Narcizam malih razlika (prilog objašnjenju međuetničkih sukoba)
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Narcizam malih razlika (prilog objašnjenju međuetničkih sukoba)

    U mnogim etničkim konfliktima i građanskim ratovima u XX veku kulturne razlike između sukobljenih strana su bile veoma male. Krvavi sukobi Srba, Hrvata i Bošnjaka tokom raspada Jugoslavije su jedan takav slučaj. Ovaj uvid je neke istraživače vodio zaključku da nedostatak objektivnih kulturnih markera između grupa može pogodovati izbijanju nasilja: kada se članovi dve grupe teško razlikuju, pribegava se nasilju da bi se stvorile identitetske granice među njima. Jedna posebna verzija ove teorije poznata je pod imenom "narcizam malih razlika". Taj izraz potiče od Sigmunda Frojda koji ga je primenjivao kako u individualnoj psihologiji, tako i u svojoj filozofiji kulture. Ovaj koncept su u velikoj meri ignorisali psihoterapeuti - praktičari, ali su ga tokom poslednjih decenija otkrili novinari i društveni naučnici i više primenjivali u objašnjenju kolektivnog nego individualnog nasilja. U ovom radu ispitani su neke od studija i knjiga u kojima se koristi koncept "narcizma malih razlika" da bi se ocenila snaga i slabosti te teorije....
    Kolst Pl
    University of Oslo, Norway
    Nedavno sam na netu naišao na već zaboravljeni termin - narcizam malih razlika. Pošto se pod ovim terminom krije izuzetno aktuelan fenomen koji skoro svi mi već decenijama pratimo, a nemali broj ljudi sa ovih prostora je i učestvovao u događajima koje narcizam malih razlika tretira, pomislio sam da bi bilo dobro da međuetničke sukobe iz bliže prošlosti koji su se dešavali na tlu naše bivše države sagledamo i sa jednog na prvi pogled neobičnog stanovišta, posebno i zbog toga što od narcizma malih razlika "pate" i drugi regioni širom planete, gotovo na identičan način.

    Dakle, da li se mrzimo zato što smo gotovi isti i da li smo zbog lokalnog rivaliteta prema susedu spremni i na najteže zločine? Koliko je Frojd zaista u pravu kada kaže: „Upravo minorne razlike kod inače sličnih naroda čine osnovu za njihova međusobna neprijateljska osećanja.“?
    Poruku je izmenio memento, 13.05.2011 u 19:41 Razlog: slovce
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #2

    Odgovor: Narcizam malih razlika (prilog objašnjenju međuetničkih sukoba)

    Pošto je tema u kojoj se apsolvira mržnja Hrvata prema Srbima (i dalje) aktuelna, imam potrebu da citiram sam sebe, odnosno da preporučim ovu, po meni, nepravedno zapostavljenu temu. Naime, u njoj se možda kriju odgovori na neka brojna pitanja koja muče sve nas na ovim balkanskim prostorima, bremenitim ratovima i međusobnim sukobima pa tako i objašnjenje fenomena međusobnih odnosa Srba i Hrvata, samim tim što je razlog ponovnog razmatranja srpsko hrvatskih odnosa - ćirilica, dakle kulturni uzrok, jer upravo su te minimalne kulturne razlike između naših naroda ogromni i jedini suštinski uzroci svih naših međusobnih sukoba i trvenja...

    Razmislite malo šta je to narcizam malih razlika....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Narcizam malih razlika (prilog objašnjenju međuetničkih sukoba)

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    (...)Dakle, da li se mrzimo zato što smo gotovi isti i da li smo zbog lokalnog rivaliteta prema susedu spremni i na najteže zločine?...
    Jesmo i oduvek smo bili….
    Danas nam je neprijatelj, juce sused, prekjuce prijtelj, pre par godina ljubav, nekada davno mozda cak i predak…
    Lako je to objasniti psiholoski puput Freud-a, iz ugla statirajuceg posmatraca. Malo teze je sve to kada su ljudi licno involvirani, kada upadnu u “mashinu” nacionalizma, kada postanu ucesnici ili bar neposredno tolerirajuci akteri, izgube nekoga svoga i nesto svoje, rane i budu ranjeni, kada za milon pocinjenih zlocina nadju million validnih razloga i kada osveta (p)ostane jedina zivotna nada.

    Balkanska istorija je krvava istorija. Mali je to prostor za toliki emotivni naboj koji se je zgrnuo na tom tlu poslednjih 500 godina, a pride i pre toga. Klimave su sve te postavljene granice , a i one koje bi neki jos da postave za svu tu prolivenu a i pomesanu krv. Zapravo, upravo ta cinjenica istorijske “prepletenosti” i “izmesanosti” nas od pamtiveka izludjuje. Te cija je „prava“ vera, te koja je „pravilna“ rec, koje je pismo „istaknutije“, ko je kada i gde prvi bio, boravijo i sta zauzeo. Ko je “bolji, veci, pravi”, za cenu ne pitaj!
    ...
    Cana za svojevrsnu razlicitost, apsolutnu posebnost, istaknutost, individualnost i autonomnost je potpuna izolovanost.
    Da bi takvi bili, moramo srusiti sve zajednicke tacke, reset-ovati proslost i demantovati nemali broj segmenata sopstvenog identiteta.
    ...
    Hocemo li se onda zaista osecati bolje?
    Hoce li nas zivot onda maziti?
    Hoce li nam srce biti punije?
    Hocemo li lepse sanjati?

    Necemo, ali je lakse rusiti, nego bilo sta sagraditi, pa makar i na klimavim temeljima…
    Never confuse movement with action.

  4. #4

    Odgovor: Narcizam malih razlika (prilog objašnjenju međuetničkih sukoba)

    Ово ексклузивно откриће није плод никаквих трач рубрика или шаљивих новинара већ је резултат истраживања угледног хрватског института ФА из Загреба које је вршено последњих девет година.Овај институт, који има више међународних признања из генетичког истраживања, објавио је да је на основу истраживања на узорку од 7320 испитаника хрватских држављана добијена највећа генетска подударност хромозома Y и хаплотипа са словенским хаплотипом српског народа из десетог века.

    Према неким новијим истразивањима, у време пре великих сеоба народа ( пре пада западног Римског царства ), два племена иранског порекла пошла су у велику авантуру.
    Срби и Хрвати су некада били племена иранског порекла, из предела северно од Црног Мора и Кавказа. Првобитни Срби и Хрвати су били само део нације која је кроз историју била најпознатија под именом Скити. Према хронолоском редоследу, прво су били познати као Кимери ( Симеријанци ), Скити, Сармати, Алани, а данас су једини директни потомци ових древних ратника кавкаски народ Осети.

    У даљим разматрањима са хрватског института ФА каже се да јеХаплотип Еу7, односно такозвани хрватски хаплотип, могуће повезати једино с хаплотипом Еу13, који је такозвани старосрпски хаплотип, а повезан је са Србима до 10 века.

    То би отприлике значило, каже се даље у закљућцима Института, да су све досадашње претпоставке о пореклу Хрвата биле потпуно погрешне и да Хрвати нису успевали да ввиде оно што је очигледно

    -Хрвати су потомци Срба који су негде током десетог века прешли на подручја насељена мањим словенским племенима, која су се приклонила тој групи и током десетог века преузели име Хрват (латински Скорбатус),каже др Милорад Павић из Института ФА.

    Такође се наглашава како овакво откриће досад није било могуће јер су се узимали узорци хромозома Y од Срба који данас живе у Србији па су зато досадашња истраживања давала другачије резултате. Наиме, према Хрватима, данашњи становници Србије највећу генску повезаност и готово идентичан број хромозома Y и подударност хаплотипа имају са Турцима, а то се углавном објашњава тиме да су Турци током пет векова колонизације, посебно након погибије великог броја Срба на Косову, мешали своје гене са домаћим становништвом.

    Разлике између гена “оригиналних” Срба и данашњих једнаке су као и између Румуа и Француза, иако оба народа припадају романској групи, објашњавају у Институту и наглашавају како је хрватски ген заправо више повезан са геном српских предака него генетска структура данашњих Срба.

    Из Института су такође поручили како су последња два месеца размишљали хоће ли објавити ове резултате јер тиме доводе у питање целу хрватско-српску историју и односе два народа.

    Бројне друштвене мреже и портали широм Хрватске већ су очекивано препуни негативних коментара јавности која никако не може да поднесе чињеницу да потичу од “мрских им Срба” и да је то сада и научно потврђено.

    -Немамо ми никакве везе са Србима, нити су нам имена народа заједничка. Хрвати се тако зову што су кроз историју били херојски народ и хрвали се са противницима док су Срби били прљави и вашљиви па се стално чешали и викали “сврби, сврби” те им отуд остао назив Срби, један је од злурадих коментара једног од Фејсбук посетилаца у Хрватској коме очигледно историја баш и није јача страна.
    ЗАГРЕБ У ПАНИЦИ: Научно потврђено да су Хрвати потомци Срба! - Правда

    Pa ko kaže da Frojd (opet) nije bio u pravu.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  5. #5

    Odgovor: Narcizam malih razlika (prilog objašnjenju međuetničkih sukoba)

    Dejan Nikolic · Прати · Најбољи коментатор · CEO & Founder у Njuz.net · 251 subscribers
    Što je Pravdi milo to joj se i snilo

    Одговори · 8 · Свиђа ми се · Прати објаву · петак у 18:58
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

Slične teme

  1. Narcizam
    Autor Mind_reset u forumu Psihologija
    Odgovora: 21
    Poslednja poruka: 18.06.2011, 19:31
  2. Oskar za najboljeg režisera (mali prilog istoriji filma)
    Autor streethorn u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 08.04.2009, 15:13
  3. Misli poznatih filozofa, potrebno objašnjenje
    Autor Painkiller u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 13.09.2008, 21:24
  4. Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 15.07.2008, 15:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •