Alergija na reči - Strana 6
Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456
Prikaz rezultata 76 do 90 od ukupno 90
  1. #76

    Odgovor: Alergija na reči

    Na puno politickih izraza.

    Na primer "dogodio se narod". Kako narod moze da se dogodi? A onda cela serija necega sto se "dogodilo" - pripovedac je zeleo da kaze nesto sto ce ostaviti utisak, pa onda rekao da se nesto "dogodilo".

    Potom "srpski domacin". Domacin je domacin, bio on srpski ili ne-srpski. Pa onda serija "srpski Fiat", "srpski krompir", "srpska pamet",...

    Zatim "rodoljubi", "tradicionalna porodica", "pravoslavni" i slicni izrazi koji se prisvajaju kao dogme, i koriste kao etikete da bi se svoji stavovi automatski stavili kao ispravni, a oni koji imaju drugacije stavove ili hteli da ih analiziraju diskvalifikovali.

    Ima i drugih izraza koji me nerviraju, ali je svaki pojedinacna prica za sebe.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  2. #77

    Odgovor: Alergija na reči

    A koji bi izraz ti koristio umesto'tradicionalna porodica' ?

  3. #78

    Odgovor: Alergija na reči

    A sta je tradicionalna porodica? Porodica u kojoj svi zive pod istim krovom, gde najstarije musko upravlja svima, gde snajka pere noge svekreu, a svekar bira snajke po sebi? Porodica sa puno dece - 8 do 12, gde se zna ko nosi pantalone, gde muskarac ima pravo da povremeno "prevaspita zenu", "malo popije", "lupi sakom o sto,"...? Takva porodica kod nas postoji vekovima, ima pravo da ima atribut "tradicionalna|", ali, nadam se da na nju ne misle kada je prizivaju.

    Ona porodica u kojoj imate bracni par sa jednim, dvoje ili troje dece, gde su oboje supruznika zaposleni, a cerka i sin primaju istu paznju i obrazovanje. Gde se problemi zajednicki resavaju, zajedo planira, ne postoje apriori veca prava jednog supruznika od drugog, gde se samar dozivljava kao nasilje,... postoji kod nas svega jednu ili dve generacije, tako da ona nije "tradicionalna", ja bih je nazvao "moderna" ili "savremena".

    Opet, neki pod tim nazivom podrazumevaju razorenu porodicu, homoseksualizam, promiskuitet, drogu, hladne odnose, nezainteresovanost,...

    Zato, kazi mi sta ti podrazumevas pod tim izrazom, pa da ti kazem kako bih to nazvao.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  4. #79

    Odgovor: Alergija na reči

    Izdvojila bih omiljenu frazu bezmozgovnih razgovora po slavskim okupljanjima i TV voditeljki sumnjivog obrazovanja, a to je"takav smo mi narod". Hello(ween), etiketaši, kakvi god da ste vi, ni ja, ni moja porodica, ni moji prijatelji, ni moji poznanici, ni moj komšiluk...ama baš niko moj nije kao vi. Nemam blagog pojma kakav ste vi narod te ljubazno molim da se govori isključivo u svoje ime.

  5. #80

    Odgovor: Alergija na reči

    Sunny,koliko ja pratim medije i to oko 'politicke korektnosti' ,taj izraz koriste za klasicnu porodicu,heteroseksualnu zajednicu u kojoj je mama zensko,tata musko.A suprotno su gde su roditelji istog pola. Ne misle na onu strogo patrijarhalnu porodicu koju si pomenuo u prvom pasusu.

  6. #81

    Odgovor: Alergija na reči

    Pa zar nije takva "heteroseksualna" porodica i ona moderna?
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  7. #82

    Odgovor: Alergija na reči

    Taj izraz je potekao iz zemalja gde su gej brakovi dozvoljeni.Kako zovu te porodice ne znam.

  8. #83

    Odgovor: Alergija na reči

    U stvari,odgovor se sam namece, tradcionalna porodica i gej porodica...valjda.

  9. #84

    Odgovor: Alergija na reči

    Citat davorjanka kaže: Pogledaj poruku
    U stvari,odgovor se sam namece, tradcionalna porodica i gej porodica...valjda.
    Teško da će taj naziv imati smisla jer..u toj gej "porodici" niko se ne porađa pa samim tim..gde nema poroda nema ni porodice !

    Usput, Sunny, po ovome što si naveo mnogi mogu zaključiti da sve što počinje sa "srpski" tebe nervira? Voleo bih da si naveo kao primer i "nemački auto" i sl...Kakav je problem srpski domaćin? Ovde je to normalan izraz jer je većina (bar još uvek) srpske nacionalnosti. Što te ne nervira Bečka šnicla a možda ti para uši Karađorđeva? E sad..ono "rodoljubi" te već razumem. To su, po definiciji, ljudi koji vole svoju otadžbinu i domaći je izraz dok stranci koriste latinski izraz, patriote. Razumem te jer, izgleda, da si osetljiv baš po tom pitanju. Biti rođen ovde a kao pripadnik druge nacije (verovatno neke koja je imala sukoba sa Srbijom) te stavlja u rebus...da li voleti zemlju u kojoj si rođen ili voleti onu gde je tvoja nacionalnost većinska? Ako izabereš drugu opciju nikada ne možeš samog sebe smatrati rodoljubom pa zato i doživljavaš kao iritantno tu reč. Pazi...sve što rekoh nije ni u kakvom smislu napad, omalovažavanje, etiketiranje..Samo zapažanje na tvoj post koji odiše alergijom prema ovdašnjim.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  10. #85

    Odgovor: Alergija na reči

    Ne sumnjam da ce smisliti neki poseban izraz,ako vec nisu ..

  11. #86

    Odgovor: Alergija na reči

    Dosta lose analiziras.

    Nervira me pridev srpski tamo gde ne pripada. Gura se i gde treba i gde ne treba. Ako neko prica o srpskoj salati, paradajzu, sargarepi... Jel treba da idem po pijaci i raspitujem se da li je seljak koji je prizveo Srbin, ili Madjar, Slovak? Mogu da se raspitujem da li je to ova ili on sorta, prskano insekticidima, fungicidima, gajeno na supstratu,... Ja u Maksiju ne vidim poljske jabuke, nego jabuke iz Poljske. A zasto me ne nerivira kada je nesto zimbabveansko? Ja to nigde ne srecem i ne dotice me se.
    Da li mi smeta izraz srpska kuhinja, srpska nosnja, srpski jezik, knjizevnost, obicaji,... Karadjordjeva snicla. Naravno da ne, tu im je i mesto. Zasto me ne nervira pridev hrvatska, slovenacka, americka,... Zato sto nisam iz tih zemalja, ne dotice me se.

    Ako vec pominjes "nemacki auto" - mozda to cak i ima smisla, zato sto su mnoge marke automobila nemacke, proizvedeni su u Nemackoj, projektovani u Nemackoj, delovi su vecinom iz Nemacke, proivedene u nemackim firmama. Ali zato ne vivm puno smisla u nazivu madjarski auto, mada im je auto industrija neuporedivo jaca od nase.

    Kakva je razlika izmedju srpskog i ne-srpskog domacina? Ja je ne vidim. Vidim one koji su domacini i onih koji su raspikuce. A to sto je nesto odomaceno, bas i ne znaci da moram da se naviknem na to.

    E sad..ono "rodoljubi". To je toliko izakan termin koji koriste i koristili su mnogi "sumnjivi tipovi" da pokriju svoje postupanje. Ako si rodoljub, onda ti je sve oprosteno. mozes sve da radis. A onda jos one koji te kritikuju etiketiras da je "strani placenik" i/ili "domaci izdajnik" i zasticen si kao polarni medved. Hm, pitam se,, ako je "strani placenik" i "domaci izdajnik" nesto lose, da li je onda "domaci placenik" i "strani izdajnik" nesto dobro, pa da se prijavim.

    Razumem te jer, izgleda, da si osetljiv baš po tom pitanju. Biti rođen ovde a kao pripadnik druge nacije (verovatno neke koja je imala sukoba sa Srbijom) te stavlja u rebus...da li voleti zemlju u kojoj si rođen ili voleti onu gde je tvoja nacionalnost većinska?"
    Vidis, bas ovo razmisljanje mi nije blisko. Dolazis do zakljucka da sam pripadnik neke druge, "neprijateljske" nacije. Pedigriranom Srbinu, po tebi, tako nesto ne bi smetalo. Da li je biti ovca u stadu i misliti onako kako ti coban kaze, nemati svoje misljenje znak rodoljublja/patriotizma. Ili je misliti svojom glavom i kritikovati ono sto vidis da ne valja znak ljubavi prema zemlji i ljudima u njoj? Ja verujem da je ono drugo. Majka koja uvek hvali svoje dete i o manama prica kao o vrlinama nece od njega stvoriti dobrog coveka. Vise ce uciniti onaj roditelj koji ka koriguje i ukazuje mu na mane, pri tome ga ohrabrujuci da razmislja svojom glavom. Pa ni Tesla (ajde da ga i ja zloupotrebim) ne bi bio to sto je bi, da je samo klimao glavom, horski pevao i drzao pognutu glavu.

    "pripadnik druge nacije (verovatno neke koja je imala sukoba sa Srbijom)" - veruj da je ogromna konkurencija u tome. Mdjari, Hrvati, Slovenci, Bosnjaci, Albanci, Makedonci, Italijani, Bugari, Austrijanci, Cesi, Slovaci, Turci, Nemci, Amerikanci, Englezi, Holandjani, Belgijanci, Francuzi, Spanci, ... Ako bi isli jos detaljnije nasli bi jos i Ruse, Rumune,... Velik je spisak onih koji su ratovali na nasoj teritoriji i cinili zlocine na ovaj ili onaj nacin. Onih drugih je jako malo, uglavnom su sa drugog kraja sveta. Taj spisak stavlja (skoro) sve gradjane ne-Srbe u polozaj onih prema kojima treba imati podozrenje i po dafultu verovati da oni mrze Srbiju, rade protiv nje, ...
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  12. #87

    Odgovor: Alergija na reči

    Sunny
    Vidi...možda ti ne izgleda logično, ali...ja sam tip koji jako poštuje osobe koje misle, a tebe smatram takvim. Ko me iole poznaje zna da me zabole....šta već...šta je ko po rođenju, već me zanima šta stvarno jesi. Zašto? Baš zato što onime šta si po rođenju nisi odgovoran ali jesi za ono šta si postao! Ja nisam tip koji "svoje" stavlja u povlašćene već baš naprotiv! Od "svojih" tražim mnogo više nego od tuđih!. Imam jednog sina...i on sam zna da moj odnos prema njemu nipošto nije "povlašćen" već naprotiv...jako zahtevan. Drugima mogu dati "kredit" da se isprave, poboljšaju, koriguju. "Svojima" to ne tolerišem! Nipošto nisam "pedigriran" Srbin već samo običan i normalan čovek. Imam (srećom) prijatelje iz različitog podneblja i zemalja i UVEk su cenjeni po tome šta jesu, ne po tome šta imaju. Meni je važan KODEKS po kome neko živi a ne šta tog trena poseduje ili kojoj naciji pripada. Time što je neko rođen kao srbin kod mene ne znači da ima ikakve privilegije. Čak, možda, ima i hendikep jer ne volim da iko, šatro "moj", bruka naciju!
    Biti rodoljub znači voleti svoju naciju ali ne znači da MRZIŠ druge. Zašto bi to što si rodoljub "pokrivalo" ičije postupanje? Valjda, ako sam rodoljub, upravo želim da moja zemlja, moji sunarodnici budu bolji, vredniji, časniji, pošteniji. To što je neko u mojoj zemlji rođen kao slovak, mađar, hrvat, rusin kod mene ne znači da je manje vredan, da ima manja prava ili manje poštovanja. Kakav se pokaže kao roditelj, radnik, vojnik, političar, vaspitač..takvog ću ga i ceniti. Zaboravljaš da sam ja generacija koja je vaspitavana na ravnopravnosti, koja je živela zajedno sa mnogima i družila se i delila život, muziku, druženja, veru u saznanja i nebitnost ko ti je roditelj. Prvi sam kojem se povraća od nabeđenih "rodoljuba", istetoviranih sa 1389g..a koji nemaju pojma išta o kodeksu viteštva, istoriji, okolnostima, dužnosti da zaštitiš nemoćne. Iko ko me zna nikada ne bi rekao da sam pripadnik stada jer sam uvek smatrao da onaj koji misli, kritikuje loše i daje predlog da bude bolje je neophodan. Bilo čija vlast, bez kritičke kontrole, jako brzo sklizne u tiraniju i otuđenje od baze.
    Pohvaliti i nagraditi za dobro a kritikovati i kazniti za loše je moj stav prem bilo kome. Bilo to moje dete ili tuđe, moj sunarodnik ili ne, moj poznanik ili ne...za sve važi isto. Nema apriori "lošeg" zato što nije srpsko i nema apriori "dobrog" zato što je srpsko! Ili nešto valja...ili ne valja!
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  13. #88

    Odgovor: Alergija na reči

    Ne zaboravi da ovde raspravljamo o alergini na reci. Rec rodoljub i njeno prvobitno znacenje su jedno, a ono sto je postala zloupotrebom i prisvajanjem tumacenja je nesto sasvim drugo.
    "Zašto bi to što si rodoljub "pokrivalo" ičije postupanje?" - Tvoje pitanje je retoricko, u praksi je malo drugacije. Uzimanje maske rodoljuba je u proteklih 3 decenije itekako funkcionisalo kao zastita za sve i svasta. Neko rece - "Kada pocne da prica o rodoljublju, ja proveravam gde mi je novcanik." Pocni od drzave. Ako se secas zajma za privredni preporod Srbije, znaces da je to bio jedan od najbitnijih znakova rodoljublja. Sta bi sa tim novcem? Pod krinkom rodoljublja su neki ljudi itekako omastili brkove. Ako nastavis dalje, ima beskrajno mnogo primera da se to rodoljublje iskoriceno, zloupotrebljeno, da su neki ljudi u najboljoj nameri nastradali, a drugi su dizuci rodoljubivu graju, napunili dzepove, izbegli obaveze,...
    Banalan primer - ogrnem se srpskom zastavom, dignem tri prsta, pevam rodoljubive pesme i lupam flase, sutam kontejnere po ulici, kidam cvece,... Ako me neko zaustavi i pokusa da me spreci, pa eto on je protiv mog rodoljublja. Ja sam samo iskazivao svoje odusevljenje zemljom, narodom, istorijom,... ogorcenje nepravdom, novim svetskim poretkom, duplim arsinima svetske zajednice,... A sto sam usput razbio dva izloga, isprevrtao kontejnere, zaustavio saobracaj, spalio par ambasada, novinarima porazbijao kamere, pretukao nekoliko Cigana, zakljucio da su neki prolaznici pederi pa i njih prevaspitao ... pa to je bilo samo u zanosu. Naravno, nove patike koje su se nekako nasle u mom rancu cu smatrati kao nagradu za izlive patriotizma. Naravno, svi koji kritikuju moje ponasanje su izdajnici, prodane duse, anti Srbi, mrzitelji,...
    Usput, u svom prethodnom postu si potencirao da sam pripadnik neke druge nacije, sto me cini sumnjivim. A u poslednjem kako ne pravis razliku, vec ocenjujes ljude po tome kakvi su postali. Po meni je to dosta kontradiktorno. Moju kritiku odredjenih pojava, a samim time i upotrebe reci vezanih za te pojave, vezujes za nacionalnu pripadnost. Mozda jesam pripadnik nekog naroda koji je bio u sukobu sa Srbima, mozda sam i Srbin, ali to nije razlog moje alergije na te reci. Medjutim, ti u tome nalazim moguci uzrok.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  14. #89

    Odgovor: Alergija na reči

    Evo mog spiska- Izdominirati,
    -raditi na sebi
    -detoksikacija organizma
    -prelepotica
    -zdravo se hraniti
    -gotivan lik..
    -lajf kouc ...ima ih jos...

  15. #90

Strana 6 od 6 PrvaPrva ... 456

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •