Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 37
  1. #1

    Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?


    KASTRACIJA PASA I MAČORA


    Kastracija mužjaka, kao i sterilizacija ženki, izaziva niz dilema i pitanja vlasnika. Mnogi vlasnici ni ne znaju zbog čega je kastracija mužajaka nekada indikovana, kada treba da se izvrši i kako deluje na ponašanje i karakter životinje.


    Šta je kastracija?

    Pod kastracijom se podrazumeva hirurško otklanjanje oba testisa u opštoj anesteziji. Pogrešno je sterilizaciju ženke nazivati "kastracijom ženke" jer se termin "kastrirati" odnosi samo na uklanjanje testisa.


    Indikacije za kastraciju

    Najbitiniji aspekt kastracije je preventiva i terapija određenih bolesti koje se javljaju kod muškiih životinja.

    Kastracija je visoko indikovana kod pasa i mačora kojima se do uzrasta od šest meseci do godinu dana oba testisa ne nalaze u skrotumu. Takve životinje se nazivaju kriptorhidi. Postoje abdominalni, ingvinalni i preskrotalni kriptorhidi. Abdominalni kriptorhidi su one životinje kod kojih je jedan ili oba testisa ostao u trbušnoj duplji. Ingvinalni kriptorhidi su one životinje kod kojih je jedan ili oba testisa zaostao u ingvinalnom kanalu. Kod preskrotalnih kriptorhida jedan ili oba testisa nalaze se neposredno pre skrotalne kese. Bilo da je koji tip kriptorhizma u pitanju, poželjno je da se ovakvi mužjaci kastriraju. Prvi i najvažniji razlog je sklonost testisa koji se ne nalaze na svom prirodnom mestu da vremenom maligno proliferiše tj. da se u njemu ili na njemu stvori tumor. Takođe može da dođe do rotacije testisa koji nije na svome mestu, a posebno onoga koji je zaostao u trbušnoj duplji. Zbog rotacije testisa oko svoje ose, dolazi do pritiska na krvne sudove testisa i testis otiče. Ovako uvećan testis vrši pritisak na organe unutar trbušne duplje i može da ugrozi život životinje.

    Kastracija je indikovana i kod oboljenja prostate. Na primer kod hronične upale prostate, uvećanja prostate ili kod pojave tumora i cista na prostati.

    Logično, kastracija je indikovana i kod oboljenja koja se javljaju na testisima, na primer kod tumora testisa.

    Kastracija se vrši i u cilju sprečavanja recidiva određenih oboljenja kao što su na primer hepatoidni adenomi (vrsta tumora koji se javljaju oko anusa) ili perinealna hernija (vrsta kile).

    Kastracija se takođe vrši i u cilju sprečavanja lutanja, teritorijalnih borbi i teritorijanog obležavanja.

    Mužjaci, posebno oni koji često beže i nekontrolisano se pare kao i lutalice su izvor polno prenosivih bolesti. Kod pasa je najčešća polna zaraza TVT (transmisioni veneralni tumor - vrsta tumora koji se prenosi polnim putem). Parenjem se mogu preneti i mnoge druge infekcije i kod pasa i kod mačaka. Kod mačaka veliku opasnost predstavlja širenje infekcije FIV-a putem ujednih rana (FIV je virusna, fatalna infekcija, vrlo slična HIV-u ljudi)

    Mačori su uzrazito skloni teritorijalnom obeležavanju koje može da bude vrlo neprijatno po vlasnike. I mačori koji uopšte ne izlaze iz stanova urinom markiraju prostor u kome borave kao i nove stvari koje se tu pojave.

    Mnoge muške životinje beže od kuće zbog nagona za parenjem i vraćaju se sa teškim telesnim povredama što od drugih životinja, što od autombila, a što i od ljudi. Neki mužjaci se nikada i ne vrate sa svojih lutanja.

    Kastracijom se svi ovi problemi preveniraju ili rešavaju. Mačore koji su FIV pozitivni treba kastrirati bez ikakvog odlaganja jer su velika opasnost za mačeću populaciju.

    Kastracija se vrši i u cilju kontrole populacije pasa i mačaka. Vlasnici koji imaju životinje različitih polova iste vrste, u sezoni parenja imaju velike probleme da bi sprečili neželjeno parenje. Pse i mačore lutalice je daleko humanije kastrirati nego dozvoliti da stvaraju novu generaciju nezbrinutih životinja.


    Uticaj kastracije na ponašanje životinje

    Kastracija je operativni zahvat koji mužjaci uglavnom lako podnose i od koga se brzo oporavljaju. Kastracija ne menja karakter i radne osobine životinje. Kao i kada je sterilizacija ženki u pitanju, jedini problem koji može da se javi je gojaznost. Metabolizam kastrirane životinje je nešto sporiji zbog nedostatka polnih hormana. Međutim ako vlasnik kontrolisano hrani svoga ljubimca prema savetima koje je dobio od veterinara, mužjak se neće ni malo ugojiti. U rukama je vlasnika da težinu životinje drži pod kontrolom.

    Kastirani psi lutalice nisu učesnici takozvanih "psećih svadbi" koje jako plaše i iritiraju građane. Kastrirani mužjaci su vezaniji za određenu teritoriju i vrlo retko dolaze u sukob sa drugim pripadnicima svoje vrste.

    Mačori prestaju sa markiranjem teritorije urinom za nekoliko nedelja od kastracije. Kastraciju nikako ne treba odlagati niti dugo na nju čekati kod mačora koji ispoljavaju agresivno ponašanje prema vlasnicima. U početku, agresivno ponašanje je u najvećem broju slučajeva izazvano potrebom mačora za parenjem i teritorijalnom dominacijom. Međutim, ako se kastracija predugo odlaže, može da se stvori promenjen modul ponašanja i loša navika koju onda kastracija ne može da reši.


    Naša preporuka

    Mužjaci kod kojih se u skrotalnu vreću nije spustio jedan ili oba testisa, treba kastrirati. Obavezno treba ukloniti oba testisa bez obzira na njihovu lokaciju.

    Treba kastrirati mužjake sa oboljenjima prostate ili oboljenjima samih testisa.

    Kastraciju treba izvršiti u cilju preventive oboljenja na čiji razvoj imaju uticaja muški polni hormoni (hepatoidni adenomi, perinealna hernija itd.)

    Mačore obolele od FIV-a treba obavezno kastrirati. Potrebno je kastrirati i životinje obolele od nekih hroničnih, polno prenosivih bolesti kao što je na primer bruceloza.

    Mačore koje vlasnici ne misle da pare treba kastrirati što pre da bi se sprečilo markiranje urinom kao i pojava agresivnosti.
    ~Maznuto sa neta~
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  2. #2

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Nakon visenedeljnog cunjanja po netu i raspitivanja kod strucnjaka i vlasnika kastriranih pasa, ja se odlucih ZA.
    Setnje su nam postale pravo mucenje i Dzodza koji kad je u kuci slusa besprekorno, na ulici postaje pravi manijak.
    Ne planiramo da ga parimo, necemo ga voditi na izlozbe...i sva obrazlozenja ukazuju na to da ce se ludacko ponasanje na ulici resiti kastracijom.

    Sto se tice protivnicke strane, uglavnom sam dobijala pitanja od nasih ljudi..."Oduzeces mu muskost?"


    Kaj vi mislite?
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  3. #3

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Protiv.

    Što nisi kupila ženku? I kako možeš a da ga ne pustiš na skokić bar neki put? I kako bi tvom mužu bilo da mu odseku piŠu? A Tebi? A?


  4. #4

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Evo ga jos jedan balkan boy

    Ne sece se pisha, nego se vade tojash.
    Ne mogu da pustim na jedan skokic jer je jedini odgajivac shar pejOva 300km daleko...a i familija smo. A mi naravno ne zelimo incest.

    I poslednje...da sam ja jedna od onih glupaca koja shiri noge i zatrudni svaki put kada se javi zelja za snoshkom, pa zatim nezeljenu trudnocu resava abortusom...verujem da bi nas svaki ginekolog posavetovao da se muz kastrira...kad je zena vec toliko glupa.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  5. #5

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    U principu sam ZA ali zato mora da postoji valjani razlog, a samim tim i opravdanost..
    Ovo pitanje nije ni malo naivno bez bzira što se radi o životinjama. Čovek, kao vlasnik psa odgovoran je za čuvanje i održavanje ali i postupke svog kućnog ljubimca. Prema tome mislim da je i odgovoran za donošenje ovakve odluke. Veliki broj pedigriranih pasa pokazao se jako loš u uzgoju rase i takvi psi su se isključilivali iz uzgoja. Naravno ne mali broj intervencija bio je neophodan i zbog zrastvenih komplikacija, a o povredama i da ne govorimo.
    Prema tome, mislim da je u nekim slučajevima neophodno i opravdano primeniti ovaj zahvat. Kada postoje uslovi za nesmetano držanje i pravilan uzgoj, kada je zdrastveno stanje psa u najboljem redu onda je ovakav zahvat ipak neopravdan.
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  6. #6

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Cula sam, ali ne znam da li je tacno da je pozeljno kastrirati muzjaka oko navrsenih 7 godina zivota, zbog mogucih oboljenja prostate (karcinom).
    Moj pas je star 5 godina, jos uvek ima mudanca, a mislim da ce tako ziveti rest of hih zivot. Inace moj trobojac je veoma temperamentan i tvrdoglav kada smo napolju, ali to je njegova priroda i nema nikakve veze sa jajima. Kastriranjem psa, karakter psa se ne menja. Menja se izgled psa, koji ce po kastriranju poceti da se goji i vremenom ce njegova telesna tezina bivati sve veca, postace trom i lenj.
    neunistiva zlojebaba!

  7. #7

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    NE!!! Zato sto to nije normalno, ako vec ne mozes da drzis nekog ljubimca takvog kakav je nemoj ga ni uzimati
    Ljubimci se savesno uzimaju, i bolje ga pokloni ako vec skace na sve sto je zivo nego da ga sakatish
    Previse je nama ljudima dozvoljeno da manipulisemo zivotinjama..

  8. #8

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Evo ga jos jedan balkan boy

    Ne sece se pisha, nego se vade tojash.
    Ne mogu da pustim na jedan skokic jer je jedini odgajivac shar pejOva 300km daleko...a i familija smo. A mi naravno ne zelimo incest.

    I poslednje...da sam ja jedna od onih glupaca koja shiri noge i zatrudni svaki put kada se javi zelja za snoshkom, pa zatim nezeljenu trudnocu resava abortusom...verujem da bi nas svaki ginekolog posavetovao da se muz kastrira...kad je zena vec toliko glupa.
    Onada ga pušĆaj na lokalne prolaznice, misliš da će da bira?

    Ukoliko ipak budeš uradila to gNusno delo, računaj da pokrećem inicijativu pod nazivom Odsecite ZorCi kohones.

  9. #9

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    , ako vec ne mozes da drzis nekog ljubimca takvog kakav je nemoj ga ni uzimati
    Ljubimci se savesno uzimaju, i bolje ga pokloni ako vec skace na sve sto je zivo nego da ga sakatish
    Previse je nama ljudima dozvoljeno da manipulisemo zivotinjama.
    Ah taj surovi svet...bolje je pustiti na ulice gomilu dzukaca lutalica, no ih kastrirati i resiti problem. Nemojmo o toj vrsti humanosti, pliz.
    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku

    Ukoliko ipak budeš uradila to gNusno delo, računaj da pokrećem inicijativu pod nazivom Odsecite ZorCi kohones.
    Sine, brate...zakasnio si. Moraces da smislis nesto drugo za oDsecanje.
    Poruku je izmenio Bombica, 26.06.2010 u 23:48 Razlog: nepotrebna provokacija
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  10. #10

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Ah taj surovi svet...bolje je pustiti na ulice gomilu dzukaca lutalica, no ih kastrirati i resiti problem. Nemojmo o toj vrsti humanosti, pliz.
    Nigde nisam rekao da ih treba pustiti na ulicu, treba prvo prochitati ono sto je napisano pa posle komentarisati, ne znam koliko su drugi ljudi humani, ja jesam dovoljno da ne sakatim zivotinje..

  11. #11

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    ...kastracija ne...ali,sterilizacija da..malo pogledajte kako se to resava u azilima za pse...bice vam jasnije......
    ...hell ain't a bad place to be......

  12. #12

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    nase siroce iz azila smo dobili sa svim reproduktivnim organima
    na moj predlog da ga "skockamo"
    matori je viknuo historijsko NE
    izlece na sokak ko sumanut
    optrci koji krug
    obidje djevojke ..ili momke
    nisam mu drzala fenjer
    vrati se ..sam otvori kapiju
    ako ne moze..strpljivo ceka da ga neko pusti u avliju...
    svuda podji,svojoj kuci dodji
    ko i svi muskarci
    sto bi on bio izuzetak

  13. #13

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Ja ne biK
    Ali, ja nemam psa..a nemam ni macku
    Kada je moj bivsi uzeo macu, razmisljao je o tome. Ja ga onda "nakrpila" kako sme da sebi dodeljuje ulogu Boga (satro veruje, pa sam lupala na tu kartu ), kako mu nije zao da osakati (jadnu) zivotinju i oduzme joj nesto sto joj po prirodi pripada i slicne patetike...
    Rezultat: trenutno ima cetiri preslatke mace i nema pojma sta ce s' njima
    Budi pametan i pravi se lud

  14. #14

    12 Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Rezultat: trenutno ima cetiri preslatke mace i nema pojma sta ce s' njima
    Pa ništa. Moraće da vodi računa o njima, da preduzme sve raspoložive mere ali i metode kojim bi se sprečio njihov samovoljan odlazak na ulicu, razvlačenje smeća iz kontejnera između bokova, a samim tim i stvaranje preduslova za širenje eventualne zaraze u ovo letnje vreme, noćno mjaukanje po ogradama pred parenje koje ne dozvoljava da se lagano zaspe jer budi grešne misli i slično .
    E takoC!!!
    Живима по заслузи, мртвима по обичају

  15. #15

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku

    Kaj vi mislite?
    Ja se ne bih usudila i nisam za, imam 3 odrasla mužjaka AST-a i nikad mi tako nešto nije palo na pamet. ali to je moje mišljenje ...
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  2. Kako se osecate kada vas mrzi onaj koga volite?
    Autor cupavi u forumu Treba mi pomoć
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 05.09.2012, 23:27
  3. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:35
  4. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 15.02.2010, 11:48
  5. Hemijska kastracija za pedofile
    Autor Lady S u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 06.01.2009, 13:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •