MAC vs PC
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: MAC vs PC

  1. #1

    MAC vs PC

    Mac OS ili Macintosh Operating System (Macintosh operativni sistem) je operativni sistem za Apple Macintosh racunare. Bio je prvi komercijalno uspešan operativni sistem sa grafickim interfejsom koji je bio revolucionaran u to vreme.

    Ljudi koji su zaslužni za nastanak Macintosh hardera i softvera su Bill Atkinson, Chris Epsona, Joana Hoffman, George Crow, Burrell Smith, Jerry Manock, Jef Raskin i Andy Hertzfeld. Zanimljivo je reći da najveću bitku vode sa Microsoft-om, koji je navodno ukrao prvi grafički dizajn Macintosh-a te se još dan danas vode polemike oko toga. Cilj ovih ljudi je bio da učine racunar lakšim za upotrebu upravo preko grafičkog interfejsa jer je dotad MS-DOS bio najzastupljeniji.
    I do danas Mac OS se aktivno razvija i već je u pripremi nova verzija računara, kao i operativnog sistema.
    Važno je napomenuti da se u martu 2006. desila svojevrsna revolucija kada su Mac-ovi u pitanju: do tada Apple računari, bazirani na Motorolinim procesorima, prelaze na Intel-ove procesore, čime su praktično otvorena vrata za upotrebu Mac OS i na "običnim" PC računarima. Do tada jedine verzije Mac OS-a za PC bile su one nelegalne "crack-ovane" verzije. Do tada neprevaziđeni Windows OS napokon je dobio jakog konkurenta.
    Još zanimljiviji je podatak da je sredinom aprila 2006. sam Apple ponudio software Boot Camp kojim se omogućava korištenje Windows OS na Mac računarima.
    Zasto je MAC dobar?

    1. Mac nudi besprekornu integraciju hardvera i softvera. Samo uz Mac-a možete da dobijete sistem koji su ugradili isti ljudi koji su napravili i OS, aplikacije, pa čak i sam kompjuter.
    2. Mac nudi softver sa kojim se lakse rukuje sa slikama, multimediom, web sajtovima i svi ti programi su medjusobno povezani tako da se dizajnerski posao obavi za krace vreme. (Konkretno softver se zove iLife koji se sastoji od iPhoto-a, iMovie-a HD, iDVD-ja, GarageBand-a, iTunes-a i iWeb-a.)
    3. Savrsen dizajn i izgled.

    4. Manji broj virusa koji napadaju MAC i koji uspeju da ga zaraze.
    5. Intel Core Duo procesori u MAC-u. Odlicna brzina.
    6. Nema gubljenja vremena sa driver-ima. Trebalo bi da vam bude jednostavno da samo priključite foto aparat, štampač, igraću konzolu, kamkorder ili telefon na vaš kompjuter i da to odmah koristite.

    Ljudi vole da kazu za MAC. "Dobar je jer RADI"

    Evo linka sa kojeg mozete skinuti zanimljive reklame za MAC. http://www.apple.com/getamac/ads/?better_medium


    Ja bih volela da probam ovaj novi MAC i da se ja uverim u sve te razlike mojim ocima. I probacu ga sigurno.

    Da li ste imali priliku da radite nekad na MAC-u? Da li vam se dopada kako izgleda?

  2. #2

    Odgovor: MAC vs PC

    Mislim da samo treba reci IMac (sve u jednom kucistu, mislim mis se ubada sa strane u tastaturu, sta vise reci, i to jos kada...), dizajn je neverovatan, kvalitetan, orginalan i za PC ne dostizan. Makar imali najskuplje kuciste, monitor i sve ostalo, opet ce mac biti lepsi i funkcionalniji, jednostavno ima dozu prefinjenosti....

    Na MAC-u sam imao prilike da radim ono u cemu je najbolji, radio sam na G3 masini bitmap grafiku, i u to vreme je bilo besmisleno porediti ga sa tadasnjim PCovima. Secam se kad sam prvi put video G3 da mi je lik kao prezentaciju otvorio sliku od 1,5 sa 1,5m , u visokoj rezoluciji (bila je nesto nerealno velika u GB), i skrolovao je po ekranu u realnom vremenu . Pored toga sam radio i vektorsku grafiku, gde je takodje bio brzi, ali nesto oko 15-20%, sto se videlo na stvarno velikim i komplesnim pripremama za stampu, recimo za B1 formate. Instalacija drajvera i uredjaja je posebna prica, za prosecnog korisnika pc-a je samo plakati kad vidi sta znaci drag&drop instalacija .

    Utisci, maksimalni, voleo bi da mogu da priustim sebi MAC, mada sa druge strane, ne radim vise aktivno dizajn i grafiku, pa mi je i ovo nesrecno amd cedo dovoljno...
    Ono što osoba doživljava u stvari nije realnost; više je hipoteza koja može ali ne mora biti tačna.

  3. #3

    Odgovor: MAC vs PC

    Ja sam ponosni vlasnik jednog iBook-a za koga sam štedela i uštedela i sada se volimo najviše na svetu. Nikada, nikada, nikada, nikada ga neću menjati za pc!!!

  4. #4

    Odgovor: MAC vs PC

    Navika je cudo (a ja trvdoglava). Iako znam da je MAC bolji po svemu, ja i dalje ostajem vjerna svom PC-ju
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  5. #5

    Odgovor: MAC vs PC

    MAC je nesto sto prizeljkuje svaki dizjner (pa i ja)
    Nema mu ravne.
    Imao sam jednom priliku da ga koristim i mogu samo reci
    LJUBAV NA PRVI KLIK

  6. #6

    Odgovor: MAC vs PC

    Već duže vremena imam prilike da radim paralelno na dva mesta,
    kod kuće na PC-u a na radnom mestu na MAC-u. Bavim se dizajnom i publishingom. Moji utisci verovatno jesu malo pristrasni ali smatram da je MAC
    koncipiran za onaj tip korisnika koji se uopšte ne razume u tehniku,elektroniku ili bilo šta drugo osim u ono čime se profesionalno bavi.
    Kada sam prvi put seo za MAC-a pomislio sam -Brate pa ovo je za debile-
    Klasičnog korisnika MAC-a zamišljam kao tipičnu američku domaćicu koja zapada u panična stanja kada otkrije da joj nova veš mašina ima jedno dugme više nego predhodna. Vrhunac povrede ljudskog dostojanstva je onaj primitivni miš kojeg ja nazivam pravim imenom -PREKIDAČ-. Na svu sreću moguće ga je zameniti normalnim mišem sa 5 dugmadi i dva točkića i ta ko se poštedeti nepotrebne fiskulture za vreme rada. Tačno je da MAC pouzdano radi ali to se može reći i za Traktore.
    Pokušajte samo na MAC-u da u Quarku prelamate text na ruskom sa ruskim fontovima pa ćete shvatiti o čemu pišem.
    G5 ima lepo kućište, glomazan je i skup ali za jednu desetinu para može da se sklopi manje elegantna mašina koja će ga po performansama tući na svim poljima.

  7. #7

    Odgovor: MAC vs PC

    Citat Uriel kaže:
    Kada sam prvi put seo za MAC-a pomislio sam -Brate pa ovo je za debile-Klasičnog korisnika MAC-a zamišljam kao tipičnu američku domaćicu koja zapada u panična stanja kada otkrije da joj nova veš mašina ima jedno dugme više nego predhodna. Vrhunac povrede ljudskog dostojanstva je onaj primitivni miš kojeg ja nazivam pravim imenom -PREKIDAČ-. Na svu sreću moguće ga je zameniti normalnim mišem sa 5 dugmadi i dva točkića i ta ko se poštedeti nepotrebne fiskulture za vreme rada. Tačno je da MAC pouzdano radi ali to se može reći i za Traktore.
    Pokušajte samo na MAC-u da u Quarku prelamate text na ruskom sa ruskim fontovima pa ćete shvatiti o čemu pišem.
    Mislim da nije uredu da se ljudi kategorizuju i pripisuju im se odredjene karakteristike samo na osnovu toga koju vrstu kompjutera koriste. Ja se nekako nadjoh pogodjena u celoj ovoj prici pa sam morala da reagujem . Ja sam zaljubljena u mac-ve zbog njihove specificnosti, zbog pecata koji imaju, zato sto su jedinstveni. Volim lepe stvari, nisam amerikanka, domacicom mozda i mogu da se nazovem posto obavljam, pored svog posla, sve ono sto obavljaju domacice, sasvim se skromno razumem u elektroniku, popravljam osigurace, menjam sijalice, ne placem kada mi se cini da negde ima koje dugme viska ili manjka. Ne vidim razlog da se izvlace ovakvi zaključci, stvarno. Tako...

  8. #8

    Odgovor: MAC vs PC

    Draga Euridika

    Naznačio sam da sam pristrasan i da je to moje subjektivno mišljenje.
    Ako si ti zaljubljena u MAC-a onda mi je drago za tebe.
    Većina mojih kolega Grafičara i dizajnera se zaklinju u MAC, ali isto tako dođu do mene kada treba nešto zakukuljeno da se odradi što prelazi granice čistog korištenja jednog programa i tada se često MAC pokaže totalno neupotrebljivim zbog svoje nefleksibilnosti.

  9. #9

    Odgovor: MAC vs PC

    Kada sam prvi put seo za MAC-a pomislio sam -Brate pa ovo je za debile
    Koliko ja znam, tako bi mogao da kazes i kad predjes sa win 95>98>2K>XP, ili opet sa bilo kog linux-a na win
    Jednostavno GUI napreduje, i sve se pojednostavljuje, videces i sam da ce Vista biti josh za vece debile, ali to se radi u cilju da svako moze da koristi racunar. A u ovome je MAC uvek prednjacio!!

    Pokušajte samo na MAC-u da u Quarku prelamate text na ruskom sa ruskim fontovima pa ćete shvatiti o čemu pišem.
    Opet ovo je cisto zato sto MAC nije toliko rasprostranjen po svet-u, nije u masovnoj upotrebi pa nema podrsku za ruski kodni broj u fontovima, ali mislim da je to moguce resiti UNICODE fontovima, koji se upravo razvijaju, i sve ih je vise

    G5 ima lepo kućište, glomazan je i skup ali za jednu desetinu para može da se sklopi manje elegantna mašina koja će ga po performansama tući na svim poljima.
    Nije stvar samo u hardware-u. Slazem se da je PC jeftiniji i da u vecini slucajeva ima brze clock-ove od MAC-ovih. Kao i to da se cesce menjaju komponente koje idu za PC (unapredjuju). Mada je mnogo bitnija stavka da je sam OS kod MAC-a pravljen od istog proizvodjaca koji pravi i hardware, tako da je sigurno mnogo optimizovanija komunikacija software - hardware.
    Ovo bih mogao porediti sa PC-em koji sam sklopis, ili ti ga neko kod nas u nekojo garazi (ko sto obicno biva sa radnjama koje su Fancy izgleda) i uvali ti kojekakvu konfiguraciju, i mashine koju je sklopio DELL, Fujitsu Siemens ...

    Za misha nemam komentar, jer stvarno je besmisleno govoriti o externim uredjajima kao dobrim ili loshim.

    A mislim da je problem ljudi koji prelaze sa jedno na drugo radno okruzenje u tome da se "uplase" istog i onda kao odbrambeni mehanizam koriste pljuvanje i skrnavljenje tog drugog na koji nisu navikli.

    SVE JE STVAR NAKIVE

  10. #10

    Odgovor: MAC vs PC

    Svidja mi se ova tema iz fioke...

    Apple Macintosh kompjutere koristim vec duze vreme.
    (pouzdano) znam da je sistem (OS X) optimiziran tako da ostavlja prostora procesoru za ostale operacije.
    Tacno je da se apple masine ne unapredjuju kao pc-i ali mislim da je dobar sistem mozda i vazniji od samog procesora.
    Na novijim masinama (sa intel procesorima) se mogu instalirati razliciti sistemi.
    OS X je UNIX based system ali vas nista ne sprecava da instalirate i Windows (kakva steta) ili linux (bilo koju distribuciju)
    Za dizajn nemam sta dodati. Retro futurizam... Veoma jednostavne linije.
    Ta firma je uvek imala ideje, inoviraju i inspirisu se na pravi nacin.
    Skoro pa ko rucni rad...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  11. #11

    Odgovor: MAC vs PC

    Iako sam bila vjerna PC-ju, postepeno predjoh na Mac. Prvo sam paraleno koristila PC (kraptop) i Mac. Kad je kraptop konacno umro, bila sam prinudjena da koristim Mac. Problem je nastao kada su mi zatrebali neki programi koji se prave samo za PC. Ali, ubrzo sam rijesila problem jer sada imam paralelno instaliran i Windows i OS X na Mac-u. Windows ukljucim samo po potrebi
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •