Pozajmljena istina
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Pozajmljena istina

    U životu se dešava da nema izbora koji bi odgovarali onom pred čime smo,da nema odgovora na pitanje koje nam je postavljeno-tada pozajmljujemo istinu od prve načete,tuđe situacije koja nalikuje na onu u kojoj smo.ponekad to činimo svesni da to činimo iz lenjosti,iz egoizma jer nam nije stalo da damo odgovor nekome koga samo upola cenimo.
    Ponekad obogaljimo istinu skrivajući se od mogućih povreda,krijući se iza sažaljenja izazvanog fronclama pozajmljene istine nakalemljene na naš slučaj.
    Postoje i trenuci kada preoblikujući istinu pokušavamo da sačuvamo nekoga,da ga poštedimo.

    Ja znam da sam pozajmljivala istinu,rentirala je na određeno vreme ,kako bi mi povremeno poslužila za neki od ciljeva koji ne meni samoj nisu bili baš najjasniji.
    Da li je ''rent-a-car'' istina moguć izlaz?Da li je takva istina ponekad jedini mogući izlaz,ili joj ipak čovek pribegava iz urođenog kukavičluka koji naziva samoodržanjem?
    od sveg voća koje sam probala,najbolji ukus imala je dobrota

  2. #2

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Ne znam za "rentiranje" , znam da sam umeo prigodnom laži da sakrijem strahote od dece.
    Zašto bi ona , odmah, bila suočena sa svim divljaštvom navodno "odraslih" ? I...kako objasniti njima nepojmljive razloge koje ljudi izmisle da bi jedni druge satrli ?
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  3. #3

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Citat kohili kaže: Pogledaj poruku
    Da li je ''rent-a-car'' istina moguć izlaz?Da li je takva istina ponekad jedini mogući izlaz,ili joj ipak čovek pribegava iz urođenog kukavičluka koji naziva samoodržanjem?
    Život je tako nepredvidiv i koliko god se trudio da uvek budeš ispravan, nekada je to prosto nemoguće..i koliko god da se trudiš da izbegneš odgovor, situacije se nameštaju tako da prosto moraš da ga daš..a prava, tvoja istina nije dobra, toga si svestan, a neka pozajmljena, malo kamuflirana je odlična..i šta uraditi?
    Ako su posledice prave istine posle samo moje, ok..ide prava istina..i svako korišćenje tuđe istine u tim situacijama jeste kukavičluk..
    Ali ako posledice treba da snosi još neko, pa ako je taj neko još i tvoje dete, izbor je jasan i daleko je od kukavičluka..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  4. #4

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Izbor uvek imamo.

    U izboru da li ćemo nekome reći istinu ili nešto drugo, rukovodimo se često principom korisnosti. Tako govorimo ono što u tom trenutku smatramo najmanje lošim po sagovornika ili po sebe same, pa i pozajmljujemo istinu. Taj izbor već zavisi od osobina naše ličnosti. Pozajmljivanjem možemo kupiti vreme do trenutka kad ćemo istinu morati izustiti, ali samo pozajmljivanje ne može biti trajno i konačno rešenje. Kad-tad ćemo doći u situaciju da je iskren odgovor jedini moguć izlaz.

  5. #5

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Ja sam se trudila da govorim istinu. Uvek. To bas nije nabolja opcija.
    Koji su razlozi za izvrdavanje istine ne znam.Ali mi se cini kao laksa i bezbolnija varijanta nego sasuti istinu u lice.
    Najveca vlast je vladati sobom.

  6. #6

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Ako dodirnem prstom prst i olovku razlike nema, obadva osećam u svesti, a svest mi daje potvrdu poruke koju emituje dodirnuti, nazvaću ga predajnik tog osećanja. Tako je i sa istinom. Lično ne verujem na klasifikaciju istine i laži. Izmišljene kategorije, kao i ostatak njih (ljubav i mržnja). Možda ako upotrebim izraz, govorim kako je bilo, ima više smisla. Da, uglavnom govorim kako biva i kad je dobro i kad je loše. Ne hajem previše i ne volim da zavlačim.
    Ja ne želim da se predam. Ja sam vernik optimizma. Ja u bolje sutra gledam, tu sa ivice ludizma.

  7. #7

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Kakva crna istina, ona te zakopa dok si rek'o Popkatepetl, zato sine udri po poluistinama, lažima, nesuvislim lažima, vrdanju, kurcu palcu, tu i ako požele da te otkriju, neće, jer im više laž prija od te istine koja im ionako ništa ne znači. Samo ne preterivati, da ne izmakne kontroli, da ne pomisle da to što lažeš znači da si lažov, taman poslo, gde bi to moglo biti.
    Najgora je uš što iz opanka iziđe.

  8. #8

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Činjenica je da sami pravimo izbor koliko smo iskreni prema drugima i činjenica je da svako od nas se služi lažima. Uopšte ne verujem onima koji kažu da nikada nisu slagali! Zašto?
    - ima li roditelja koji malom detetu nije rekao laž (jer je jasno da pravu istinu dete ne bi razumelo ili bi izazvali nepotrebnu uznemirenost)?
    - ima li sportiste koji nije koristio "fintu" (lažni manevar telom) da bi dobio duel?
    - ima li borca koji nije pokušao obmanuti protivnika o svojim namerama?

    Kolega Bazilej me svojim postom podsetio na jednu situaciju u kojoj je poenta to da laganje, kod nekih osoba, pređe u naviku.
    Znači da, pozajmljujemo istinu, filterišemo šta i kome, problem nastane kada sebi bliskima i ravnima to seviramo jer:
    - niti su te osobe mala deca,
    - niti su nam sportski protivnici,
    - niti su nam neprijatelji.
    Ne znam kako to drugi doživljavaju, ali kada mi neko servira laž kroz glavu mi prođu ove misli:
    - smatra me maloumnim čim očekuje da ću poverovati u ovo;
    - smatra me neprijateljem, protivnikom od koga treba sakriti svoje manevre;
    - želi "kupiti vreme" da završi nešto "iza zavese" svestan da je to loše ili ubeđen da bih to osudio;
    Čemu? Mnogo je poštenije tada pomenuti da ne želite o tome govoriti, da je lično, nego lagati.

  9. #9

    Odgovor: Pozajmljena istina

    Cudan mi je termin'pozajmljena istina'..zasto ne neistina?Naravno da sam je govorila i govorim.Zato sto mislimda je to ono sto odgovara momentu,osobi ili opstoj situaciji.Da bi govorenje istine bilo cak i nepristojno.

Slične teme

  1. Istina u vezi
    Autor sanjivica u forumu Treba mi pomoć
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 28.06.2021, 23:25
  2. Istina ili izazov?
    Autor Bombica u forumu Chit-Chat
    Odgovora: 5401
    Poslednja poruka: 13.09.2013, 11:39
  3. Isus put, istina i zivot
    Autor ispravka u forumu Religija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 18.06.2012, 21:37
  4. Istina ili mit..!?
    Autor yige_gui u forumu Tinejdžerski kafić
    Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 24.11.2008, 15:35
  5. Istina o tri prsta
    Autor Lady S u forumu Istorija
    Odgovora: 52
    Poslednja poruka: 17.03.2008, 18:22

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •