Istorijski grbovi, heraldika - Strana 32
Strana 32 od 32 PrvaPrva ... 22303132
Prikaz rezultata 466 do 479 od ukupno 479
  1. #466

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Hvala puno na odgovoru.Upucen sam relativno dobro u svoje poreklo,ali sam hteo da saznam nesto o vise toj plemickoj porodici iz srednjeg veka.Mada kako Vi kazete,postoji velika verovatnoca da je vecina ovih grbova izmisljena.Znam da je Srdjan Rudic napisao knjigu "Vlastela Ilirskog grbovnika".To eventualno moze da razjasni neke stvari.
    Jos jednom,puno hvala na odgovoru.

  2. #467

  3. #468

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Na Montenegrini o prezimenima u Crnoj Gori za Novakoviće vele:
    Novaković, Vrijesno (Presjeka Paštrovska) i Pržno paštrovsko 1413. god., Mišići (u Spiču), Bar 1424. god., u Banjanima (Nikšić) 1428. god. porijeklom iz Paštrovića; na ostrvu Silba (kod Raba), Zadar i kao: Paštrović. Preci došli u Paštroviće od Niša u 8. v.; Kotor 1423. god. Iz Paštrovića odseljeni na ostrvo Krk, prešli u Kninsko polje i Liku pa od njih jedni u Srbiju; Budva iz Mišića (1876. god.) jedni su prešli u Bijelu, Herceg-Novi; Mišići (Spič), Bar i poslije 15. v.; Sutomore (Bar); Ulcinj; u Piperima; Lekići (Lješkopolje) Mataguži (Zeta); Savina, Herceg-Novi i kao: Novak; u Kurbatovini (Dabarsko polje), Hercegovina od Abramovića iz Bjelica (Cetinje), od 1834. god.; Njeguši (Cetinje); Crkvice u Oputnim Rudinama (Nikšić) porijeklom sa Čeva (Cetinje); u Ćeklićima i Cuce (Cetinje) 15. v.; Crmnica u 15. v.; Cetinje iz Zadra; u Glavici (Bjelopavlići) ogranak Vukovića - Petrušinovića, grana Mitrovića; u Piperima ogranak Janića, od njih su u Donjem Necu (Đakovica); u Vasojevićima potomci Novaka Vasova, razgranati. Od njih su u Bijelom Polju; Mali Krčmari (Lepenica), Srbija jesu iz Crne Gore; Pod Goč planinom (Novo Selo) doseljenici od Kolašina, porijeklom Moračani; Pješivci (15. v.) preselili u Srbiju; Ulcinj ogranak Zubera, sa Uganja (Očinići), Cetinje; Mrke (Gornji Kraj), Piperi, grana Mrka; Žabljak na Skadarskom jezeru (16 - 17. v.), od kojih su Popovići u Zeti; Podgorica; Bijelo Polje i područna Majstorovina potiču iz Kuča od njih su u Tomaševu, pa jedni u Štitaricu, Mojkovačkim Poljima i Žarima (Mojkovac); Goleš, Potrlice (ogranak Mateljevića) i Džurevo (Pljevlja) i Mažići iz Prekotarja, u Patrlicama (Đurđev dan krsna slava) od njih su u Nikšiću od 1878. god.; Drenac (Gajtan), Južna Srbija doseljenici iz Morače; Lutovo i Trebaljevo (Kolašin) i Krnja Jela (Drobnjak); ogranak Mateljevića, grana Balotića (Novljana) u Drobnjacima, od njih su u Vaškovu, Previšu i Potrlici (Pljevlja), a jedni 1878. god. u Nikšić; u Bavaništu i Crvenoj Crkvi (Banat) iz Crne Gore; Novakovići - Mletičak (Jezera), Žabljak; na Žabljaku na Skadarskom jezeru; grana Šaranaca (Vlastelinovića) iz Krša (Šaranci), Drobnjak odselili u Srbiju

  4. #469

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Hvala,ovo su samo iz Crne Gore prezimena.Moji su ogranak Mateljevica,iako ne pise gde ih sve ima.Mada tema je heraldika,a ne poreklo Hvala u svakom slucaju.Uvek je lepo imati sto vise informacija o korenima.

  5. #470

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Mi Crnogorci smo mišljenja da su svi porijeklom od nas ne samo na Balkanu
    Tako da ne možemo zamisliti situaciju da neko ne zna svoje pleme i bratstvo
    U svakom slučaju ako je moglo pomoći u redu je

  6. #471

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    To ruku na srce nije moj slucaj,moji su iz srpskog plemena,Banjani.. Mada jeste da dosta ljudi vodi poreklo iz Crne Gore,ali treba otici jos dalje,pa videti odakle su dosli tu,posto ona u srednjem veku nije bila bas toliko naseljena.Sto ce znaciti da su je pretezno naseljavali ljudi iz Stare Srbije,danasnje Makedonije,Albanije,Kosova...

  7. #472

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Nijesam zano da u Srbiji postoji pleme Banjani. Zapravo nijesam znao da uopšte ima plemena. Damožda ipak nemaju nekakve veze sa crnogorskim Banjanima? Zanimljivo da je i moje pleme Bananji. Zapravo je ranije bilo Korjenići no kako se ono istražilo spali smo pod Banjane.
    Tačno ti je u srednjem vijeku Crna Gora nije ni mogla imati više od par desetina hiljada ljudi (manje od 100.000) ali je stvar u tome da su raspoloživi životni resurski izvanredno ograničeni naročito u to doba u kojem nije bilo savremenih agrotehničkih mjera a pod izvanrednim pritiskom nataliteta (prosječna familija je do nazad 80-etak godina brojala po 14 do 16 članova) postojala je vječita tendencija iseljavanja tako d aje Crne Gora milenijumima prosor sa koga se iseljavalo a ne na koji se useljavalo. na taj načain i ta priča o tobožnjem naseljavanju iz neke stare Srbije, Kosova, Albanije i Makedonije nema stabilnu potvrdu. Ne kažem da nije bilo povrataka iz tih krajeva jer su oni nekad bili pod vlašću Duklje ili Zete pa se sa smanjenjem države njezino stanovništvo koje je išlo u novoosvojene krajeve poslije vraćalo ali da je bilo ikakvog doseljavanja je nemoguće naročito jer nijesu imali đe doći a i ako bi došlo sve je već bilo zauzeto poprilično naopakim ljudima koji nijesu davali nikom da im otima ono što je njegovo.
    Poruku je izmenio FORMICA, 01.09.2011 u 22:36

  8. #473

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Kako ne znas za srpska plemena?Banjani,Vasojevici,Drobnjaci??Crnogorska su Bratonozici,Kuci,Banjani(crnogorski) itd..Inace,Banjani su srpsko pleme koje se formiralo na teritoriji danasnje Hercegovine i dela Bosne.Znas kako,niko od nas ne moze tacno da zna sta je tada bilo,ali ima vise logike da je mnogo vise stanovnika zivelo u zemljama oko Crne Gore,tj tada Zete,koja je obuhvatala deo od Niksica do Primorja,brda su koliko znam bila deo Srbije.Tako da je vrlo verovatno da su usled stalnih migracija na ovim prostorima,ljudi cesto odlazili bas tamo i odatle dalje.Ne odbacujem teoriju da ima dosta starosedelaca.Uostalom,ne znam zasto se objasnjavamo,kad su za mene Crnogorci i dalje Srbi??Osim onih,koji vremenom postanu nesto drugo,u to ne ulazim..

  9. #474

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Srbi nikad nijesu imali plemena pa si me doveo u zabunu
    Ta brda koja pominješ koliko znam nikad prije 1918 nijesu bila dio Srbije, pa su i te migracije prilično nepouzdano utvrđene.
    Uostalom o ukusima ne treba raspravljati, da ti napomenem davno je prošla 1918 kad su Crnogorci poslije anšlusa od strane Srbije zakonom bili zabranjeni.

  10. #475

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Da li neko moze da mi kaze gde mogu da vidim/proverim grb... Listao sam sat vremena ove grbove koji su postavljeni i nista. Navodno postoji grb moje porodice, ja u to nisam siguran, pa bih da proverim. Slike grba imam, nekoliko njih, ali nisam siguran da je grb moje porodice. Da li to moze da se proveri negde..? Ime: n1171722820_280481_8343.jpg Pregleda: 1443 Veličina: 91.2 KB
    Ime: salatic.jpg Pregleda: 1734 Veličina: 97.1 KB
    Ime: 228559_1017864251729_1378809239_30060692_8746_n.jpg Pregleda: 1042 Veličina: 26.9 KBIme: 228144_1017864291730_1378809239_30060693_9004_n.jpg Pregleda: 1428 Veličina: 65.9 KB Hvala..!!

  11. #476

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Zibmaher, ti grbovnici sadrže uglavnom sve grbove plemstva sa ovih prostora. Ima negde na temi ostavljen link za online pretragu Zibmahera samo se plaća.



  12. #477

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Grb porodice BOTKA


    (Fotografija sa sajta DvorciInfo)

    Grb se može videti na dvorcu Kapetanovo.


    ''...Dvorac „Kapetanovo“ sagrađen je 1904. godine nedaleko od Starog Leca na kilometar od puta Vršac Zrenjanin. Sagradio ga je ondašnji župan Botka Bela...''


  13. #478

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Da li mozda znate poreklo prezimena Milenić? Ziveli su u selu Orah,opstina Bileća, Hercegovina!

  14. #479

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Vidim da se ovde nije dugo postovalo, al ajd da probam. Molio bih da posatavite grb za porodicu Bukvić. Hvala .

    БУКВИЋ -
    Илија Буквић, жена му Марија Франчишковић и син Лука из Суботице, добили су племићки лист и угарску грбовницу у Пожуну 28.10.1741. године

Strana 32 od 32 PrvaPrva ... 22303132

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •