Zašto reč "Vojvodina" para uši? - Strana 3
Strana 3 od 7 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 101
  1. #31

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Kosovo i Vojvodina se po malo čemu mogu uporediti, pa ne verujem da se tu i pravi neka analogija. Ali ako pogledaš unazad, proglašenje nezavisnosti Kosova, odvajanje Crne Gore, a pre toga ne moram da pišem šta je sve bilo od '91. do '95. i posle na KiM do '99. godine.
    Poredim ih samo po prefiksu AP. Inače, verujem da je upravo to u pitanju, da su svi dobili šta su hteli i da je ostala samo Vojvodina, koja je i u SFRJ bila najmanje problematična regija i zato kada više nema nikoga, sve oči su uprte u nju i sve što se napiše ili kaže u vezi iste, posmatra se kroz prizmu separatizma i sam termin "Vojvodina" postaje sinonim za separatizam. I mene lično to vređa, jer ako je prva asocijacija na Vojvodinu separatizam onda smo debelo zaglibili.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Stanje na terenu je takvo da Vojvodina malo po malo dobija sve više nadležnosti
    Ne dobija, nego joj se vraćaju. A jogurt revolucijom joj je mnogo toga oduzeto. Ne sećam se da je osamdesetih bilo ko u Vojvodini vikao "Vojvodina republika", dok su te parole na Kosovu uzvikivane još početkom osamdesetih.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodina je pre demokratskih promena imala neuporedivo manje nadležnosti i umereniju autonomiju, a Srbija je bila unitarizovana ustavom SRJ, autonomaške struje nisu uživale neku bitnu podršku. Dolaskom DOSa na vlast stvari se polako menjaju, a dolaskom DS-a na vlast u pokrajini dobili smo ovo što smo dobili. Malo po malo, svaka sledeća vlast u pokrajini traži više nadležnosti i veći stepen nezavisnosti u odnosu na centralnu vlast. Ljudi to vide.
    Vojvodina je do 1988. imala neuporedivo veće nadležnosti i mnogo širu autonomiju i sasvim je logično da se nakon ukidanja određenih (čitaj: skoro svih) nadležnosti pojavi struja koja se zalaže za vraćanje istih, a ta struja je daleko umerenija od struje na Kosovu koja se otvoreno zalagala za separatizam. I želja za autonomijom i želja za separatizmom nije ista. Dolazimo do toga da se ta dva pojma izjednačavaju, isto kao što su prethodnih godina uspeli nacionalizam da izjednače sa šovinizmom, pa tako danas kada neko kaže da voli Srbiju on automatski mrzi Hrvate, Mađare, Šiptare i kada neko kaže da voli Vojvodinu on Vojvodinu želi da odvaja i pripaja ko zna kome.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #32

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Vojvodina je imala neki drugi položaj ali u nekoj drugoj državi. Ne znam da je ijedna od ocepljenih republike zadržala svoje ustrojstvo kakvo joj je bilo u SFRJ pa ne vidim zašto bi i Srbija. Nije isti separatizam u Vojvodini i na Kosmetu, nikada nije bilo sličnosti u tom pogledu jer su nosioci separatizma na KiM bili pripadnici jedne narodnosti (kako se tada zvala nac manjina) a ovde imamo situaciju da su perjanice secesionističkih težnji i sami Srbi. Separatističke težnja na KiM su bile najpre nacionalno obojene.

    Legitimno je da u Vojvodini postoji struja koja će se zalagati za vraćanje svih nadležnosti i položaja kakav je bio od '74. pa do jogurt revolucije, samo je pitanje kome je to zaista potrebno. Ja ne vidim svrhu takvog uređenja Srbije niti ću dozvoliti da takvi govore u moje ime. Srbija po meni treba da bude uređena kao svaka normalna, decentralizovana država a ne da se pravi asimetrična dekoncentracija vlasti i ide ka stvaranju federalnih jedinica u nikada manjoj državi.

    Ovo poređeje nacionalizam-šovinizam može da bude ok primer, mnogi šovinisti za sebe tvrde da su nacionalisti. Isto tako neki secesioniste se prodaju za autonomaše e to dolazimo do onoga zašto neki zalaganje za autonomiju vide kao nešto loše.



  3. #33

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Jednostavno odrastao sam u okruženju gde se tako govori, niko mi ranije nije skrenuo pažnju da je reč "Srbijanac" uvreda. A nije mi jasno onda kako se oseća devojka koja se zove Srbijanka? Da li ona mrzi svoje roditelje i smatra da su joj dali takvo ime, jer je mrze?
    Понекад једна реч може имати више значења, па и реч "Србијанац" или "Србијанка",од тога ко је користи и у ком контексту. За Хрвате је Тадић "србијански" председник, што укључује Војводину. За многе људе у Војводини то означава људе из уже Србије, док за многе људе из уже Србије тај термин је синониман са речи "Србин". Још имамо термине "Србљанин", "Сораб", "Рац" итд. који се могу употребљавати на различите начине.

    Тако и термин "Влах" означава гомилу различитих ствари, зависно од контекста (пастир, православац, Србин, Србин из Босне и Крајине, Далматински латин, становник источне Србије независно од националности, становник источне Србије романског порекла, етнички Румун, Цинцар..итд). У много случајева се користио у погрдном значењу.

    Уосталом црнци једни друге у Америци зову "Nigga", и то се не сматра увредљивим. Али кад их белци тако називају, то се сматра погрдним и расистичким. Ево и ја назив "Циганин" не сматрам увредљивим, и то је назив који се увек користио и који сам користио. Сад то није коректно јавно корситити,јер се сматра погрдним, па сада користе реч "Ром". Шта ја ту да радим?


    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodina je do 1988. imala neuporedivo veće nadležnosti i mnogo širu autonomiju i sasvim je logično da se nakon ukidanja određenih (čitaj: skoro svih) nadležnosti pojavi struja koja se zalaže za vraćanje istih, a ta struja je daleko umerenija od struje na Kosovu koja se otvoreno zalagala za separatizam.
    Војводина у СФРЈ није имала знамења, која има сада, кад смо већ код тога. Такође, овде заиста постоји сепаратистичка струја, укључујући политичаре, али и неке људе са овог форума. Ти отворени сепаратисти такође себе називају "аутономашима". Пример је Драган Веселинов, чији је интервју и објављен на овом форуму, где су ствари прилично јасне. Дакле иза "аутономаштва" се не крије жеља само за аутономијом (већ аутономне покрајине), него скоро отворени сепаратизам.

    Можда је Војводина имала веће надлежности 1988, као покрајина у Југославији, али Југославије више нема. Уосталом пре 1944-45 није ни било Војводине, кад потежемо историјске аргументе. Која је обавеза и позивање Србије да и даље следи континуитет са СФРЈ и њеном унутрашњом политиком? Хрватска није имала жупаније у СФРЈ, а сад има и нико јој то не замера. Зашто би био проблем ако би Србија укинула А.П. у увела мање аутономне области Срема, Баната и Бачке? Ако се позивамо на 1988, што не би и на 1938 или 1918? Што Србија једино мора да задржава унутрашњу организацију наслеђену из СФРЈ, док остале републике то не морају?


    Citat Necromancer kaže: Pogledaj poruku
    Prvu veću odbojnost sam primetio nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost, znači osam godina nakon 5. oktobra. Od tada čim se spomene Vojvodina, pravi se paralela sa Kosovom. A Vojvodina i Kosovo su nebo i zemlja, jedino zajedničko im je što u nazivu imaju AP.
    Мислим да грешиш. Нико никад није правио паралелу са Косовом, јер се не ради о регионалном (унутарсрпском) сепаратизму, него о етничком тј. Албанском. Неалбанци никад нису ни желели да се одвајају, и то сви знају. Али ако једна покрајина може да порогласи независност (по Западу), зашто то не би и друга?
    Права паралела је са Црном Гором, чије се становништво и руководство (тј. знатан број), од "највећих" и "најчистијих" Срба и српских ултранационалиста трансформисало у релативно кратко време у ултра антисрбе. Ствари се раде корак по корак у таквим облицима сепаратизма.

    Тако да уз добру пропаганду и идентитески инжињеринг може од Срба да се прави шта год хоћеш, а љубав према родном крају да се окрене у мржњу против старог идентитета. И код њих је почело са економским разлозима, преко регионалних разлика (ипак нисмо ми исто као ви из Србије), а завршило се дивљим прогоном српског језика, Цркве и идентитета и тврдњама да никад нису ни били Срби. Црна Гора је доказала да није никакав проблем мењати националну свест људи, уз праву пропаганду. И код њих су сепаратисти били мала шака ексцентрика првобитно, а сад је то званична политика. Ето, и мени је овде прећено (на завијен начин) прогоном, кад Војводина добије "аутономију", што говори нешто о наводним "аутономашима".

    П.С

    Citat Meggy kaže:
    Nego... moja keva je poreklom iz okoline Valjeva i uvek kad treba da se ide tamo pita "Kad cemo u Srbiju?". Ne kapiram zasto bi bilo koga potresao izraz "Srbijanac", osim ako ga, naravno, nije sramota sto zivi u zemlji Srbiji.
    Ако Војвођани нису Србијанци, онда из твог писанија следи да Војводина није земља Србија.
    Узгред, гледао сам неку емисију из Новог Пазара, где нека девојка (Српкиња) говори о својим родитељима који живе "у Србији". Колико ја знам Нови Пазар спада у "ужу Србију", али је очигледно самим Србима тамо свест обрађена као и овде (Србија = Београдски пашалук). Ваљда их полако привикавају на "нове реалности". Зашто Сплићанин кад путује у Загреб не каже "идем у Хрватску"? Они барем нису били систематски слуђивани.

    Citat Meggy kaže:
    Rodjena ovde i zivim ovde. Medjutim, cale i keva mi nisu poreklom Vojvodjani i upravo zato se valjda nikad i nisam busala u prsa da sam Vojvodjanka, niti mi je to narocito bitno u zivotu.
    Ето, мој отац је старији од покрајине Војводине, тако да свако ко је староседелац ових простора не може ни бити "пореклом Војвођанин" све и да жели.
    Poruku je izmenio Luctor, 17.08.2011 u 19:30

  4. #34

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Nego... moja keva je poreklom iz okoline Valjeva i uvek kad treba da se ide tamo pita "Kad cemo u Srbiju?". Ne kapiram zasto bi bilo koga potresao izraz "Srbijanac", osim ako ga, naravno, nije sramota sto zivi u zemlji Srbiji.
    Iz prostog razloga što Srbin koji živi u Srbiji, može biti oslovljen kao Srbin, to i jeste, ajok kao Srbijanac, što svakako nije.
    Srbija je država u kojoj žive između npr, Srbi, pa ako je Vojvodina sastavni deo Srbije, onda su i ti ljudi iz Vojvodine Srbijanci.
    Međutim, ako bismo rekli da je to geografska odrednica, pa onda uzel da su stanovnici Srbije bez obzira na etničku ili versku pripadnost, Srbijanci, onda sam ja isto što i onaj Bugarin iz Bosilegrada ili Albanac iz Preševa, a nisam, uz svo dužno poštovanje (imam među prijateljima i Albance i Bugare, etc) da neko ne pomisli da sipam neku versku nacionalnu i drugu netrpeljivost, samo kao stanovnik Srbije ne volim kada mi se obrate tim nazivom, valjda zato što se nikada nisam smatrao Srbijancem, i nisam nikada smatrao da je ovo gde ja Živim, i odakle su moji roditelji Srbija, a Vojvodina nije, jer otkad zna za sebe jeste.


    A nije mi jasno onda kako se oseća devojka koja se zove Srbijanka? Da li ona mrzi svoje roditelje i smatra da su joj dali takvo ime, jer je mrze?
    Ne mogu da budem Gedža jer nisam Šumadinac, a nemoj da sad menjaš teze i porediš lično ime sa kvazigeografskim nazivom, koji niko do "Srbijanaca" neće prihvatiti.
    Da si čuo podrugljiv ton inih koji su tokom rata došli u Srbiju kada izgovaraju taj naziv, a koje smo npr u Beogradu prihvatili bez ikakvih problema, bilo bi ti jasno zašto je taj naziv uvredljiv.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  5. #35

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Bazilej kaže: Pogledaj poruku
    Iz prostog razloga što Srbin koji živi u Srbiji, može biti oslovljen kao Srbin, to i jeste, ajok kao Srbijanac, što svakako nije.
    Srbija je država u kojoj žive između npr, Srbi, pa ako je Vojvodina sastavni deo Srbije, onda su i ti ljudi iz Vojvodine Srbijanci.
    Ako uzmemo u obzir da nacionalnost i geografska odrednica nisu jedno te isto onda se ne moze za nekoga ko je stanovnik Srbije reci da je Srbin. U redu je to da su i stanovnici Vojvodine Srbijanci (jer je Vojvodina sastavni deo Srbije), ali u toj istoj Vojvodini zive, recimo, i Madjari, pa za njih bas i ne mozemo reci da su Srbi samo zato sto zive u Srbiji
    Gather ye rosebuds while ye may...

  6. #36

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Ima još jedna stvar, koja je jako zanimljiva, jednom prilikom su efendiju Muhameda Jusufspahića u novinama pogrešno krstili kao srpski Muftija, podilkanio je kao da su mu ubili celu familiju na čelu s Hamdijom, pa je brzo ispravljeno u srbijanski Muftija, uz izvinjenje, jer je za njega uvreda da mu neko turi prefiks srpski, s tim što ja nemam problem da uz mene nalepe prefiks srpski, jerbo mi to ni najmanje ne smeta.
    Ako je Mađarima,gospodi Bošnjanima i inima, kao stanovnicima Srbije gušt da ih nazivaju Srbijancima, to je samo njihov problem, jer ja nisam Srbijanac, već Srbin.
    Srbija za mene ne predstavlja nikakav geografski pojam, to je država u kojoj živim, a ne nekakva oblast negde tamo, tako da nikako nisam taj Srbijanac.
    Poruku je izmenio Bazilej, 17.08.2011 u 20:12
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  7. #37

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    e nekad sam mnogo sretna sto mi je sva rodbina u precniku od dvesta kilometar od moje kuce,a sve na jednoj teritoriji,te sam nekako mirna u vezi s tim
    sve mi se cini da ce mi familija proziveti vek u jednoj zajednickoj zemlji pa mi je nekako milina,svemujebem

    i da :
    ja sam da se otcepi ko god oce
    pa da zivimo ko ljudi i u miru
    pun mi je kufer vise pretnji i ucena i insinuacija i premeravanja i kalimero-sindroma
    Ploviti se mora i bez broda ..

  8. #38

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    ja sam da se otcepi ko god oce
    pa da zivimo ko ljudi i u miru
    pun mi je kufer vise pretnji i ucena i insinuacija i premeravanja i kalimero-sindroma
    Kur moj, Hrvati su rešili "srpsko" pitanje još 95. godine bljeskom i olujom, pa i dalje provejava izuzetna ljubav prema Srbiji/Srbima u vestima, ponekoj emisiji, muzici, etc.
    Crnogorci su se odvojili 2006. godine i još uvek drkaju na nas, izmišljaju pravopise i najveći im je problem hoće li biti druKči od nas
    Nije problem u otcepljenju, ako se ne stvara mržnja međ' ljudima, ali pošto se da bi došlo do toga fabrikuje ogromna količina negativne energije, usmerene ka tome da su Srbi u stvari zajebali sve redom, a Srbija izmuzla sve redom, onda treba raditi na svesti tih ljudi, da ti ljudi iz Srbije, Srbi npr nisu nikakvi dvoglavi monstrumi već normalni ljudi kao i svi drugi
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  9. #39

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Ne znam čemu ova priča oko Srbijanaca. Nekako mi se čini da je stvar više emotivna i iracionalna nego lingvistička, leksička, pravopisna, odnosno gramatička. Ja jesam Vojvođanin, ali sam pre svega Srbin, kao što su, igrom slučaja, bili i moji preci. Moj pradeda (odlično sam ga upamtio, jer je umro kada sam bio drugi razred gimnazije), siguran sam, nikada nije ni čuo za izraz Srbijanac. I najbolje da me Hrvati, Bošnjaci ili oni koje prosto hrle u novu nacionalnu svest, koja je valjda u trendu, in, europejska, ili šta ti ja znam već, a stideći se svojih predaka i korena, uče kako se zove moja nacionalna pripadnost.

    Ne znam da li oni koji su blagonakloni prema izrazu Srbijanac, pošto po pravilu nije ima važno ni što im je otac još bio Srbin, uviđaju apsurdnost svojih tvrdnji i i nastojanja da Srbima dokažu da oni nisu to što jesu, već Srbijanci i da oni, to jest Srbi, i ne znaju šta su, ni ko su i ostale gluposti.

    Dakle, pojednostaviću do karja. Prvo su bili Srbi, kao etnos, narod. To je valjda i Čanku jasno. Kasnije su ti Srbi u jednom istorijskom trenutku, kao i brojni drugu narodi, stvorili svoju državu, koja se po njima i nazvala Srbija. Još kasnije, u procesu rastakanja feudalizma i jačanja kapitalizma nastale su nacije pa je tako od naroda Srba nastala i srpska nacija. Nadam se da sada čak i oni ne toliko bistri pa i oni za koje je dedukcija nerešiva enigma, shvataju da je etimon svega reč Srbin, a ne Srbija, Srbijanac itd.

    Onda nije teško shvatiti i krajnje komplikovanu stvar da ti Srbi govore, gle čuda, srpskim jezikom, a ne srbijanskim, Zanimljivo, zar ne?
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #40

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    siguran sam, nikada nije ni čuo za izraz Srbijanac. I najbolje da me Hrvati, Bošnjaci ili oni koje prosto hrle u novu nacionalnu svest, koja je valjda u trendu, in, europejska, ili šta ti ja znam već, a stideći se svojih predaka i korena, uče kako se zove moja nacionalna pripadnost.
    Pre ću se izjasniti kao Eskim nego kao Srbijanac
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  11. #41

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    samo vas gledam i slusam ....

    srbijanci , gedze, sremci , bacvani, slaninari , cokalije , precani , dodjosi, odosi , sumadinci , ere , bunjevci , raci , vojvodjani , carapani, lale , vlasi , itd itd ......


    ps/
    nesto se mislim da bi se africki kontinent suocivsi se sa ovim ,postideo ovolikog broja plemena / primitivnih razume se / .
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  12. #42

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat rusty nail kaže: Pogledaj poruku
    samo vas gledam i slusam ....

    srbijanci , gedze, sremci , bacvani, slaninari , sremci, cokalije , precani , dodjosi, odosi , sumadinci , ere , bunjevci , raci , vojvodjani , carapani, lale , vlasi , itd itd ......


    ps/
    nesto se mislim da bi se africki kontinent suocivsi se sa ovim ,postideo ovolikog broja plemena / primitivnih razume se / .
    Zabole me za afrički kontinent, osim ako je u sastavu Srbije, a pošto nije, jebiga
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  13. #43

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    uh breeeee
    počinje da iritira sve ovo, ne se ljutite, ali ovo je isterivanje maka na konac ili tako nekako
    primer
    nemci... velika zemlja, govore nemački i sebe nazivaju nemcima, ali avaj, ne lezi vraže, idi u baden wuertemberg, oni će zvanično za sebe da kažu da su nemci, ali u lokalu sami sebe nazivaju švabama i govore švebiš. ista priča sa bavarskom, oni za sebe čak ne u lokalu nego na širokim "forumima" ne kažu baš ja sam nemac, nego sebe nazivaju bavarcima i da govore bajriš, samo ako ga pritisneš onda će kao da se malo liberalizuje i nazove nemcem. shodno tome, ljudi bre nemojte da cepidlačite make love not war.


  14. #44

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Vojvodina je imala neki drugi položaj ali u nekoj drugoj državi. Ne znam da je ijedna od ocepljenih republike zadržala svoje ustrojstvo kakvo joj je bilo u SFRJ pa ne vidim zašto bi i Srbija. Nije isti separatizam u Vojvodini i na Kosmetu, nikada nije bilo sličnosti u tom pogledu jer su nosioci separatizma na KiM bili pripadnici jedne narodnosti (kako se tada zvala nac manjina) a ovde imamo situaciju da su perjanice secesionističkih težnji i sami Srbi. Separatističke težnja na KiM su bile najpre nacionalno obojene.
    Upravo tako, zato i ne razumem pravljenje drame oko težnje građana Vojvodine za autonomijom, ne za separatizmom, već autonomijom. Ako se već vraćamo toliko nazad, Vojvodina je od samog početka imala određenu vrstu autonomije i jednostavno ta svest se prenosila sa kolena na koleno. Bar ja tako to doživljavam, možda i nisam u pravu. Političke garniture su tu autonomiju ili liberalizovale ili stezale, sve po potrebi, a većini zrelog stanovništva je u glavi 15 godina, od Ustava SFRJ iz '74 do Jogurt revolucije, za koje mnogi kažu da su zlatnih 15 godina Vojvodine. I na tom primeru možeš da sagledaš koliko je Vojvođanima to značilo, a koliko sa druge strane to isto Kosovarima nije. I to je razlog više zašto ne razumem ljude koji porede Kosovo i Vojvodinu. Verujem da ti nisu bili ni na Kosovu ni u Vojvodini.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Legitimno je da u Vojvodini postoji struja koja će se zalagati za vraćanje svih nadležnosti i položaja kakav je bio od '74. pa do jogurt revolucije, samo je pitanje kome je to zaista potrebno. Ja ne vidim svrhu takvog uređenja Srbije niti ću dozvoliti da takvi govore u moje ime. Srbija po meni treba da bude uređena kao svaka normalna, decentralizovana država a ne da se pravi asimetrična dekoncentracija vlasti i ide ka stvaranju federalnih jedinica u nikada manjoj državi.
    Vojvodina se ne može ukinuti. Ako to iko pokuša da uradi, napraviće nepotreban haos. Sadašnji Ustav nije prošao u Vojvodini i pored dvodnevnog glasanja i svih pratećih kampanja, što ja gledam kao svesnost ljudi šta im znači autonomija.

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Ovo poređeje nacionalizam-šovinizam može da bude ok primer, mnogi šovinisti za sebe tvrde da su nacionalisti. Isto tako neki secesioniste se prodaju za autonomaše e to dolazimo do onoga zašto neki zalaganje za autonomiju vide kao nešto loše.


    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Војводина у СФРЈ није имала знамења, која има сада, кад смо већ код тога.
    Ja koliko znam, svaka pokrajina sa većim ili manjim stepenom autonomije ima i zastavu i grb i tu ne vidim ništa loše. Jedino što vidim loše je što je zastava mogla da bude lepša, a i Oda radosti mi nije baš vojvođanska pesma.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Можда је Војводина имала веће надлежности 1988, као покрајина у Југославији, али Југославије више нема. Уосталом пре 1944-45 није ни било Војводине, кад потежемо историјске аргументе. Која је обавеза и позивање Србије да и даље следи континуитет са СФРЈ и њеном унутрашњом политиком? Хрватска није имала жупаније у СФРЈ, а сад има и нико јој то не замера. Зашто би био проблем ако би Србија укинула А.П. у увела мање аутономне области Срема, Баната и Бачке? Ако се позивамо на 1988, што не би и на 1938 или 1918? Што Србија једино мора да задржава унутрашњу организацију наслеђену из СФРЈ, док остале републике то не морају?
    Možda? Imala je neuporedivo veće nadležnosti. Kao što sam rekao Turku, koliko ja znam, od samog nastajanja Vojvodine, ona je uvek imala neku vrstu autonomije, a tebi, meni i većini je u glavi poslednjih 30-40 godina, o onome pre više niko i ne priča. I kao što rekoh Srbija ne može ukinuti Vojvodinu, jer to neće dozvoliti na prvom mestu građani Vojvodine, a ni međunarodna zajednica. Neprolaženje Ustava je najbolji znak šta građani Vojvodine misle o Vojvodini. I ti ljudi koji su glasali protiv nisu separatisti (u većini nisu, neki naravno jesu), već autonomaši, što znači da preko 50% ljudi želi Vojvodinu. Oni koji su glasali DA su izmanipulisani ili su dobili naređenje iz stranke šta da zaokruže. Čisto sumnjam da su pročitali jedan član Ustava i zaključili da je Ustav dobar i zato rekli DA. Pre će biti da je bilo - ako si Srbin glasaćeš za Ustav i pomoći nam da sačuvamo Kosovo. Neverovatno mi je da neko svesno glasa za nešto što mu neće doneti boljitak u odnosu na prethodni period. A i Ustav mi je jednako sumnjiv, kao i Crnogorska nezavisnost.

    E, a to što se 1991. Srbija nije uredila kao druge ex-YU republike, za to je odgovorna vlast koju je narod birao. Pa bre njima je 20 godina trebalo da promene komunističke tablice, a kamoli nešto drugo da urade. Da se tada Srbija podelila na regione o kojima sada Dinkić priča i misli da je izmislio toplu vodu, do ovoga danas ne bi ni došlo. Ne bi se stvorio jaz između Beograda i ostatka Srbije, niti između Vojvodine, Beograda i ostatka Srbije. Svako bi bio svoj na svome i znao gde su mu novci, a gde ima novaca tu nema svađe.

    I sadašnje uređenje Srbije je katastrofalno, jedna pokrajina i uža Srbija, ali za to su krivi političari i ako misle da će taj problem rešiti ukidanjem Vojvodine, grdno se varaju. Samo će izazvati kontra-efekat. Nemam ništa protiv da Šumadija, Zapadna Srbija, Istočna Srbija itd. imaju isti status kao Vojvodina, šta više nadam se da ću dočekati to. Ali da neko ukida Vojvodinu, e to ne može.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Мислим да грешиш. Нико никад није правио паралелу са Косовом, јер се не ради о регионалном (унутарсрпском) сепаратизму, него о етничком тј. Албанском. Неалбанци никад нису ни желели да се одвајају, и то сви знају. Али ако једна покрајина може да порогласи независност (по Западу), зашто то не би и друга?
    Možda, ali se sećam pozitivno ocenjenih komentara na raznim sajtovima gde drugi prave paralelu. Fora je što separatizam u Vojvodini nije nikada bio izražen, sama priča o separatizmu je po nekom mom mišljenju prenaduvana. Evo ja znam možda par ljudi koji se otvoreno zalažu da Vojvodina bude država. Neuporedivo veći procenat su ljudi koji se zalažu da se Vojvodini vrati autonomija, a najmanji broj ljudi je za ukidanje Vojvodine. U principu takve i ne poznajem, jedino ih srećem po sajtovima.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Права паралела је са Црном Гором, чије се становништво и руководство (тј. знатан број), од "највећих" и "најчистијих" Срба и српских ултранационалиста трансформисало у релативно кратко време у ултра антисрбе. Ствари се раде корак по корак у таквим облицима сепаратизма.
    Crna gora je bila republika u svim Jugoslavijama i u SCG. To im nije bilo dovoljno, hteli su više. Vojvodini je autonomija sasvim dovoljna.

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Тако да уз добру пропаганду и идентитески инжињеринг може од Срба да се прави шта год хоћеш, а љубав према родном крају да се окрене у мржњу против старог идентитета. И код њих је почело са економским разлозима, преко регионалних разлика (ипак нисмо ми исто као ви из Србије), а завршило се дивљим прогоном српског језика, Цркве и идентитета и тврдњама да никад нису ни били Срби. Црна Гора је доказала да није никакав проблем мењати националну свест људи, уз праву пропаганду. И код њих су сепаратисти били мала шака ексцентрика првобитно, а сад је то званична политика. Ето, и мени је овде прећено (на завијен начин) прогоном, кад Војводина добије "аутономију", што говори нешто о наводним "аутономашима".
    Ne znam, možda negde drugde, u Vojvodini teško. Bar do sada nisu uspeli. Što ne znači da neće, ali da je Vojvodina drugačija od svih bivših republika i pokrajina, jeste i to je jako drugačija. Ne znači da je bolja ili lošija, već je drugačija i specifična. I što je najvažnije - tolerantna je.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  15. #45

    Odgovor: Zašto reč "Vojvodina" para uši?

    Luctor me je ovim pretekao:
    Понекад једна реч може имати више значења, па и реч "Србијанац" или "Србијанка",од тога ко је користи и у ком контексту.
    Ipak je kontekst i cilj kojim se neki izraz upotrebljava ključan. A sada su reči, izrazi postali oružje u političkim obračunima.

    Za one koji izraz Srbijanac smatraju potpuno neprihvatljivim samo tri primera izmedju kojih je dobrih 100 godina razmaka:

    ’’Srbobran nosi svoje današnje ime, dobijeno po šancu koji je 1848. godine gradjen za odbranu naselja kod današnje Srbobranske ulice. U pomenutom šancu nalazili su se Srbijanci, pa je zbog toga šanac nazvan ’srbijanski’...’’

    ''Иза Србије није се могла одржати ни Црна Гора. У првој години рата њезина војска није имала неких већих подвига. У Босни је оперисала заједно са Србијанцима у јесен 1914., па се повукла...'' (V. Ćorović - oko 1935.)

    ''Drustveno preduzece prehrambena industrija " Srbijanka " Valjevo'' – mislim da se sada zove ’Nova Srbijanka’.

    Ono što Meggy reče: 'Srbijanac' je logičan izraz za državljene republike Srbije a ne nacionalna odrednica. Da li će mo taj izraz odbacivati zato što su ga pre nas uveli u Hrvatskoj ili ćemo i dalje govoriti 'državljani Srbije' - vreme će pokazati.

    Da li je Vojvodina postojala pre 1945? (A dajem i nešto širi izvod jer ima vrlo interesantnih stvari koje nisu direktno vezane za ovu temu):

    ''... Млада српска интелигенција још је била малобројна. Њен већи део одлазио је у државну службу и био мање-више зависан од режима. Слободних професија било је све до краја 19. века врло мало; једино се био дигао адвокатски ред. Али тај није уживао добар глас. Романи Јакова Игњатовића, који приказују опадање Војводине и његове Сент Андрије... Неколико новосадских и београдских интелектуалаца говорило је о републици у време, кад ни четворан део нашег народа није био ослобођен и кад су крутом руком стезали народну гушу апсолутисте из Беча и Цариграда. И друге неке од њихових идеја биле су тога рода и сазрелости. Ти наши интелектуалци били су иначе, као васпитаници више немачких него француских школа, носиоци идеје народног уједињења. Они су израђивали тип Србина, управо Србенде, као слободара, који има да се сав жртвује за величину и победу српске ствари. Њихов патриотизам био је искрен, али више вербалан. Трошио се на беседама и у здравицама. Наш романтизам патио је видно од тога, што је неговао култ речи него култ дела и што је, као у поезији, заливао родољубље алкохолом. За цело време од 1858. год. па све до српско-турског рата тај романтичарски нараштај интелигенције није учинио ниједног патриотског подвига од истинског прегалаштва; у устанцима и борбама они учествују, с малим изузетцима, само с песмама. А кад су почеле праве и тешке борбе од тих безбројних ратних кликташа у борбу их је ушло једва толико, да би се дали на прсте пребројати. Изостали су чак и они, који нису морали ићи на бојно поље, него који би могли бити од користи на другим положајима. Чак ни чувени песник Змај није ушао ни у лекаре добровољце, да друге мање и безначајније и не помињемо.
    ... Од осамдесетих година 19. века радикализам је био најмоћнији политички чинилац у животу те земље. У Војводини остало је доста трагова романтичарства све до наших времена, али и тамо је, у политичком животу, радикализам постао један од најутицајнијих чинилаца. Милетић му је, по својој природи, био врло близак, као носилац идеја либералне левице, док му је М. Полит био противник.
    У српском друштву, међу романтичарима, нарочито у Војводини, Црна Гора је била нарочито слављена. Њен глас је изузетно порастао после победе на Грахову.’’ (V. Ćorović – Istorija Srpskog naroda)

    Često se služim Ćorovićevim delom - pa da malčice potkrepim da se ne radi o nekompetentnom i antisrpski nastrojenom autoru:

    ’’...Од септембра 1909. године Ћоровић је живио у Сарајеву, радећи најприје као кустос, а затим управник библиотеке у Земаљском музеју...Након атентата Гаврила Принципа, 28. јуна 1914. у Сарајеву, Ћоровића су ухапсиле аустроугарске окупационе власти. На познатом бањалучком "велеиздајничком" процесу, .. Ћоровић је најприје осуђен на пет, али му је Врховни суд повисио казну на осам година робије због интензивног рада у "Просвјети"....
    ... Од 1919. године, када је изабран за ванредног професора на Филозофском факултету, Ћоровић је непрестано живио у Београду. Великим личним радом, изванредним научним резултатима, створио је риједак углед и утицај и изузетну каријеру: 1921. постао је редовни професор на Филозофском факултету, за дописног члана Српске краљевске академије изабран је 1922, а за редовног 1934. године. Више година био је и ректор Београдског универзитета. Послије напада Нијемаца на Југославију, напустио је Београд и кренуо у емиграцију заједно са више тадашњих истакнутих југословенских политичара, али је авион којим су путовали оборен 12. априла 1941. године изнад Грчке. У тој несрећи погинуо је и Владимир Ћоровић’’


    ’’Zemlja je oduzimana (posle I sv. rata) od 76 opstine u Bačkoj... Ovim je na temelju potkopana velika tekovina Vojvodine - tradicionalna samouprava njenih gradova i opstina, njihova ekonomska osnova, stvarana vekovima.
    Pitajuci se, da li ce se Vojvodina "obnoviti", Isidora Sekulic se pita i da li ce Vojvodina "...medju svojim starim i lepim gradovima opet imati GRADOVE - CAREVINE, neke jugoslovenske Nirnberge, Minhene ili Diseldorfe.." ("Vojvodjani o Vojvodini", 1928.)

    ''Žarko Zrenjanin - Jula 1936. ponovo je izabran za sekretara OK KPJ za južni Banat, a septembra iste godine izabran je u PK KPJ za Vojvodinu...''

    Pa Vojvodjanske brigade NOVJ...


    Skenirano iz 'Sveznanja' - koliko znam prve naše enciklopedije objavljene krajem 30-tih prošlog veka.

    Ovim ne tvrdim da je Vojvodina postojala u smislu administrativno-teritorijalne jedinice,u istim geografskim okvirima, ali je nesporno da Vojvodina kao pojam ima kontinuitet od 1848. pa ne vidim čemu ovakvo negiranje toga:

    Luctor:Ето, мој отац је старији од покрајине Војводине, тако да свако ко је староседелац ових простора не може ни бити "пореклом Војвођанин" све и да жели.
    Ni Šumadija nije odvajkada imala taj naziv, pa šta smeta kad je neko poreklom Šumadinac?!

    Skoro po pravilu se 'razbijanje' zemlje pripisuje komunistima i perodu posle 1945. Isto tako se njima pripisuje i slabljene Srbije. Istorijske činjenice medjutim govore nešto drugo:

    ’’Да ојача југословенску идеологију и народно јединство ('Bratstvo-jedinstvo'?! - moj dodatak.), на ком је била основана заједничка држава, краљ је 3. октобра 1929., у место дотадашњег имена Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, одредио као службени назив Краљевина Југославија. Указом од истога дана измењене су и границе старих историских области (pa i Srbije - moja primedba i boldovanje) и укинута административно њихова имена, а место њих уведено је девет нових бановина, образованих као велике старе жупе, по већим речним сливовима. Нове бановине биле су ове: дунавска, моравска, вардарска, зетска, дринска, врбаска, савска, приморска и дравска. Београд са Панчевом и Земуном издвојен је као посебно управно подручје. Потом су у војсци старе војничке српске заставе замењене новим југословенским. Соколство, (nastavljeno kao 'DTV Partzan' - sa sve sletovima) као општенародна витешка организација, са југословенском идеологијом, добило је од државе и моралну и материалну потпору, а на његово чело стављен је млади престолонаследник Петар. Покушано је, да се организује и једна велика политичка југословенска странка, али су вођи тих странака губили присталице онога дана, кад би сишли са власти.
    Две године после те нове административне поделе 3. септембра 1931., проглашен је нови устав. По том уставу Југославија је наследна и уставна монархија са дводомним системом. Краљ је "заточник народног јединства и државне целине" (Tito – sin svih jugoslovenskih naroda i narodnosti – moja promedba.) . Изборно право је било опште, а гласање јавно. Изборни закон је искључивао образовање племенских, верских и покрајинских (Tada su se tako nazovali delovi države – umnogome slične kasnijim republikama. ) странака и тражио је као услов за могућност подношења кандидатских листа да се организација политичких странака мора распростирати кроз сву земљу. Влада није морала бити парламентарна. Избори за бановинске скупштине нису постојали; банске већнике именовали су банови. Ти бански већници, народни посланици и претседници општина бирали су половину чланова Сената, а другу половину именовала је круна.’’ (Ćorović)

    (No, Aleksandrove zamisli se nisu uspešno ostvarivele jer su pre svega hrvatske težnje za samostalnom državom bile prepreka.)

    Čitajući povremeno ovu Ćorovićevu Istoriju srpskog naroda (u delovima posle I Svetskog rata) bio sam zatečen kad sam uočio koliki je Titova Jugoslavija (u državnom uredjenju pre svega) bila kontinuitet tvorevine kralja Aleksandra Karađorđevića.

    Prema tome - očigledno je da problem nije nastao ni 1973. ni 1988. ni 2000. već su koreni u ipak nešto starijem vremenu.

    Uzgred: Postoji i istorijsko-statusna razlika izmedju autonomije Vojvodine i Kosova i Metohije: KiM je do Ustava 1963. bila Autonomna oblast sa znatno manjim elementima autonomije nego Vojvodina.

    PS: Svi boldovi su moji.
    Poruku je izmenio nenad.bds, 17.08.2011 u 22:14

Strana 3 od 7 PrvaPrva 12345 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Dnevnik "Vojvodina Cafe"
    Autor kissigirl u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 512
    Poslednja poruka: 16.07.2011, 20:41
  2. "Vojvodina je ubudjala i zaostala..."
    Autor mikivs u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 12.02.2007, 23:32

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •