Prenos podataka dodirom
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Prenos podataka dodirom

    Prenos megabita putem ljudskog tela

    Ako ćemo verovati japanskim naučnicima, zamisao je mnogo bliža ostvarenju nego što nam se na prvi pogled čini.

    piše: Jasna Petrović



    U čuvenoj Mikelanđelovoj umetničkoj viziji stvaranja Adama, božanski dodir udahnjuje život. Najnovija naučna dostignuća danas nam omogućuju prenos megabita podataka putem ljudskog dodira. Nova tehnologija RedTacton ( „Red“ - crveno, kao simbol topline u komunikaciji, „T“ kao Touch - dodir, „acton“ kao Action - akcija) koristi površinu ljudske kože za brzi prenos podataka, koristeći provodljivost ljudskog tela. Prenos podataka omogućava se u trenutku kada deo ljudskog tela dođe u kontakt istovremeno sa dva RedTacton primopredajnika.

    Na primer, jedan Redtacton uređaj može biti smešten u aparatu koji nosimo na sebi (ipod, mp3 player, mobilni telefon...), dok drugi uređaj može biti smešten u računaru, vratima, ili kod druge osobe sa kojom imamo u tom trenutku fizički kontakt. Na taj način, jednostavnom radnjom kao što je na primer rukovanje, mogu se prilikom upoznavanja razmeniti lični podaci poput broja telefona ili e-mail adrese.

    RedTacton je nova tehnologija, ali osnovni principi na kojima se zasniva prisutni su u nauci već celu deceniju. Naime, ideja je začeta 1996. godine u glavama istraživača sa čuvenog MIT-a (Massachusetts Institute of Technology) Tomasa Zimermana i Nila Geršenfelda. Zahvaljujući jednostavnosti koncepta i originalnosti ideje, njihova istraživanja su se ubrzo našla u centru interesovanja šire javnosti. Pomenuti tim je razvio prototip intra-body komunikacione mreže koja za prenos podataka između dva uređaja koristi slabe električne impulse po površini ljudske kože. Poznati američki mađioničari Penn&Teller iskoristili su novu tehnologiju PAN (Personal Area Network) za izvođenje trika i zadivili publiku svirajući bez dodira 128 nevidljivih bubnjeva.

    Firma IBM podržala je projekat i ubrzo pokušala da komercijalizuje novi koncept, međutim, u tome se nije daleko odmaklo. Naime, mogla je biti preneta samo mala količina podataka pri slaboj brzini, a primopredajnik je morao biti u direktnom kontaktu sa ljudskom kožom. Osim još nekoliko istraživanja vođenih na MIT-u, univerzitetima, u Microsoft-u, i Sony-ju, o ideji prenosa podataka putem ljudskog tela malo se moglo čuti. Posle više godina zatišja, istraživači uspešne japanske firme NTT oživeli su kocept, doneli novine i praktičnu primenljivost. RedTacton tehnologija nadmašila je postojeće metode u pogledu razdaljine komunikacije, brzine prenosa podataka i interaktivnosti. Konkretna poboljšanja znače da predajnik ne mora biti u direktnom kontaktu sa kožom, već može raditi i na oko 20 cm od tela, dok maksimalna brzina koja se može postići prilikom dodira iznosi 10 Mbps. Brzina zavisi od uslova pod kojima se prenos odvija: maksimalna brzina se postiže kada signal prolazi kroz površinu visoko provodljivog materijala na kratkim distancama

    Kako RedTacton funkcioniše?




    RedTacton uređaji podobni su da šalju i primaju bilo koju vrstu digitalnih podataka. Koristeći predajnik smešten u, recimo, mobilnom telefonu, RedTacton šalje električne impulse duž površine tela. Ljudsko telo usmerava najveći deo elektriciteta prema zemlji stvarajući pri tom slabo električno polje, podobno za prenos signala. Ovo polje se moduliše na isti način kao i nosilac radio signala pri prenosu informacija. Zbog slabe jačine ovog električnog polja primanje podataka je komplikovaniji proces. Prijemnik, lociran bilo na drugoj tački tela bilo u blizini predajnika, „čita“ promene u električnom polju i dekodira ih, vraćajući podatke u svoju originalnu formu.

    Upravo način na koji prijemnik opaža modulacije u električnom polju predstavlja jednu od glavnih razlika između PAN-a (Personal Area Network) i RedTacton-a. Nova tehnologija je bazirana na merenju uticaja sićušnih varijacija celokupnog električnog polja na jako osetljive lasere pomoću elektro-optičkog kristala. Istraživači NTT-a tvrde da je kvalitet signala približno konstantan bez obzira na spoljašne faktore, npr. kišu, toplotu, statički elektricitet...



    Postavlja se pitanje zašto bismo koristili svoje telo za prenos informacija, kada tehnologije za slične primene, kao što je Bluetooth ili Zigbee, već postoje. NTT RedTacton pre vidi kao dopunu postojećim tehnologijama, nego kao njihovu zamenu. Naime, ističe se veća sigurnost prenosa podataka putem uređaja RedTacton, s obzirom na to da se Bluetooth signal teško može ograničiti na uređaj sa kojim želimo da komuniciramo, posebno kada je mnogo ljudi prisutno u prostoriji. Osim toga, Redtacton pruža mnogo prirodniju razmenu informacija između ljudi tzv. body-based networking.

    Lista potencijalnih upotreba RedTacton uređaja je beskonačna. Ipak, ističe se nekoliko glavnih primena. Bez kablova, koristeći svoje telo kao prenosni medijum, mogli bismo da štampamo prostim dodirom štampača dok drugom rukom držimo PC ili digitalni aparat, ili da dodirom prebacujemo pesme sa računara na portabl muzičke plejere. Rukovanjem bi se prenosili lični podaci (elektronska razmena vizit karti), dok bi se vrata otključavala samim dodirom kvake u kojoj se nalazi RedTacton prijemnik, ako nosimo na sebi RedTacton uređaj sa odgovarajućim sigurnosnim podacima. Zatim, da bi se izbegle ljudske greške, nova tehnologija se može koristiti pri uzimanju lekova (alarm bi se oglasio ukoliko pacijent posegne za pogrešnom kutijom za lekove), a može biti primenjen i u marketingu: na sajmovima, prodavnicama ili na reklamnom panou kada konzument, dodirujući ili stojeći ispred proizvoda, dobija željene informacije. Sprovođenje muzike između bežičnih slušalica i RedTacton uređaja, još jedna je primena u nizu mogućnosti koje bi nam ova tehnologija pružila. (Više o ovoj temi možete saznati na http://www.redtacton.com/en)

    Iako naučnici NTT-a tvrde da je sistem na kome se tehnologija RedTacton zasniva potpuno bezbedan, jer struja ne ulazi u telo, mogući rizik za ljude sa zdravstvenim problemima još uvek nije dovoljno ispitan. Takođe postoji opasnost da nam putem slučajnog fizičkog kontakta budu „ukradeni“ podaci. Ipak, najveći problem bi mogao biti psihološka barijera koja se prema novom uređaju može javiti kod ljudi.

    Tehnologije kao ova pripadaju domenu tzv. „Human area networking“ i mogu postati realnost i sledeća faza u komunikacijama. Govoreći o prevazilaženju psiholoških ograda kod RedTacton uređaja, Hideki Sakamoto, senior menadžer NTT-a, verovatno je bio u pravu kada je prokomentarisao da ukoliko je korist konzumenata mnogo veća od briga, ljudi će početi da ga koriste, dodavši da se to isto dogodilo i sa mobilnim telefonima.

  2. #2

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Moram da priznam da mene ovakve stvari malo plaše.

  3. #3

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Moram da priznam da mene ovakve stvari malo plaše.
    Lady nema potrebe da te plasi jer ovo kod nas nece tako brzo doci

    Inače nisam fan tako "napredne" tehnologije ...

  4. #4

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Ma ni ne razmišljam o nama, nama su mobilni telefoni treće generacije misaona imenica još uvek

    Nego mi je dovoljno scary i sama činjenica da će ljudsko društvo napraviti u određenom momentu veći korak u evoluciji od svega što je do sada urađeno. Imam osećaj da će se naši bliski potomci od nas razlikovati više nego što se mi sada razlikujemo od šimpanzi. I to me plaši.

  5. #5

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Nego mi je dovoljno scary i sama činjenica da će ljudsko društvo napraviti u određenom momentu veći korak u evoluciji od svega što je do sada urađeno. Imam osećaj da će se naši bliski potomci od nas razlikovati više nego što se mi sada razlikujemo od šimpanzi. I to me plaši.
    Dobrodošla u matrix.
    Veoma brzo će čovek napraviti tehnološko/civilizacijski skok veći nego sve ono do sad što je napredovao. Bar mislim da će tako biti.
    Pita se gde sam bio tako dugo odsutan, reći ću ti, bio sam u ve-ce-u

  6. #6

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Sve to ide svojim putem. Ne plashim se nikakve nove tehnologije... Mozda moze da zabrine kako chemo mi uhvatiti korak i vezu sa tim kad smo josh u 1975toj ...

  7. #7

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Ih, nemoj preterivati... tu smo negde na kraju 80-ih, imamo kolor televizore

  8. #8

    Odgovor: Prenos podataka dodirom

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Ih, nemoj preterivati... tu smo negde na kraju 80-ih, imamo kolor televizore
    Ah da EI nish sa sve daljinskim Malo li je ... ali otprilike tu se negde nash napredak u tehnici i zaustavio...

Slične teme

  1. Uz jedan klik miša do podataka o gužvama
    Autor silvia u forumu Novi Sad
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 05.11.2009, 17:11
  2. NASA planira HDTV prenos iz svemira
    Autor eboye u forumu Nauka i tehnologija
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 12.11.2006, 12:49

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •