Vojvođanska "Mažino linija" - Strana 2
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 22 od ukupno 22
  1. #16

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Citat itebejac kaže: Pogledaj poruku
    Ovih bunkera ima napretek i u Banatu. Kod Srpskog i Novog Itebeja ima dva mosta na Begej Kanalu. Oba imaju po četiri bunkera.
    Ima jedan bunker ispred Sečnja iz pravca Zrenjanina, gde put preseca prugu. Okrenut je prema Rumuniji. I pruga i put idu prema istoku.
    predpostavljam ove sa prve stranice...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #17

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Ipak, ove protivtenkovske prepreke, kod Instituta za ratarstvo i povrtarstvo (pu prema Sirigu) mogu se vezati za period Kraljevine Jugoslavije.
    Ovoga ima i u Pančevu, kada se krene prema Vršcu pa na izlazu iz grada, iste te betonske prepreke. Stoje tu odavno sad, da li od pre ili posle WW2 već ne bih znao.



  3. #18

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Zanimljiv pogled. Meni su te raskrsnice uvek delovale za usporavanje brzine u naseljenom mestu.

    Secam se da je Nenad Canak pre vise od jedne decenije govorio kako su postavljane antitenkovske prepreke (u obliku piramide) kod Novog Beograda. Njih sam i video.


    "Spanski jahaci"


    "Zmajevi zubi"
    Evo na ovim snimcima se vide neke prepreke i bunkeri na granici Jugoslavije i Madjarske






  4. #19

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Okolina Bukovca.

    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  5. #20

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Pre nekih godinu i više dana sam odgledao jednu dokumentarnu emisiju na mađarskoj televiziji. Jedan stariji čovek je u pratnji televizijske ekipe obilazio "Mađarsku mažino liniju". Reč je o 628 Km dugom pojasu na granici sa ex-Yu koji se sastojao od preko 1600 bunkera i osmatračnica i tri linije. Pojas je koliko sam uspeo da shvatim građen pedesetih godina i nikada nije završen. Prikazivali se bunkere veličine možda 100 kvadrata, uglavnom do pola u zemlji sa otvorima(puškarnicama). Lik je govorio da je ceo projekat došao do nekih 43% izgradnje ali da je nakon smrti Staljina zaustavljena gradnja. Takođe je govorio da je u vreme kada je on služio vojsku na Mađarsko-SFRJ granici svakodnevno bilo konflikata sa neretko smrtnim ishodima na obe strane. Spomenuo je npr. da je 1953. godine postojala realna opasnost od izbijanja rata, kada su naše pogranične snage zarobile dva mađarska vojnika. Rekao je da su već imali razrađene planove za napad na SFRJ ali da su naši pustili zarobljene vojnike pre svega zahvaljujući nekoj zapadno-evropskoj državi koja je posredovala u rešavanju konflikta. Po njegovim rečima Mađarska je veoma ozbiljno i shvatala i verovala u mogućnost da Tito naredi invaziju na Mađarsku(!!!).
    Čačkajući po internetu i pojedinim knjigama, naišao sam na jako malo podataka o ovoj temi, ali sam uspeo da prevedem jedan tekst koji se tiče iste. Ovo je moj slobodni prevod sa mađarskog i delom engleskog pa se unapred izvinjavam u slučaju da ima nekih grešaka, kako gramatičkih tako i logičkih. Dakle:


    "Svi mađarski pripremni radovi za vojne operacije zasnivali su se na konceptima iz izveštaja izvesnog Suča(Szűcs). Od svih radova najveći je bio takozvani "Južni odbrambeni sistem" koji se prostirao celom dužinom mađarsko-jugoslovenske granice. Sovjetski savetnici su predložili fortifikaciju granice sa Jugoslavijom, avgusta 1949 godine. S obzirom na zahteve, Mikloš Suč(Mikls Szűcs) je u svojim memoarima napisao sledeće:

    "Kada se takozvani "Jugoslovenski problem" pojavio 1949, sovjetski savetnici su predložili Rakošiju(Rkosi) da Mađarska, direktno se graničeći se Jugoslavijom, treba da izgradi fortifikacijski sistem celom dužinom jugoslovenske granice (oko 630 km) da bi se odbranila od eventualne "Jugoslovenske agresije".Šoljom(Slyom) je odbacio ovaj plan, koji je zahtevao enormno finansijsko žrtvovanje. Njegovi argumenti su bili da nije postojao fortifikacijski sistem ni u Prvom ni u Drugom svetskom ratu koji nije bio uništen ili probijen. On je predlagao da umesto ovog zastrašujuće skupog sistema Mađarska vojska treba da se opremi sa naoružanjem i odbrambenim tehnologijama koje bi pouzdano moglo da odbaci eventualni Jugoslovenski napad."

    Uprkos Šoljomovom protivljenju, plan ojačavanja granice - u skopu koje je treća faza bila izgradnja odbrambenog sistema - je prihvaćen 29. septembra 1949. godine. Nakon što je posao na prve dve faze završen, novembra 1950. godine pripremljen je detaljan projekat treće faze pod vođstvom sovjetskih savetnika. Projekat Južnog odbrambenog sistema isticao je da u jugozapadnom i južnom operativnom pravcu treba izgraditi utvrđene pozicije za "A" divizije, koje bi omogućile dovoljno vremena za ojačavanje, mobilizaciju i razmeštaj preostalog dela vojske. Iako je predlog prihvaćen, došlo je do određenog broja izmena dok nije počela izgranja u februaru 1952. Uprkos enormnim troškovima i ozbiljnim organizacionim i tehničkim poteškoćama, sovjetski savetnici su insistirali na potpunoj implementaciji plana.

    Sistem se sastojao iz tri pojasa: prvi(sigurnosni) pojas, glavni odbrambeni pojas i treći odbrambeni pojas. Dubina svakog pojasa je varirala između 10 i 25 km. Glavni odbrambeni pojas se sastojao od betonskih bunkera sa puškarnicama i drugih utvrđenih položaja za smeštanje mitraljeza, minobacača, protiv-tenkovskih oruđa i lake artiljerije, kao i izviđačkih i komandnih položaja. Ovi položaji su bili dopunjeni bazama za jedinice veličine bataljona ili čete, i manjim utvrđenjima od zemlje i drveta za jedinice veličine voda ili odeljenja. Prepreke za tenkove koje su uključivale i pripremu za uništavanje glavnih saobraćajnica i mostova, bile su stvorene na glavnim operativnim pravcima od granice prema Budimpešti. Do završetka izgradnje, Južni odbrambeni sistem se sastojao od 2408 bunkera i drugih utvrđenih položaja, 90 baza za jedinice veličine bataljona i 25 za jedinice veličine čete, 201 baze za vodove i 146 za odeljenja, 963 centra za tenkovske prepreke kao i od nekoliko stotina lažnih konstrukcija.

    Vrsta i veličina odbrambenih objekata je jasno pokazivala da je Južni odbrambeni sistem otišao daleko od jednostavnih isturenih položaja za zbrinjavanje razmeštenih trupa. Očigledno, bio je izgrađen za usporavanje i zaustavljanje masivne ofanzive. Osim toga od 1951. godine slični sistemi su izgrađeni duž rumunsko-jugoslovenske i bugarsko-jugoslovenske granice. U oba slučaja glavni cilj je bio isti kao u Mađarskoj: odbrana od mogućih napada iz pravca Jugoslavije."

    Iz ovoga se vidi da je Mađarska(ili bolje rečeno SSSR) veoma ozbiljno shvatala mogućnost da dođe do sveopšte invazije od strane Jugoslavije.

    Evo nekih podataka o potebnom materijalu i novcu iz originalnog projekta:

    varijanta c(najskuplja - pet utvrđenih elemenata po kilometru fronta(620)):
    Daske 5cm: 8483 m3
    Stubovi(balvani) 20-25:7154 m3
    Armatura: 609.2 t
    Gvozdeni nosači: 269.5 t
    Čelične ploče: 57.5 t
    Kopče, šarafi i ekseri: 51.25 t
    Cement: 3.612 t
    Cevi: 218.680 dužnih m

    Ukupna cena izgradnje 385 elemenata od armiranog betona: 13.475.000 Ft.
    Ukupna cena izgradnje 770 elemenata od zemlje i drveta: 2.695.000 Ft.
    Ukupna cena izgradnje komandnih i centara veze: 1.608.000 Ft.
    Ukupno: 17.778.000 Ft.

    I mapa Mađarske sa označenim linijama odbrane

    Izvinjavam se zbog dužine posta
    Kad pijem ne preterivam, nit volem nit preferiram... Al mi se desi...
    Svega se tako nakupi... Pa tamburama mangupi, prepreče put...

  6. #21

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"



    snimljen juče na trandžamentu...
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  7. #22

    Odgovor: Vojvođanska "Mažino linija"

    Nisam bunkere tražio, al' kad sam naleto na njih, setio sam se ove teme - evo 'izveštaja'.

    Dva ili tri bunkera kod N. Bečeja?



    Nalaze se na putu Novi Bečej - Bašaid, oko 4-5 km od N. Bečeja. Označeni su crvenim krstićima.
    Donji krstić je bunker pored puta; gornji pokazuje mesto dva bunkera kod porušenog salaša.


    Slikanao prema zapadu - prema N. Bečeju.

    Dobar orijentir - kada se vozi od N. Bečeja, krst je na malom uzvišenju na levoj strani puta. Put se na slici ne vidi od sitnog bagrenja
    Bunker je 20-30 metara dalje prema Bašaidu.


    Pogled je ka N. Bečeju - prema zapadu.
    Nazire se krst iznad puta.


    Ako se promaši - na nekih 100m dalje od bunkera prema Bašaidu je ova tabla koja ukazuje na Specijalni rezervat prirode 'Slano Kopovo'.


    Nisam išao do grupe drveta i porušenog salaša da tražim bunkere, već da se popnem na uzvišeni teren da napravim pregledniju sliku Slanog Kopova.


    Tak kasnije, pregledajući slike video sam da sam slikao i ovaj bunker - verovatno mitraljesko gnezdo - 15-20m istočnije, niže, od velikog bunkera.



    Na njivama iznad oboda slatine, oko 1.200m od puta, je usamljena grupa drveta u kojima je porušeni salaš.


    Uz salaš od naboja je veći bunker. Ulaz je sa ove (zapadne strane). (Slikano je krajem oktobra oko 8,45h. Napominjem ovo zbog položaja sunca i senki na slici.)

    U dolini se vidi trska pored Slanog Kopova.




    Ledjima sam okrenut Slanom Kopovu, a vidi se Novi Bečej u smeru zapada.


    Na satelitskom snimku je uočljiva grupa usmljenih drveta oko porušenog salaša i bunkera.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Najlepša Vojvođanska pesma
    Autor Nostromo u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 207
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:15
  2. "Vojvođansko pitanje"?
    Autor srb_crew u forumu Politika
    Odgovora: 118
    Poslednja poruka: 07.05.2012, 23:22
  3. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  4. "Nova" i "stara" dijaspora
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 10.10.2008, 10:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •