Roditelj ili prijatelj? Pitanje je sad..
Prikaz rezultata 1 do 5 od ukupno 5
  1. #1

    Roditelj ili prijatelj? Pitanje je sad..

    Odgoj je različit, to znaju i vrapci na grani.

    Mene zanima Vaše stajalište oko toga da li smatrate da sa djetetom treba biti samo roditelj te imati autoritet ili mislite da nije loše biti i prijatelj u isto vrijeme?

    Ja osobno sam proživjela lijepo djetinjstvo gdje je tata bio veliki autoritet mojim sestrama i meni ali ujedno je znao se prešaltat na prijatelja. Istina, to nije bilo često ali nije bio strogo opredjeljen da samo odgaja i 'zapovjeda'. Mama je bila uvijek više prijatelj i, kao žensko dijete, dakako da sam neke stvari više pričala sa njom.

    Svojoj maloj se trudim postaviti da me poštuje kao roditelja ali i da u mene ima povjerenje za neke tekuće probleme vezane za godine kroz koje prolazi. Trudim se ne omalovažati njezine simpatije prema dečkićima, trudim se shvatiti kad se sa nekom kolegicom iz razreda posvađa. Trudim se u tim situacijama biti prijatelj jer roditelj nije toliko nužan tada kao prijatelj.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #2

    Odgovor: Roditelj ili prijatelj? Pitanje je sad..

    U pubertetu sam zavidela drugaricama koje su imale mame-najbolje drugarice. Kasnije, kada su počele neke malo zrelije stvari da nam se dešavaju, upravo je tim devojkama znala da fali majka-roditeljtm a mame - najbolje drugarice su postajale teret. I tada sam uvidela negde svoju sreću što su moji uvek znali da odrede granicu koja je normalna u svom društvu, ali ne prihvatljiva u odnosu sa njima,
    Roditelj mora biti najbolji prijatelj (shvatala to deca ili ne) i roditelj. Drugarice i drugare ćemo već sami steći negde u svom društvu, ali zamene za roditelja nema.
    Glasam za roditelja i prijatelja, ali ne i najboljeg druga/drugaricu.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  3. #3

    Odgovor: Roditelj ili prijatelj? Pitanje je sad..

    Mislim da roditelj treba da bude detetu prijatelj, ali sa pravom veta. Roditelj treba da pronadje svoj put ka detetu, kako bi mu stavio do znanja da kad god mu nesto ne dozvoli ili trazi nesto od njega da je to za njegovo dobro. To nije lako, prave se greske, treba mnogo strpljenja, objasnjavanja itd.
    Nisam za metode vaspitavanja u stilu "zato sto ja tako kazem", a o batinama necu ni da govorim (da je batina valjala, u raju bi i ostala).
    Dete treba uvek voleti i to bezuslovno, i kad je dobro i kad nije dobro. Treba mu svojom ljubavlju staviti do znanja da ne volimo njegov los postupak, a da njega i dalje volimo najvise na svetu uprkos losem postupku. (Kad moja malecka napravi glupost ja je ne ignorisem, vec i dalje pricam sa njom, mazim je,ljubim, igramo se,..., ali obecana kazna, npr. bez crtanih do kraja dana ostaje na snazi).
    Roditelj takodje treba da sa svojim detetom bude i drugarcina (zajednicko igranje igrica, fudbala, oblacenje lutaka, pa i zajednicko pivo u starijem uzrastu deteta. znaci nikako neki namrgodjeni roditelj koji je tu samo da bi zapovedao i glumio nekog generalisimusa), ali drugarcina koja zna gde joj je mesto i koja zna da se povuce kad treba (uvek mi je bilo zao mojih drugara ciji roditelji sede barabar sa nama kada im dodjemo u goste, i to uvek. To je mozda donekle prihvatljivo sada, ali u srednjoskolskom uzrastu nikako).

  4. #4

    Odgovor: Roditelj ili prijatelj? Pitanje je sad..

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Glasam za roditelja i prijatelja, ali ne i najboljeg druga/drugaricu.
    Postavi pravu stvar na pravo mesto.Ne uvek jedostavno ali vrlo, vrlo delotvorno.
    O da! Čuda su moguća,ako dovoljno jako veruješ u njih

  5. #5

    Odgovor: Roditelj ili prijatelj? Pitanje je sad..

    a moj je onomad,kad je bio mali napisao:
    ...a majka je za svog sina Bog i batina!



    i jesam......
    Ploviti se mora i bez broda ..

Slične teme

  1. Najbolji čovjekov prijatelj nije pas nego pčelica
    Autor yige_gui u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 18.05.2012, 04:03
  2. Prići... ili ne... pitanje je sad?
    Autor jellena u forumu Ljubav
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 12.04.2012, 23:17
  3. Prijatelj sa beneficiranim stažom
    Autor Mish u forumu Erotika & sex
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 28.04.2011, 22:36
  4. Otac, prijatelj i heroj
    Autor ZOE u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 09.11.2007, 16:27
  5. Čovek je psu najbolji prijatelj
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 08.04.2007, 21:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •