Mađarska - dvojno državljanstvo
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11
  1. #1

    Mađarska - dvojno državljanstvo

    Mađarska je usvojila zakon koji omogućava Mađarima iz susednih zemalja dobijanje dvojnog državljanstva. I ne samo njima.

    Taj zakon je stupio na snagu 20. avgusta kada, a počeće da se primenjuje od 1. januara 2011. godine.

    Prema usvojenom zakonu, Mađari iz susednih zemalja moći će da dobiju dvojno državljanstvo ali ne i pravo glasa za šta je potrebno da imaju prebivalište u Mađarskoj. Taj zakon, kako podseća agencija France presse, obuhvata 3,5 miliona Mađara od kojih najveći broj živi u Rumuniji i Slovačkoj, ali i u Srbiji, Hrvatskoj, Ukrajini i Austriji.

    Inače, mađarsko državljanstvo će moći da dobiju i oni građani Srbije, ali i Hrvatske, Austrije, Slovačke, Ukrajine, Rumunije, čiji su preci živeli na teritoriji Mađarske, i koji koliko-toliko poznaju mađarski jezik.

    Od svih zemalja, jedino je Slovačka nekativno reagovala na ovaj zakon i pokrenula protivmere.

    Da li neko ima dodatnih informacija o ovom zakonu i kako komentarišete kako će se odraziti na život i etnička kretanja pre svega u Vojvodini.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  2. #2

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Ispratio sam nešto po medijima oko dvojnog državljanstva vojvođanskih Mađara i ne vidim što bi se tu išta polemisalo puno. Ima građana Srbije koji pored srpskog imaju i druge pasoše, ako neko može imati hrvatski ili bosanski pasoš, nema logike da neko sada reaguje što će se Mađarima iz Srbije omogućiti da imaju pasoš matice (a nije niko ni reagovao ruku na srce). Možda će dobijanje mađarskog pasoša uticati na migracije njihovih vlasnika ka zemljama EU gde će oni moći da zasnuju radni odnos i da se nastane, mada u principu verujem da će to biti mala migraciona kretanja. U velikoj meri su ljudi koji su želeli da odu već otišli i ta kretanja će biti ista sa ovim ili onim pasošem, tj ko želi da ode, uradiće to sa bilo kojim pasošem.

    Znam da su Mađari imali zategnute odnosima sa Slovacima a ranije i sa Rumunima oko položaja Mađara u tim zemljama. U Slovačkoj mi to u zadnje vreme izgleda nekako izraženije, verovatno da se radi o strahu slovačkih vlasti od eventualne secesije dela Slovačke koju Mađari dosta homogeno naseljavaju, ali ne vidim kako bi ih zakon o dvojnom državljanstvu ugrozio na taj način? Malo mi je glupo dizati prašinu oko toga.



  3. #3

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Не мислим да ће имати неки велики утицај на Мађаре у Србији, а ако ће људима донети неке користи, подржавам.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #4

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Ne bih to nayvao diyanjem prašine, jer mi nije namera da pravim frku oko toga.
    Slovaci su ovaj potez ocenili kao pokušaj prekrajanja Trianonskog sporazuma.
    Naša država ima sličan zakon i lako daje državljanstvo Srbima ma gde da su u sveti.
    Rumunija i Bugarska imaju slične zakone.
    U stvari, kome može da bude zanimljiv ovaj zakon? Pre svega ljudima u Srbiji, Hrvatskoj i Ukrajini.To su zemlje van EU, sa manjim standardom i velikim procentom nezaposlenih. Ostale zemlje su već u EU i to njihovim građanima im ne predstavlja neki izazov.
    Za građane Hrvatske koji imaju pravo na ovo državljanstvo, ova mogućnost ima manji značaj zbog izglednog ulaska ove zemlje u EU.
    Ukrajinu ne bih komentarisao, ne znam puno o njoj, a i mislim da je jasno kako bi tamo mnogi pojedinci doživeli otvorena vrata zapada.
    Kod nas broj građana koji imaju prava na ovaj pasoš i nije zanemariv, ako se poslatra Vojvodina. Pre svega pripadnici mađarske nacinalne manjine, potom oni iz mešanih brakova - oni kojima je neki od predaka mađar, kao i oni koji imaju nekog od predaka ko je rožen u Vojvodini pre ili za vreme prvog svetskog rata, a znaju da beknu i malo mađarskog. Procenjuje se da je takvih oko 200-300 000. Pitanje je koliko je od njih zainteresovano za ovu opciju. U mojoj okolini ih ima dosta.
    Deo je zainteresovan da ima pasoš za "da se nađe", i to su oni koji su već ranije imali mađarsku ličnu kartu. manji deo je zainteresovan za odlazak iz zemlje. Osim toga, dolazak na belu šengensku listu je ukinuo razlog putovanja kao osnovu za posedovanje mađarskog pasoša. S obzirom da je dobar deo mladih Mađara zainteresovan za emigraciju već napustio zemlju, ne verujem da je u pitanju više od 2-3 000 zainetesovanih ljudi. Ovaj put, pridružuje im se i grupa ljudi koji žele da napuste zemlju u potrazi za poslom, a ispunjavaju formalne uslove. I njih je možda još toliko.
    Ono što je problem je to što su ovo pre svega mladi ljudi čijim odlaskom se prekida nastavak generacije i nestankom njihovih roditelja, nastaje depopulacija zemlje.
    Osnovni razlog koji navode neki moji poznanici zaiteresovani za ovaj pasoš je mogućnost legalnog zapošljavanja u EU, bez mukotrpnog dobijanja radne vize, bilo da se radi o radu preko granice u Rumuniji (Temišvar, Arad), Sloveniji ili negde u EU gde već imaju neke kontakte, ali do posla nisu mogli da dođu zbog problema sa radnim dozvolama i kontigentima koji postoje u određenim zemljama za nas.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  5. #5

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Pa sigurno da će jedan broj mladih to iskoristiti za odlazak iz Srbije, trend odlaska imamo od devedesetih bez obzira na nacionalnu pripadnost. Šta je tu je, ja im želim svu sreću ko god se opredeli da je potraži u zemljama EU. Da je ovo korak ka prekrajanju trianonskog sporazuma, stvarno je smešno tvrditi. Slovačka je članica EU, tako da je ljudima koji tamo žive isto sa pasošom Slovačke ili Mađarske u ostalim zemljama članicama, jer su ako se ne varam obe zemlje jednako tretirane u EU, ali veći značaj svakako ima za građane država koje nisu članice EU kako si već rekao.



  6. #6

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Meni je mama cista madjarica,rodjena ovde,dok mi je otac Srbin. Dali ja imam pravo na to dvojno drzavljanstvo, I dali to ista pomaze u imigraciji u inostranstvo i trazenju posla u inostranstvu?

  7. #7

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Citat Vojvodjanin922 kaže: Pogledaj poruku
    Meni je mama cista madjarica,rodjena ovde,dok mi je otac Srbin. Dali ja imam pravo na to dvojno drzavljanstvo, I dali to ista pomaze u imigraciji u inostranstvo i trazenju posla u inostranstvu?
    Svakako da su šanse veće nego sa pasošem Srbije, sa mađarskim se dobija status građanina EU i sva prava koja ima nosilac mađarskog pasoša. U vezi dobijanja državljanstva, najbolje je obratiti se nadležnim organima. Znam da su neki od uslova - mađarski jezik (znanje mađarskog), da lice nije krivično odgovaralo i da mu je neko od predaka bio državljanin Mađarske (sad je pitanje do kog kolena se konkretno to gleda). Ukoliko znaš mađarski i nisi osuđivan ispunjavaš uslove, a neko od majčinih predaka Ti je verovatno imao ugarsko državljanstvo.



  8. #8

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Treba mi pomoć zapravo informacija o dokazivanju mađarskog porekla.

    Koja su dokumenta potrebna i da li su novi izvodi (izvod iz matične knjige rođenih i državljanstvo), oca i babe poreklom Mađara dovoljni i validni za dobijanje dvojnog državljanstva.
    Svaka informacija je dobrodošla .
    Poruku je izmenio medju zvezdama, 30.11.2010 u 13:51

  9. #9

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Najuputnije je potražiti sajt konzulata NR Mađarske u Srbiji i odatle započeti.

  10. #10

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  11. #11

    Odgovor: Mađarska - dvojno državljanstvo

    No, ima li do sad nekih iskustava?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Slične teme

  1. Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 18.04.2015, 14:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •