Slobodna volja ili ropstvo
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33
  1. #1

    Slobodna volja ili ropstvo

    Za slobodnu volju čoveka se može reći da je iskreno htenje u slobodnom ispoljavanju ponašanja. To je jedan prirodno zakonit proces koji čoveku omogućava sticanje iskustva, spoznaju i kreaciju sveta po svojoj volji.

    Kakvo će ispoljavanje u ponašanju čovek imati, dok sprovodi svoju iskrenu slobodnu volju, zavisi od njegovih svesnih pogleda.

    Sušta je činjenica da nemamo svi iste svesne poglede i samim tim se razlikujemo u iskrenom ispoljavanju ponašanja. Postoji očigledna razlika u nivoima stanja svesnosti.

    U svetu su napravljena jedinstvena pravila za svakog čoveka.


    Šta Vi mislite?
    Da li takva jedinstvena pravila u ponašanju predstavljaju iskrenu slobodnu volju za sve ljude na zemlji ili predstavljaju lukavo ropstvo više svesnih ljudi?

  2. #2

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    O kojoj slobodnoj volji prichash? Ako pricash o slobodi u savreemnom svetu,onda sam mishljenja da smo svi robovi civilizacijskih i drushtvenih tekovina.
    A ako pricash o slobodi odluchivanja izmedju dobra i zla(poshto je ovo religijska tema), onda mislim da svi imaju tu slobodu odluchivanja. Mozhe mene neko da zarobi ili natera da mu robujem od 7h do 15h jer mi treba plata za zhivot i jer to odluchuje poslodavac i drushtveni zakoni. Ali niko ne mozhe da me natera da uzmem drogu, nikotin, ili da se kockam, itd. Jer to ipak ja odluchujem.

  3. #3

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Pa, posto je tema postavljena u pdf religija..a ne u filozofiji...
    Da, imamo kao slobodnu volju svi....ali postoje i 10 Bozijih zapovesti...plus 7 smrtnih grehova...plus pretnja da ako ih se ne pridrzavas ima da na*ebesh...pa Ti vidi...

    Mislim...slobodan si ti, kako da nisi...ali kad ono medjutim...
    Budi pametan i pravi se lud

  4. #4

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    pa sta bi ti, neogranicenu slobodnu volju?
    imati pravo da iz hira potamanis pola covecanstva a posle da shvatis da to vise nije interesantno?
    slobodna volja nije i ispravna volja. slobodna volja je pustanje licnih hirova na slobodu...
    glasam za ropstvo. imas pravo da iz hira odes na koncert ili da ispratis gej paradu!
    nista vise!
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  5. #5

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    O kojoj slobodnoj volji prichash?
    O onoj najiskrenijoj, koja čeka da popusti ropstvo kako bi se ispoljila..

    pa sta bi ti, neogranicenu slobodnu volju?
    Ja bih samo da čujem i tvoje mišljenje o slobodnoj volji.

    imati pravo da iz hira potamanis pola covecanstva a posle da shvatis da to vise nije interesantno?
    slobodna volja nije i ispravna volja. slobodna volja je pustanje licnih hirova na slobodu...
    Prava ostavi pravnicima. Ovde je reč o iskrenim pobudama koje bi se mogle ispoljiti slobodnom voljom čoveka da ne postoje blokade koje ga od takve slobode odvraćaju.

    Dakle, jedan ima samo jedan jedini cilj- da ispolji svoju slobodnu volju, i igraće razne lažne igre ne bi li ostvario svoj cilj. To se kosi sa interesima drugog, koji uviđa igru i cilj prvog, i koji mu zatim lukavo postavlja blokade..

    zato si ti glasao za ropstvo, da bi preživeo..

  6. #6

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    ne, ja letim, kreativno i sretno unutar granica drustva koje me okruzuje. cak uzivam u otkrivanju slobode u tim granicama, to je jako dobra igra, jedna velika avantura.

    a koja je ta sloboda u kojem te ovo drustvo ogranicava?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #7

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Vlado, opet lupaš loMčiće

    Brkaš slobodu i "slobodu", i pričaš o čovekovoj težnji da se oslobodi ropstva odlaska svakoga dana((kako ko)) u WC! Jer nam je neko nametnuo tu blokadu
    Mi smo ustvari onda, svi robovi nečega ili nečemu, počevši i od odlaska u WC jel, pa preko pranja zuba svako jutro, mokrenja....itd...I tu mi nemamo nešto mnogo izbora...Ali, postoji nešto što možemo da biramo! A to je->kako ćemo da živimo! Moralno i u skladu sa moralnim načelima, ili nemoralno i po načelima greha! I taj izbor ne može niko da nam oduzme!
    On je samo naš!
    Nema tu nikakvih izgovora->"život je ovakav ili onakav..." ili "...taki je kaki je..." i sl.
    Nema izgovora za alkoholičara, narkomana, preljubnika, ubicu, lopova...itd. Jer to su njihovi lični izbori, da li zbog slabosti i nejakog karaktera ili zbog obesti i preterane želje za zabavom/uživanjem, nebitno! Bitno je da su to sve dobrovoljni i slobodni izbori na temeljima slobodne volje!

  8. #8

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Mi smo ustvari onda, svi robovi nečega ili nečemu
    Baš vala tako...i to od banalnih stvari do smrtno ozbiljnih...

    Više inteligencije vladaju nižim inteligencijama. Ili, bića koja su na većem nivou svesnosti upravljaju bićima koja su manjem nivou svesnosti. Materijalistički orjentisani ljudi imaju za cilj da vladaju planetom, dok duhovno orjentisani ljudi govore da je krajnji cilj svesno pobeći sa ove planete. Hrist govori o tome da ko je spoznao sebe, ovaj svet ga nije dostojan. U Zen Budizmu su pronalažena tela kaluđera koja su ostala u meditativnom položaju, što je očigledna svesna odluka napuštanja ove planete. Ono što meni nije ohrabrujuće, jer sam verovatno to drugačije zamišljao, jeste pitanje : Zašto su ti ljudi pobegli?-uslovno govoreći.
    Ako je neko postao nadmoćan, nameće se logičko pitanje: zašto nisu preuzeli stvari u svoje ruke, već su otišli?
    Verovatno zato što su shvatili nešto što mi nismo.
    Verovatno je za njih slobodna volja vrlo ozbiljna stvar i ne žele da je pretvore u ropstvo.

    U dualnom svetu, kakvom živimo, očigledna je klackalica duh-telo ili duhovno i materijalno. I stvarno, ako malo bolje pogledamo, uočićemo malu evoluciju među ljudima od onih koji su zbunjeni jer se nalaze u čovečijem telu, do onih koji žele svesno da ga napuste. Očigledna je evolutivna staza spoznaje. Između te dve krajnosti nalazi se period osvešćenja koji je pun iskustva.

  9. #9

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    svi mi podlezemo nekim drustvenim normama
    zavisno od zajednice u kojoj smo
    i cesto delamo protiv svoje volje i sebe
    povinujuci se pravilima igre u njoj...

    jos u porodici a kasnije u drustvu
    uce nas pravilima
    i sputavanju samoga sebe

    svi smo mi robovi drustva u kojem
    zivimo

    negde su slobode vece,
    negde manje,
    negde je vise dozvoljeno da budes ono sto jesi
    negde manje (kao kod nas)

    ali si vezan tim pravilima
    i mozes samo da ih savijas
    ali kada to oseti vecina
    slomice te, jer ne zele da vide
    da neko igra tamo gde oni ne mogu
    nemam obične sreće i nemam obične grehove

  10. #10

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Za pojam slobodna volja ne postoji zapravo opštepriznata definicija.
    Razlog tome je što je u stvari nejasno od čega želi volja jednog čoveka da bude
    oslobođena, da bi se moglo govoriti o slobodnoj volji.

    Već sam pojam volja je prilično maglovit jer ponekad ni sami ne znamo dali
    se radi o čistoj volji za životom (preživljavanjem), čežnji za nečim ili
    jednostavno sprovođenje neke lične odluke u delo.
    Živimo u materijalnom svetu tako da u određenoj meri podležemo jednom
    blažem obliku determinizma. Drugim rečima okruženi smo masom nepromenjivih
    parametara koji nam se pojavljuju u obliku raznoraznih zakonitosti.
    Na prvom mestu su prirodni zakoni kojih se sva materija a tako i mi
    mora pridržavati. Na drugom mestu su naši sopstveni zakoni a tu mislim na sve
    apstraktne zakone koje je ljudska rasa uspela da izmisli sama sebi.
    Uklešteni u tom svetu zakona, kao utehu ili melem za povredjenu sujetu,
    izmislili smo pojam slobodna volja.
    Izgovaramo te dve reči sa ponosom iako zapravo u dubini duše znamo da je
    to samo jedna vrsta verbalnog otpora svim onim stvarima koje se dešavaju
    u našim životima, a na koje mi nemamo zapravo nikakvog uticaja.
    Zamislite to kao da ste u restoranu i imate pred sobom jelovnik.
    Imate slobodnu volju da izaberete od dvadesetak jela koje vam je neko
    striktno odredio kada je sastavljao jelovnik. Naravno male devijacije
    su i u tom slučaju moguće. Možete otići iz restorana odbijajući da naručite
    bilo šta ali ćete ostati gladni. Možete naručiti i osamnaest pudinga i sipati
    ih sebi u gaće ali ni tada vam ta vaša slobodna volja neće doneti puno sreće.
    Znači slobodna volje se kreće po tačno, unapred određenim pravilima.
    Posebno interesantna je vrsta slobodne volje o kojoj govori Ser-Gogsy.
    U hrišćanstvu (kao i nekim drugim religijama) slobodna volja igra ključnu
    ulogu, jer samo čovek koji ima slobodnu volju, može na posletku odgovarati
    za svoje postupke. Pravedni Bog grešnika nebi mogao optužiti i kazniti za njegove
    grehe ukoliko ovaj nije grešio slobodnom voljom. Međutim malo je sve to
    paradoksalno jer navodno je Bog sveznajući i sveprisutan. To podrazumeva
    da poznaje unapred sve činjenice između ostalog i sve odluke koje će čovek
    doneti u jednom određenom trenutku što znači da čovek zapravo nema alternativu,
    koja je bitan činilac slobodne volje.

    Po meni najviši oblik slobodne volje koje čovek može da dostigne u ovom
    čudnom lavirintu zvanom život je kada postupa plemenito prema drugim bićima
    ne očekujući nikakvu nagradu ni na ovom - ni na onom drugom svetu.
    sve ostalo je čista proračunanost ili strah.


    I za kraj nekoliko reči jednog od navećih pametnjakovića svih vremena.

    Ja iskreno nemam pojma na šta ljudi misle kada govore o slobodi volje. Na primer ja imam
    osećaj da nešto hoću ali u kakvoj je to vezi slobodom, uopšte ne mogu da razumem.
    Osećam da bih zapalio lulu, pa to i činim...ali kako to mogu povezati sa pojmom slobode?
    Šta se skriva ispod čina volje da želim zapaliti svoju lulu? ...Neki drugi čin volje?

    .................................................. ............................... Albert Einstein.

  11. #11

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    Posebno interesantna je vrsta slobodne volje o kojoj govori Ser-Gogsy.
    U hrišćanstvu (kao i nekim drugim religijama) slobodna volja igra ključnu
    ulogu, jer samo čovek koji ima slobodnu volju, može na posletku odgovarati
    za svoje postupke. Pravedni Bog grešnika nebi mogao optužiti i kazniti za njegove
    grehe ukoliko ovaj nije grešio slobodnom voljom. Međutim malo je sve to
    paradoksalno jer navodno je Bog sveznajući i sveprisutan. To podrazumeva
    da poznaje unapred sve činjenice između ostalog i sve odluke koje će čovek
    doneti u jednom određenom trenutku što znači da čovek zapravo nema alternativu,
    koja je bitan činilac slobodne volje.
    Čovek itekako ima alternativu, jer Bog se baš zbog te pravednosti ne meša svojom Silom u taj IZBOR!
    Bog samo sugeriše šta je dobro za tebe, sotona sugeriše sve ostalo...a ti odlučuješ!

  12. #12

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Ja sam o nedostatku alternative govorio iz ugla kakvim ga vidi hipotetichki Bog.
    To shto chovek vidi kao moguchu alternativu je zbog pravolinijskog protoka vremena.
    Za Boga ne postoji protok vremena jer je sveprisutan...shto znachi da je on film vech snimio.
    Ja ovde govorim o fizici ne o religiji.
    Uzrochno posledichni univerzum je moguch samo ako imamo pochetak i kraj.
    Bog je maher pa mozhe vreme da sabije u kuglicu - Tako da mu je zapravo sve jedno shta je pre,
    a shta posle. Dali te je prvo kaznio pa si onda zgreshio ili obrnuto.
    Proshiri malo percepciju...priblizhi se Bogu

  13. #13

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Citat Uriel kaže: Pogledaj poruku
    Ja ovde govorim o fizici ne o religiji.
    Čekaj stani O kojoj to fizici govoriš?
    O ovoj iz 20-tog veka? Ili o ovoj s početka 21? Ili pak o fizici još neistaženoj i sasvim nam nepoznatoj iz 22. veka?
    Ili čak, možda nam govoriš o fizici iz 23. veka , ako nam "Bog produži ove dane" ?
    Hmm....

    Ma nema veze...i ti si mene slatko nasmejao, kao i svako ko misli da je SveZnanje u sadašnjem znanju, dragih nam nauka kao što su fizika, matematika, hemija, astronomija, itd....Dok onaj koji stoji čvrsto i s obe noge na zemlji, zna da smo kao čovečanstvo do sada samo zagrebali po površini navedenih nauka...I da nam predstoje još poneka otkrića i saznanja, a koja će biti blago rečeno šokantna u odnosu na dosadašnja...I povodom kojih svako daljnje negiranje Boga i Stvoritelja prosto neće biti moguće
    Drugim rečima, neće više biti izgovora i kojekakvih razloga, sumnji i filozofiranja, za beg od Tvorca, kao što je to do sada bio slučaj, za mnoge!


  14. #14

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Čovekova slobodna volja mora biti ograničena, jer bi u suprotnom njeno nesmetano ispoljavanje dovelo do ozbiljnih posledica po čovečanstvo. Slobodna volja nam je ograničena kako zakonima i Ustavima zemaljskim, tako i fiziološkim potrebama, fizičkim i mentalnim ograničenjima, društvenim uređenjem, običajima.... tako da na kraju ispada da je gotovo i nemamo priliku nesmetano sprovesti u delo.

    Imamo određene izbore, ali su i ti izbori u velikoj meri suženi ograničenjima koja nam je društvo nametnulo na mnogo načina... na čovečanstvu je da obezbedi maksimalnu moguću slobodu pojedinca u ispoljavanju slobodne volje, ali i da ga u tom ispoljavanju ograniči kako ne bi ugrozio prava drugih na tu istu slobodnu volju... komplikovano, ali u velikoj meri funkcioniše.... bar za sad.

  15. #15

    Odgovor: Slobodna volja ili ropstvo

    Čovek itekako ima alternativu, jer Bog se baš zbog te pravednosti ne meša svojom Silom u taj IZBOR!
    Bog samo sugeriše šta je dobro za tebe, sotona sugeriše sve ostalo...a ti odlučuješ!
    Dakle, sve ono što ja smrtno ozbiljno shvatim kao dobro za mene je od boga. A ako shvatam da je to loše do dolazi od đavola........... I ja odlučujem..

    Gde ima dima tu ima i vatre, kaže stara poslovica. Taj dim se ogleda u čovekovoj iskrenoj odluci, a iskrena odluka kreira stvarnost i dokazuje da je čovek jedini stvaralac.. Dakle, tačno je da mi biramo svojom slobodnom voljom. Međutim, treba da znamo da je naša slobodna volja sugerisana. Ako neko izađe samo sa krempitom i šampitom ispred vas, malo je verovatno da vi imate slobodan izbor, iako se to logično nameće. E tu se setih stare menadžerske fore: *Jel Vam više odgovara u pet ili u šest?* On, kao, može slobodno da bira... Čovek svojom voljom bira pet ili šest. Zamislite da vam stalno neko stoji nad glavom i podseća vas na *slobodan izbor*: pet ili šest? Ali, neprestalnooo..

    U takvoj igri mačke i miša uočljiva je jedna činjenica. Neko shvata , razume, princip i svesno ga primenjuje. Neko uvek nudi, stavlja na svoju tezgu ono što mu odgovara a neko se stalno peca i to kupuje... Međutim, središnji deo te činjenice je da postoji čitava evolucija , tih nekih, nas ljudi uopšte , koji prelaze na više nivoe, kao u video igricama. I ako preživiš, okreneš se iza sebe i vidiš da su tvoje iskrene odluke, nekada donete slobodnom voljom, sada za tebe smešno ropstvo koje si prevazišao..

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Šta je volja Božja?
    Autor itebejac u forumu Religija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 05.11.2008, 22:57
  2. 3. filmski festival SLOBODNA ZONA
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 15.11.2007, 11:53

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •