Svitac
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17

Tema: Svitac

  1. #1

    Svitac

    Mali prirodni fenjeri počinju da svetle sredinom maja. Svici su tada tek izašli iz čaura i spremaju se za početak svog kratkog i "sjajnog" života tako što odašilju svetlucave ljubavne poruke. Organ koji proizvodi svetlost nalazi se ispod poslednjeg zglavka na stomaku i ima tri sloja. Najvažniji je srednji. Sastoji se od ćelija sa mnoštvom nervnih završetaka i tu deluju hemijska jedinjenja luciferin i luciferaza koji, pomešani sa kiseonikom iz vazduha, proizvode energiju u vidu svetlosti. Ona se odbija od donjeg sloja beličastih ćelija koje imaju ulogu reflektora. Sa spoljašnje strane nalazi se providan sloj koji tu svetlost propušta i odašilje u prostor. Sve je to zapravo savršeno delo prirode - jednostavno i po lepoti jedinstveno.
    Da li ste se nekada sreli sa svicem oči u oči,ne,ne,niste nikada mogli,jer čim mu se približite na par koraka njega nema,ili se samo pretvara da nije tu gde je bio.
    Boji vas se pa se zato umiri i čeka da odete da bi se ponovo pojavio i zasvetleo.Božanstveno izgleda kada se u Maju pojavi,naravno samo noću ga možete videti
    Sigurna sam da ste ga makar u detinjstvu sreli.


    Poruku je izmenio Bombica, 10.04.2010 u 19:21 Razlog: slovce

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  2. #2

    Odgovor: svitac

    Sretala sam ga u djetinjstvu više nego danas...skoro pa ga nikada ne vidim. Tada je bio rat i imali smo više vremena da se bavimo prirodom i društvom.
    Hvatali smo ih i stavljali u teglice. Da nam svijetle put. Glupo, ali dječija glupost.
    Ne znam baš da bi ih danas hvatala, jer ih se kao i ostalih letećih objekata, bojim...ali i ne bih voljela da im narušavam bivstvovanje.
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  3. #3

    Odgovor: svitac

    Moja unuka kada se prvi put srela sa svicem uplašila se,jer on se nevidi svetli a i pevuši.Rekla sam da je on suviše mali da bi mogao da joj nešto učini,a sada ga redovno ,posmatra kada padne mrak i kada su topli majski dani.
    Kod mene oko moje kuće je sama priroda nema sobraćaja pa su verovatno uvek moji gosti,u mom dvorištu.Trava je čista,osećaju se bezbedno,a mi uživamo slušajući ih.



    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  4. #4

    Odgovor: svitac

    Još pre nego što počne da se smrači, njihov stomak počinje da svetluca, a kad svetlost dostigne najveću snagu svici počinju da lete. Putevi kojima se kreću uvek su isti, začuđujuće podudarni. Prvi krug ljubavne igre započinje u devet uveče, ponavljaju ga oko ponoći i u tri ujutro. U toku prvog leta svici su najaktivniji. Tada se dele u dve grupe: jedna emituje trajnu svetlost, a druga svetli samo povremeno, što se naročito lepo vidi kad je toplo, oblačno i bez vetra. druga dve njihova noćna leta nisu ovako programirana, ali su zadivljujuća na svoj način.
    Oko četiri sata izjutra iscrpljeni svici počinju da sleću na travu i drveće, a kad se pojavi sunce, skrivaju se iza lišća ili ispod granja da bi se zaštitili od dnevne svetlosti ne kreću se i ne lete. Mužjaci su obično manji od ženki, ali pre njih sazrevaju. Ženke, naime, izlaze iz čaure desetak dana kasnije i istog časa kreću u potragu za partnerom.
    Posle ljubavne igre koja traje i po dvadesetak sati ženka nekoliko dana traga za pogodnim mestom za polaganje jaja. to je najčešće stena pokrivena mahovinom ili neko deblo na mestu gde ne prodire sunčeva svetlost. Istovremeno, njihovo "gnezdo" mora da ispuni i jedan drugi uslov: da je iznad vode i to najviše metar od njene površine, zato što je i jajima potrebna vlaga i što larve mogu da opstanu samo u vodi.
    Čak i dok polaže jaja (500-1000 u toku jedne noći) ženka emituje svetlost koja se čovečijem oku čini kao da je stalna, a u stvari je treperava. To ona šalje poruku drugim ženkama da je pronašla dobro i sigurno mesto i da mogu da joj se pridruže.
    Eto, tako ova čarobna svetlucava stvorenja ulepšavaju prolećnje noći svojim okupljanjima čiji je jedini cilj da se obezbedi potomstvo. U toku tog svog zadatka većina mužjaka umire. Ženke svitaca ostaju da svetle samo još koji dan. Njihov život, u stvari, traje najviše dve nedelje.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  5. #5

    Odgovor: Svitac

    Jul mesec prošle godine. Dan čaroban sam po sebi. Videla sam predele na kakve moje oko nije naviklo. Osetila mirise nekih gradova potpuno drugačijih od mog grada. U Zapadnoj Moravi se hladila. Na nekom simpatičnom splaviću popili kafu pre no što smo krenuli nazad. Odlučismo da se vraćamo preko Divčibara. Kad smo odande krenuli, uronismo u mrak i šumu.... Svici i mi. Veče prohladno, a puma miriše. Iza svake krivine novi roj, koji se sakrije čim se približimo i ponovo zasvetli kako se udaljimo.

    Tad sam ih prvi put videla. Sećam se neke bajke u kojoj su deca u kutiji za šibice čuvala svice, ali, beše to isuviše davno da bih se sad setila. Takva je i moja slika o njima danas - pripadaju negom drugom, dalekom, bajkovitom vremenu.

  6. #6

    Odgovor: Svitac

    Sinoc doziva me sin u dvoristu - mama vidi kako nesto tamo svetluca. trepce
    Svitac naravno, a on uplasio se da ga moze slucajno gricnuti
    Objasnila sam sto je i da ne ujeda, pa se sav vazan pojavio pred svakim clanom porodice da pokaze kako on drzi svitca u ruci i ne boji se.
    Naravno i davao detaljna objasnjenja sto je to...a drugare na ulici ubedjivao da nije strasno ako ga diraju i da ne ujeda...

    I setila sam se tada svog detinjstva kad smo ih skupljali u tegle - neko nam reko da ce uvece svi poceti da sijaju i eto ti fenjera

    a drugari (muski) kidli bi im taj zadnji deo s fenercicem i lepili na celo


  7. #7

    Odgovor: Svitac

    Nisam dugo susrela svice...a detinjstvo pamtim po njima...između ostalog .

  8. #8

    Odgovor: Svitac

    Večeras toplo veče,setih se da dugo nisam bacila pogled kroz prozor sobe koja gleda ka šumi.E sada sama,odoh da malo posmatram.Mrkli mrak,zrikavci prave muziku,čitav orkestar.
    Tiho se približih prozoru,bacam pogled na dvorište iza kuće,jedan mali brežuljak odmah desno,tu je i ogromni oraj,naravno svetle kao da su znali da ću baš sada ja doći.Svetlucaju,čas cela družina čas samo po koji.
    Odoše negde za čas.Ja se rastužih i pomislim nisu se valjda uplašili mog prisustva.Jer znam da su vrlo osetljivi.Ne,nisu se uplašili.Sigurno su otišli gde je trava pokrivena rosom jer je ima svaku noć bez obzira što je pretoplo.

    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  9. #9

    Odgovor: Svitac

    Voleo sam svice. Kao dete sam ih često viđao. Sećam se, da sam negde pročitao kako su nekada ljudi hvatali svice i stavljali ih u tegle i tako ih koristili kao svojevrsne stone lampe da vide da čitaju i noću. Tu tajnu sam ljubomorno čuvao za sebe plašeći se da bi ih druga deca zbog toga hvatala i da bi svici u tom slučaju nestali...

    Davno, davno nisam video ni jednog. Nisam siguran da moji dečaci nešto znaju o svicima. Proverići to. Ako ne zaboravim....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  10. #10

    Odgovor: Svitac

    Nisam svitce video nikad. (a izgledaju tako lepi i interesantni)

    Al sam video neke druge tako male insekte kojima stomak svetli. Hodaju u travi, i video sam ih vise
    puta, davno pre bar 7 godina, kad smo od strica isli kuci po noci. Obicno ne idem nigde po mraku,
    pa ne vidjam ih vise.
    Life has a motto: that any game is better than no game.
    - LRH

  11. #11

    Odgovor: Svitac

    Kao klinci setjam da smo hvatali svice i stavljali ih u tegle....ujutu kad bi ustali ujka bi se zapitao zashto ne svetle....????
    Zadnjeg svica jurila sam po tvrdjavi....i svi su mi se smejali...a shta tju kad nisam mogla da odolim....
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  12. #12

    Odgovor: Svitac

    Citat Videmir kaže: Pogledaj poruku
    Nisam svitce video nikad. (a izgledaju tako lepi i interesantni)

    Al sam video neke druge tako male insekte kojima stomak svetli. Hodaju u travi, i video sam ih vise
    puta, davno pre bar 7 godina, kad smo od strica isli kuci po noci. Obicno ne idem nigde po mraku,
    pa ne vidjam ih vise.
    To su sigurno bili svici,samo nisi onda znao,bio si malen a nisi se ni raspitao.Ipak je dobro što si to zapamtio sećaćeš se toga i kada budeš stariji.


    Uskoro ni o meni ni o tebi niko neće pričati niti znati,neki drugi ljudi živet će ovde...mi nećemo nikome nedostajati

  13. #13

    Odgovor: Svitac

    A neznam Tetko, nisu imali krila, plazili su po zemlji gde je bila trava. Jesam bio uzbudjen da
    kad sam to video.
    Life has a motto: that any game is better than no game.
    - LRH

  14. #14

    Odgovor: Svitac

    Sećam ih se naravno, ali ih nisam video bog zna kad.
    Hvala vam što me podsetiste.

    Ime: svitac.jpg Pregleda: 4167 Veličina: 13.3 KB

  15. #15

    Odgovor: Svitac

    volim svuce. Proslog lega, jedne veceri izvedem pse u setnju. Prolazili smo pored neke poljane zarasle u travu! Bilo ih je bezbroj!

    Ime: elkmont_fireflies_2008.jpg Pregleda: 2468 Veličina: 181.1 KB
    neunistiva zlojebaba!

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •