Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto? - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 37
  1. #16

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat angus kaže: Pogledaj poruku
    ...kastracija ne...ali,sterilizacija da..
    Кастрација се ради код мужјака, а стерилизација код женки..
    Обе интервенције се раде у општој анестезији, а опоравак је уз одговарајућу негу брз и лак..
    Кастрацијом мужјака, у општој анестезији се уклањају оба тестиса, а стерилизација подразумева уклањање јајника и материце..
    Понашање животиње се не мења, једина промена је што изостаје полна фрустрација кад их спопадне терање..

    Иначе, кастрација и стерилизација су добра превентива, а и начин лечења многих обољења код животиња..

    Кад постоји индикација, наравно да сам за за обе интервенције..
    Poruku je izmenio Aiko, 27.06.2010 u 14:55
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  2. #17

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Evo jos jedan koristan tekst sa neta

    Da li ste znali da se sterilisane ili kastrirane životinje imaju blažu narav?
    Mužjaci:
    Kastrirani psi i mačke usmeravaju svu svoju pažnju na svoje ljudske porodice. Sa druge strane, nesterilisane jedinke često bez nadzora lutaju u potrazi za partnerom, rizikujući teške ili fatalne povrede u saobraćaju ili u okršajima sa drugim mužjacima. Osim toga, oni označavaju teritoriju urinom prilično neprijatnog mirisa.

    U kući Vas seksualno uzbuđeni mužjak pasa može i osramotiti, naskakanjem na delove nameštaja ili na vaše ili noge gostiju. Takođe, nemojte mešati agresivnost i zaštitničko ponašanje; sterilisani pas štiti svoj dom i porodicu podjednako dobro kao i nesterilisani pas, dok se mnogi problemi sa agresivnošću mogu ublažiti ili čak i rešiti ranom sterilizacijom.

    Ženke:
    Dok periodi njihovih plodnih ciklusa prilično variraju, većina ženki mačaka pokazuje slično ponašanje kada su u teranju. Četiri ili pet dana, svake tri nedelje [tokom sezone parenja], one se glasno oglašavaju mjaukanjem i uriniraju znatno češće ponekad i svuda po kući u pokušaju da privuku mužjake. One tako često privuku potentne mužjake koji uriniraju oko doma u kome živi ženka. Ženke pasa takođe privlače mužjake sa velike daljine [zahvaljujući izuzetno dobrom čulu njuha kod pasa, kao i jakom mirisu mokraće]. Ženke pasa obično imaju krvavi iscedak u trajanju od nedelju dana a mogu postati skotne još jednu nedelju nakon toga. Bolje sprečiti...

    Da li ste znali da će sterilisana ili kastrirana životinja imati duži i zdraviji život?

    Sterilizacija ženki [odstranjivanje reproduktivnih organa] ili kastracija mužjaka [odstranjivanje testisa] su rutinske veterinarske procedure koje se obavljaju pod opštom/potpunom anestezijom. Obe vrste operacija po pravilu zahtevaju minimalnu hospitalizaciju. ASPCA preporučuje sterilizaciju ili kastraciju u što ranijem životnom dobu životinje. Osim sprečavanja neželjenog parenja, kastracija kod mužjaka pasa i mačaka uklanja opasnost od raka testisa i bolesti prostate. Sterilizacija ženki pasa i mačaka pomaže u sprečavanju piometre [gnojne infekcije materice] i raka dojke, a sama operacija se preporučuje pre prvog teranja pošto tada pruža najveći stepen zaštite od ovih bolesti. Lečenje piometre zahteva hospitalizaciju, intravenske infuzije, antibiotike i naposletku - sterilizaciju. Rak dojke je fatalan za oko 50% obolelih ženki pasa i za čak 90% obolelih mačaka! Treba takođe znati da su anestezija i operacioni proces veoma neizvesni, komplikovani i skupi, pogotovo kada se radi o starijim životinjama.
    Odgovorno postupanje

    Da li ste svesni da možete sprečiti patnju i smrt mnogih životinja?
    Retki su ljudi koji ne vole mačiće i štence. Nažalost, neki izgube taj osećaj naklonosti kada životinje odrastu. Kao tužni rezultat, na svetu godišnje bude eutanazirano nekoliko miliona pasa i mačaka svih starosti i rasa. Ostali žive kratak i najčešće nesrećan život lutalica. Mnoge od ovih životinja su na svet došle neželjenim upravinjam koje je moglo biti sprečeno sterilizacijom ili kastracijom. Lutalice retko žive duže od nekoliko godina, često stradajući od gladi, bolesti, smrzavanja ili pod točkovima automobila.
    Suve činjenice
    Predsrasuda:
    Ženka psa ili mačke treba da ima jedno leglo pre sterilizacije.
    Činjenica:
    Što pre sterilišete ženku to će ona imati bolje zdravlje u budućnosti. Čim štene ili mače ima više od jednog kilograma ili je starije od 2 meseca, ona ili on mogu biti sterilisani ili kastrirani.* Mnogi veterinari sprovode veoma uspešnu ranu sterilizaciju. Što duže ženka živi bez sterilizacije, veće su šanse od tumora dojke ili infekcije materice. Zapravo, ženka sterilisana pre prvog teranja [između 6 i 9 meseci] ima šest do sedam puta manje šansi da dobije tumor od nesterilisane ženke.
    *[oko ovog važnog detalja su mišljenja stručnjaka i dalje podeljena, a jedni se jako protive kastraciji mužjaka pre 8.-og meseca starosti]

    Predsrasuda: Sterilizacija ili kastriranje će izmeniti karakter kućnog ljubimca.
    Činjenica:
    Male promene koje će nastupiti biće bez izuzetka pozitivne. Bez obzira na starost u trenutku ovakve operacije, vaš ljubimac će ostati veran, privržen i žaštitnički nastrojen prijatelj. Sterilizacija će smanjiti nagon za parenjem što će imati smirujući efekat na mnoge životinje. Kastrirani mužjaci mačaka i pasa uglavnom prestaju da [žele da] lutaju i da se sukobljavaju sa drugim mužjacima a takođe prestaju i da označavaju svoju teritoriju urinom.

    Predsrasuda: Kućni ljubimci posle sterilizacije postaju debeli i lenji.
    Činjenica:Netačno! Manjak kretanja i preterana ishrana čini kućne ljubimce debelim i lenjim, ne sterilizacija. Vaš kućni ljubimaca se neće ugojiti ukoliko mu obezbedite adekvatno kretanje i normalnu ishranu. Sterilizacija je dobra za vašeg ljubimca i zbog toga što takve životinje u proseku žive dve do tri godine duže od nesterilisanih jedinki. [nepostojanje seksualnog nagona delimično smanjuje aktivnost životinje pa je zbog toga preporučljivo praqtiti težinu i adekvatno umanjiti obroke ako se primeti porast]

    Predsrasuda: Sterilizacija je opasna i bolna operacija.
    Činjenica:
    Sterilizacija i kastracija spadaju u rutinske operacije nad životinjama. Uz minimum kućne nege, vaš ljubimac će moći da nastavi sa svojim uobičajenim aktivnostima samo nekoliko dana nakon operacije.

    Predsrasuda: Korisno je da deca vide kako životinje dolaze na svet.
    Činjenica:
    Veliki broj pristupačnih edukativnih materijala i više su nego dovoljni da decu nauče o rađanju života - na odgovoran način. Dopuštanje da se vaš kućni ljubimac na svet donese mlade koje ne nameravate zadržati će vašu decu naučiti neodgovornom ponašanju. Svako ko je svestan na kakav užasan način život završavaju lutalice u kafilerijama ne sme dozvoliti nekontrolisano parenje.


  3. #18

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Jao, super.

    Evo, sad sam ubeđen u opravdanost seče Đoletovih džadža.

    Možda će i da laje kao Farineli.

    Pa eto prilike da se zaradi i neka kinta, u cirkusu, recimo.



  4. #19

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Jao, super.

    Evo, sad sam ubeđen u opravdanost seče Đoletovih džadža.
    A mozda ce uskoro smisliti i kontracepciju za zivotinje..samo ne znam ko ce tome da ih nauci, kad ni ljudi ne znaju cestito da je koriste..

    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  5. #20

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat Aiko kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Иначе, кастрација и стерилизација су добра превентива, а и начин лечења многих обољења код животиња..
    Кад постоји индикација, наравно да сам за за обе интервенције..


    Kad postoji indikacija .. svako iole normalan je ZA. (a nenormalne zakonom na"terati" na - ZA!)

    Ali kada je/ako je u pitanju čisti "hir" vlasnika -
    'Oće da ima psa/machku/... slona/miša, al' ako može da ga "natera" da nema teranje.
    To je ono ošdaseebešaldatineuđe.. oTprilike.

    Nešto egal "priči"..
    "Ae se qrchim da i ja imam pCa, baš sam faCa
    al'
    - da me ne smara sa šetanjima/trčanjima .. osim kad se meni 'oće
    - da nema teranjA (da mu se ne diže kad se meni ne diže) to mi je tako zamorno i remeti mi sve moje slobode i planove
    - da ne jede mnogo, ako bi moglo i to nekak' da mu/joj se podesi nadboobrežna žlezda i gušteracha
    - da ne laje/mRnjauče i po vazdan zavija.. stan mi je 10/10M2, nervira me a i komšiluk se buni...
    eee to bi možda moglo jednom blagom intervencijicom na glasnim žicama ili ih pak skroz odstraniti
    ... i slično..."


    Za tak'e vlasnike "sladokusce Čajneski ToysFactoryjanci seli, stavili prs' na čelo.. pa smislili

    roboPetSovE




    igračka i po'



    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  6. #21

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Iskreno, to sve moze da zavisi od slucaja do slucaja
    Primera radi, imam kuci 5 odraslih macaka i 2 macora, sa tim da su macori vise vremena proveli po selu jebavajuci kojesta neg' kuci. E sad, ja urgiram da se nase macke sterilisu, iako sam ranije ostro protiv toga. Zasto? E pa, dve od tih pet macaka ne zna da ne omaci manje od 8 macica, kao krmace jbt. Pa racunajte, kad se sve skupi i sve uvek pare i mace u isto vreme, ja kuci odjednom imam 30 macica sa kojima ne znam sta cu, jer ni sa matorima ne znam gde da ih potrpam, jer unutra ne mogu sve jer su neuredne, linjaju se, bezobrazne itd. Jos gora stvar je ta sto, kad se omace, i ako im macici uginu, one se pare odmah i posle dva meseca bude jos 20 macica, barem. Tako da, na godisnjem nivou, ja imam sigurno oko sedamdesetak macica.

    Tako da, jesam za sterilizaciju ili kastraciju u slucaju kad njihova polna priroda predstavlja problem, kao u ovom slucaju.
    I da, cula sam da kastrirane/sterilisane zivotinje postaju vise privrzene domu.
    Krek, krek.. Ne gudra

  7. #22

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Citat Mrak kaže: Pogledaj poruku
    Nigde nisam rekao da ih treba pustiti na ulicu, treba prvo prochitati ono sto je napisano pa posle komentarisati, ne znam koliko su drugi ljudi humani, ja jesam dovoljno da ne sakatim zivotinje..
    Nisi rekao, ali sve to povlaci jedno za drugim.

    Citat Angus kaže: Pogledaj poruku
    ...kastracija ne...ali,sterilizacija da..malo pogledajte kako se to resava u azilima za pse...bice vam jasnije......
    Ja sam pogledala. I ne malo, nego malo vise.
    Kastracija za muzjake, sterilizacija za zenke.

    Citat leptiric kaže: Pogledaj poruku
    Ja ne biK
    Ali, ja nemam psa..a nemam ni macku
    Kada je moj bivsi uzeo macu, razmisljao je o tome. Ja ga onda "nakrpila" kako sme da sebi dodeljuje ulogu Boga (satro veruje, pa sam lupala na tu kartu ), kako mu nije zao da osakati (jadnu) zivotinju i oduzme joj nesto sto joj po prirodi pripada i slicne patetike...
    Rezultat: trenutno ima cetiri preslatke mace i nema pojma sta ce s' njima
    Citam odgovor na slicnu temu na drugom forumu i devojka kaze otprilike...
    -Moja macka se macila nekoliko puta godisnje.
    Nisam znala sta cu sa macicima...macila se u ormanu, na mom krevetu...I ja sam je naucila da vise ne ulazi u kucu. Sad se maci u zbunju u blizini kuce.

    I sta? Resila je problem?
    Zbog takvih likova zivotinje i postaju lutalice.


    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    Jao, super.

    Evo, sad sam ubeđen u opravdanost seče Đoletovih džadža.

    Možda će i da laje kao Farineli.

    Pa eto prilike da se zaradi i neka kinta, u cirkusu, recimo.


    Tema je uopste o kastraciji...a ne o sechi Dzodzinih dzadza.

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku

    Tako da, jesam za sterilizaciju ili kastraciju u slucaju kad njihova polna priroda predstavlja problem, kao u ovom slucaju.
    I da, cula sam da kastrirane/sterilisane zivotinje postaju vise privrzene domu.
    Kastracijom/sterilizacijom se ne menja ponasanje niti karakter zivotinje.
    Na ponasanje utices dresiranjem, karakter i gene prihvatas i volis.
    Na seksualne nagone ne mozes da utices.

    U mom slucaju:
    -dete mi je za malo podletelo pod auto dok smo setali Dzordzeta, jer je frajer snimio kuju s druge strane ulice i povukao je tako da se razbila o beton kao tikva. O njegovoj ljubavi i privrzenosti govori to da se odmah ukopao i vratio se da je onjusi, ali dzaba.
    Pokusali smo sa davilicom, davanjem keksica u setnji, i neznamnijasta sve nismo.
    I kao sto rekoh...kod kuce slusa besprekorno, na ulici poludi kad oseti mirise.
    -dva puta je zarezao i krenuo da ujede malji deca iz komsiluka...
    Meni je to vise nego dovoljno da ucinim nesto na sta ne mogu da uticem.
    Ko ima problem s tim...jbg...pati bejbe.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  8. #23

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Dobro, što nas pitaš kad si već rešila da ga skratiš za dž? Hoćeš da ti damo moralnu podršku?

    E neće da može bato.

    Što nisi kupila ženku nego sad hoćeš da izmasakriraš jadnog, potentnog psića?

    uA!!!


  9. #24

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?



    Ti bre nisi normalan

    Ko je trazio moralnu podrsku? Pitala sam generalno sta ko misli o kastraciji...sterilizaciji...
    Ona Koja Sedi je govorila...i odluku vec donela.

    A zenku nisam kupila zato sto sam hladnokrvna kucka koja voli da sece jaja muzjacima. Misim, Bandzi
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  10. #25

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Nešto m' se vrti po tintari. Kako to da se niko dušebrižnih humanista nije pobunio protiv svakodnevne i više nego masovne pojave kastracije prasića?!



    Možda je to zato što se to u nji'ovom slučaju zove štrojenje?!


    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  11. #26

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Ipak, da pokušam da ti objasnim smisao pominjanja prasića.

    Ne moraju se u svakom postu pomenuti psi i mačke da bi ostao ontopik. Pominjanje štrojenja ima funkciju oslikavanja licimernosti "humanista" koji prave razliku između životinja. Kako li tek onda ljude dele?!?

    Da nemaju možda psi i mačke svest, pa se razlikuju od svinja, koje, bajdvej, nam umnogome fizički nalikuju. Barem što se tiče unutrašnjih organa, kao i ishrane.

    Jasnije?
    Poruku je izmenio Bombica, 28.06.2010 u 18:38 Razlog: цитат

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  12. #27

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Svako ima pravo na svoje misljenje,ja se samo ne slazem sa suprotno misljenjicima o tome da se ljubimci kastriraju. Vec smo dovoljno uticali na njihov svet,nacinishi ih slabe i jadne,umiljate ljubimce,a ne one prirodne "divlje" zivuljke koji im je priroda dala sasvim drugu svrhu,ovo bi samo bi vrhuunac da se kastriraju,ako ne zelis da imas problema s time,onda ti ljubimac ne treba.Kupi dve ribice u akvarijumu,pa za kastracijom nece biti potreba,a nece biti ni porblema.
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  13. #28

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Ja nisam za to. Osim ako su u pitanju medicinski razlozi.
    Ja ne odlučujem da li ću ići u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, nego po tome koliku svetinju branim...

  14. #29

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    Pošto se do sada nisam izjasnio za ili protiv, no sam se bavio samo izričitošću pojedinih protivnika kastracije/sterilizacije, evo da i to uradim. Ovako, moglo bi se protumačiti da sam nemilosrdni sadista i zagovornika seckanja džajca bez razmišljanja. A nije tako.

    Kastraciju/sterilizaciju bi uporedio sa pitanjem legalizacije (opravdanosti) abortusa. Naćićemo milion razloga i za i protiv. I svako će imati svoj ugao viđenja i svoje mišljenje i uopšteno, kao i pojedinačno o svakom slučaju. Ali na kraju složismo se (da li?!) da poslednju reč (treba da) ima majka, odnosno trudnica. Malo rogobatno, ali primerno da se izrazim, vlasnica fetusa. Svaka koja se odluči na takav potez ima svoj razlog i opravdanje.

    Isto tako je sa vlasnicima životinja. (Da, nisam se ograničio samo na kućne ljubimce. I onako sve češće se čuje kako neko za ljubimca ima prase.) Vlasnik životinje je taj koji teba da odluči da li i kada da kastrira/sterilizuje životinju. I svaki ima svoje razloge.

    Neki su ovde izjavili da ne treba da drže ljubimce oni koji bi hteli (imaju potrebu) da ih kastriraju/sterilišu. Da li bi to trebalo da znači da svako ko izrazi želju da udomi kakvu životinju mora da joj omogući i razmnožavanje?! Jer po meni je veliki greh držati životinju u teranju i nikada joj ne omogućiti da "ima odnos". Kako li se tek takve životinje osećaju, imaju potrebu, a ne mogu ni da se samozadovolje, kao što mogu ljudi. Ja bi to ladno karakterizovao kao zlostavljanje životinja.

    Imam kera, imam mačka.

    Labradoru, s vremena na vreme, verovatno ne dovoljno često, omogućimo "druženje".

    A mačor? E on je za dlaku izbegao makaze! Iako spada u slobodnjake, što znači da mu niko ne meri kada izlazi i kada se vraća kući, te skim se i kako druži, zapišavao je sve okolo i ostavljao nesnosljiv smrad za sobom. Ipak, opredelili smo se za isteravanje na dvorište i zabranu ulaženja u zatvoreni prostor.

    Znači, nisam se opredelio za kastraciju, ali mogu da razumem da neki imaju potrebu i na taj način da reše problem.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  15. #30

    Odgovor: Kastracija- da, ne, kada, kako, zašto?

    AdrijanE, alal ti cufta.


    Ja bih samo volela da procitam i poneko objasnjenje ovih sto su se sa velikim gnusanjem izjasnili protiv. "Protiv sam! Ne znam zasto, ali eto izricito sam protiv!"
    Ja sam o kastraciji/ sterilizaciji pisala na nekoj drugoj temi...elem...
    Po meni, veci su monstrumi oni koji ne znaju gde im se smucaju kucni ljubimci, pa kad se kuja vrati iz svaleracije i uskoro osteni kucice, a oni lepo strpaju kucice u kutiju i odnesu ih negde...jer bozemoj, zivotinja je to, snaci ce se. Posle kukaju, pljuju grad, vlast i drzavu jer lutalice napadaju ljude na ulicama.
    Kastracijom/sterilizacijom se sprecava nova generacija lutalica. Da, to su one zivotinje prepustene sebi, bez medicinske nege, hrane i krova nad glavom, ako niste znali.

    Dakle, ne pljujem ljude koji su protiv niti ih ubedjujem da promene misljenje.
    Malo me iritiraju kromanjonski komentari bez obrazlozenja, ali sta ces, ima gi svakakih.

    Citat lenjivica kaže: Pogledaj poruku
    Svako ima pravo na svoje misljenje,ja se samo ne slazem sa suprotno misljenjicima o tome da se ljubimci kastriraju. Vec smo dovoljno uticali na njihov svet,nacinishi ih slabe i jadne,umiljate ljubimce,a ne one prirodne "divlje" zivuljke koji im je priroda dala sasvim drugu svrhu,
    Moj bold.
    Ne znam za ostale ali moj pas nije ni slab ni jadan, a umiljat je samo kad on to hoce. Uglavnom kad vidi svoju ciniju u mojim rukama, a iz cinije mirisi pilav.

    ovo bi samo bi vrhuunac da se kastriraju,ako ne zelis da imas problema s time,onda ti ljubimac ne treba.Kupi dve ribice u akvarijumu,pa za kastracijom nece biti potreba,a nece biti ni porblema.
    Vazi. I prenecu ovu poruku slepim ljudima koji imaju pse vodiche, jer ti psi se takodje kastriraju.
    "Imate kastriranog psa?! Stidite se svoje ljudske superiornosti! Ribice da kupite, jel jasno?!"



    Citat AdrijanKronauer kaže: Pogledaj poruku

    Neki su ovde izjavili da ne treba da drže ljubimce oni koji bi hteli (imaju potrebu) da ih kastriraju/sterilišu. Da li bi to trebalo da znači da svako ko izrazi želju da udomi kakvu životinju mora da joj omogući i razmnožavanje?! Jer po meni je veliki greh držati životinju u teranju i nikada joj ne omogućiti da "ima odnos". Kako li se tek takve životinje osećaju, imaju potrebu, a ne mogu ni da se samozadovolje, kao što mogu ljudi.
    Upravo.
    I da bih udovoljila protivnicima, meni izgleda jedino preostaje da odustanem od kastracije, skinem gace i kleknem. Mozda pustim i woof zvuk.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 66
    Poslednja poruka: 04.02.2015, 18:28
  2. Kako se osecate kada vas mrzi onaj koga volite?
    Autor cupavi u forumu Treba mi pomoć
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 05.09.2012, 23:27
  3. Kako lazu muskarci, a kako zene
    Autor LaraKroft u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 22.05.2012, 15:35
  4. Odgovora: 30
    Poslednja poruka: 15.02.2010, 11:48
  5. Hemijska kastracija za pedofile
    Autor Lady S u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 06.01.2009, 13:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •