Pletenje & heklanje
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 23
  1. #1

    Pletenje & heklanje

    U moje slobodno vrijeme najveca razodona mi je heklanje ili pletenje. Najvishe pletem salove i kape, i neke manje ukrasne stvari (kao sto su markeri za knjige ili podloge za case). Zanima me da li ima jos neko ko plete i hekla pa da razmjenimo iskustva i slike, a mozda i da naucimo nekoga da nam se pridruzi.

    Evo za pocetak par mojih radova:

    spiralni sal:
    Ime: kapovi & shalovi 035.jpg Pregleda: 9732 Veličina: 38.0 KB

    djecija kapica:
    Ime: kapovi & shalovi 034.jpg Pregleda: 8194 Veličina: 26.4 KB

    markeri za knjige:
    Ime: @ Michelle&Gruja 001.jpg Pregleda: 8324 Veličina: 88.4 KB






  2. #2

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    doprinos temi - pletenje shala na kruzznim iglama
    & underpaid......

  3. #3

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    .. ja umem i da šijem i da pletem i da heklam i da vezem.
    Samo mi je heklanje užaaasno dosadno pa ga iskoristim jedino da opheklam neku kragnu,, obode na rukavima i sl.


    Baš baš.. baaaš volim ručne radove.
    Naročito one ogromantne šarene džempere, šalove, kape, rukavice i grejačečarape do pola butine.





    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  4. #4

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    u osnovnoj shkoli (british convent school) smo imali predmet ruchni rad (imala sam tada 6 ili 7 godina), gde su nas uchili pletenju i vezu. kasnije sam na raspustima kod babe i dede uchila od ujne (genijalna, svestrana zzena koja je pokojna vech mnogo godina), da cheshljam vunu, da predem i da pletem. mama je volela makrame pa sam od nje i to pokupila. heklanje mi je ok ako ga inkorporiram u neshto shiveno ili pleteno, onako samo za sebe u vidu miljea i stoljnjaka mi nije neshto. fenomenalne veshtine
    & underpaid......

  5. #5

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Umem da strikam...sve ostalo (heklanje, sivenje, vezenje) jok.
    Prvi dzemper sam istrikala sebi u 7. (ili 8. razredu).
    Sada vec davnooo nisam ni pipnula igle...jer ja sam sto se toga tice na granici manijacenja....
    Svaki od ovih dzempera sam istrikala za dan i po
    Kada krenem ne umem da stanem..a onda me bolU ledja
    Evo neke od njih (inace volim da saram, jer me ono jednobojno smara )




    Budi pametan i pravi se lud

  6. #6

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    umem i volim da strikam
    naucila sam sama,jere moja majka nema pojma o strikanju
    jedno vreme sam strikala ko sumanuta,pa sam batalila
    licno,retko nosim rucno pletene stvari
    zimus sam strikala neku pamucnu suknju s vezenim cveticima....prodala sam je o`ma,i imala bih kupce za bar jos tri
    ali me mnogo ledja bole posle strikanja....
    zanosim se mislju da kupim masinu za strikanje.....tko zna...
    Ploviti se mora i bez broda ..

  7. #7

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    I plela sam i heklala i vezla i sivala na masini za sivenje

    Od kad sam pocela da radim i rodilo se dete, nemam vremena nizasta.
    Zadnje sam splela sinu poluver kad je bio beba. I od tad nisam ni dirnula igle...
    Inace volim i da eksperimetisem. Sestri sam isheklala ali sa vunicom nekoliko zanimljivih bluzica, poluvera, salova...A za dizajn uzela neke seme za heklanje

    Dobro je ispalo. Nije da se hvalim ali stvarno je


  8. #8

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Osnovni potezi i tehnika šupljikavog kukičanja

    Držanje kačkalice i konca

    Vođenje konca


    Vođenje konca kroz prste je važno jer pomaže postizavanje potrebne napetosti, kontrolirajući lagani tok konca od ruke do kačkalice. Kod ljevorukih je način uvođenja konca sasvim isti kao u desnorukih. Uvedite konac kroz prste na jedan od prikazanih načina, onaj koji vam je najugodniji.


    Kako omotati konac oko malog prsta? Ovijte kraj niti oko malog prsta, zatim preko slijedećeg, onda ispod srednjeg i završite uvođenje ostavljajući konac na kažiprstu.
    Kako uvesti konac preko malog prsta? Propustite kraj niti s kojom radite preko malog prsta, zatim ispod sljedeća dva, i završite uvođenje konca ostavljajući ga na kažiprstu.
    Držanje kačkalice
    Kačkalicu možemo držati poput noža ili olovke. Oba položaja su jednako dobra i izabraćemo onaj koji nam je ugodniji.

    Početna omča i način rada

    Da bismo počeli kačkati najprije stavljamo na kačkalicu početnu omču, zatim provedemo konac kroz prste lijeve ruke. Sada približimo ruke tako da se kačkalica u desnoj ruci i konac na kažiprstu lijeve ruke dodiruju.
    Početna omča je prva očica u kačkanju i radi se na isti način kao prva očica u pletenju. U kačkanju se, međutim, za provlačenje omče kroz navoj konca, umjesto igle upotrebljava kačkalica (heklica).
    Način rada u tri osnovna poteza
    1. Omotajte nit dvaput oko dva prsta, zatim uvucite kačkalicu između dva navoja konca.
    2. Kačkalicom provucite jedan navoj konca kroz drugi.
    3. Da biste zategnuli početnu omču i učvrstili je na kačkalicu, provucite oba kraja konca.


    Opisi iz Enciklopedije rucnih radova Judy Brittain
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  9. #9

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Bod lančića

    Bod lančića upotrebljava se za izradu prvog reda na koji će se kačkati sljedeći red ili krug. Njime se takođe izrađuju razmaci među bodovima i štapići kod čipke i šupljikavog kačkanja.
    Na početku objašnjenja svih kačkanih uzoraka, uvijek je naznačena veličina (debljina) kačkalice, vrsta niti i broj lančića s kojima treba početi. Dok učimo osnovne bodove, dovoljno je 20 očica u lančiću. Oznaka (u objašnjenjima) za lančić je lanč.
    Način izrade lančića
    Opisaćemo način rada u dva osnovna poteza:
    1. Uvedite konac kroz prste lijeve ruke, a kačkalicu s početnom omčom držite u desnoj. Provucite kačkalicu najprije ispod, a onda preko niti i napravite navoj.
    2. Provucite kačkalicu na kojoj je konac kroz početnu omču da biste dobili očicu lančića. Bod lančića je sada napravljen. Ponavljajte taj postupak sve dok vam taj pokret ne postane lagan i prirodan.


    -Tehnika šupljikavog kačkanja-


    Šupljikavo kačkanje nastaje preskakanjem očica i izradom lančića iznad praznih prostora. Promjenom kombinacija očica i prostora mogu se izraditi različiti uzorci šupljikavog kačkanja. Npr. lančići mogu poslužiti kao jednostavna mreža. Oni mogu poslužiti i kao osnove na kojima se rade slijedeće očice u svrhu postizanja zamršenijih uzoraka, od kojih su najjednostavniji oni izrađeni od niskih štapića bez navoja i štapića u obliku rešetke. Ostali šupljikavi uzorci izrađuju se povezivanjem štapića i njihovim ukrštavanjem radi postizavanja efekta rešetke.
    1. Izrada jednostavnog šupljikavog uzorka
    Razmaci u ovom uzorku su napravljeni preskakivanjem očica i izradom lančića iznad njih.
    - Izradite 1 štapić, 2 lančića, preskočite 2 lančića u prethodnom redu, 1 štapić u sljedeći lančić u prethodnom redu.
    2. Izrada jednostavne mreže
    Ova mreža je izrađena od očica lančića i niskih štapića bez navoja.
    - Ukačkajte 1 niski štapić bez navoja u sredinu od pet lančića prethodnog reda, 1 niski štapić bez navoja u sredinu od pet lančića prethodnog reda, nadalje ponavljate isti postupak.
    3. Izrada osnove i rešetke

    Rešetka se radi na osnovi lančića.

    - Izradite 1 štapić, 3 lančića, preskočite 2 lančića u prethodnom redu, 1 niski štapić bez navoja u sljedećem lačiću, 3 lančića, preskočite 2 lančića u prethodnom redu, 1 štapić u sljedeću očicu.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  10. #10

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Izrada prekriženih štapića

    Efekt rešetke postiže se izradom jednog reda prekriženih štapića na temeljnom nizu lančića.
    Način rada:
    1. Izradite 3 lančića (koji predstavljaju 1 štapić), 1 štapić u 5 očica lančića od kačkalice, 4 lančića, nit oko kačkalice (skraćeno nok), ubodite kačkalicom u spoj štapića 1. i 3. lančića kao što se vidi na slici.
    2. Završite štapić na uobičajeni način, 1 lančić, nok dva puta, preskočite 1 lančić, ubodite kačkalicom u sljedeći lančić, nok, provucite skroz, nok, provucite kroz 2 omče, 3 omče na kačkalici, nok, preskočite 1 lančić, ubodite kačkalicom u sljedeći lančić, nok provucite skroz, 5 omči na kačkalici, (nok provucite kroz dvije omče) 4 puta kako se vidi na slici.
    3. Jedan lančić, nok, ubodite kačkalicom kroz gornji dio povezanih štapića, završite štapiće na uobičajeni način, 1 lančić i dalje ponavljati postupak naprijed opisan.


    opisi i ilustracije iz Enciklopedije ručnih radova Judy Brittain
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  11. #11

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Jednostavna mreža

    Izradite broj očica lančića djeljiv sa 4, plus 1, okrenite.
    Prvi red: jedan niski štapić bez namotaja u 10, očica lančića od kačkalice, * 5 lančića, preskočite 3 lančića, jedan niski štapić bez namotaja u sljedeći lančić, ponoviti od * do kraja 5 lančića; okrenite.
    Drugi red: jedan niski štapić bez namotaja u 5. lančić, razmak * 5 lančić, jedan niski štapić bez namotaja u sljedeći razmak, ponoviti od * do kraja, 5 lančića; okrenite.
    U nastavku stalno ponavljajte red 2.

    Salomonov čvor

    Za ovaj bod nije potreban temeljni niz lančića. Napravite početnu omču i stavite je na kačkalicu.
    Prvi red: * izvucite omču do visine od 1,26 cm, nit oko kačkalice (nok), provucite omču skroz, ubodite kačkalicom između dvostruke i jednostruke niti upravo napravljene omče, nok, provucite omču, nok, provucite kroz obje omče na kačkalici, ponoviti od * do željene dužine, radeći jednaki broj čvorova, okrenite.
    Drugi red: Preskočite čvor na kačkalici i sljedeća tri čvora, izradite jedan niski štapić bez namotaja u sljedeći čvor, * napravite 2 čvora kao u redu 1; preskočite jedan čvor u redu jedan, izradite jedan niski štapić bez namotaja u sljedeći čvor, ponovite od * do kraja, radeći posljednji niz bez namotaja u prvi lančić u redu 1.
    Treći red: Napravite tri čvora, jedan niski štapić bez namotaja u sljedeći slobodni čvor u zadnjem redu, * napravite dva čvora, jedan niski štapić bez namotaja u sljedeći slobodni čvor u zadnjem redu, ponavljajte od * do kraja. U nastavku stalno ponavljajte treći red.


    Najčešće vrste heklanih mreža koje ćete sresti u praksi jesu ove dvije naprijed opisane. Izradu mreža treba vježbati dok se u cjelosti ne savlada tehnika. Ono što je jako važno jeste održati isti tempo rada u smislu da jedna omča nije labavija od druge, da niti u salomonovoj mreži nisu na jednom mjestu opuštene, na drugom zategnute, poenta je održati istu dinamiku u potezima kako bi ono što se hekla imalo jedan skladan i prijatan izgled za oko.
    Ujednačenost poteza je bitna i zbog širine i dužine elementa koji radite. Svaki labaviji potez, od onog kakav treba biti, imaće za posljedicu širenje uzorka. Ujednačenost poteza uslovljena je uvijek debljinom konca kojim se radi i širinom kačkalice (heklice), ali na kraju i samim uzorkom (mustrom) koju želite raditi. Uobičajeno je da izrada kapa, šeširića, rukavica, ukrasnih jastučnica ili čarapica (papica) za bebe i djecu zahtijeva nešto tvrđi rad. No, to su već finese. Bitno je savladati osnovne poteze, imati osjećaj za debljinu konca; vježbajte sve dok ne budete imali uzorak kojim ste zadovoljni i gdje sami vidite da je izrada ujednačena i skladna, a sve vaše želje nakon toga će s lakoćom dočekati svoje ostvarenje.


    opisi i ilustracije iz Enciklopedije ručnih radova Judy Brittain
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  12. #12

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Dvostruki bod lančića



    dvostruki bod
    lančića
    Za odjevne predmete čiji su rubovi podvrgnuti većem trošenju, kao što su čarape, šeširi i rukavice, možete izraditi čvršću osnovu dvostrukim lančićem u početnom redu. U daljim tekstovima oznaka za dvostruki lančić je dlanč.
    Način rada:
    1.) Izradite početnu omču, a zatim 2 očice lančića. S koncem otraga, ubodite kačkalicom između dvije polovice prve očice lančića, okrenite kačkalicu oko niti i provucite je. Sada su na kačkalici dvije omče.
    2.) Okrenite kačkalicu oko konca i provucite nit kroz obje omče, da biste formirali dvostruki lančić. Nastavite raditi očice dvostrukog lančića na taj način, ubadajući kačkalicom svaki put u lijevu stranu posljednje očice.
    Dorada

    Kada je rad napravljen do kraja, konac mora biti također završen kako treba, inače će se isparati. Kako to savladati? Način rada je sljedeći:
    1.) Kad je posljednji bod završen, odrežite konac i provucite ga kroz zadnju očicu na kačkalici. Zategnite konac da biste završili očicu.
    2.) Uvedite u šivaću iglu kraj niti konca kojim ste radili i prišijte ga uredno na poleđinu rada.
    Brojanje očica

    Prebrojavati očice u kačkanju je mnogo teže nego u pletenju, jer se očice ne nalaze na kačkalici. Uzorak koji vidite pored je izrađen niskim štapićima bez navoja. Svaka očica je označena brojkama da bi se pokazalo kako se očice broje. Brojanje očica štapića je lakše, jer svaki štapić tvori jedan stup koji se broji kao jedna očica. Očica lančića se broji kao jedna, a ako se nalazi između dva štapića treba brojati tri očice.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  13. #13

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    Izrada reljefnih bodova

    Razni reljefni efekti u kačkanju postižu se višekratnim ukačkavanjem u jednu te istu očicu ili višekratnim namotavanjem niti oko heklice i provlačenjem omče kroz namotaje. Način izrade nekih od reljefnih bodova prikazan je na stranicama Enciklopedije ručnih radova..
    Tu ćete pronaći opise za: ananas bod, popkorn očice, očica školjke, poprečni ananas, loptice, bod saća, bod hrpica, bod kanarinca, bod cvijeta, grančice, tulipana, snopova, mladica, pariški bod, paunov bod i drugi.


    Radi se znači o bodovima koji su možda malo komplikovaniji za izradu, ali koji u velikoj mjeri zaista mogu obogatiti ručne radove. Određene vrste bodova prikazane na ovim stranicama sretat ćete uglavnom kao osnovu za izradu ženskih torbi, bluza, haljina, podmetača, kapa, nakita i sl., znači stvarčica koje zahtijevaju jaču osnovu jer imaju svoju praktičnu primjenu.



    Paleta mogućnosti je nepregledna, pitanje je samo šta želite. Vaše ruke su u stanju stvoriti sve što vam pred očima bljesne kao želja. Svojoj mašti pustite na volju, svojoj kreativnosti otvorite vrata vremena, pažnje i strpljenja. Bilo da radite za sebe, ili za druge, kao poklon, poseban je to oblik zadovoljstva. Ljubav i pažnja utkani u vaše ručne radove onda kada su poklon onima koje volite je nešto po čemu će vas sigurno pamtiti; a skrivenim osmijehom pri pogledu na poklon, vaši voljeni će vam tu ljubav uzvraćati.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  14. #14

  15. #15

    Odgovor: Pletenje & heklanje

    evo jos par mojih radova:

    snalice
    Ime: snale.JPG Pregleda: 5235 Veličina: 28.6 KB

    nausnice
    Ime: naus.JPG Pregleda: 7298 Veličina: 29.1 KB

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •