Koža i leto
Prikaz rezultata 1 do 3 od ukupno 3

Tema: Koža i leto

  1. #1

    Koža i leto



    Leto je godišnje doba kada su infekcije najčešće i najbrojnije. Razlog je jednostavana mikroklimatska i makroklimatski uslovi sa visokim dnevnim temperaturama izazivaju određene reakcije organizma u vidu pojačanog znojenja, a boravci na rekama, bazenima, jezerima, moru kao i na selu stvaraju uslove za razvoj određenih infekcija.


    - Infekcije mogu biti izazvane kako bakterijama (gram pozitivnim i gram negativnim), tako i gljivicama (dermatofitima ili kvasnicama) - objašnjava primarijus dr Petar Bursać, dermatovenerolog i konsultant Poliklinike Beograd. - Veliki deo promena se odigrava na pregibnim površinama (intertriginozne) i delovima tela gde pored znoja, trenje i oštećenje površinskog sloja kože igraju povoljnu ulogu u razvoju infekcija.

    Pigmentacija
    Predstavlja površnu, hroničnu, povratnu gljivičnu infekciju kvasnicama sa smanjenom ili pojačanom pigmentacijom i sa perutanjem. Oboljenje je čisto kozmetološki problem i nema većeg značaja za opšte stanje organizma, a manifestuje se flekama po telu koje imaju boju od bele, preko boje bele kafe, crvenkaste, do braon i stoga se naziva verzikolor (raznobojna). Izazivač promena je Pityrosporum ili Malassezija fufur. Može zahvatiti sve delove tela, izuzev dlanova i tabana, ali u tropskim predelima se može javiti i na ovim lokacijama. Oboljenje je daleko češće u letnjim mesecima i veoma je retko u područjima sa hladnom klimom. Od mikroklimatskih uslova zavisi prelazak saprofitnog (nepatogenog ) oblika kvasnice u micelijski patogeni oblik. Lečenje se sprovodi lokalno, terapijom losionima i šamponima npr. Selenium sulfid 2,5% losion Cink-piriton šampon 50% propylen glycol u vodi ili neki od imidazolskih šampona.
    Sistemska terapija se sprovodi Itrakonazolom 100 mg dnevno 15 dana ili Terbenafin 125 mg 1-2 tbl dnevno dve-tri nedelje.

    ČIR
    Predstavlja akutno kožno gnojno oboljenje folikula dlake i okolnog tkiva i može proizići iz prethodnog stanja proširenjem upalnog procesa na okolno tkivo. Stafilokok je izazivač ove upale, a klinički se manifestuje upalom oko folikula sa crvenilom i otokom dublje prirode i sa centralno postavljenim gnojnim čepom. Ukoliko se promene nalaze na licu ili u ušnom kanalu, neophodno je što pre započeti terapiju zbog mogućih komplikacija na centralnom nervnom sistemu.
    Lečenje se sprovodi antibiotskom terapijom bilo per oralno ili parenteralno (injekcije).

    GLJIVIČNE INFEKCIJE
    Faktori koji utiču na stvaranje ovih infekcija su: toplota, vlažnost, znojenje, gumena obuća, mikrotraume i dr. U rizične grupe spadaju ljudi u zatvorenim kolektivima, rudari, vojnici, radnici u teškoj industriji, kao i plivači i rekreativci. Antropofilne gljivične infekcije nemaju burnu pojavu i prenose se direktno ili indirektno kontaktom preko kupatila, bazena, pribora za brijanje, četke, češljeva, odeće, obuće, čarapa i dr. Infekcije su najčešće na stopalima i preponama, ali se mogu javiti i na drugim lokalizacijama. Gljivice se mogu preneti sa životinja, bilo domaćih ili kućnih ljubimaca direktno ili kontaktom sa zaraženom dlakom.
    Dermatofitije šaka i stopala predstavljaju česte infekcije. Značajnu ulogu ima zatvorena obuća u letnjim mesecima, a glavna uloga pripada maceraciji (oštećenje usled vlažnosti). Infekcija obično počinje između trećeg i četvrtog, kao i između četvrog i petog prsta na stopalima ili ispod prstiju. Manifestuju se crvenilom, svrabom, pucanjem kože, ljuštenjem, a obično se javlja asimetrično na jednoj nozi, a tek kasnije se proširuje i na drugu. Neke varijante ovih oboljenja mogu se javiti i na centralnom delu tabana u vidu sitnih plikova koji prelaze u gnojanice, a kasnije nastupa sasušenje istih i ljuštenje. Promene u preponama slične su opisanoj Eritrazmi sa naglašenijim rubovima.
    Lečenje podrazumeva uklanjanje favorizujućih faktora (toplota, vlažnost, znojenje itd.). Terapija je dugotrajna od tri nedelje do godinu dana, a za to je potrebna odluka lekara, kao i izbor terapije prema određenom izazivaču promena.

    Upala korena dlake
    Folliculitis je upalno oboljenje folikula dlake i može imati površinsku i duboku zahvaćenost. Može biti izazvano kako bakterijama (gram pozitivnim i gram negativnim), tako i gljivicama, a može se javiti i kao posledica nanošenja zaštitnih krema ili nekih kozmetičkih sredstava. Kod dece se manifestuje u vidu folikulitisnog impetiga-infekcije na granici čela i kosmatog dela poglavine i javljaju se u vidu gnojanica, a mogu se manifestovati i na ekstremitetima. Lečenje se obavlja antiseptičkim sredstvima ili kod izraženijih promena lokalnom ili opštom antibiotskom terapijom.
    Kod odraslih se oboljenje manifestuje u vidu duboke forme kao folikulitis i perifolikulitis na gornjoj usni i bradi. Izazivač je bakterija (stafilokok) koji je najčešće prisutan u nosu. Lečenje se sprovodi lokalnom i opštom antibiotskom terapijom.

    Kandidijaza kože
    Kod odojčadi se javljaju ojedi ispod pelena, a kod odraslih se manifestuje kao intertrigo, tj. javljaju se promena na pregibnim mestima ispod dojki, u pazušnim jamama, preponama kao i pregibima trbuha kod gojaznih. Promene su obično jarkocrvene nekad i sa prisutnim vlaženjem i maceracijom i u okolini prisutnim gnojanicama. Lečenje se sprovodi uklanjanjem uslova za nastajanje promena, a od lekova se koriste Imidazoli, bilo kao lokalni (klotrimazol i mikonazol) ili u vidu peroralne terapije flikonazolom ili itrakonazolom.

    Autor: Biljana Tasić

  2. #2

    Odgovor: Koža i leto

    Nemam problematičnu kožu, i nikada nisam imala bilo kakve probleme ni infekcije.
    Nisam od osoba koje se prže na suncu, jer nemam potrebu. Ja pocrnim kad vidim sunce na razglednici!

    Redovno mazanje posle tuširanja i to je to.

    Neka me neko ispravi ako grešim ali najlakše se dobijaju kožne infekcije na bazenima.Otkako su mi neki prijatelji pokupili neke herpese na bazenu, pa se posle ispostavilo da je bila čitava epidemija, ne idem više na bazen.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  3. #3

    Odgovor: Koža i leto

    I pored apela da se u periodu od 11h-16h ne izlazi napolje ukoliko se ne mora ...
    i da se pri tom adekvatno zaštitimo jer je zračenje visoko i štetno po naš organizam,
    ljudi izlaze gologlavi,razdrljeni,šetaju bebe u kolicima i malu decu,sunčaju na kupalištima...itd,itd.
    Naviknuti na neki raniji period sigurice,što se prirode tiče,ne mogu prihvatiti u svojoj svesti te nastale promene i štetnost.
    A posledice doba u kojem se nalazimo kao i onog koji nam predstoji u budućnosti tek će se videti,pojačanim
    brojem obolelih od raka,jer naša koža pamti svaki taj ultra-ljubičasti zrak koji se propusti kroz svaku poru na našoj koži.
    Čuvajte sebe i svoju decu jer niko vas drugi neće sačuvati...
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Slične teme

  1. Gde ćete provesti leto 2007?
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 34
    Poslednja poruka: 15.06.2007, 01:18
  2. Gde cete na leto?
    Autor Kunic u forumu Spomenar
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 30.03.2007, 11:52

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •