Sunovrat Crkve
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 69
  1. #1

    Sunovrat Crkve

    Slučajevi zlostavljanja maloletnika od strane rimokatoličkih sveštenika naneli su veliku štetu crkvi u Austriji.



    Prema istraživanju Instituta Integral trenutno 17 odsto od oko 5,6 miliona rimokatolika, to jest njih oko milion, razmišlja o istupanju iz crkve.

    Uz to, velika većina od 77 odsto se izjasnila za retroaktivno ukidanje rokova zastarevanja kod slučajeva zlostavljanja.

    Za 38 odsto Austrijanaca se osnovni stav prema katoličkoj crkvi promenio negativno, a koliko je poverenje u crkvu uzdrmano najbolje pokazuje činjenica da je većini stanovništva - 56 odsto - nezamislivo da decu povere ustanovama katoličke crkve. Samo 28 odsto veruje da crkva takve slučajeve sama razjašnjava u svom okruženju, a više od dve trećine, 69 odsto, u to ne veruje.

    U Austriji je proteklih nedelja u javnost dospelo više slučajeva zlostavljanja maloletnika od strane sveštenika u prošlosti.

    Nakon više od par decenija, jedan broj sveštenika priznao je svoja nedela, za koja, medjutim, ne mogu biti krivično gonjeni, jer slučajevi zlostavljanja zastarevaju prema važećem zakonodavstvu.
    ...

    Širom sveta postoji veliki broj slučajeva u kojima sveštenici različitih Crkava (koje su sve, jel'te, od Boga, jedine i prave) koriste svoje odore i ono što one (bi trebalo da) predstavljaju za činjenje svirepih zločina poput ovih povezanih sa pedofilijom.

    Kako gledate na ovu problematiku?

    S jedne strane, meni je prilično očigledano da Rimokatolička Crkva svojim insistiranjem na celibatu i potiskivanju prirodnih nagona koje njeni sveštenici imaju, postiže suprotan efekat od onoga koji navodno želi da propagira. Potiskivanje prirodnog dovodi do erupcije neprirodnog, pa umesto smernih sluga Božjih, dobijamo kriminalce, pedofile. Mislim da se Crkvi (bilo kojoj) ne sme tolerisati skrivanje informacija o ovim slučajevima, da Crkva više ne sme biti zatvorena za javnost i državne organe, nedodirljiva jer je od Boga. Sveštenici su ljudi i kao takvi trebaju biti tretirani. A za ovo zastarevanje zločina tek nemam reči.

    Meni Crkva, naročito Rimokatolička, ali ni ostale ne zaostaju mnogo, sve više deluje kao najobičnija mafijaški organizovana kriminalna organizacija. Kako drugačije okarakterisati ovako gnusne zločine, njihovo zataškavanje unutar Crkve, potplaćivanje i zastrašivanje vernika kako bi ćutali o onome što znaju? Da li je vreme za temeljno preuređenje Crkve kakvu znamo? Ona je danas daleko od ideja i vrednosti koje je Isus propovedao pre dva milenijuma.

    Temu sam postavio prilično široko, ali mislim da predstavlja dobar temelj za konstruktivan dijalog.

  2. #2

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat morpheus kaže: Pogledaj poruku
    ...
    Da li je vreme za temeljno preuređenje crkve kakvu znamo?
    Наравно да јесте.
    У одбор за преуређење СПЦ поставити Мирка Ђорђевића, Наташу Кандић, Чеду Јовановића, Хашима Тачија, Бобана Стојановића и Предрага Аздејковића.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #3

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Sam naslov sunovrat crkve mi je nekako previše senzacionalistički. Ruku na srce, ja ne vidim sunovrat ni jedne crkve pa ni katoličke. Svaka crkva je jedna velika organizacija a istovremeno mnogo više od jedne organizacije. Što je crkva veća, ima više vernika i ljudi koji u crkvi službiju, sveštenstva, teže je njome upravljati. Crkvu kako već napisah čine i ljudi, a čovek je nesavršen pa bio on i sveštenik ili vernik. Naravno da među sveštenicima ima ljudi različitih profila, pa i onih koji ne postupaju po svetovnim zakonima i po crkvenom kanonu. Sa time se svaka crkva, svaka verska organizacija suočava tokom njihovog postojanja. Evo sada imamo aktuelan skandal ili nekoliko njih sa pojavom pedofila u crkvenim redovima. Morph pretpostavlja da je to posledica celibata, ja ne bih rekao. Tom granom medicine i medicinom se uopšte nikada nisam bavio niti me je zanimalo, ali obzirom da se pedofili sreću u svakodnevnom životu, mimo celibata ili bilo kakvih ograničenja i telesnih odricanja uopšte ne verujem u tako nešto. Telesna odricanja zapravo i služe da bi čovek duhom nadjačao telesno i fizička zadovoljstva, što bar kod mene nije izazvalo neki negativan efekat u smislu da sam imao nekakve devijantne nagone

    To da je crkva kriminalna organizacija, bilo koja je po meni preteška kvalifikacija. Jer crkva nije samo sveštenstvo, samo crkvena administracija. Sad da sam neki poznavalac Vatikana ili bilo koje druge crkvene organizacije i njenog stožera u toj meri da bih mogao mnogo da govorim o tome i nisam, ali opet sveštenstvo je samo jedan deo svake crkve. Dešavalo se da smo viđali i koljače u crkvenim odorama, ne samo pedofile. Da ne idem sada skroz nazad do krstaških ratova, džihada i šta ti ja znam. Danas u moderno doba, to je prvenstvno stvar pravosuđa i policije koje svaka normalna i uređena država ima. Svaki eventualni slučaj pedofilije ili bilo kakvog nezakonitog postupanja treba ispitati i ukoliko se utvrdi krivica adekvatno sankcionisati. T je posao državnih organa a kako će crkva odnosno neka verska organizacija to rešavati unutar svojih redova shodno crkvenim zakonima je stvar crkve i njenih vernika.

    Što se tiče preuređenja crkve, tek to je osetljivo pitanje sa kojim se sve crkve suočavaju vekovima. U samom hrišćanstvu smo imali nekoliko reformacija koje su dovele do raskola i stvaranje crkvenih frakcija i više crkava (Protestante, Anglikance, Unijate, Monofizite itd.). Tako da je svaka reforma i promena vrlo osetljivo pitanje i vrlo verovatno rezultuje raskolom u samoj crkvi. Jer i među samim sveštenstvom uvek postoje različita tumačenja i uverenja te se često teško dolazi do konsenzusa. Da ne govorim da se crkva dodatno suočava sa biblijskim kriticizmom i sekularizmom koji nimalo nisu nakloni njenom opstanku, delovanju i učenju. Dakle, eventualne novine unutar same crkve mogu doneti samo oni sveštenici koji crkvu vode i njome upravljaju. Samo treba imati na umu da crkva pored onoga sa čime se suočava danas, teži i da očuva ono što jeste, svoj identitet. Jedan zanimljiv tekst na ovu temu je još od ranije napisan i ostavljen na sajtu SPC - Идентитет Цркве | Српскa Православнa Црквa [Званични сајт]

    Dakle, temeljnog preuređenja crkve ne može biti, jer ako se sam temelj promeni odnosno ono što jeste temelj svake hrišćanske vere, u šta će se onda crkve pretvoriti?



  4. #4

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Potiskivanje prirodnog nagona nikako ne znaci da dobijamo kriminalce...(postoji masa ljudi ,koji zive u celibatu,pa su savim u redu,a najmanje jos da su pedofili...)Takodje ,
    erupcija neprirodnog ,cesto, nema nikakve veze sa potiskivanjem prirodnog...Tek pedofilija...pedofili su ozbiljno poremeceni ljudi...da li ce neko postati pedofil,nije skoro nikad u vezi sa potiskivanjem sex.nagona...moze da bude...ali neko je pedofil .iz mnogo znanih,ali i neznanih razloga.

    Danas je celi zivot i citava ova jadna i mucna stvarnost,daleko od ideja i vrednosti koje je Isus propovedao...Kakvi ljudi...takva i crkva...Ako hoces da upoznas coveka ,pogledaj mu verske objekte i duhovni zivot (ovo je era propagiranja hedonizma i proterivanja iz ljudskog zivota sve sto moze da izazove bol,patnju,nevolju..sve u cilju uzivanja, ravnodusnosti.i cooliranja...)...i opet ono isto...radjamo se sa klicama i dobra i zla..a sta ce prevladati..zavisi od mnogo cega i jos nesto...covek je,pre svega bolesno bice -kao najvisi oblik zivota...sam po sebi on to neumitno jeste...odmah po rodjenju placemo jer su nas odvojili od majke i postajemo usamljeni i nesigurni....

    Post jeste poprilicno sirok, jer u sebi sadrzi vise znacajnih .tema...o kojima se moze govoriti...

    Ako je covek obukao crkvenu odoru...to ne znaci da je iz sebe iskorenio ''svoga intrudera''..koji mu govori sta da radi...a sve u cilju zadovoljstva,i uzivanja ,danas vise nego ikada...pa makar to bilo i tako nesto jezivo, kao pedofilija...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  5. #5

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Наравно да јесте.
    У одбор за преуређење СПЦ поставити Мирка Ђорђевића, Наташу Кандић, Чеду Јовановића, Хашима Тачија, Бобана Стојановића и Предрага Аздејковића.
    Ne znam odakle ovolika želja da se svako preispitivanje Crkve i njenog delovanja uvek dovede u vezu s pomenutim osobama. Ja lično ne znam čak ni ko su Đorđević, Stojanović i Azdejković.

    I sam sam preispitivao naslov teme, ali nisam pronašao precizniji termin za ono što sam hteo da opišem.

    Slažem se ja da su sveštenici samo ljudi, na kraju krajeva to sam i napisao. Ne bi bilo nikakvog problema da Crkva kao organizacija iz svog članstva blagovremeno isključuje ljude koji se ogreše o kanon, predaje ih vlastima i nastavi dalje s propovedanjem. Ali, Crkva to ne radi. Crkva godinama, decenijama štiti prestupnike u svojim redovima, potplaćuje vernike, a jedina kazna za sveštenike koji zgreše je prebacivanje u drugu parohiju. To nije normalno. To pokazuje da se Crkva u tolikoj meri otuđila od izvornih vrednosti da je počela organizovano činiti stvari s onu stranu morala i zakona, samo da bi zaštitila status koji uživa. Da li je to onda Crkva? Gde nestadoše smernost, poštenje, poštovanje, ljubav?

  6. #6

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Ne bi bilo nikakvog problema da Crkva kao organizacija iz svog članstva blagovremeno isključuje ljude koji se ogreše o kanon, predaje ih vlastima i nastavi dalje s propovedanjem. Ali, Crkva to ne radi. Crkva godinama, decenijama štiti prestupnike u svojim redovima, potplaćuje vernike, a jedina kazna za sveštenike koji zgreše je prebacivanje u drugu parohiju. To nije normalno. To pokazuje da se Crkva u tolikoj meri otuđila od izvornih vrednosti da je počela da organizovano čini stvari s onu stranu morala i zakona, samo da bi zaštitila status koji uživa. Da li je to onda Crkva? Gde nestadoše smernost, poštenje, poštovanje, ljubav?
    Vidi Morph, crkva ne daje imunitet svome sveštenstvu od svetovnih organa. Izopštila crkva nekog sveštenika ili ne on se može procesuirati kao i svaki drugi građanin. I sveštenici imaju ličnu kartu, otisak prsta kai o sve ostalo što imaju i drugi građani tako da nema te crkve koja bi ga zaštitila da državni organi rade svoj posao valjano.
    Dalje, ne znam sad koliko je tačno da crkva štiti svakog sveštenika koji je prekršio svetovne zakone, pogotovo kanon. Po meni, logično je da se ispitaju optužbe pa nakon izricanja presude i dokazivanja krivice crkva izopšti nekoga iz svojih redova. Sad, bilo je konkretnih primera u katoličkoj crkvi da su prebacivani u druge župe ili biskupije, znam za slučaj u SAD gde su žrtve dobile odštetu više stotina miliona dolara. Sad pitanje je ko je znao za to, da li je stvar stigla uopšte do kardinala ili pape i ko je stajao u zaštitu takvih sveštenika. To su stvari koje se baš i ne mogu tako preispitati ili dokazati. Ako je kriminalac u redovima policije, ne znači obavezno da je i ministar policije kriminalac. A i pedofiliju je jako teško dokazati u nekim slučajevima, zamisli sada da se ispostave optužbe kao lažne a da crkva prethodno izopšti sveštenika... dakle rad državnih organa na prvom mestu.

    P.S.

    Mirko Đorđević je socijolog religije i "stručnjak" za religijska pitanja za potrebe Peščanika i B92 a druga dvojica su homoseksualci koji su državni prvacu pljuvanja SPC na svojim blogovima na B92.



  7. #7

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku

    Slažem se ja da su sveštenici samo ljudi, na kraju krajeva to sam i napisao. Ne bi bilo nikakvog problema da Crkva kao organizacija iz svog članstva blagovremeno isključuje ljude koji se ogreše o kanon, predaje ih vlastima i nastavi dalje s propovedanjem. Ali, Crkva to ne radi. Crkva godinama, decenijama štiti prestupnike u svojim redovima, potplaćuje vernike, a jedina kazna za sveštenike koji zgreše je prebacivanje u drugu parohiju. To nije normalno. To pokazuje da se Crkva u tolikoj meri otuđila od izvornih vrednosti da je počela organizovano činiti stvari s onu stranu morala i zakona, samo da bi zaštitila status koji uživa. Da li je to onda Crkva? Gde nestadoše smernost, poštenje, poštovanje, ljubav?

    Ali,crkva ,napred sam valjda napisala,samo prati razvoj (bolje reci sunovrat moralnih i etickih vrednosti drustava u celini svuda na kugli zemaljskoj...)

    Svedoci smo svakodnevnih krvavih pirova u raznim delovima sveta,izopstavanja i isterivanja braka ,znaci porodice kao primarne jedinice, koja sacinjava jedno drustvo, dajuci joj svojsvo postovanja svih ljudskih sloboda i prava ,pa tako i sexualnih...Ako se na istopolnu ljubav gleda kao na normalnu opste prihvatljivu pojavu ,i na pravo da svako odluci kako ce ziveti.,mozda sutra i pedofilija postane drustveno prihvatljiva tendencija...

    Doduse, crkva je oduvek stitila svoje clanove,krila,zataskavala...ali danas vise nego ikada ,a sve u trendu savremenih zbivanja i globalizacije ...

    Zivimo u strasna vremena,gde je covek obezglavljen,otudjen,usamljen,...Pa crkvu cine ljudi,a ne marsovci..(mozda bi bilo bolje da su marsovci)...koji su ''medju nama'' negde...
    Generalno,postoji jako mnogo devijantnih osoba ,ubica,nasilnika,poremecenih, koji slobodno setaju svetom...dizu skole u vazduh,kidnapuju decu,siluju zene,zlostavljaju sve sto stignu,rasturaju drogu...
    Ne moze crkva da se bitno razlikuje od vecine ustanova u jednoj drzavi...Sta je sa vaspitnim i obrazovnim ustanovama,sudovima,opet porodica...sve je u nekoj silaznoj putanji na rubu destrukcije i pada ....tu je i crkva...mozda jos najvise...

    @Morpheus...

    Gde nestadoše smernost, poštenje, poštovanje, ljubav?

    Ali,to nije pitanje samo u vezi crkve...sve te odrednice skoro da ne postoje ni u jednoj oblasti drustvenog zivota i ljudskog delovanja...
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  8. #8

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    ...

    Širom sveta postoji veliki broj slučajeva u kojima sveštenici različitih Crkava (koje su sve, jel'te, od Boga, jedine i prave) koriste svoje odore i ono što one (bi trebalo da) predstavljaju za činjenje.....
    To!
    To je to!

    Bravo majstore
    Eto dokaza....jeeeeeee

    Eno popa u mercedesu....eno ga....vidi ga kako vozi, pih....

    Eto...eto dokaza da Bog ne postoji!
    Ma znao sam ja....





  9. #9

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku


    Eno popa u mercedesu....eno ga....vidi ga kako vozi, pih....

    Eto...eto dokaza da Bog ne postoji!
    Ma znao sam ja....

    To,sto pop vozi mercedes,nema,ama bas nikakve veze sa tim, da li Bog postoji..ili ne?Ako zaista zastupas takvo misljenje ,to znaci da nisi Pravi vernik...i bilo bi dobro da ga potrazis...

    No,posto ocigledno sumnjas u Bozije postojanje,ili pak ne verujes u Njega,samo pitanje trazenja Boga nije nevazno,jer Ga ti trazis i neznajuci da to cinis......
    nista nema tako ostar vid kao ljubav

  10. #10

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Draga moja Danka

    Pa naravno da pop s mercedesom nema nikakve veze sa pitanjem o Božijem postojanju...

    Ja sam već otupeo guslajući ovde, da vukova u jagnjećim kožama - poneseni svakojakim motivima samo ne religijskim da u crkvu udju i zavetuju se Bogu na službu - ima, i biće ih sve više...
    Takvi će primiti platu svoju, ne brini...

    Ali mnogi, poput Morphija, prenebegavaju tu činjenicu. Pa likuju i ozarenog lica skaču od sreće kada se skandal desi, pojavi, i otkrije vučja jazbina s vremena na vreme, poturajući običnim vernicima tak'e dokaze - kako eto Bog zbog tak'ih vukova i ne postoji - ....
    Ili, kako to Neočekivani stručno radi, pravoslavna vera nije merodavna, jer eto neki vladika je rek'o to i to, napis'o ono i ovo...bah

    Ova tema je čist i neoboriv dokaz/primer za takvu vrstu manipulacije!
    To je tako iz prostog razloga jer ja Morphia(postavljača teme) znam vrlo dobro, i znam šta misli i zna o crkvi, i o religiji, i o pravoslavlju, i o Bogu....a to je jedno debelo -> ništa!
    I onda tako potkovan neznanjem,, dodje pa priča o sunovratu crkve....?

    Ajd onaj neočekivani još i ima neka znanja, al' naš prijatelj Morphi nema....kao uostalom i još tu neki "komentatori"
    Poruku je izmenio ser_gogsy, 22.03.2010 u 23:04 Razlog: slovo

  11. #11

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat Turkmenbashi kaže: Pogledaj poruku
    Sad pitanje je ko je znao za to, da li je stvar stigla uopšte do kardinala ili pape i ko je stajao u zaštitu takvih sveštenika. To su stvari koje se baš i ne mogu tako preispitati ili dokazati. Ako je kriminalac u redovima policije, ne znači obavezno da je i ministar policije kriminalac.
    Slažem se. Ali postojanja takvih slučajeva svakako dokazuju da u policiji, crkvi ili nekoj drugoj instituciji nešto "smrdi".
    I ako možemo komentarisati korupciju, privredni kriminal ili neke druge društvene pojave, zašto se ne bi dotakli i ovakvih tema.

    A tebe, ser_gogsy molim da suzdržiš od off-topica i na nekom drugom mestu komentarišeš i analiziraš druge članove. Ovo nije tema predviđena za lik i dela komentatora. Njihova ili tvoja, nebitno.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  12. #12

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    Ali mnogi, poput Morphija, prenebegavaju tu činjenicu. Pa likuju i ozarenog lica skaču od sreće kada se skandal desi, pojavi, i otkrije vučja jazbina s vremena na vreme, poturajući običnim vernicima tak'e dokaze - kako eto Bog zbog tak'ih vukova i ne postoji - ....
    Ne likuje Morphi. Morphi je tužan, jer oni koji bi trebali biti uzor čovečanstvu usvojiše mafijaški način organizovanja i delovanja, ogrezoše u sve ono "protiv čega su" i uzurpiraše moć koju su stekli kako bi vladali i manipulisali širokim narodnim masama. Ako Boga ima, današnje Crkve i njihovi velikodostojnici su prvi u redu pred vratima Pakla. Ako Boga ima, i ako je pravedan, mnogo će veći Njegov gnev biti prema onima koji se predstavljaju slugama Njegovim, nego prema Morphiju koji kaže da u Njega ne veruje.

    Morphi u Boga ne veruje, ali to ne znači da se priklonio Antihristu, jer ni u njega ne veruje.

    Svesno i organizovano prikrivanje tragova seksualnog napastvovanja, korišćenje moći kako bi od predsednika SAD izdejstvovali izuzeće od sudskog gonjenja, kao i potplaćivanje građana parohije kako bi ćutali o onome što znaju bi trebalo biti sasvim dovoljno da se ovčice zapitaju da li dobrog pastira prate, a to je predmet ove teme.

  13. #13

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Ne likuje Morphi. Morphi je tužan, jer oni koji bi trebali biti uzor čovečanstvu usvojiše mafijaški način organizovanja i delovanja,
    Pa ruku na srce, ne bih baš rekao da si tužan....mada suze u oku katkad se pojave i od "smeha" ...

    Jedini uzor čovečanstvu treba da bude HRIST! I niko drugi!

    To je dragi morphi suština hrišćanstva!

    A ne da nalazeći mane popovima, tražimo mane Bogu!? To je neshvatlivo i nedopustivo svakome ko je iole ozbiljan!

    A eto, lepo nam i dragi Miš saopštava da su to slučajevi za državne zakonodavne organe....pa samim tim, tema je za "Društvo oko nas i crna hronika" a ne za "Religiju"!
    Zar ne?


    PS.
    Sajt vam je izgleda hakovan!
    Svaki klik na smajli i jedan deo radne površine za pisanje, vodi ka drugom sadržaju...

  14. #14

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Puno se toga može prigovoriti crkvama u njihovim delovanjima, ali ne samo danas, već oduvek, verovatno od samih početaka bilo koje crkve pojedinačno.

    Međutim, pre nego što to učinimo podsetio bih na neke, po meni, aspekte crkve koji su važni za ovu temu

    Kao prvo, teološki gledano, crkve se smatraju telom boga (božanstva) koje se poštuje, što je sasvim razumljivo sa strane crkvi, jer time žele za sebe apsolutnu ekskluzivnost kao jedinog timača reči božije i jedinog puta kojim se može doći do boga, odnosto prednosti (čitaj večnog života) koje pruža verovanje u boga.

    Drugi, čisto praktični, aspekt su činjenice da je crkva sastavljena od ljudi i da je čvrsta hijerarhijska organizacija. Međutim, ljudi koji čine jednu crkvu niti su istog položaja, niti iste odgovornosti. Naime, svi znamo da crkvu čine vernici i kler i ja bih vernike izuzeo iz ovih razmatranja, izuzev u slučajevima kada su žrtve klera odnosno sveštenstva vere kojoj primadaju.

    Iz ovih činjenica proističe, čini mi se, veći deo problema koji su stalni pratilac crkvenih organizacia.

    Meni lično jako smeta dogma da se jedino preko lokalno paroha može "komunicirati" sa bogom, odnosno da je on nezaobilazan u verovanju i upražnjavanj verskih obreda i tu činjenicu (pojedini) parosi umeju često da zloupotrebljavaju (o čemu je bilo već reči na drugim temama). Naravno da imate pravo žalbe, primedbe i slično, ali se to u praksi jako teško realizuje i to ne samo sada, već oduvek...

    Zatim svaka hijerarhijska organizacija, a posebno ako je čvrsta kao što je sto slučaj sa crkvom, vremenom teži da sam sebi postane cilj. Ta težnja se nikada ne može do kraja otkloniti, ali se raznoraznim alatima pokušava svesti na podnošljivu meru. Međutim i ti alati vremenom slabe i kaskaju za vremenom, zbog rigidnosti takvih organizacija, odnosno otpornosti na promene, a sve u navodnoj želji da se sačuvaju u svojoj izvornoj nepovedivoj verskoj formi...

    Kada se ovo instalira u sebe onda i nije teško ne poverovati u sve te gadosti koje s vremena na vreme isplivaju na površinu, ali ni realno sumnjati da je to tek delić od ko zna sve čega što se dešava u takvim organizacijama...

    Lično mislim da je crkva imala i većih sunovrata. Setimo se samo inkvizicije, zatim uzroka nastajanja Protestantizma i verskih ratova, itd, itd...

    I, da podsetim, da sve ovo što se danas dešava nije karakteristično samo za rimokatoličku crkvu. Sećam se da sam jednom našao podatak da je kralj Milutin jednom svojom poveljom zabranio da se uzimaju u manastire kao radnici maloletni muškarci, što nesumnjivo govori o borbi protiv homoseksalizma u manastirima toga vremena...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  15. #15

    Odgovor: Sunovrat Crkve

    Citat ser_gogsy kaže: Pogledaj poruku
    A ne da nalazeći mane popovima, tražimo mane Bogu!?
    Samo popovima i Crkvi kao organizaciji. Nema potrebe da tražim mane Bogu, jer tvrdim da on ne postoji, a da je Crkva, posledično, skup prevaranata čije delovanje sve više nanosi štetu čovečanstvu.

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Naše srednjevekovne i starije crkve
    Autor nenad.bds u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 12.03.2014, 20:39
  2. Crkve brvnare u Srbiji
    Autor nenad.bds u forumu Kulturna baština
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 22.02.2014, 22:01
  3. Dve crkve!
    Autor Hriscanin u forumu Religija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.08.2011, 14:40
  4. Od Crkve do Ali Babine pećine II
    Autor Neocekivani u forumu Spomenar
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 25.04.2010, 15:53
  5. Od Crkve do Ali Babine pećine I
    Autor Neocekivani u forumu Spomenar
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 18.02.2010, 02:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •