Uticaj sna na zdravlje
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Uticaj sna na zdravlje

    Uticaj sna na zdravlje



    Pri univerzitetu u Sidneju otvoren je centar za istraživanje posledica nedovoljnog spavanja na fizičko i mentalno zdravlje.


    Naučniciće u ovom centru, između ostalog, pokušati da utvrde da li postoji veza između nedovoljnog spavanja i oboljenja kao što su Alchajmerova bolest, demencija i manična depresija.

    Istraživači veruju da postoji nedovoljna svest o tome koliko je spavanje važno za zdravlje i da je moguće usporiti razvoj nekih degenerativnih nervnih bolesti ukoliko bolesnicima pomognu da bolje spavaju. Naomi Rodžers, šef laboratorije koja će vršiti ova ispitivanja, za Bi-Bi-Si objašnjava zašto su naučnici posumnjali da ova veza uopšte postoji i kaže da je poznato da je kod većine ovakvih bolesti i poremećaja jedan od glavnih i najvažnijih simptoma poremećen ciklus sna i budnosti.

    Vrlo često se dešava da oboleli ne mogu da spavaju u normalno vreme, odnosno noću. "Prisutni su i brojni poremećaji samog sna, a nas zanima da li ti poremećaji u učvršćivanju sna ili u ciklusu sna i budnosti mogu da posluže kao najava ozbiljnih oboljenja", kaže Rodžersova.

    Ona navodi da je poznato da je spavanje period odmora i oporavka mozga, kao i da se veruje da tokom REM faze sna mozak konsoliduje pamćenje i sređuje podatke o svemu onom što nam se dešavalo tokom dana.

    Neka ispitivanja su pokazala da nedostatak sna može da poremeti proces učenja i pamćenja, a poznato je da san takođe oporavlja telo, različite segmente metabolizma. Kod dece se, na primer, noću u snu luče ogromne količine hormona rasta, a veruje se da i adolescenti najviše rastu u snu i zato Rodžersova naglašava da je veoma važno da povedemo računa o spavanju.



    "Najbolje je ako možete da odspavate osam sati odjednom, a ljudima koji ne mogu da spavaju dovoljno dugo savetujemo da probaju da barem odremaju tokom dana i da tako probaju da nadoknade manjak sna", poručije Rodžersova.

    I u studiji tima naučnika sa američkog univerziteta Prinston, navodi se da nedovoljno spavanje može da utiče da mozak prestane da prozvodi nove ćelije, odnosno, da utiče na deo mozga koji je zadužen za pamćenje.

  2. #2

    Odgovor: Uticaj sna na zdravlje

    Kod mene je spavanje relativna stvar, nekada spavam dovoljno a nekad ne.

    Sve zavisi, jedan vremenski period spavam "normalnih" 8 sati (manje-vise) a nekada samo po 3 - 4 sata.

    U predhodnih 5 dana sam dva dana spavao po 2 i dva ipo sata od 4 h do 6 h i od 6 h do 8:30 h a da u toku dana nisam dremnuo ni 1 min.
    Poruku je izmenio Charlie Harper, 28.04.2010 u 02:56

  3. #3

    Odgovor: Uticaj sna na zdravlje

    Onaj a jel normalno da jedan dan spavash 16 sati drugi dan 8 sati,pa onda 10 sati ,al da ta cifra ne bude ispod 10 sati,znaci neka srednja vrednost :D
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  4. #4

    Odgovor: Uticaj sna na zdravlje

    Ih, san i zdravlje.... Precenjen uticaj. Bar na mene uopšte ne utiče dužina sna u toku dana. Mogu da odspavam dva sata i da se osećam fantastično, ali i da odspavam 12 sati i budem mrtav umoran. Već duže vreme spavam po 6 sati dnevno i ne primećujem ama baš nikakve posledice po zdravlje. Svaki čovek je svet za sebe, pa različitim ljudima odgovara različita dužina sna. Ista stvar kao sa količinom vode koju popijemo. Ja bih umro u roku od tri dana kad bih pio "preporučenu" količinu vode,

  5. #5

    Odgovor: Uticaj sna na zdravlje

    Naravno da treba spavati,i naravno svako koliko mu sna treba,,,,sve u svemu što god radili neka bude umereno,,,,,najbolji savet,pa tako i spavanje,samo umereno.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  6. #6

    Odgovor: Uticaj sna na zdravlje

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Mogu da odspavam dva sata i da se osećam fantastično, ali i da odspavam 12 sati i budem mrtav umoran.
    Pa sto vise spavas vise ce ti se spavati a bices umorniji citao sam o tome ali ne valja ni kad se malo spava ali sta sad ja jednostavno pre 3:00 h ne mogu da zaspim bilo da ustajem u 6h ili u 10 h.

Slične teme

  1. Uticaj partnera na posao
    Autor Aiko u forumu Posao
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 04.11.2019, 13:54
  2. Uticaj sekti na (mentalno) zdravlje ljudi
    Autor memento u forumu Religija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.05.2011, 21:46
  3. Negativan uticaj crtanih filmova na decu
    Autor Kunic u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 23.06.2010, 00:36
  4. Vaspitanje vs Uticaj okoline
    Autor leptirić u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 15.05.2009, 19:06
  5. Uticaj Sunca na horoskopske znake
    Autor irnik u forumu Astrologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 16.07.2006, 07:13

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •