Vulkani
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7

Tema: Vulkani

  1. #1

    Vulkani


    ВУЛКАН је место на коме магма (усијана маса растопљених стена) избија на површину Земље. Обично има изглед купе.
    Кратер је левкасто одубљење на врху вулкана.

    По изласку на површину магма се назива лава и има око 1200˚C.
    Избијање лаве може бити споро или бурно- ерупција.
    Вулкана има и на копну и на мору.
    Охлађена лава са пепелом и комадима стена временом образује вулканску купу.
    Тако настају вулканске планине. (Етна, Везув, Хекла, Килиманџаро)
    Ако се издигну изнад нивоа мора онда су то вулканска острва. (Хаваји)
    Према активности деле се на:
    - активне
    - угашене
    На свету постоји око 1300 живих вулкана, али је током године активно само око 20 до 30.

    Шта знате још о вулканима?














    Najveca vlast je vladati sobom.

  2. #2

    Odgovor: Vulkani

    Vulkan Etna

    OPASNA ETNA
    Etna je najviši vulkan u Europi (3.296m) i jedan od najaktivnijih na svijetu.Etna predstavlja stalnu opasnost za stanovnike italianskog ostrva Sicilie u Sredozemnom moru.-U stara vremena Rimljani su Etnu smatrali prebivalištem Vulkana-boga vatre, po kome su vulkani i dobili ime. Ali, Etna je čuvena po nečemu drugom: njene strahovite i česte erupcije pustoše okolinu gradova Catanie i Messine, blizu kojih se nalazi njen kupasti vrh, gotovo uvijek obavijen oblakom dima i varnica.-Zabilježeno je oko 150 erupcija ovog vulkana,od kojih je ona od 1693 prouzrokovala skoro 60.000 žrtava.Žičanom željeznicom, koja se diže na visinu od 3.000 m., turisti odlaze u praskozorje i dive se glavnom krateru sa užarenom lavom, a zatim posmatraju čudesno lijep izlazak sunca.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  3. #3

    Odgovor: Vulkani

    Imao sam priliku da posetim Napulj i Siciliju, tako da sam bio u neposrednoj blizini Vezuva, Etne i Strombolija na Liparima. Šteta što tada nije bilo digitalnih kamera, jer je utisak koji ostavljaju više nego upečatljiv. Sećam se da se iz Etne dimilo, a najlepši prizor je, bar za mene, bio Stromboli, vulkanski kupasti otok koji se diže iz Tirenskog mora...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Vulkani

    Celo ostrvo Stromboli, svega oko 5 km u prečniku, je zapravo kupa vulkana koji viri iz vode. Osnova na dnu mora je oko pet puta veća od samog ostrva. Najzanimljivije je to što je ovaj vulkan stalno aktivan: na svakih dvadesetak minuta dolazi do erupcije. Srećom, ovde se radi o slabijim eksplozijama, a lava se izliva samo na zapadnu stranu ostrva, tako da selo i luka nisu ugroženi. Ovakva aktivnost je u vulkanskom svetu veoma retka, i baš se po ovom mestu i zove stombolijanska aktivnost. Čak je i prilično bezbedno, doduše jedino uz stručnu pratnju, popeti se na sam vrh planine i posmatrati strombolijanski vatromet i osetiti pravi vulkanski zadah.

    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #5

    Odgovor: Vulkani

    Vezuv - je jedini aktivan vulkan na kopnenom delu Evrope. Po poslednjim merenjima njegova dužina iznosi 1.281 m, dubina kratera - 30 m.

    Pogled sa Vezuva



    Računarski generisana ilustracija erupcije Vezuva 79. p. n. e.


    Vezuv se nalazi na terenu Italija, na Apeninskom poluostrvu, pored Napuljskog Zaliva. Najpoznatija erupcija se dogodila 79. godine, kada su uništeni gradovi: Pompeja, Herkulaneum i Stabija. Poslednja velika erupcija dogodila se 1944. godine.

    Izvor/vikipedija
    Najveca vlast je vladati sobom.

  6. #6

    Odgovor: Vulkani

    Krakatau je bio malo ostrvo u Indoneziji koga je raznela snažna vulkanska erupcija. Ostrvo je bilo vulkanskog porekla, a eksplozija se dogodila 1883. godine. To je jedna od najpoznatijih eksplozija svih vremena. Od ostrva nije ostalo ništa, a na tom mestu je danas ostrvo Rakatu.

    • Jedan od najstravičnijih vulkana se nalazi na istoimenom ostrvu u Indoneziji. Vulkan je 1883. godine bukvalno eksplodirao, raznevši dve trećine ostrva, formirao je depresiju dubine 300 m. Vulkan je izazvao velike talase (cunamije) koji su bili uočeni na svim otvorenim morima sveta. Zvuk koji je proizvela eksplozija vulkana, čula je jedna dvanaestina Zemljine kugle, to je inače najjači zvuk ikada proizveden na Zemlji. Na Indonežanskim ostrvima od posledica erupcije stradalo je preko 40.000 ljudi.
    izvor/Vikipedija

    Najveca vlast je vladati sobom.

  7. #7

    Odgovor: Vulkani



    Vulkani Aljaske nisu kao havajski i većina njih ne izbacuje reke lave. Umesto toga, oni "eksplodiraju" i izbace mlaz pepela devet do petnaest kilometara uvis. Posle erupcije Ridauta 15. decembra 1989. godine, pepeo je preprečio put "KLM" mlaznjaka koji je prevozio 231 putnika.
    Zbog pepela četiri motora letelice su otkazala, a dim je ispunio kokpit. Avion je izgubio više od tri kilometra visine, pre nego što je posada uspela da ponovo pokrene motore i spusti bezbedno letelicu u Enkoridž. Popravka je procenjena na 80 miliona dolara.
    izvor/blic
    Najveca vlast je vladati sobom.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •