Istorijski grbovi, heraldika - Strana 22
Strana 22 od 32 PrvaPrva ... 122021222324 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 316 do 330 od ukupno 479
  1. #316

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Gornji grb je grb Dušanovog carstva, ali ne kontam koja je kruna u čelenci, Obrenovića? (prvi put ga vidim tako prikazanog) donji grb je grb Kneževine Srbije i on je prikazan kako treba, ove zastave i ostalo je iza grba valjda kao pozadina


    Dva zanimljiva teksta o našem znamenju (izvor Večernje Novosti)

    Orao spojio nebo i zemlju

    SIMBOLI koje su naši preci koristili tokom istorije, menjali su se i usaglašavali zajedno sa usponima i padovima srpske države. Zato je današnji grb heraldički gledano dugo sazrevao, u njemu postoji mnogo simbolike i smisla.
    Kako nam je rekao naš najpoznatiji heraldičar i predsednik Krunskog saveta Dragomir Acović, sadašnji grb Srbije istovetan je grbu kraljevine koji je počeo da se upotrebljava 1882. godine.
    - Taj grb uredio je Stojan Novaković - kaže Acović. - On je bio izuzetno obrazovan čovek. Za njega često kažemo da je „znao sve, a da ono što nije znao nije bilo ni vredno saznanja“. On je spojio dvoglavog orla sa krstom sa ocilima. Oni se tada prvi put pojavljuju zajedno.
    Dvoglavi orao je od nastanka srpske države u svesti naroda bio simbol srpskog carstva. To je grb izgubljene, ali idealne srpske države, simbol njene državnosti. Dvoglavi orao je simbol jedinstva božje vaseljene i zemaljske vlasti, idealan spoj nebeskog i zemaljskog.
    Sa druge strane, krst sa ocilima se kod nas samo sporadično sreće u doba punog procvata srpske države u srednjem veku. Tek krajem 16. veka počinje da se pojavljuje u raznim rukopisima, ali samo kao jedan od heraldičkih znakova Srbije.
    - Tada crkva rešava da usvoji taj znak koji je više odgovarao njenoj prirodi, nego dvoglavi orao - dodaje Acović. - Orao je simbolizovao svetovno carstvo kao sliku božjeg, dok je krst automatski označavao božju ingerenciju. Od tog trenutka grb sa ocilima postaje srpski grb, ali ne grb srpske države, nego nacije. U vreme ropstva pod Turcima to je bio simbol nacije koja nema državu na ovom svetu, ali ima državu na nebesima. Odatle tako često upotrebljavana kvalifikacija Srba „kao nebeskog naroda“.
    Posle novog uspostavljanja srpske države i proglašenja kraljevstva 1882. godine, heraldičari su shvatili da su se „srpska država i srpska nacija konačno srele“.
    - Kada su se „preklopili“ onda je to učinjeno i simbolično, heraldički - dodaje Acović. - Grb nacije je došao na grudi orla iz grba države.
    Još jedan grb, koji je zaboravljen vekovima, predstavljao je Srbiju. On ima posebno interesantnu istoriju, jer nije upotrebljavan u Srbiji, već izvan nje.
    - To je otrgnuta veprova glava ranjena strelom kroz čelo - objašnjava Acović. - Za ovaj grb znali su svi u Evropi, i bio je korišćen da označi teritoriju Srbije pod turskom upravom, dakle južno od Save i Dunava. Taj grb koristio je još despot Stefan, kasnije, u vreme Prvog srpskog ustanka čak ga je koristila i Karlovačka mitropolija, u nameri da stvori novu amblematiku Srba, a viđen je i kod Karađorđa, kada počinje da se koristi na zastavama i pečatima. U tom trenutku taj grb je već bio poznat kao grb Šumadije i Braničeva.
    Simbolika dvoglavog orla očigledno vuče korene iz vizantijskog vremena. I danas se na Svetoj gori vijori žuta zastava sa crnim dvoglavim orlom koja datira još iz vremena Istočnog rimskog carstva.
    - Nema sačuvanih zastava iz doba Vizantije, već samo opisa kako su izgledale - dodaje Acović. - Takozvani flamuloni vijorili su se na carskim brodovima i na njima se nalazio krst sa ocilima, posebna carska zastava zvala se divelion, ali nažalost o njoj ne postoje precizni opisi. Postoji samo beleška da je u jednom od manastira na Svetoj gori bila sačuvana zastava cara Andronika, koja je bila crvena sa zlatnim dvoglavim orlom i carevim monogramom, ali ta zastava nikad nije pronađena. Ostale zastave su nosili carevi gardisti, i one su imale biblijske motive, ili su prikazivale cara na konju.
    Tako je na istoriju srpske heraldike, ali i na simbole mnogih država u okruženju značajno uticala Vizantija. Iz istog korena su se i današnji Crnogorci rešili na izgled svoje zastave.
    - Pre nego što su „postali“ Crnogorci, oni su bili Srbi - podseća Acović.
    - Oni koriste istu heraldičku sintagmu koju imaju i Srbi. Tu nema razlike. To što sada pokušavaju da budu nešto drugo rezultiralo je u tome da po njihovom nahođenju orao promeni boju, pa više nije beo nego je sad žut. Drugog povoda i motiva za takav potez - nema.

    BURNA ISTORIJA OCILA
    OCILA na srpskom grbu takođe imaju burnu istoriju. Prvobitno su predstavljala stilizovano grčko slovo „beta“, što je najverovatnije predstavljalo rebus koji je značio „car careva koji vlada nad carevima“.
    - Kada su ocila bila u kompoziciji sa krstom govorila bi „sveti krste pomozi caru koji vlada nad carevima“ - objašnjava Acović. - Ocilo ili ognjilo je služilo da bi upalilo vatru, a kasnije su usledila i druga nezvanična tumačenja. Tako je shvaćeno da su ocila stilizovana slova „s“, pa je bilo različitih tumačenja. Jedno je da „samo sloga Srbina spasava“, drugo „Sveti Sava srpska slava“, do onog, nakaradnog kako „Srbin Srbina sekirom seče“...

    ORAO
    SIMBOL dvoglavog orla kod nas je došao prvi put kada je Stefan Prvovenčani postao sevastokrator. To je bila visoka vizantijska titula, koju je on prvi poneo kao jedan negrk. Zbog toga mu je pripala čast i obeležje crvenog dvoglavog orla, pa su srpski kraljevi, sve do Dušanovog krunisanja za cara koristili crvenog dvoglavog orla.

    NASTANAK ŠAHOVNICE
    ŠAHOVNICA se u srpskoj heraldici pojavljuje u vreme takozvanih Ilirskih grbovnika. To je nešto što je nastalo najverovatnije 1595. godine, kada je jedan imućni Dubrovčanin trebalo da bude odlikovan ordenom viteza Reda Santijaga, ali je morao da dokaže plemićko poreklo. Potplatio je jednog biskupa da mu overi lažni grbovnik, pa je u celom zamešateljstvu ubacio i grb cara Dušana na kojem su bile prikazane sve teritorije na kojima je vladao, uključujući i hrvatsku šahovnicu.
    - Heraldičari su sporili da li prvo polje na šahovnici treba da bude srebrno ili crveno - objašnjava Acović. - U starijima je bilo srebrno, a u novijima crvene boje. Danas je takođe crveno, zbog toga i da bi se napravila nekakva formalna razlika između današnje Hrvatske i NDH, čija zastava je takođe imala šahovnicu, ali čije prvo polje je bilo srebrno.

    ŠIPTARSKI ORLOVI
    ŠIPTARI su koristili motiv dvoglavog orla, koji je i danas na njihovoj zastavi, još u srednjem veku. To je bilo po osnovu toga što su njihove vođe, kao hrišćani, bili nosioci raznih državnih dvorskih funkcija u Vizantiji. Na današnju zastavu Albanije najviše su uticali nemački heraldičari s kraja 19. i početka 20. veka, koji su je i definitivno uobličili.

    Misterija kraljeve tetovaže

    Kralj Aleksandar Karađorđević, ubijen u atentatu u Marselju 1934, imao je preko grudi istetoviranog velikog krunisanog orla, po izgledu najsličnijeg germanskim heraldičkim motivima koji su krasili pruske plemićke grbove.
    Ono o čemu se do sada samo spekulisalo otkrio je đakon Nenad Jovanović prikupljajući materijal za knjigu “Grbovi, zastave i himne u istoriji Srbije”, u kojoj je prvi put i objavljena fotografija kraljeve tetovaže.
    - Malo je poznato da je viteški kralj ujedinitelj imao prilično veliku tetovažu izrađenu preko čitavih grudi - kaže đakon Jovanović. - Prikazivala je jednoglavog orla široko raširenih krila, s mačem u jednoj i šarom u drugoj kandži. Orao je krunisan heraldičkom krunom, nalik na krunu Svetog rimskog carstva nemačke nacije. Naša heraldička nauka se ovim pitanjem nije bavila i verujem da će naredna istraživanja dati verodostojan odgovor.
    On kaže da je upotreba ovakvog heraldičkog znaka bez presedana kod jednog srpskog vladara.
    - Posebno ako imamo u vidu da su upravo Karađorđevići vodili slavan i
    pobedonosni rat koji je značio i kraj nemačkog carstva i silazak doma Hoencolerna sa nemačkog prestola - objašnjava Jovanović.
    Moguće objašnjenje ove tetovaže pojedini heraldičari vide u rodbinskim odnosima pruske vladarske kuće sa Karađorđevićima.
    - Supruga kralja Aleksandra, naša kraljica Marija, bila je rumunska princeza iz doma Hoencolern-Zigmaringena - kaže Jovanović.
    Sekretar Društva srpskih grbonosaca “Miloš Obilić” Marko Dražić podseća da drevne korene ovog simbola.
    - U drevnoj grčkom politeizmu, još od sedmog veka pre Hrista, vrhovni bog je bio Zevs. Vladao je na prestolu na vrhu Olimpa sa svežnjem munja u levoj, i skiptrom, na kome je stajao orao, u desnoj ruci. I njegov rimski pandan, Jupiter, imao je vernog saveznika u jednoglavom orlu, koji je postao simbol rimske države i elitnih legija - podseća Dražić.
    Sagovornik “Novosti” ističe da se i pored Konstantinovog stega, u Romejskom carstvu u početku koristio jednoglavi orao, kao simbol stare rimske državne vlasti.
    - U hrišćanskoj teologiji orao je simbol svetog Jovana Bogoslova i predstavlja duhovne visine do kojih se vinuo ovaj pisac Jevanđelja i Apokalipse. Njegovu predstavu možemo videti i na stubovima crkve Svetog Marka u Beogradu - zaključuje Dražić.

    I ATENTATOR SA BELEGOM
    I ubica kralja Aleksandra, terorista Vladimir Černozemski, imao je tetovažu ispod miške - lobanju sa ukrštenim butnim kostima i inicijale VMRO, odnosno organizacije koja je, za račun ustaškog pokreta, organizovala i izvela atentat na prvog jugoslovenskog kralja.

    GLAVA ZMIJE
    Početkom 20. veka tetoviranje je bilo veoma popularno među kraljevskim porodicama. Ruskog cara Nikolaja Drugog Romanova tetovirao je japanski majstor. Poznato je da je i austrougarski prestolonaslednik Ferdinand imao veliku tetovažu sa zmijama na grudima. Nalazi sa autopsije, posle atenatata 1914, pokazali su da je jedan od metaka koje je ispalio Gavrilo Princip, a koji je usmrtio princa, prošao tačno kroz glavu zmije.
    Poruku je izmenio Turkmenbashi, 25.04.2010 u 02:17



  2. #317

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika


    Grb Šajkaškog bataljona koji je izložen u Vojvođanskom muzeju bio je u Petrovaradinu, austrijskoj komandi Vojne granice.

    Šajkaški bataljon posotojao je od 1763. do 1873. kao posebna vojna teritorijalno-administrativna oblast i vojna jednica sa sedištem u Titelu.


    Grb Tamiške županije iz 1799.


    Grb Velikokindskog dištrikta iz 1774.


    Grb Save Tekelije koji je on svojeručno napravio 1839.

  3. #318

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Nenade odlične fotkice kao i uvek, grbovi iz ugarske uticajne zone, ili zone zemalja krune Sv Stefana (St Ištvana). Odsečena turska glava je dosta čest motiv na tim grbovima, pa i na ovim koje je Nenad ostavio, česti ratovi sa Turcima su i dali dosta plemstva u pomenutoj zoni i na dosta grbova i naših plemića se nalazi motiv odsečene turske glave (pa i na grbu Kikinde i Velikokikindskog distrikta koji je tada postojao). Osim odsečenih i probodenih turskih glava pojavljivale su se i amputirane ruke, noge itd, ali je turska glava dosta česta i karakteristična. Evo nekoliko plemićkih grbova na kojima se nalaze odsečene turske glave iz ugarskog uticajnog područja:


    Grb Đorđa Magaraševića


    Grb Emila Musulina


    Grb Andrije Agića


    Grb Đorđa Čokića iz Bečeja


    Grb Đorđa Mihajlovića


    Grb Dragutina Čanića


    Grb Vuka Kapošvarija


    Grb Mihajla Oreškovića


    Grb Okoličanjija Okoličine



  4. #319

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika


    Velikokikindski distrikt


    Tamiška županija


    Torontalska županija

    Županijski grbovi nastaju negde u 19. veku kada je Ugarska i podeljena na županije. Grb Velikokikindskog distrikta karakterističan po lavu propetom na zadnje noge sa odsečenom turskom glavom je poslužio kao osnova za nastanak brojnih mesnih grbova - Melenci, Mokrin, Vranjevo, pa i sama Kikinda itd. Taj lav će kasnije postati i obeležje Banata koji se i danas koristi na grbu pokrajine.

    Za kraj dinastički grb Kralja Milana:




  5. #320

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Neki eparhijski grbovi SPC koji nisu bili prikazani na temi:


    Eparhija Zvorničko Tuzlanska


    Eparhija Osečkopoljska i Baranjska


    Eparhija Srednjeevropska


    Eparhija Budimska



  6. #321

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Neki mesni grbovi (Izvor)

    Odžaci


    Stari grb mesta Odžaci u Odžacima je zaboravljen. Na slici je njegova predstava iz mađarskog izvora iz 1880. godine. Crkva u selu posvećena je Sv. Arhanđelu Mihajlu, odakle i motiv.


    Veternik




    Mesto Veternik je osnovano 1924. naseljavanjem slepih boraca sa solunskog fronta. Borci su oslepljeni u proboju fronta i to se verovatno zbilo na planini Veternik pa su tako mestu i dali ime... Crnina oko grba predstavlja žalost za pale borce u Prvom svetskom ratu, plavo nebo slobodu, a lovorove grancice - pobedu u ratu.



  7. #322

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika


    Grb na zgradi Bogoslovskog pravoslavnog seminara u Sr. Karlovcima.


    ''...patrijarh Georgije Branković je odlučio da, o svom trošku, podigne seminar (internat) ..u septembru 1904. u njega useljavaju prvi pitomci. Seminar se izdržavao iz fonda Save Tekelije i Crkveno-školskog (narodnog) fonda, a vrhovnu vlast nad njim je imao Arhijerejski sinod sa patrijarhom na čelu.''



    Mitropolitske kočije - prva polovina XIX v.

  8. #323

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Monarhijski grb Rumunije:


    Standarte (kralj, kraljica, princeza):


    Marija Karađorđević je bila rumunska princeza. Prvi rumunski grb datira iz 1859. kada dolazi do ujedinjenja Vlaške i Moldavije kada dolazi i do spajanja dva heraldička simbola, zlatnog orla i bika. Godine 1866. štit biva podeljen na 4 polja gde se u prvom i četvrtom nalazio orao a u preostala dva bik. Na grbu se od 1872. nalazi i simbol Dobrudže, dva delfina u četvrtom polju i Oltenije (Male Vlaške), zlatni lav u trećem polju. Na štitu je čelična kruna stavljena kao simbol nezavisnosti i suvereniteta. Grb se ne menja sve do 1922. kada u sastav Rumunije ulazi i Transilvanija, dolazi do nove deobe štita koji je stavljen na grudi zlatnog orla i izgledao je ovako:


    Više o rumunskim grbovima na wikipediji - Coat of arms of Romania - Wikipedia, the free encyclopedia



  9. #324

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Grb Bugarske:


    Usvojen je 1997. pre ovoga grba koristili su se komunistički grbovi. Na crvenom štitu se nalazi zlatni lav propet na zadnje noge, štit pridržavaju dva zlatna lava, a iznad štita se nalazi bugarska kruna (Asena II). Tri lava simbolišu Meziju, Trakiju i Makedoniju. Ispod lavova se nalaze hrastove grane i bugarski moto ''Jedinstvo daje snagu''. Grb Bugarske je prikazan i u grbovnicima sa ovih prostora (ilirskim) ali se na njima nalazi jedan lav, u Stematografiji i Fojničkom grbovniku. Takođe i na komunističkim grbovima se nalazio uglavnom jedan lav, a grb sa tri lava (jedan na štitu i dva nosača štita) se pojavljuje u 19. veku i koristi se do 1948.

    Više o bugarskim grbovima na: Coat of arms of Bulgaria - Wikipedia, the free encyclopedia



  10. #325

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Dobro Vecer,
    kao prvo super Forum odmah sam se prijavio!!!
    kao drugo SVAKA VAM CAST za ove sve Grbove sto ste stavili u Forum !!!!
    Imam ja jedno pitanje:
    Moje Ime je Dragan Pavlovic Rodjen sam 1982 i sada Stanujem u Njemackoj, dali mi vi mozete Pomoci ili meni Reci kako da ja saznam dali je moje Famelija Pavlovic imala svoj Grb.
    Gdje bi se ja trebao javiti da to saznam??
    Moja Famelija je od Prvog Svestog Rata bila u Bosni (ili su jos uvek tamo) Grad Tolisa, Modrica.
    Stvarno bi mi puno Pomogli kada bi mi mogli Reci gdje se trebam javiti ili ko meni moze Pomoci.

    Puno Hvala u naprijed

  11. #326

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Citat dipi1903 kaže: Pogledaj poruku
    Dobro Vecer,
    kao prvo super Forum odmah sam se prijavio!!!
    kao drugo SVAKA VAM CAST za ove sve Grbove sto ste stavili u Forum !!!!
    Imam ja jedno pitanje:
    Moje Ime je Dragan Pavlovic Rodjen sam 1982 i sada Stanujem u Njemackoj, dali mi vi mozete Pomoci ili meni Reci kako da ja saznam dali je moje Famelija Pavlovic imala svoj Grb.
    Gdje bi se ja trebao javiti da to saznam??
    Moja Famelija je od Prvog Svestog Rata bila u Bosni (ili su jos uvek tamo) Grad Tolisa, Modrica.
    Stvarno bi mi puno Pomogli kada bi mi mogli Reci gdje se trebam javiti ili ko meni moze Pomoci.

    Puno Hvala u naprijed
    Pozdrav Dragane, prvo bi trebali da istražite vaše porodično stablo. Ako se ispostavi da ste među precima imali nekoga ko je bio plemić vrlo verovatno da je Vaša porodica imala i grb. U Bosni je postojala stara dinastija Pavlovića koji su vladali u istočnoj Bosni, ima njihov grb prikazan negde na temi, ali mislim da je ova porodica nestala sa osvajanjem Bosne od strane Osmanlija. Vaše rodoslovno stablo možete istražiti u mestu odakle potiče Vaša porodica ako postoji odgovarajuća arhivska građa, uputiću Vas i na neke sajtove koji se bave takvim istraživanjem.



  12. #327

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Puno Hvala za brz odgovor!!!
    Ja sam bio 2002 u Nasem Mjestu ali onaj Gospodin je meni Rekao da su u ovom zadnjem Ratu Knjige nestale ili ih vise nema i tako da sam ja bio Prestao da Trazim dok nisam vidio vasu Stranicu.
    Grb Pavlovica sam Vidio zato sam se i javio dali mi mozeti Pomoci ili Reci ko meni moze Pomoci.

    Hvala

  13. #328

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Citat dipi1903 kaže: Pogledaj poruku
    Puno Hvala za brz odgovor!!!
    Ja sam bio 2002 u Nasem Mjestu ali onaj Gospodin je meni Rekao da su u ovom zadnjem Ratu Knjige nestale ili ih vise nema i tako da sam ja bio Prestao da Trazim dok nisam vidio vasu Stranicu.
    Grb Pavlovica sam Vidio zato sam se i javio dali mi mozeti Pomoci ili Reci ko meni moze Pomoci.

    Hvala
    Samo proverite na onim stranicama na koje sam Vas uputio



  14. #329

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Grb Venecije sa grbom porodice Balović




    Uploaded with ImageShack.us

    U masivnom okviru, raskošnih baroknih oblika, rezanih u drvetu, je polje sa mirnodopskim grbom Venecije. Pri dnu, dva lava pridržavaju manje polje sa grbom porodice Balović. Ovaj jedinstveni primjer grba, po tradiciji sačuvanoj u Perastu, vezuje se za ličnost Josipa Balovića, mletačkog konzula u Tripoliju u drugoj polovini XVIII vijeka, a Frano Visković kao naručioca navodi Ivana Balovića, koji je učestvovao u mletačko–tuskom ratu 1714–1718 godine.

    nepoznati autor, XVIII vijek
    rezbareno bojeno drvo (208 x 115 cm)



    Uploaded with ImageShack.us

    U sredini piramidalne, barokne kompozicije je grb grada Perasta i dvanest grbova starosjedilačkih plemićkih peraških kuća (kasada), koje su bile nosioci vlasti u Perastu. Vremenom će novodoseljene porodice biti prihvaćene u neku od starih kasada i dobiti njihove grbove.

    nepoznati autor, XVIII vijek
    ulje na platnu (93 x 80 cm)

    Muzej grada Perasta



  15. #330

    Odgovor: Istorijski grbovi, heraldika

    Dvorac u Novom Kneževcu izgradio je bogati trgovac cincarskog porekla i ugledni građanin novosadskog Magistrata Marko Servijski, koji je na prvoj licitaciji komorskih dobara, održanoj 1781-82. godine, kupio spahiluk Tursku Kanjižu, čime je dobio plemićku titulu i pravo na predikat "od Turske Kanjiže". Nakon kupovine spahiluka, 1793. godine izgradio je dvorac. Građen je kao slobodno stojeći objekat okružen parkom i ima izduženu pravougaonu osnovu. Središnji deo glavne fasade je istaknut rizalitom u čijem je središnjem delu karakteristična barokna terasa sa ogradom od kovanog gvožđa. Na atici iznad balkona u reljefu je izveden grb porodice Servijski.


    Dvorci Vojvodine, dvorac Servijski



Strana 22 od 32 PrvaPrva ... 122021222324 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •