve smo ih umesili.
    Ljudi teze ka necemu, svesno ili nesvesno, i obracaju paznju na neke stvari svesno ili nesvesno. Ja mogu da kazem da upravljam mojim zivotom. Samo treba biti realan i uvek objektivno sagledati situaciju i objektivno sebe postaviti u istu. Bitno je i truditi se maximalno da postignete cilj. Uvek se desi i nesto sto ne ocekujete, ali to je onda zasigurno slucajnost. Verovatnoca da se nesto desi uvek postoji!!!
    Jako je bitno mastati i verovati u sebe, ali uvek i stojati na svojim nogama i onda nekako sve samo dolazi i sve se samo namesta i tada prosto ne verujete da je to sve vasa zasluga ili zasluga nekog ko je vama blizak. Ali nije to sudbina, nego je to vas zivot.
    Sama upravljam svojim životom. A entropija u tom upravljanju me dovede u situaciju koju ću okarakterisati kao slučajnost ili kao sudbinu.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Ja volim da kažem da puštam da me vetar nosi, pa kud odplovim. Ne mislim da mi se stvari u životu nameštaju sudbinski, ali me život isprobava, ispituje, baca u najrazličitija iskušenja i tu negde sam ja ta koja donosi odluke i u skladu sa istima nastavlja dalje, ma kakve one bile. Verujem u čaroliju momenta, gde imaš jedan sekund, minut, nekada dan da rešiš šta i kako ćeš da radiš i u zavisnosti od toga potećiće reka na ovu ili onu stranu, i onda se pliva u toj reci, do sledećih momenata. Verujem u slučajnosti ali ne znam da li su sudbinski vođene, ne opravdavam svoje poraze subinom, ne veličam svoje pobede istom, previše stameno i čvrsto stojim na ovoj zemlji da bih svoj život prepuštala u ruke tamo nekome, dragom Bogu, sudbini, ili već nečemu trećem. To je, zapravo, jedini film u kom sam ja režiser, koreograf, scenograf, producent, i glavni akter!

  7. #7
    Citat Najgora kaže:
    Interesuje me u šta verujete? Neki dogadjaji u životu se dešavaju nekako "namešteno" pa se pitam da li je to sudbina ili slučajnost?

    Sudbina je sve sto se svakom desilo u zivotu, niti je slucajno, niti je u to moguce verovati.
    Ono sto se desilo se zna, ono sto ce da se desi ne bi trebalo da se zna, ali ce se znati, ako budemo tu, kad se desi.

    Citat Mish kaže:
    Sama upravljam svojim životom. A entropija u tom upravljanju me dovede u situaciju koju ću okarakterisati kao slučajnost ili kao sudbinu.
    Znaci da si ti iznad Zakona prirode i Pravno-krivicnih zakona koje su neke druge njuske pisale.
    Kada bih ja upravljao svojim zivotom, ne bih ovog momenta tebi pruzao svoju ljubav, nego Ferariju i Naomi Campbell.
    Poruku je izmenio Goga, 11.03.2008 u 06:53 Razlog: Post za postom...

  8. #8

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Pretpostavljam da bi uz sva uverenja o stvarnosti, o nauci, o religiji, paranormalnom i td, paradoksalno bilo da kazem da verujem u sudbinu ..

    I stvarno, za sve svoje poraze greshke i padove .. kriv sam ja i samo ja..

    Sudbinom se mogu nazvati samo one karte koje su nam date rodjenjem i one na koje nikako nismo mogli uticati ...

    Medjutim, dobre i pozitivne stvari volim da osmotrim i kroz perspektivu sudbine. Volim da primetim kako je zivot lepo sklopio kockice i kako sam po nekad i neplanirano doshao do necheg ili nekog sto mi danas znachi ...

    E tu volim da provuchem sudbinu koja je dobro povezala srecom one mili sekunde kada ovaj mozak radi kako treba..

    Dodje mu nekako toplije u ovom hladnom kosmosu

  9. #9

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Sudbina, HM?
    Pa ne znam. Mislim da nesto postoji, na nesto sto se ne moze u pojedinim trenutcima uticati. Ne bih to bas nazvala sudbinom. Mi najvise uticemo na ono sto nam se dogadja. Mi ili ljudi oko nas. Treba li ja sad da podjem i skocim sa balkona i da ljudi kazu PA TO JE SUDINA? E nije to bi bila moja luda glava. Najlakse je za sve dogadjaje u zivotu kriviti sudbinu. Ali mislim da to i nije bas tako, sami mi krojimo nasu subinu, a u tome nam pomazu (ili odmazu) ljudi i okolina.

  10. #10

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Da. Mozda je to sve sudbina, pa cak negdje zapisana, te mi ne mozemo ni na koji nacin uticati na istu? Posto ne mogu dokazati da to nije tako, onda ne mogu ni iskljucivo tvrditi da to nije tako. Ali posto ne mogu dokazati i da jeste tako, onda ne mogu ni tvrditi da jeste tako. Fino, nema sta. Ostaje mi samo da pretpostavljam.

    A opet, moglo bi biti da je sve to samo slucajnost. No, ja opet ne mogu dokazati ni da jeste, niti da nije. Opet mogu samo pretpostavljati. Divno.

    A moglo bi biti i da je malo jedno, malo drugo; vise jedno manje drugo; jedno 30%, a drugo 70%; jedno 30%, drugo 60%, uz primjesu jos necega nepoznatog od preostalih 10%... Istinitom bi mogla biti bilo koja ponudena kombinacija, kao i bezbroj neponudenih. A koja god da je istinita, ja je ne mogu dokazati, niti bilo ko, te mi opet preostaje samo pretpostavka. Krasno.

    La-la-la-la-la-la
    tra-la-la-la-la
    tra-la-la-la-la-la
    la-la-la-la-tra...

  11. #11

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Za onoga koji veruje je sudbina, a za onog ko ne veruje je slucajnost. Ja licno verujem i za mene je sudbina. Objasnicu ovo svoje misljenje sledecim primerom.
    Ja, na primer, imam plave oci. Da li je sudbina ili slucajnost?
    Pobornici nauke i ko zna jos cega (verujem i ja u nauku - naucnici, bez prerane ljutnje) reci ce: U tvom naslednom materijalu (genima, valjda) je zapisano da imas recesivni gen na 18-om (lupam) hromozomu, koji odredjuje boju ociju i zato si imao 45,67 % sansi da imas plave oci. Na izvlacenju srecnog dobitnika (zacece) izvukako si bas tu kombinaciju i eto te takav kakav si, ali to nema nikakve veze sa tvojim buducim zivotom (sudbinom ). Ceo tvoj naredni zivot ce zavisiti od toga sta si jos osim plavih ociju izvukao na litriji (inteligencija, nasledne bolesti, visina, ...) i od okolne sredine. Svet je tvoj, osvoji ga!
    A sada se vracamo na moje glediste.
    Na rodjenju sam dodirom prsta sudbine dobio plave oci, ali ne slucajno! Mozda su te moje plave oci razlog zbog kojih sam stvoren. Mozda su one bile glavna ideja, a ja sam samo telo koje treba da ih nosi. Da ne idem predaleko.
    Kada sam rodjen dobio sam mogucnosti za razvoj, bas kao sto sam gore u "naucnom" delu opisao, to ne negiram, ali ga obrazlazem na drugi nacin i jos ensto dodajem. (ovo ce da bude duzi tekst - sto to mrzim)
    Deo prvi: Drugacija Interpretacija.
    Jeste,rodjen sam sa nekim koeficijentom inteligencije, sa (bez, hvala Bogu) naslednim bolestima, nekim fizickim karakteristikama. Isto tako, rodjen sam u nekoj porodici, u nekom gradu, nekoj zemlji ,... sto je dalje uslovilo kako ce te potencijalne osobine da se razvijaju. Od predaka sam nasledio temperament, a zahvaljujuci roditeljima, rodbini, prijateljima, obdanistu , skoli, drustvu razvio karakter. Ali zasto sam dobio bas te potencijalne osobine na rodjenju, zasto sam odrastao tamo gde sam odrastao? Da li je to slucajno, ili je namerno (sudbina)? Ja tvrdim da je namerno (on purpose), sa nekom svrhom. Ako nemamo svrhu, zasto onda postojimo? Da bi smo mislili kako smo mnogo vazni i da sve zbog nas postoji. ne bih rekao. Mislim da smo svi mi i sve sto nas okruzuje deo nekog veceg plana, i da smo svi mi bas sa namerom takvi kakvi jesmo da bi da "skalamerija" mogla da radi. Doduse, definitivno nismo cvrsto vezani tim masterplanom (ne investicionim, pozdrav za Mladju, kakav lik - ni on nije slucajan ) imamo neku prividnu slobodu, taman da se osilimo da pomislimo da nesto sami stvaramo. Kada napravimo neki izbor, da li mozemo biti sigurni da celokupno nase postojanje nije uslovilo taj izbor. Ako pocnemo da razvijamo film unazad mozemo doci do zakljucka da je sve sto je prethodilo bilo svrha tog jednog dogadjaja. Neko ce naravno reci, sta lupas, okrenuo si stvari naopako! Jesam to upravo i hocu da kazem. Sta ako stvari jesu obrnute? Zemlja je bila ravna dok nije dokazano da je okrugla, bila je i u centru svemira, dok tu nije stalo Sunce, a njega kasnije izguralo ko zna sta,... Nadam se da shvatate poentu moje price (pa da mi posle objasnite ), stvari u "naucnom", dokazanom svetu su takve dok se ne dokaze da su drugacije. Do nedavno smo imali i 9 (devet) planeta u nasem trecerazrednom suncevom sistemu (copyright by WB - Buggs Bunny), a od "juce" maleni Pluton vise nije planeta. Eto paradoksa o kome pricam, buducnost je promenila proslost. Ako se vratimo XY godina u proslost kada smo to ucili u skoli, to je tila cinjenicna, neoboriva istina. Nju je izmenila cinjenica iz tadasnje buducnosti, a ni smo ostali isti i nebesko telo o kome govorimo je ono isto. I koliko se to puta dogodilo. Ispade da buducnost interpretira proslost. Znaci da je ona starija. Ispada da proslost nije izvor buducnosti nego njen eho. (al' sam ga zapetljao)
    I gde su tu one plave oci? Hocu da kazem da one nsu tu da bi ja mogao da vidim, a da su slucajno plave boje, vec da su plave sa nekim razlogom. (da bi se nekom svidele, na primer) Tu cu nadovezati onaj deo drugi
    Deo drugi:
    Mozda je taj razlog zasto su bas plave i takve kakve jesu toliko vazan da je sve ostalo nebitno. Mozda ce u nekom "buducem" (namerno sam stavio navodnike) trenutku zbog plavih ociju me neki ludak ubiti i tako precrtati sve sto sam naucio, video, cuo, ... , ostaviti me kao uspomenu koja bledi onim deojkama koje sam zahljajuci tim ocima osvojio, a onda zahvaljujuci ostatku mene naposletku i izgubio, i ...

    (Ne mogu vise da pisem, verovatno sam smorio, ako nisam napisite i vi nesto, pacu kada stignem ponovo da napisem nesto ,u tom slucaju, zanimljivo)
    Go on, make my day

  12. #12

    Dali postoji SUDBINA

    Cesto se u narodu pominje rec SUDBINA, sudjeno mu je, sudbina ga odvela tu i tu, te kvalifikacije prokleta losa i druge sudbine. Ija sam dugo bio u neznanju i onda sam pitao jednog mog dobrog prijatelja svestenika kako na to gleda vera.
    I evo odgovora: Ako sin ubije majku, polazeci od pretpostavke da sudbina postoji,onda ce on odgovarati pred zemaljskim sudom, ali pred Bogom ne, jer sudbina ga je dovela dotle, a ona je apsolutno jaca, i ispade da on nije gresan pred Bogom. Sudbina ne postoji.Covek kao ljudsko bice, Bogom stvoreno, razlikuje se od svih drugih zivih bica u jednom najbitnijem ima mogucnos da razmislja i donoseci odluke o nacinu svog zivota na taj nacin i kreira svoj zivotni put. Ako izabere ispravni pravedni nacin zivota u skladu sa verskim i drustvenim nacelima i njegov zivotni put bice zanimljiv, miran i lep. Ako se pak opredeli za suprotni nacin zivota, zapasce u stihiju, nezasticenog od Boga zivljenja, a u stihiji su svi negativni izazovi prisutni.
    Nadam se da ce pocetak ove teme zainteresovati Vas koji ovo procitate?

  13. #13

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Sudbina i slucajnost su po meni jedno te isto...

    Vjerujem u sudbinu,postoje neke stvari koje ne mozemo izbeci ma koliko mi to hteli..
    Ali verujem i zakon karme, da sve sto ucinis vrati ti se triput...Kad je to u pitanju sami smo krivi za ono sto nam se desava,za dobro i lose no neke velike stvari ipak ne mozemo izbeci...

    Svakako nisam osoba koja ce pustiti da je valovi nosi kud god hoce...Ljudi se obicno tako prepuste i stalno cujes,ako je sudjeno bice...
    A pa ja ne zelim da cekam zadnji tren za nesto,zelim sad,zelim odmah i ako ne mogu da dobijem pa onda i nije bilo sudjeno i idem dalje...
    Zivot je isuvise kratak da bi ga prozivela u cekanju...
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  14. #14

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Moram da odgovorim a u stilu sa mojim nacelima zivljenja, SUDBINA NE POSTOJI, izabrani put je samo izbor zivotnog puta. Ako nesto ne postignem, nije zato sto mi je tako sudjeno, vec zato sto se nisam ispravno izborio za to.

  15. #15

    Odgovor: Sudbina ili slučajnost

    Komplikovano pitanje...Sudbina je nesto u sta verujemo kada nemamo drugog izbora tj. kada nemamo smisleno objasnjenje za dogadjaj koji je nepredvidjen.Svi mi donekle upravljamo svojim zivotom,...ali samo donekle.Postoji niz nepredvidjenih situacija koje nam se zadese jer i sam zivot nije sablon po kom znamo kada ce nam se bilo koja stvar u zivotu desiti.Da je tako,ne bi bilo interesantno.Slucajnosti mozemo definisati isto kao sto sam i sudbinu.Stvar je samo u tome kako cemo iznenadnu,nepredvidjenu situaciju nazvati.Nekome je lakse da takve stvari pripise nekoj "visoj sili" pa kaze da je to sudbina dok ovi drugi kazu za isto da je slucajnost...I sama koristim oba izraza mada nisam uvek sigurna sta je "upravljalo" dogadjajem koji nisam ocekivala...
    I may not be perfect but I'm always me

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kafana je moja sudbina
    Autor Kunic u forumu Muška kafana
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 17.02.2010, 22:09
  2. Sudbina Nemaca u Vojvodini
    Autor Sunny u forumu Politika
    Odgovora: 99
    Poslednja poruka: 01.02.2009, 19:12

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •