Obicno,ali najvaznije pitanje...
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Razmisljala sam gde bi trebalo staviti ovaj post... citajuci ga ,shvaticete sta sam zelela da kazem...Jos uvek u sferi zabune i nejasnoca...pokusacu ovde.. ... ,po nekima ne samo najsigurnije ,vec i najstarije drvo...a ispod njega ''svasta nesto''

    Vrhovna bica nebeske strukture teze da isceznu...udaljavaju se od ljudi,povlace se u Nebo i postaju ''dei otiosi''...Ovi bogovi nakon sto su stvorili kosmos,zivot i coveka,osecaju ,reklo bi se neku vrstu ''umora''...kao da je ogromni poduhvat stvaranja iscrpeo sve njihove snage...Oni se povlace na nebo,ostavljajuci na zemlji svoje sinove ili nekog demijurga da dovrsi ili usavrsi stvaranje...Bog oluje jos uvek cuva izvesnu nebesku strukturu....ali on vise nije vrhovno stvaralacko bice...

    Ali,moje pitanje, u sadasnjim okolnostima :''Da li vas...DA LI VAS neko voli''..?
    Poruku je izmenio dankaBg, 15.09.2010 u 18:27
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  2. #2

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Lepo receno, samo to sve moze bez reci ''bog'' jer zasto mora da postoji neko koji je tako imucan i kome moramo da se pokoravamo jer je sve stvorio da bi ustvari sve ovo sto postoji bilo stvoreno..
    Ja na primer uzimam u obzir vreme, nesto sto vidimo da prolazi i svesni smo toga, i kada prodje jako mnogo vremena isto tako se jako mnogo stvari izdesava, izmeni i stvori, da li od same prirode ili od covecije ruke..
    Tako isto gledam na stvaranje kosmosa i svega u njemu(jer jos uvek ne znam da li postoji nesto izvan njega) da je stvorilo vreme, to nisu u pitanju sati, dani ni nedelje vec milijarde i jos toliko puta vise godina u nazad..i verovatno jos mnogo vise, kada kazem stvorilo vreme mislim na to da se vremenom samo od sebe desavalo, nisam neki naucnik da bolje sve to pojasnim ali tako nekako je sve to kroz vreme nastajalo i stvaralo se...

    Odgovor na pitanje..Pa nisam bas siguran, danas je tesko objasniti cak i tu rech ''voleti'' ali recimo da je to nesto kao kad gais bilo kakva osecanja prema nekom ko ti je drag..tako nekako..To bi onda bili moja majka i sestra..i za mene je to dovoljno, majka me je rodila tj. podarila mi zivot i meni i sestri i zbog toga isto tako i ja nju volim..

    A ako se misli na ono ''da li me neko voli ko je tamo negde gore?'' e to sam prilicno siguran da znam..ne moze da me voli neko ko ne postoji i ko nije samnom proveo zivot, ko me nije gledao kako odrastam i pomagao mi da odrastem (kao sto je moj otac trebao pa nije)..
    Ja jednostavno volim ljude, volim zivotinje, volim biljke, voli prirodu, sve to volim na razlicite nacine, jer to vidim, cujem i osetim..sve ostalo, rekla kazala, to mi je ne bitno..
    Toliko

  3. #3

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Citat Mrak kaže: Pogledaj poruku
    Lepo receno, samo to sve moze bez reci ''bog'' jer zasto mora da postoji neko koji je tako imucan i kome moramo da se pokoravamo jer je sve stvorio da bi ustvari sve ovo sto postoji bilo stvoreno..
    Tesko da bilo sta moze opstati bez reci Bog..vecina koja ''misli'' da ne veruje ga takodje priziva i ne znajuci ...Mi ga zapravo stalno ''exploatisemo''...verovali ili ne ...Svi sigurno imamo neku veru..pa to je onda to...Mi zapravo neprestano opstimo sa Bogovima ...samo mi se cini da se ''Vrhovni Bog'' ipak ... ...Dopadaju mi se to sto Negrili tvrde!!!''Bog se udaljio od nas''...Naseobine Fang ,iz prerije ekvatorijalne Afrike...vele:Bog(Nzame..malo.. Mirca Elijade..')'.

    Dakle Bog -Nzame, je gore,covek je dole.
    Bog je Bog, covek je covek.
    Svako u svojoj kuci,svako na svome pragu...

    Ima nesto mozda bolje..jos pripadnici plemena Bantu ...''Posto je stvorio coveka,Bog se apsolutno vise ne bavi njime''...Ih kako je ovo tuzno...!Ko se sa kime vise na bavi..i da li se i kako uopste bavio..?

    Ali,ipak ,mnogi od nas su vernici,ali jos vise ima onih koji ga se secaju i obracaju u krajnjoj nuzdi..kada su se izjalovile sve molbe upucene svima koji nesto znace...''Sve smo pokusali i jedino si ti ostao da nas zastitis''-Tako kazuju Oraoni,a bogami i mnogi od nas ...

    Ljubav...Da li nas neko voli?
    Tesko pitanje...majka -velika verovatnoca...svi drugi...obazrivo reagujemo...zateceni ostajemo pitanjem..barem ja...

    Bog i ljubav-neodvojive kategorije..
    Pokusajmo odvojiti ...necemo uspeti..kako god i kuda god posli...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  4. #4

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku

    Ali,moje pitanje, u sadasnjim okolnostima :''Da li vas...DA LI VAS neko voli''..?
    Vernik sam.
    Verujem da postoji neko, nesto, sto me stiti i cuva kroz zivot.
    Jednom mi je objasnjeno, da je ustvari to andjeo cuvar, koji svakom od nas, sedi na desnom ramenu i pomaze nam u kriticnim situacijama.
    Kod nevernika ce ovo izazvati salve smeha, vernici ce znati o cemu je rec.
    Da, ja verujem da me neko stiti i voli, na ovom cudnom, trnovitom putu.
    Pise, Bog ti da onoliki teret, za koji je uveren da mozes da ga poneses i izneses.
    Svakom od nas je nas teret najtezi.
    Svako od nas bar jednom pomisli, da ni mrava nije zgazio, a losi momenti ga oprhvaju, tragedije, jedna za drugom.
    Neki gube veru, neki ojacaju.
    Bog je jedan, nas je puno.
    I verujem u bezgranicnu ljubav svojih roditelja i najblizih.
    Samo to mogu da garantujem, ostalo nista vise.

  5. #5

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Citat dankaBg kaže: Pogledaj poruku
    ..vecina koja ''misli'' da ne veruje ga takodje priziva i ne znajuci ...Mi ga zapravo stalno ''exploatisemo''...verovali ili ne ...Svi sigurno imamo neku veru..pa to je onda to...Mi zapravo neprestano opstimo sa Bogovima ....
    Evo, ja "mislim" da ne verujem i ne vidim ni jedan racionalni razlog zašto je mišljenje nas koji ne verujemo pod znacima navoda, dok mišljenje vernika to nije, što nedvosmisleno upućuje da je mišljenje ateista manje vredno, neistinito i netačno. Takođe, apsolutno ne verujem da ja lično stalno eksploatišem boga, a stav da svi mi sigurno imamo neku veru smatram neodređenim, preopštim i potpuno proizvoljnim. Ko opšti sa bogovima sretno mu bilo. Odgovorno tvrdim da nikada nisam opštio ni sa jednim bogom, polubogom, kao ni sa vanzemaljcem i šta ti ja zna već sa kime. Inače, što se tiče opštenja, to me asocira na ljubav, da ne kažem seks, i ne znam zašto verujem da kada bi i drugi to doživljavali na taj način i voleli se više na zemlji možda bi bogovi ostali bez brojnih sagovornika i poštovalaca među ljudima.

    Da li me neko voli? Verujem da da. Ne verujem da bog ili bogovi postoje pa tako i da misle na mene, odnosno vole me. Ako me neko i voli, to je sigurno standardni primerak homo sapiensa.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  6. #6

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Evo, ja "mislim" da ne verujem i ne vidim ni jedan racionalni razlog zašto je mišljenje nas koji ne verujemo pod znacima navoda, dok mišljenje vernika to nije, što nedvosmisleno upućuje da je mišljenje ateista manje vredno, neistinito i netačno. Takođe, apsolutno ne verujem da ja lično stalno eksploatišem boga, a stav da svi mi sigurno imamo neku veru smatram neodređenim, preopštim i potpuno proizvoljnim.

    Da li me neko voli? Verujem da da. Ne verujem da bog ili bogovi postoje pa tako i da misle na mene, odnosno vole me. Ako me neko i voli, to je sigurno standardni primerak homo sapiensa.
    ..


    Ja to nisam kazala...to si rekao Ti.!,a narocito da su misljenja ateista manje vredna...netacna...misljenje...o tome se moze razgovarati..ali,licno sam prilicno uibedjena da ne postoji covek koji ne veruje..i evo pokusacu da objasnim..zasto...

    Ali pre toga...o veri..to nije tema..ocigledno da ne mislimo na iste stvari..Verujem da svaki covek u svome zivotu izgradi odredjene stavove koji mu pomazu da dodje do specificnih saznanja o razlicitim pojavama bitnim za njegov zivot i da onda ona, postanu prilicno cvrsto utemeljena i ugradjena u integritet licnosti...to se takodje moze postici jer u nesto..ili nekoga smo imali vere...vera.....moze biti i dobra i losa, nekada verovatno osetimo strahopostovanje prema nacemu ili nekome...strah svakako osecamo,pa i strahopostovanje...razlika je ...sto u slucaju ovog drugog volimo...pa onda se bojimo..jer ima nesto...sto respektujemo...jace i mocnije od nas...ljubav u nasem partneru ili partnerki...kojima verovatno verujemo..tu je vera i ljubav...pa to je od Boga...

    Ovakva razmisljanja,o neverovanju,me podsecaju na filozofska stanovista koja smatraju da sve ono sto je ''sveto''predstavlja prepreku ka covekovoj slobodi..Bice zaista slobodan,tek u trenutku kada ''ubije i poslednjeg Boga''.

    Ali..sta zelim da kazem..svi mi, i teisti i ateisti..hteli to ili ne da priznamo,poticemo od homo religosusa i ...mi smo njegovo delo,jer polazimo od situacija sto su ih prihvatili nasi preci..ili bolje receno.. danasnji moderan covek jos uvek cuva tragove ponasanja religioznog coveka ,mada lisenog religioznog znacenja... Medjutim,ma sta cinio,on je tj.mi smo naslednici ...Ne mozemo u potpunosti da ukinemo svoju proslost..i dalje su za nama stvarnosti kojih se odricemo...

    Zato se govori da se mnogi nevernici ponasaju religiozno bez svog znanja...
    Moderni covek koji se smatra nereligioznim jos uvek raspolaze citavom jednom skrivenom mitologijom i brojnim obezvredjenim ritualima.(Svetkovine koje prate Novu Godinu,ili useljenje u kucu,predstavljaju doduse laiciziranu-strukturu obreda obnavljanja....)
    Istu pojavu uocavamo prilikom praznika i svetkovina koje prate vencanje ili radjanje deteta sticanje novog zaposlenja...drustvenog unapredjenja...

    Jos samo nesto..

    Preruseno ili obezvreedjeno ,religiozno ponasanje nalazimo ne samo u ''malim religijama'' ili politickim mistikama,vec i u pokretima koji se smatraju duboko antireligioznim..Tako u nudizmu ili pokretima za apsolutnu sexualnu slobodu mogu se raspoznati tragovi ''ceznje za Rajem'',zelje da se uspostavi rajsko stanje pre pada,kada greh jos nije postojao i dok jos nije bilo rascepa izmedju uzivanja i savesti....

    Dugo ce covek ziveti u jednoj magijskoj-religioznoj zbrci..i velika vecina ''nereligioznih ljudi'' nije u pravom smislu reci oslobodjena religioznog ponasanja ,teologija i mitologija...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  7. #7

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Kad je već pitanje filozofsko, aj' da taj filing voljenja malo naFILujem .. i postavljeno pitanje malKo iz OFFIRAM.

    Na pitanje "Da li me neko voli" i u pola noći, trgnuta iz sna.. odgovorila bi - DA!
    I to jasno, glasno, odsečno i sigurno.
    I nastavila bi da spavam.
    .. da sanjam onog koga volim ja.

    Na osnovu mnogih (ispitivanja ) "trenutaka istine" u mom pozamašnom žiUleniju, komotno bi mogla da zastupam tezu,
    - da je "Osnovno, (obično) ali najvažnije pitanje" - Da li nekoga volimo mi ? ... to jest ja.

    To ne znači da sam nezahvalna bitch (i Bogu i visokim i nešto nižim silama i narodu i ljudima (dobre volje) i živima i mrtvima) svima onima koji me vole, čuvaju i štite,
    zahvalna sam.. ali
    to svakako nije (bio) moj pokretač.
    Bar ne u onim slučajevima koji nisu pokretali "povratnu spregu".


    I tako ispada, da je moj pravi, moj basic pokretač - moj osećaj voljenja.
    I.. kada neko uspe da pokrene taj "mehanizam" .. ja tek tada zapravo "živim",
    tek tada počinjem da "radim" i funkcionišem k'o švajcarski sat. I sve znam i sve verujem i sve umem i sve baš hoću..
    i ne postoji ništa što ne smem i ne mogu.
    (što je najvažnije... nema te prepreke, te muke, te ale i te budale, koju ne mogu da preskočim, zgazim ili poBedim.)


    I sad mi dođe da pošaljem bukete, da se sa zahvalnošću poklonim.. svima onima koje sam u životu volela ja.
    Jer sam prvenstveno zahvaljujući njima ... i stigla do "ovde".


    Isto (smatram) važi i za one koji su voleli/vole mene ...
    pa, obzirom da sam im ja bila pokretač.. nek izvole i nek mi se zahvale.
    Poruku je izmenio euridika, 19.09.2010 u 13:37 Razlog: izbačen poslednji red koji nije imao veze sa temom

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  8. #8

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Da li nekoga volimo mi??...Pa pitanje je ..da li NAS neko voli..?

    Sta se dogodilo.!?.da se nismo uplasili u suocavanju sa sobom i nasom stvarnoscu ,ali i u susretu sa onima koji bi trebali da nas vole,a ipak mi ne bismo rekli da je to...ljubav...pa onda je lakse...pitati i razmisljati ..da li mi nekoga ili zapravo traziti krivicu..ako ona postoji..u nama...ako nismo voljeni...mozda je to zato sto mi ne volimo...!...To moze biti...ali ne mora..Da li nas neko voli..ma mozda nas i ne voli..ali mi osecamo da smo voljeni..e sada da li je to stvaran osecaj...ili...nekakva nasa uobrazilja..to je sada sasvim drugo pitanje...Celi ovaj zivot na majcici zemlji je puka jurnjava imedju te potrebe da se'' vratimo odakle smo dosli''...da se nahranimo emocijama i stanjem koja bismo mozda mogli nazvati lubavnim...cesto se ''opijamo vinom od koga biva blud''..misleci da je to sustina ljubavi.....Vino strasti,ekstaze...opijanosti...pa onda mislimo da smo dohvatili zvezde...Budjenje je tim strasnije...

    Jos i jurnjava izmedju onih i ovih koji teoretisu o tome sta je i ko ,ljubav..Cesto cemo cuti..Bog je ljubav...Covek zivi onoliko koliko voli..ljubav ga cini potpunijim....srce dubljim..um mudrijim..ali ljubav ima posebnu moc...na putu ostvarenja ...da bi se odrzala ,potrebno je premostiti mnoge prepreke..,a,cesto se u mracnim dubinama dusa izgube niti kojima se ona odeva...Njene su haljine veoma prozirne i ne stoje svakome isto...ponekad ostanu samo dronjci od ljubavnih odora ,a,ponekad je to velelepna kraljevska odezda...

    Sile duse se ponekad izopace,jer u sebi kriju i demone,pa ponekad kada u nedostatku ljubavi osecamo gnev...ne slutimo da se on verovatno pretvorio u jednu od rana koje se cas kriju na dnu srca ,cas izlaze na povrsinu...Kada bismo se pravilno ljutili protiv zlih sila koje nas iskusavaju ..ljutnja bi postala nas drug...Ovako..ispada suprotno...Ustvari mi zaboravljamo na postojanje naseg istinskog neprijatelja i usmeravamo gnev protiv coveka ...istog bica kao sto smo mi...,koji je takodje , ...strastan,nesavrsen,moralno slab...vecito u potrazi i zabuni ...na pogresnom emotivnom putu-putu bez povratka...i kojeg je demon prevario..

    Kad psa gadjaju kamenom on ne vidi ruku koja ga je bacila,vec se baca na kamen i ostrvljeno ga grize zubima..Mi vidimo coveka koji nas ne voli..koji nas je povredio...ali ne vidimo''demona'' koji mu je za ledjima i glavnog uzrocnika nasih nevolja....i svih covekovih padova..Zaboravljamo da u coveku zajedno zive i dobro i zlo cineci neku cudnu saru duse... zbog toga se nase emocije cesto uskomesaju do vrenja...

    Da li me neko voli? Koga ...mene..Kojeg mene?..Onog sa maskama za spoljasnji svet ili onog unutar mog unutrasnjeg sveta..ili pak onog koga neprestano stvaram i zidam u vazduhu ..ili jos gore, onog u cijim ,kulama zivim...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  9. #9

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Citat bellissima kaže: Pogledaj poruku
    Verujem da postoji neko, nesto, sto me stiti i cuva kroz zivot.
    Jednom mi je objasnjeno, da je ustvari to andjeo cuvar, koji svakom od nas, sedi na desnom ramenu i pomaze nam u kriticnim situacijama.
    Kod nevernika ce ovo izazvati salve smeha, vernici ce znati o cemu je rec.
    .
    ...

    Pa i nevernici upadaju u nevolje.(sumnjam da ce se smejati..)..a i ne znajuci, i oni nose na ramenu nekakvog cuvara...da ne kazem jos nesto specificnije ...da i oni, ''ne znajuci ,veruju''...jer to je prosto ljudski..i normalno...

    Ljudi su polubogovi..i sve je od Boga... ljubav..Bog je ljubav..

    Ovo je cakano sta si napisala...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #10

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Da li nas neko voli??? Ljubav...Ako taj neko voli sebe ..onda mu je valjda nekako lakse..da voli i nas...znace bolje da prepozna prave emocije koje mogu znaciti ono sto nam je potrebno...''Ljubi bliznjega svoga kao sebe samog''...sustina ljubavi..znaci ''zrtva''.....onaj koji nas voli se zrtvuje..znaci,.zrtva i odricanje...koliko nas neko voli ?..pa onoliko koliko se odrice...!

    Brzo cemo shvatiti o kojim ljudima je rec,ako budemo tako razmisljali..e sada postoji i oni koji se odricu u korist sopstvene stete i ''uzivaju'' u tom svom ''pacenickom pohodu''...
    ... u svojoj patnj,i koja nastaje kao rezultat odricanja zarad ''necije srece...pate da bi voleli...do te mere se odricu...radi tudje srece..ali sta bude onda sa njima...?!

    E tu nesto ne valja...mada ljubav ne daje samo mogucnosti za radovanje ...to je samo jedna njena strana...ljubav daje sansu i tuzi i ljutnji da dodju do izrazaja..pa i strepnji...i jos mnogo sto sta se tu kuva..!!!...

    No,mi ipak znamo da nas neko voli ili bar mislimo da znamo...!
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  11. #11

    Odgovor: Obicno,ali najvaznije pitanje...

    Bog i ljubav-neodvojive kategorije..
    Pokusajmo odvojiti ...necemo uspeti..kako god i kuda god posli...,#dankaBg.


    Ali,zbog čega je ovo neodvojivo?

    Ja bih pre rekla kako su čovek i ljubav kategorije,premda ne bih rekla da su neodvojive,barem ne u onom smislu ''idealne ljubavi''.Čovek je nesavršeno biće i njegove ljubavi,kojih je mnogo,upravo se oko te njegove nesavšenosti i stvaraju,na njima se zasnivaju.
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

Slične teme

  1. Sta obicno radite kada ostanete sami na forumu?
    Autor Savone u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 117
    Poslednja poruka: 12.04.2020, 20:53
  2. Prići... ili ne... pitanje je sad?
    Autor jellena u forumu Ljubav
    Odgovora: 45
    Poslednja poruka: 12.04.2012, 23:17
  3. Pitanje
    Autor rakisvu u forumu Online savetnik
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 15.12.2010, 10:04
  4. kupiti ili ne, pitanje je sad
    Autor Vojvotkinja u forumu Ekonomija
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 15.10.2009, 17:39
  5. Pitanje za razmisljanje!
    Autor Ivana-psy u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 07.04.2008, 23:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •