Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 26
  1. #1

    Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Ne jednom sam čula kako očevi očekuju da prvo dijete bude sin. Zašto? Ima li to ikakve veze o razmišljanju o daljnjem nastavku nošenja prezimena, nastavku loze?

    Koliko je Vama važno da Vam prvo dijete bude sin ili kćer?

    Sjećam se sebe.. Kako sam potajice htjela da bude kćerka, vjerovala sam da upravo zbog toga nosim dečkića. Na prvom ultrazvuku mi ginekolog nije htio reći koga nosim kao niti na drugom. Zatim sam bila upućena na redovni pregled u Petrovu bolnicu i tamo, pred mužem koji me je prvi put pratio, doktor je ustanovio da nosim curicu. Od nekog šoka, nevjerovanja, ja sam zabezeknuto ponovila ''Curicu??!'' da je doktor sigurno pomislio kako sam ja htjela dečka. Ali.. Ja sam jednostavno bila u šoku jer mjesecima dotad sam tepala svojem sinu.

    Što reći? Ja.. Samo sam u biti htjela da bude zdravo jer zdravlje je danas nešto što ti nitko ne može nadomjestiti ili kupiti.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  2. #2

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Ni prvo ni drugo ni trece

    Kako sam dugo cekala da postanem majka, najbitnije mi je bilo samo da cujem te reci - da cekam bebu. I nismo hteli da znamo sto je, a lekar nam je iznenada negde u 4 mesecu rekao da je decak.
    Radovala sam se kad sam saznala sto je jer kao da sam u tom trenutku postala svesna da se to meni stvarno dogadja. Pre toga je bilo samo - cekam bebu. A tada sam pocela da ga zamisljam kako ce izgledati, da smisljam imena, da spremam sve sto treba za njegov dolazak....
    Dete je bez obzira na pol - tvoja krv...i volis ga zato jer nosi deo tebe i onog koga volis, jer je nastalo iz ljubavi, a najvise zato jer zna da te voli bezuslovno i iskreno. ne zbog toga dali je decak ili devojcica.


  3. #3

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Svjedoci smo da se kod nas, cesto dogadja da očevi ne prihvataju žensku đecu (tuđu večeru) i da se 'majke' odlučuju na abortus kad ne vide muricu na ultrazvuku...balkanski sindrom kojeg prihvataju i žene, nažalost..

    ne sjećam se da se neko džeferdara latio kad mu se šćer rodila..Moj otac je misleći da mu je i tree dijete žensko (tako su mu rekli, pa se pomirio s tim i kovao planove za četvrto) preskočio fotelju, bez zaleta kad su mu javili da je dobio sina ...ruku na srce, meni se stvarno obradovao, jer sam mu bila prvo dijete, pa mu je bilo svejedno sad mu je srednja šćer mezimica ..a znate vec onaj dobro poznati vic kad su oca pitali koliko đece ima, on odgovorio 'Dvoje djece i šćer'.
    Koliko ste puta čuli/pročitali da je čovjek doveo drugu ženu, specijalno za namjenu da joj napravi 'kuronju' ?
    Zar nije sreća u tome da dijete bude 'živo i zdravo', no što ima među noge? Dijete je dar bez obzira na pol!
    a vjerujem da nijesmo ni toliko daleko od vremena kada cemo biti u prilici "naručimo" dijete određenog pola, s obzirom da je medicina toliko uznapredovala.(utjeha za ove koji su bez pardona izjavljivali da cerku ne računaju, jer nemaju koga da prate u vojsku) Daleko bilo...
    Ja bih 4 šćeri..ako bude imao kod da me napuni..oplodi..opraši..i ako budem imala slobodu izbora...
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  4. #4

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Nije mi bilo bitno kod pola će biti, samo neka je živo i zdravo.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  5. #5

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Onomad, kad sam počeo razmišljati o tome, ponukan razgovorima u društvu dok smo žuljali donjim delovima leđa klupe u školi (srednjoj) i parku, moja želja je bila sledeća:
    1. ćerka;
    2. sin;
    3. šta 'oće.

    Na žalost nije mi se ispunila želja o redosledu. A ni po broju, barem za sada.
    Da li sam tužan, razočaran, nezadovoljan...?
    Ma jok! Nikako!
    I onako za Biljanino ponašanje (nikako ne i izgled) često komentarišemo kako se ona pri samom rođenju predomislila i promenila pol.
    Nisam ni trunke razočaran time što imam dve ćerke.
    Zadovoljstvo, s temom u vezi, imam samo što se tiče rasporeda.
    Što se tiče broja, e kad na to pomislim, još uvek osetim grč u stomaku.
    I još se nadam.
    I još želim.
    Ali želim da i ona druga neophodna strana isto to poželi, a to već prelazi u oftopik.

    Još nešto mi pade na pamet u vezi teme.
    Pre petnaestak godina bio sam gost u nekim svatovima i kako je red, kad su se svi smestili u okićenoj sali, stari svat podiže čašu i održa zdravicu. Između ostalog, starina reče "i nek' vam se rađaju prvo ćeri, pa onda sinovi". Dramska pauza pojačala je huk koji se čuo po sali. A onda u nastavku mudrost koju može da definiše samo narodno iskustvo prenošeno i osmatrano generacijama, "zaove da odu, kad snaje dođu"!

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  6. #6

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Pošto imam sestru bliznakinju (a žene se udaju ranije nego što se mi ženimo...je l te ) a i "terao sam kera" dok se god moglo...desilo se da postanem ujak predivnoj curici . Dobar deo detinjstva je provela sa mnom...i obožavao sam je ( kao i sada).
    Možda sam i zbog toga želeo da prvo dete bude "princezica" ? Bivša supruga je želela dečaka jer su njeni roditelji...tek 12 g posle nje i 10g posle svastike dobili dečaka.
    Tako da je "pao dogovor" da ako je curica ja dam ime...a ako je dečak ona.
    Sećam se...prvih reči bivše supruge posle porođaja dok sam je pratio u njenu sobu u porodilištu:
    - Ej...stvarno si sretan što je dečak ?
    Misliiiim...kakvo glupo pitanje ? Radovao sam se živom i zdravom detetu...koje je sada već napunilo 18 g...i upravo polaže za B kategoriju .
    P.S. Nažalost...to je jedino dete koje imam . I ostaće mi uvek velika želja...da imam i malecku princezicu . Srećom, sestričina mi umnogome pomaže da sve lakše prihvatim .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  7. #7

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Hmm...sad, iz ove perspektive, kada pogledam unazad, ne bih ništa menjala...imam dva dečaka i srećna sam sasvim.

    Ali, kada sam zatrudnela i pre toga, kada smo pričali o potomstvu, i muž i ja smo želeli jednog dečaka, pa potom devojčicu. To nam je nekako bio pravi raspored, stariji brat da ima mlađu sestru. Potom, kada je doktorica rekla da nosim blizance, poželeli smo miks - dečaka i devojčicu. Moj ujak koji ima dve devojčice i koji je ostao željan muške dece, stalno mi je govorio da će biti dva dečaka, jednostavno - tako mu ličim I kada je to potvrđeno na ultrazvuku, on se samo osmehnuo i rekao ''Znao sam!''

    Nikada nisam rekla da mi je žao što makar jedna beba nije devojčica, jednostavno, na tom ekspertnom ultrazvuku kada je doktor potvrdio da su bebe dobro, da su zdrave, da je sve ok, mojoj sreći nije bilo kraja... Plašila sam se i vodila računa da sve bude po ps-u da bi trudnoću izgurala do kraja.

    Poznajem neke ljude koji su razočarani (možda malo i teška reč, ali osećaju se neostvareno u nekom segmentu života) jer nemaju mušku decu i meni to nije sasvim uredu. Nekako, mislim da je najveća vrednost imati zdravu decu, koja izrastaju u zdrave, srećne i poštene ljude, a kog su pola, zaista nije važno...Davno su prošla ona vremena kada je samo kuća sa muškom decom vredela, a ostale ne...

  8. #8

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Citat Vojvotkinja kaže: Pogledaj poruku
    Svjedoci smo da se kod nas, cesto dogadja da očevi ne prihvataju žensku đecu (tuđu večeru) i da se 'majke' odlučuju na abortus kad ne vide muricu na ultrazvuku...balkanski sindrom kojeg prihvataju i žene, nažalost..

    ne sjećam se da se neko džeferdara latio kad mu se šćer rodila..Moj otac je misleći da mu je i tree dijete žensko (tako su mu rekli, pa se pomirio s tim i kovao planove za četvrto) preskočio fotelju, bez zaleta kad su mu javili da je dobio sina ...ruku na srce, meni se stvarno obradovao, jer sam mu bila prvo dijete, pa mu je bilo svejedno sad mu je srednja šćer mezimica ..a znate vec onaj dobro poznati vic kad su oca pitali koliko đece ima, on odgovorio 'Dvoje djece i šćer'.
    Koliko ste puta čuli/pročitali da je čovjek doveo drugu ženu, specijalno za namjenu da joj napravi 'kuronju' ?
    Zar nije sreća u tome da dijete bude 'živo i zdravo', no što ima među noge? Dijete je dar bez obzira na pol!
    a vjerujem da nijesmo ni toliko daleko od vremena kada cemo biti u prilici "naručimo" dijete određenog pola, s obzirom da je medicina toliko uznapredovala.(utjeha za ove koji su bez pardona izjavljivali da cerku ne računaju, jer nemaju koga da prate u vojsku) Daleko bilo...
    Ja bih 4 šćeri..ako bude imao kod da me napuni..oplodi..opraši..i ako budem imala slobodu izbora...
    ...sa zadovoljstvom cu vam ustupiti svoj tuchak...dokazano, pravim shceri......
    ...hell ain't a bad place to be......

  9. #9

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    može, al da liči na mene, sreće ti, da ne bude 'vako dlakavo ka' sa tvoje slike..Hvala lepo.
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  10. #10

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Nikada necu zaboraviti svoj shok, kada je doktor izgovorio:"Majchice, dobili ste sina"...
    jer:
    trudnocu sam odrzavala, i veci deo sam provela u bolnici pod nadzorom lekara. Sijaset ultrazvucnih pregleda, ali je Crnogorchina imala zelju da za pol bebe saznamo "po starinski" - kada se porodim! I tako, iako su doktori hteli da kazu sta nosim..... ja sam odbijala, da bih njemu ispunila zelju...
    Aliiiiiiiiiiii....
    pored onog podrazumevanog "da je zivo i zdravo" - ja sam 99% bila ubedjena da nosim devojcicu!!! Bash jak, jak, o s e c a j...
    Bilo je i onih "zadusnih baba" koje su tumacile da nosim decaka ( po onom verovanju, da kada se zena prolepsa - nosi musko, a ako se poruzni, "izoblici" - nosi zensko).... i ne znam koje sve te "tandara-mandara" predvidjanja nisu na mene izvodili - ali sam ja "znala" da nosim devojcicu...
    Druga stvar na koju sam morala da se priviknem je - ime!!!
    Dogovor izmedju supruga i mene je bio: ako se rodi musko, zvace se po svekru....po njihovoj tradiciji (i opet, ja sam na to lako pristala, jer je l', ja nosim devojcicu)....i zvace se po mojoj zelji: Teodora...
    CvrC...
    "Majcice, dobili ste sina"!!!!!

    Sin?
    Milan?
    A gde Teodora?
    Nikad to necu zaboraviti........
    .... (da ne ispadnem toooooliko nenormalna - bila sam sretna, no samo malo konfuzna )

    ps. Cesto sam razmisljala o jednom paradoksu: muskarci prizeljkuju musko dete....svog naslednika....zbog tradicije.....i zbog "da se zna da je opravio musko", ali je cinjenica da su kcerke tatine mezimice, a sinovi - mamine maze!!!

  11. #11

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Citat ELA kaže: Pogledaj poruku
    ali je cinjenica da su kcerke tatine mezimice, a sinovi - mamine maze!!!

    Istina prava...koliko god se trudila da pokažem deci da mogu i kod tate da nađu topao zagrljaj i da se malo pomaze i sa njim - oni su moje maze...i često moj muž kaže da bi voleo da imamo devojčicu da bi imao i on sa kime da se mazi i da od nje napravi princezu....

  12. #12

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Ja sam jos od malena, negde peti, sesti razred, govorila da cu imati prvo sina pa cerku
    Zasto?
    Oduvek sam "patila" sto nemam starijeg brata, nemam pojma zasto...ali eto htela sam bas starijeg brata.
    Naravno, niko me nije uzimao "za ozbiljno"
    Posle sam porasla. Kada sam prvi put ostala u drugom stanju, znala sam da cu imati decaka (zato sto sam tada zelela da imam curicu i po nekoj suprotnoj logici). Tako je i bilo, UZV je potvrdio da je decak. Smislili smo (zajednicki) i ime...Nikola.
    No, desilo se sta se desilo (20 dana pre termina izgubim ja bebu) .
    Posle nekih 6 nedelja ostanem ja ponovo u drugom stanju (iako su svi bili protiv da tako brzo to uradim(o)...no, ko ih shisha). E tada sam zelela, ali bas zelela decaka. Da mi nadomesti mog Nikolicu. Da...ma ne znam ni sama, ali mislim da nikada ne bih prezalila da nije bio decak.
    I takoC...dobijem Aleksu...a posle i Marinu.
    Imena smo izabrali zajednicki. Nije bilo ni rasprave ni musko ja zensko ti. meni to glupo. Za Makicu je on cak predlagao da se zove po mojoj mami...razmislila sam i ne, ne bih imala snage da to ime izgovaram svaki dan po nekoliko puta.
    Naravno da je vaznije od pola da su deca zdrava, ali ja cu neskromno reci da sam bas srecna jer imam i jedno i drugo....i sto mi se zelja iz detinstva ostvarila

    a mozda sam i vidovita, ko zna
    Budi pametan i pravi se lud

  13. #13

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Ajd ja sam već baka ali imam prvo sina pa kćer.Onda nije bio UZ.pa se nije ni moglo znati a nije mi bilo važno.A hoću samo da kažem:

    Dete je dete,važno je da ga volite i razumete.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  14. #14

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    curica

  15. #15

    Odgovor: Prva beba - sin ili kćerka - da li nam je važno?

    Citat Vojvotkinja kaže: Pogledaj poruku
    može, al da liči na mene, sreće ti, da ne bude 'vako dlakavo ka' sa tvoje slike..Hvala lepo.
    ...tvoja plivachka figura i moj suptilni magnetizam su idealni spoj......
    ...hell ain't a bad place to be......

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako da vaša ćerka postane sponzoruša
    Autor SQUAW u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 26.03.2008, 15:36
  2. Prodaja beba
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 19.05.2007, 22:36
  3. Osip kod beba
    Autor dndr u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 11.05.2007, 07:30
  4. Prehlada kod beba
    Autor dndr u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 23.04.2007, 11:24

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •