Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7
  1. #1

    Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka

    Ukoliko ispratite sledeće korake, koji nisu komplikovani i teški, ne plašite se, možete sebi vrlo olakšati rad na računaru.

    Ovo uputstvo se odnosi na sve računare koji imaju Windows, nebitno da li Windows XP ili Windows 7.


    KORAK 1.

    Uninstalirajte antivirus program ukoliko nije Avira Antivir Personal Free.

    Control Panel > Programs (Uninstall programs ili Add/Remove Programs)

    Pronađite antivirus koji imate, selektujte ga i kliknite na "Uninstall" ili "Remove".

    Restartujte računar.

    Uninstalirajte takođe Ad-Aware, ukoliko ga imate.


    KORAK 2.

    Skinite program CCleaner, sa stranice: CCleaner - Download imate na sredini dva linka Download from FileHippo.com ili Download from Piriform.com, svejedno je koji ćete izabrati.

    Instalirajte ga, vrlo je jednostavno, pratite wizard i klikćite next, next, next do finish.

    SAVET: Besplatni programi često mogu biti vrlo dobri, korisni i funkcionalni, ali "cena" toga što su besplatni je što se u njihovim instalacijama ponekad nalaze i programi koji vam uopšte nisu potrebni, a koji za cilj imaju reklamu, dobra stvar je da prilikom instalacije imate mogućnost da odaberete želite li ih ili ne, ukoliko vam neka od ovih instalacija koje ću vam danas preporučiti nudi Toolbar, NitroPDF ili slično, birajte opcije "Don't Want to install" ili "No". Ne brzajte sa instaliranjem, čitajte šta vas Setup pita.


    KORAK 3.

    Pokrenite CCleaner, ukoliko se sam ne pokrene nakon instalacije.

    Kliknite "Run Cleaner"
    OK
    Sačekajte da završi.

    Kliknite u meniju sa leve strane na "Registy"
    Kliknite Scan for issues.
    Fix issues
    Fix All selected.


    KORAK 4.

    Skinite program Malwarebytes Anti-Malware, sa stranice: |MG| Malwarebytes Anti-Malware 1.51.1.1800 Download imate dva linka Download@MajorGeeks

    Instalirajte ga. Takođe, vrlo jednostavno kao kod predhodnog.
    Kada vam program bude ponudio da se update-uje, kliknite na Yes. Sačekajte da završi.

    Vodite računa da kliknete na "Decline" kada vam pri prvom pokretanju bude ponudio da aktivira Trial verziju.


    KORAK 5.

    U Malwarebytes odaberite "Full scan" opciju, kliknite Scan, Ok i pustite ga da skenira.

    Skeniranje traje od 20-60 minuta u zavisnosti od računara.

    Kada završi odaberite "Remove selected" i verovatno će vam ponuditi restart.

    Restartujte računar.


    KORAK 6.

    Skinite fajl http://support.kaspersky.com/downloa...tdsskiller.zip u njemu se nalazi TDSSKiller.exe pokrenite ga.

    Kliknite Start scan.
    Sačekajte da završi.
    Potom na Continue.

    Ukoliko je pronašao nešto tražiće restart, ukoliko nije zatvorite program.


    KORAK 7.

    Skinite i instalirajte Avira-antivir-personal: Avira AntiVir Personal - Download

    Instalirajte program, sam će se updateovati i odraditi brzo skeniranje sistema.

    Ukoliko želite možete još pokrenuti "Scan system" iz Avire kako bi skenirao sve fajlove koje imate na disku.


    Nakon ovoga u 90% slučajeva imaćete čistu mašinu, koja će raditi brže i stabilnije nego pre.

    Savetujem da ovo urade i oni koji misle da nemaju nikakav problem.

    Slobodno pitajte ako se oko nečega ne snađete.
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  2. #2

    Odgovor: Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka


    uradila i prodiHala
    muchas gracias

  3. #3

    Odgovor: Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka

    Citat DBlica kaže: Pogledaj poruku
    Ukoliko ispratite sledeće korake, koji nisu komplikovani i teški, ne plašite se, možete sebi vrlo olakšati rad na računaru.

    Ovo uputstvo se odnosi na sve računare koji imaju Windows, nebitno da li Windows XP ili Windows 7.

    KORAK 2.

    Skinite program CCleaner, sa stranice: CCleaner - Download imate na sredini dva linka Download from FileHippo.com ili Download from Piriform.com, svejedno je koji ćete izabrati.

    Instalirajte ga, vrlo je jednostavno, pratite wizard i klikćite next, next, next do finish.

    SAVET: Besplatni programi često mogu biti vrlo dobri, korisni i funkcionalni, ali "cena" toga što su besplatni je što se u njihovim instalacijama ponekad nalaze i programi koji vam uopšte nisu potrebni, a koji za cilj imaju reklamu, dobra stvar je da prilikom instalacije imate mogućnost da odaberete želite li ih ili ne, ukoliko vam neka od ovih instalacija koje ću vam danas preporučiti nudi Toolbar, NitroPDF ili slično, birajte opcije "Don't Want to install" ili "No". Ne brzajte sa instaliranjem, čitajte šta vas Setup pita.


    KORAK 3.

    Pokrenite CCleaner, ukoliko se sam ne pokrene nakon instalacije.

    Kliknite "Run Cleaner"
    OK
    Sačekajte da završi.

    Kliknite u meniju sa leve strane na "Registy"
    Kliknite Scan for issues.
    Fix issues
    Fix All selected.

    Slobodno pitajte ako se oko nečega ne snađete.
    Korak 2 sam vec uradio znaci skinuo sam CCleaner sa mog omiljenog sajta FilleHippo e sad ja bi da samo pokrenem CCleaner i da mi oslobodi prostor jer na C particiji od 40 GB mi je ostalo svega 2,20 GB.
    Znaci ne bi radio ostalo jer imam Avast antivirus i dobar mi je koristim ga godinama i ne bi ga menjao.

    Jel moze tako ?

    Evo sta mi je jedan tip reko:

    System restore nemoj potpuno isključivati. Samo smanji, jer ko zna kada ti može zatrebati....

    Ovaj program TempFileCleaner_3.1.1_portable će ti napraviti najviše prostora na disku. Kada ga pokreneš imaš opciju da uključiš brisanje System restore i još mnogo toga....





    Prefetch nemoj ipak brisati, služi za pamčenje često pokretanih programa tj. njihovih putanja i njihovo brže pokretanje...
    Sta je bolje, sta savetujes ?

    Ja se ne razumem previse i nikad ranije ovo nisam radio pa se plasim da nesto ne zabrljam.

  4. #4

    Odgovor: Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka


    Jeste da je pitanje upućeno pokretaču teme ali ipak da kažem i ja koju jer sam mislio da će neko malo verziraniji to učiniti.
    Ne bih se složio sa nekim od saveta, ne kažem da su loši ali su u najmanju ruku jednostrani:

    KORAK 1.

    Uninstalirajte antivirus program ukoliko nije Avira Antivir Personal Free.

    Control Panel > Programs (Uninstall programs ili Add/Remove Programs)

    Pronađite antivirus koji imate, selektujte ga i kliknite na "Uninstall" ili "Remove".

    Može i tako , ali koji su argumenti za deinstalaciju antivirusa ako nije Avira, poznato je da postoji više free antivirusnih rešenja koji su isto ili više efikasni od pomenutog, više ili manje opterećuju sistem, više ili manje su lakši za podešavanje, pa svako po svom izboru može da koristi koji mu najviše odgovara, neće pogrešiti.
    Isto tako deinstalacija antivirusa nije baš tako jednostavna: Control Panel > Programs (Uninstall programs ili Add/Remove Programs) jer svaki ozbiljan antivirus ima svoj Uninstall tool koji ga potpuno uklanja sa računara jer ako ostanu tragovi negde u registru veoma je izvesno da se neće moći instalirati drugi antivirus.

    KORAK 4.

    Skinite program Malwarebytes Anti-Malware, sa stranice: |MG| Malwarebytes Anti-Malware 1.51.1.1800 Download imate dva linka Download@MajorGeeks

    Instalirajte ga. Takođe, vrlo jednostavno kao kod predhodnog.
    Kada vam program bude ponudio da se update-uje, kliknite na Yes. Sačekajte da završi.

    Vodite računa da kliknete na "Decline" kada vam pri prvom pokretanju bude ponudio da aktivira Trial verziju.


    Slažem se veoma dobar program, ali zašto Trial kada postoji free verzija sem ako nemate nameru da kupujete licencu, inače ovaj alat se koristi za skeniranje računara povremeno ( nedeljno) i nije dobro čak i kada se ima pro verzija da bude rezidentan uz bilo koji drugi antivirusni program. Inače veoma pouzdan program i ne sukobljava se sa bilo kojim antivirusom ako se tako koristi ( pre skeniranja ažirirati definicije virusa).

    A što se tiče pitanja za System restore ja to radim tako što desni na my comp, pa na kartici System restore obeležim da se isključi, primeni, potvrdim i sačekam da obriše postojeći, zatvorim prozor. Nakon toga ponovo desni pa sve isto samo što obelezim da uključi i kada to obavi dobijem od nekoliko desetina do nekoliko stotina MB slobodnog prostora na disku.
    Inače za brisanje temp fajlova postoji više alata, svoja iskustva sa nekima od njih drugi put, odužih i ovako

    Oprostite što sam se raspisao ovoliko, cenim dobru volju autora da pomogne malo manje iskusnim korisnicima računara, ali morao sam da lanem i kažem svije mišljenje.

  5. #5

    Odgovor: Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka

    Nikada nemojte da deinstalirate programe preko control panel ,jer nije kompletna,koristite program Revo Uninstaller.

    Osim već pomenutog jednog od načina kako da očistite računar od malware-a ,da bi ste ubrzali rad potrebno je da kliknete na start>run>upišete msconfig>pronađete u meniju startup >odčekirate sve nepotrebne programe koji se podižu sa sistemom.
    Zatim skinite sa neta program za održavanje sistema Advanced System Care Free ili Glary Utilities sa naročitim osvrtom na opciju registry cleaner koju podražavaju pomenuti,eventualno možete koristiti recimo i Vit Registry Fix Free Edition za odražavanje registra.
    Veoma je bitno da osim pomenutog CCleaner za čišćenje od nepotrebnog sadržja diska radite i deframentaciju istog,optimalno jednom nedeljno sa Auslogics Disk Defrag .
    I na kraju što se tiče zaštite Avira i Avast su podjednako dobri u ovom momentu, koji god da imate osim AVG koji je klasa ispod biće dovoljno za prosečnog korisnika,uz povremeno skeniranje sa Malwarebytes AntiMalware i eventualno HitmanPro.

    Obavezno umesto Internet Exolorer koristite Firefox,Operu ili Chrome jer su bezbedniji i bolji i bilo bi poželjno u Sandboxu,tako što skinete programčić Sandboxie,instalirate i pokrenete Sandboxed Web Browser. Napominjem da su svi navedeni programi besplatni i da ih lično koristim i preporučujem !
    Pozz

  6. #6

    Odgovor: Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka

    Citat Charlie Harper kaže: Pogledaj poruku

    Korak 2 sam vec uradio znaci skinuo sam CCleaner sa mog omiljenog sajta FilleHippo e sad ja bi da samo pokrenem CCleaner i da mi oslobodi prostor jer na C particiji od 40 GB mi je ostalo svega 2,20 GB.
    Znaci ne bi radio ostalo jer imam Avast antivirus i dobar mi je koristim ga godinama i ne bi ga menjao.

    Jel moze tako ?
    Naravno da može. Instaliraj CCleaner i odradi čišćenje.

    Citat Charlie Harper kaže: Pogledaj poruku
    Evo sta mi je jedan tip reko:

    System restore nemoj potpuno isključivati. Samo smanji, jer ko zna kada ti može zatrebati....

    Ovaj program TempFileCleaner_3.1.1_portable će ti napraviti najviše prostora na disku. Kada ga pokreneš imaš opciju da uključiš brisanje System restore i još mnogo toga....


    Prefetch nemoj ipak brisati, služi za pamčenje često pokretanih programa tj. njihovih putanja i njihovo brže pokretanje...
    Prefetch ni je ne čistim, jer prostor na disku koji se za te fajlove troši je realativno mali, tako da i nakon brisanja ne dobija se ništa specijalno, nekoliko desetina MB svega.

    Nisam koristio "TempFileCleaner_3.1.1_portable", moguće i da radi posao, dok CCleaner jesam i koristim ga, znam da radi posao i mogu da stanem iza onoga što o njemu napišem.



    Citat dedak kaže: Pogledaj poruku

    Jeste da je pitanje upućeno pokretaču teme ali ipak da kažem i ja koju jer sam mislio da će neko malo verziraniji to učiniti.
    Ne bih se složio sa nekim od saveta, ne kažem da su loši ali su u najmanju ruku jednostrani:

    KORAK 1.

    Uninstalirajte antivirus program ukoliko nije Avira Antivir Personal Free.

    Control Panel > Programs (Uninstall programs ili Add/Remove Programs)

    Pronađite antivirus koji imate, selektujte ga i kliknite na "Uninstall" ili "Remove".


    Može i tako , ali koji su argumenti za deinstalaciju antivirusa ako nije Avira, poznato je da postoji više free antivirusnih rešenja koji su isto ili više efikasni od pomenutog, više ili manje opterećuju sistem, više ili manje su lakši za podešavanje, pa svako po svom izboru može da koristi koji mu najviše odgovara, neće pogrešiti.
    Naravno da će da budu jednostrani, direktni i što šturiji, s obzirom da su namenjeni prosečnom korisniku.

    I ovo što je napisano, prosečnom korisniku je komplikovano.

    U ovoj temi namera nije bila edukacija prosečnog korisnika već saopštavanje "recepta" koji da isprati kako bi "doveo u red" računar koji koristi.

    Prosečni korisnik ne traži izbor, već šta treba da uradi da bi mu računar radio brže, bolje, lakše... Ne zanima ga kako se program zove već da li će odraditi posao, a sve što sam naveo posao će da odradi.

    E sad, zašto Avira, pa zato što je moje iskustvo i rad sa različitim softverima pokazalo da je Avira najoptimalnije rešenje za prosečnog korisnika.
    1. Besplatna je
    2. Ne opterećuje sistem i radi pristojno i sa 512MB rama
    3. Ima visok procenat detektovanja štetnih stvari
    4. Ima mali procenat detektovanja neštetnih stvari (false alarms)

    Baci pogled na ove rezultate: http://www.av-comparatives.org/image...ummary2010.pdf


    Zašto ne Avast? Zato što su nemali broj puta do mene dolazile zakucane mašine, na kojima ne može ništa da se pokrene jer je neki od brojnih Avastovih servisa zabio CPU na 100%, zato što sam na nekim mašinama, koje su skenirane sa Avastom koji ništa nije prijavio, nakon što sam uklonio Avast i instalirao Aviru pri prvom pokretanju dobio obaveštenje o malicioznom fajlu u procesima, itd, za mene dovoljno da prosečnom korisniku savetujem Aviru ispred Avasta.


    Citat dedak kaže: Pogledaj poruku
    Isto tako deinstalacija antivirusa nije baš tako jednostavna: Control Panel > Programs (Uninstall programs ili Add/Remove Programs) jer svaki ozbiljan antivirus ima svoj Uninstall tool koji ga potpuno uklanja sa računara jer ako ostanu tragovi negde u registru veoma je izvesno da se neće moći instalirati drugi antivirus.
    Ovo je tačno, ali isto tako svaki ima i uninstaller koji se pokreće iz Add/Remove programs i koji u 95% slučajeva odradi posao, zato smo na forumu pa ukoliko neko zapne sa uninstall-acijom obratiće nam se pa ćemo mu pomoći.


    Citat dedak kaže: Pogledaj poruku

    KORAK 4.

    Skinite program Malwarebytes Anti-Malware, sa stranice: |MG| Malwarebytes Anti-Malware 1.51.1.1800 Download imate dva linka Download@MajorGeeks

    Instalirajte ga. Takođe, vrlo jednostavno kao kod predhodnog.
    Kada vam program bude ponudio da se update-uje, kliknite na Yes. Sačekajte da završi.

    Vodite računa da kliknete na "Decline" kada vam pri prvom pokretanju bude ponudio da aktivira Trial verziju.


    Slažem se veoma dobar program, ali zašto Trial kada postoji free verzija sem ako nemate nameru da kupujete licencu, inače ovaj alat se koristi za skeniranje računara povremeno ( nedeljno) i nije dobro čak i kada se ima pro verzija da bude rezidentan uz bilo koji drugi antivirusni program. Inače veoma pouzdan program i ne sukobljava se sa bilo kojim antivirusom ako se tako koristi ( pre skeniranja ažirirati definicije virusa).
    Iz tog razloga sam i naglasio da se klikne na "Decline" kako se ne bi aktivirala "Trial" verzija. Očigledno niste skoro preuzimali svežu verziju Malwarebytesa. Free verzija kada se skine, nakon završene instalacije i prvog pokretanja pita da li da aktivira Trial ili da se nastavi sa Free.


    Citat dedak kaže: Pogledaj poruku
    A što se tiče pitanja za System restore ja to radim tako što desni na my comp, pa na kartici System restore obeležim da se isključi, primeni, potvrdim i sačekam da obriše postojeći, zatvorim prozor. Nakon toga ponovo desni pa sve isto samo što obelezim da uključi i kada to obavi dobijem od nekoliko desetina do nekoliko stotina MB slobodnog prostora na disku.
    Da to je zgodan način da se obrišu fajlovi i oslobodi mesto na hard disku, stim da je na XP-u System Restore praktično neupotrebljiv stoga ga držim stalno isključenim.




    Citat mare22 kaže: Pogledaj poruku
    Nikada nemojte da deinstalirate programe preko control panel ,jer nije kompletna,koristite program Revo Uninstaller.
    Ova tvrdnja je netačna.

    U velikoj većini slučajeva ono što ostane u sistemu nakon skidanja nekog programa klasičnim uninstallerima koji se pokreću iz Add/Remove Programs je u potpunosti beznačajno i ne šteti ničemu. Govoriti nekome da "nikada ne deinstalira programe preko Control Panela" je u najmanju ruku neozbiljno.
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  7. #7

    Odgovor: Kako vrlo lako da pročistite i ubrzate vaš računar - sami u 7 koraka

    Hm,vrlo argumentovano,u nastavku replike na dobronamernu sugestiju uočih da se ipak potvrđuje navedeno,zahvaljujem,ostavljam "prosečnim korisnicima" da sami procene šta im je činiti.
    http://img7.imageshack.us/img7/7566/17775h.jpg

Slične teme

  1. 56,8% Srba nikad nije selo za računar
    Autor Necromancer u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 12.10.2017, 13:06
  2. Isključujete li računar?
    Autor Morpheus u forumu Hardver
    Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 08.06.2012, 18:26
  3. Lako/teško
    Autor cvishna u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 24.02.2010, 08:47
  4. U koje svrhe najčešće koristite računar?
    Autor Necromancer u forumu Softver
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 03.08.2009, 16:03
  5. Sreću najčešće stvaramo sami...
    Autor Goga u forumu Filozofija
    Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 26.05.2009, 22:04

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •