"Nova" i "stara" dijaspora
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 15
  1. #1

    "Nova" i "stara" dijaspora

    Da li primjecujete razliku kod "nove" i "stare" dijaspore u obrazovanju, stilu zivota, religiji, odnosu prema novcu...

    ("Stara" dijaspora = prije devedestih ; "nova" dijaspora = poslije devedestih)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    jasta, nema razlike, jok, nikako, nista, nula.. ne vidim je

    po meni te dve dijaspore nemaju veze jedna s drugom.. znaci cista suprotnost..

    (ako sam ja uopste dobro ukapirala sta pitas )
    moomoo meee jooouu

  3. #3

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Citat yige_gui kaže:
    ako sam ja uopste dobro ukapirala sta pitas )
    dobro si ukapirala
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Citat I. kaže:
    dobro si ukapirala
    za cudo

    p.s. ono "dijaspora" me zbunjuje

    Citat irnik kaže:
    Da li primjecujete razliku kod "nove" i "stare" dijaspore u obrazovanju, stilu zivota, religiji, odnosu prema novcu...
    ma sve se promenilo, otislo naglavachke.. danas se cene neke drugacije vrednosti, druge stvari su u djiru, nove generacije su sve gore.. one generacije odrasle za vreme i nakon onog prokletog rata ni nemaju neku predstavu o tome kako zapravo funkcionise svet.. odrasli su u jednom okruzenju punom nekog manjka, neke mrznje, losih stvari..stav prema religiji se takodjer promenio, ali isto samo na gore..

    ma sve je otislo u tri lepe
    moomoo meee jooouu

  5. #5

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    iskreno nisam ni razmisljao na ovu temu dok nisam izasao iz zemlje i sam nisam primetio razliku. inace sam od pre par god vani

  6. #6

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Ja sam sa ove strane duge, nisam uspeo da prođem ispod nje. Oni koji su otišli pre devedesetih, pošto su najčešće išli organizovano na već obezbeđeno radno mesto, najčešći cilj im je bio; Idem da zaradim neku crkavicu, da napravim ovde jednu kućicu, da se sredim, i što pre da se vratim. E to vraćanje je najčešće trajalo pun radni staž. Napravila se kućica, napatila se duša, porodica se rasturila. Ako su deca otišla za njima, tamo su formirali porodice, a njihova deca jedva znaju maternji jezik. Ako su deca ostala u tadšnjoj Jugi, ona su naučila mnogo šta od "potroši marke" uz malo muke, a kad su se matori vratili, sukob generacija ohoho.
    Ostadoše po našim selima grdne kućerine i kuće kao svedok jednog izobilja i muke.Bitno se razlikuju "gastarbajteri" po tome iz kog su kraja došli. U istočnoj Srbiji je stalna smena generacija, babe i dede se vraćaju nazad, sinovi snahe nastavljaju da rade, njihovu decu dok ne odrastu čuvaju bake i deke , pa napred u inostranstvo. Dotle se izgrađuju dograđuju i uvek je neko ovde kod kuće.
    Ako se neko prevario posle devedesetih da se pre vremena vrati sa ciljem da nešto počne da radi ovde, e tek je onda nadrljao(bilo je tada 100dem., mnogo para). Pare je pojela inflacija, ili zajam državi, a vraćanje nije nije bilo moguće nazad.

    Posle devedesetih dve vrste ljudi odlazi van. Jedni koji su silom došli u Srbiju zbog ratnih muka, a koji odlaze na sve strane sveta, organizovano i neorganizovano.
    Drugi odlaze po završetku škole na razne načine nalaze posao.
    I jednim i drugim su dve stvari podudarne, odlaze sa celim porodicama i drugo odlaze da tamo žive i da se ne vraćaju više ovde.

  7. #7

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Meni se cini da su ovi iz "stare" dijaspore mnogo religiozniji. Svake nedelje idu u crkvu i bune se sto ovi "novi" slabo dolaze.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  8. #8

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    ovi ovde kod mene uopşte ne idu u crkvu
    Ko je za jednu voznjicu

  9. #9

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    razlika koju sam uocila je da ova starija ekipa jos uvek sanja o tome kako ce se vratiti dok vecina ove nove vec se navika na zivot u tudjini i ne pomislja na povratak. ja sam negde u sredini stare i nove, ali nazad ako onda samo radi odmora.
    Tajne su tu zato da ih neko nasluti...Postoji reč koja vredi tek kad se odćuti...

  10. #10

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora



    Ja mislim da se ne moze deliti na staru pre 90 i noviju posle 90. Iz cistog razloga sto ceo svet govori o tome da ima tri grupe

    - jedna grupa je ta kako je nazvana stara dijaspora koja je otisla trbuhom za kruhom ili vec iz ekonomskih razloga a i s namerom da se vrati.
    Ljudi su poceli raditi direktno, nisu bili zainteresovani da nauce jezik i obrazuju se u datoj drzavi. Njihov moto je stedeti i vratiti se.
    Na veliku zalost puno njih je danas obolelo, penzionisano a i ostalo tu gde je. Ljudi su marljivo radili i to najteze poslove i planirali neku sretniju buducnost sa svojom decom u svojoj zemlji.
    Danas ih muci to sto sto se sve izmenilo a oni se nisu uklopili u drustvo, zivot vec su ziveli "ni na nebu ni na zemlji" kako se to kod nas kaze. Tesko je prihvatiti tu cinjenicu i puno njih je danas nesretno zbog toga.

    - druga grupa je novija generacija, deca koja su rodjena u zemlji u kojoj su se njihovi roditelji nastanili/ velika je razlika u misljenjima i nacinu zivljenja
    Oni su zavrsili skole, obrazovali u datoj drzavi i normalno prosperirali i na poslu a i vode sasvim normalan zivot/ to je njihov dom i to je njihova drzava
    Oni ne razmisljaju o vracanju jer nisu ni otisli oni su tamo gde su. Stvaraju porodice vode i socijalan i privatni zivot sasvim ok i na nivou.

    - treca grupa dijaspora posle 90 sigurno misli drugacije jer su im drugi razlozi odlaska iz zemlje
    Naucili su jezik, dobili poslove obicno one koje su obavljali i u svojoj zemlji a i kod nih je razlika u misljenjima hoce li se vratiti ili ne.
    Misljenja njihovih mladih se skoro potpuno poklapaju sa misljenjem druge grupe /dece stare dijaspore.
    Poruku je izmenio sussi, 30.07.2007 u 15:58
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  11. #11

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Meni se cini da su ovi iz "stare" dijaspore mnogo religiozniji. Svake nedelje idu u crkvu i bune se sto ovi "novi" slabo dolaze.
    Ovi iz "stare" dijaspore idu u crkve, ali ne znam koliko to smemo da povežemo sa religioznošću, razni ih razlozi dovode u crkvu, ima religioznih (čiste duše, ljubav prema bogu, bližnjemu i daljnjemu svome, i sve tako redom), ali ima dobar broj onih koji dolaze na čašice razgovora i da vide kako i šta se dešava u tuđem dvorištu.

    Moje skromno mišljenje, ne mora da bude ispravno
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  12. #12

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Morrib je apsolutno izneo puku sustinu, pa voleli mi to, ili ne.

    Ja spadam mozda u tu neku takozvanu staru dijasporu. Ovde sam 32 godine. Za razliku od vecine, onoga dana kada sam se otisnula na let preko Atlantika, nisam razmisljala da cu se ikada vise vratiti nazad. A znate zasto? Zato sto sam se iselila iz nase zemlje, nisam odlazila na odredjeno vreme, a tu je velika razlika. Osim toga, veliki faktor su i godine starosti. Ja sam bila jako mlada kada sam napravila ovaj korak i moja familija je bila samnom, dok masa ljudi se odlucuje na odlazak u vec nekim pozamasnim godinama. Tada su ljudi uveliko formirani sa uhodanim tokom svoga zivota. Tada se sve znatno teze podnosi.

    Ali, da se vratim temi.
    Apsolutno je tacno da postoje razlike izmedju nekadasnijh emigrantskih najezdi i ovih svezijih nakon devedesetih, a to bi se verovatno moglo pojediniti sa uopstenim generacijskim razlikama.

    U svakom slucaju, zalosno je videti svet koji ceo svoj vek fizicki provodi u tudjem svetu, a umno i nakon 30 i nesto godina, jos uvek pati, ili masta za svojom zemljom. Iskreno mi je zao takvih ljudi.

  13. #13

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    posto sam ja iz Podgorice dodjem li ja dijaspora

  14. #14

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Citat irnik kaže: Pogledaj poruku
    Da li primjecujete razliku kod "nove" i "stare" dijaspore u obrazovanju, stilu zivota, religiji, odnosu prema novcu...

    ("Stara" dijaspora = prije devedestih ; "nova" dijaspora = poslije devedestih)
    Gastarbajter je postao dijaspora ali je sustina ista.
    Potreba za mentalnom i ekonomskom dijalizom je navela na beg iz dijareje.
    A vremenom se forma menja.
    Ne vidim sustinsku razliku...
    Qui vit content de rien possde toute chose.

  15. #15

    Odgovor: "Nova" i "stara" dijaspora

    Uglavnom se ne podnose bas mnogo- danas se mladji vise bore za uspeh u nekim boljim poslovima i mislim da su mnogo snalazljiviji uopste, starija generacija je davno dosla i imali su drugacije uslove za rad,uglavnom su tesko (fizicki) radili...uvek je neki jaz medju starijim i novijim dosljacima.
    Razlika u korist starijih je ta sto je njima bilo mnogo lakse da dodju do nekretnina,pa nije ni cudo sto imaju kuce u nekim skupocenim naseljima danas (kad su to kupovali to je bila obicna livada i kostala je samo par hiljada $).

Slične teme

  1. Sta znaci "Nezavisnost" i "Suverenitet"?
    Autor Skidatch_Mraka u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 29.03.2012, 18:30
  2. Nova "Top lista nadrealista" na RTL-u
    Autor Lady S u forumu Spomenar
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 09.05.2007, 20:57
  3. Od "Keca" do "Petice"
    Autor swba u forumu Spomenar
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 19.12.2006, 08:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •